ETPA žiemos sesija, archyvinė nuotrauka

"Baltic Plus" atsisakė pasirašyti ETPA Antrojo pasaulinio karo deklaraciją

(atnaujinta 08:39 2020.02.03)
Dokumentą pasiūlė Rusijs, jį palaikė delegatai iš Vakarų Europos, Turkijos, Armėnijos, Moldovos ir kitų valstybių

VILNIUS, vasario 1 — Sputnik. Nei viena iš "Baltic Plus" grupės šalių (Lietuva, Latvija, Estija, Ukraina ir Gruzija) ir Lenkija Europos Tarybos parlamentinėje asamblėjoje (ETPA) nepasirašė Rusijos deklaracijos dėl draudimo peržiūrėti Antrojo pasaulinio karo istoriją ir rezultatus, praneša RIA Novosti.

Rusijos delegacijos pateiktas dokumentas organizacijos kolegoms penktadienį buvo paskelbtas asamblėjos tinklalapyje.

Šį dokumentą pasirašė 76 parlamentarai, įskaitant visą Rusijos delegaciją (17 žmonių), 12 Turkijos atstovų, aštuonis iš Armėnijos, septynis iš Italijos, šešis iš Azerbaidžano, penkis iš Serbijos, po tris atstovus iš Vokietijos, Prancūzijos, Slovakijos ir Kipro, po du iš Moldovos, Bosnijos ir Hercegovinos bei Graikijos, po vieną parlamentarą iš Islandijos, Danijos ir San Marino.

Tarp pasirašiusių dokumentą nėra nė vieno Baltijos šalių atstovo, Ukrainos ir Lenkijos, taip pat asamblėjos narių, kurių istorijoje Antrasis pasaulinis karas paliko reikšmingą pėdsaką.

Deklaracijos turinys

Trumpame pranešime apie ETPA žiemos sesijos pradžią Rusijos delegacijos asamblėjoje vadovas, Valstybės Dūmos viceprezidentas Piotras Tolstojus žurnalistams sakė, kad Rusija kvies kolegas pasirašyti deklaraciją, smerkiančią bandymus peržiūrėti Antrojo pasaulinio karo istoriją ir rezultatus.

"Mes manome, kad į visų Europos Tarybos šalių mokyklų ir universitetų vadovėlius būtina įtraukti teisingą informaciją apie Antrąjį pasaulinį karą, atsižvelgiant į 1947 metų Niurnbergo tribunolo patvirtintas pozicijas", — rašoma deklaracijos tekste.

Be to, dokumento autoriai pabrėžia, kad 75-ųjų Antrojo pasaulinio karo pabaigos metinių išvakarėse jie smerkia "bet kokius bandymus iškraipyti istorinę tiesą" ir ragina "palaikyti pasaulinę iniciatyvą pripažinti pergalę prieš nacizmą Antrojo pasaulinio karo metais".

Rusijos valdžia ne kartą pareiškė, kad kai kurios Europos šalys bando perrašyti istoriją. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas gruodžio viduryje pareiškė, kad jos, ypač Lenkija, sudarė sąmokslą su fašistine Vokietija, Rusija turi šių derybų patvirtinančius dokumentus. Anot Rusijos politikų, Europa nėra pasirengusi pripažinti šios savo istorijos dalies. Pasak Federacijos tarybos pirmininkės Valentinos Matvijenko, to negalima ignoruoti.

Pranešime Federalinei asamblėjai Putinas teigė, kad Rusijos Federacija privalo užtikrinti, kad tiesa apie Didįjį Tėvynės karą būtų išsaugota, ir atsispirti bandymams suklastoti jo istoriją.

Tegai:
Baltijos šalys, Antrasis pasaulinis karas, Europos Tarybos Parlamentinė Asamblėja (ETPA)
Dar šia tema
"Smerkti už ketinimą yra keista". Maskva apgynė įgaliojimus ETPA
Ekspertas: Baltijos šalys nori lygybės ETPA, bet tik ne pinigų klausimu
ETPA vadovas nori susirinkti prie vieno stalo Rusiją, Baltijos šalis, Gruziją ir Ukrainą
Kryme įvertino ETPA rezoliuciją su pretenzijomis Rusijai
Ispanijoje atidarytas penktasis Lietuvos garbės konsulatas

URM: Ispanijoje atidarytas penktasis Lietuvos garbės konsulatas

(atnaujinta 10:54 2020.06.03)
Konsulatui vadovaus Ispanijos pilietė verslininkė Ana Belén Gutiérrez Lavín. Atidarymo ceremonija buvo surengta vaizdo konferencijos būdu

VILNIUS, birželio 3 — Sputnik. Ispanijoje atidarytas penktasis Lietuvos garbės konsulatas, praneša respublikos Užsienio reikalų ministerijos spaudos tarnyba.

Pastatas įsikūrė Kantabrijos regiono Santanderio mieste. Iškilmingas atidarymas įvyko pirmadienį. Atsižvelgiant į Covid-19 pandemiją ir galiojančius judėjimo apribojimus tarp šalies regionų, Lietuvos garbės konsulato atidarymas buvo surengtas vaizdo konferencijos būdu.

Atidarydama garbės konsulatą Lietuvos ambasadorė Ispanijoje Skaistė Aniulienė pažymėjo, kad Lietuva suinteresuota plėtoti ryšius su šiuo Ispanijos turizmui bei pramonei svarbiu regionu.

Pasak jos, garbės konsulatas, esant reikalui, ne tik teiks pagalbą turistams iš Lietuvos, bet ir prisidės prie dvišalių ekonominių ryšių ir investicijų skatinimo, padės atrasti naujas rinkas lietuviškoms prekėms.

Konsulatui vadovaus Ispanijos pilietė verslininkė Ana Belén Gutiérrez Lavín.

Ispanijoje, naujausiais duomenimis, yra daugiau nei 240 tūkst. koronaviruso atvejų, o Lietuvoje — daugiau nei 1680 atvejų.

Kovo 11 d. Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje nustatyta daugiau nei 6,1 milijono infekcijos atvejų, daugiau nei 376 tūkstančiai žmonių mirė.

Tegai:
Užsienio reikalų ministerija (URM), Ispanija, Lietuva
Irina Rozova, archyvinė nuotrauka

"Sveikas protas pagaliau nugalėjo": Seimas "uždarė" Rozovos apkaltos klausimą

(atnaujinta 10:46 2020.06.03)
Antradienį Lietuvos Seimas galutinai atmetė opozicijos iniciatyvą skelbti apkaltą parlamentarei Irinai Rozovai

VILNIUS, gegužės 3 — Sputnik. Seimas nepritarė iniciatyvai surengti apkaltos procesą Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) frakcijos atstovei Irinai Rozovai.

Balsavimas vyko antradienį Seimo vakariniame posėdyje.

Už apkaltos proceso pradėjimą antradienį Seime balsavo 41 Seimo narys, prieš buvo 62.

Balsavimas antradienį vyko gavus Etikos ir procedūrų komisijos išvadą dėl ankstesnio balsavimo, kai kilo ginčas, ar Seimas privalo sudaryti opozicijos inicijuotą komisiją.

Po balsavimo Rozova padėkojo Seimo nariams.

"Aš noriu padėkoti visiems Seimo nariams, kolegoms už šį balsavimą, kuris ką tik įvyko. Aš manau, kad mes visi galime džiaugtis ir konstatuoti, kad sveikas protas pagaliau Seimo salėje nugalėjo. Labai norisi tikėti, kad mano kolegos iš dešinės pagaliau sustabdys tą raganų medžioklę ar bent padarys kažkokią pauzę", — dėkodama sakė parlamentarė.

Be to, ji pridūrė, kad Lietuvoje yra daug klausimų, problemų, ir "šios dienos įvykiai — ne išimtis".

"Taigi, jeigu mes eisime tuo keliu, visi mūsų rinkėjai bus dėkingi ir jums, ir mums", — užbaigė Rozova.

Po balsavimo taip pat pasisakė ir Seimo nariai, kurie balsavo už apkaltą.

Pasak Liberalų sąjūdžio frakcijos nario Eugenijau Gentvilo, šitas Seimas nuosekliai atsisako tirti Rusijos įtaką Lietuvos politiniams, verslo procesams.

Skandalas aplink Rozovą

Partijos "Rusijos aljansas" narė Irina Rozova yra frakcijos "Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga" (LLRA-KŠS), kuri tapo valdančiosios koalicijos dalimi, narė. Prieš kurį laiką Seimas nusprendė inicijuoti tyrimą dėl deputatės ryšių su Rusijos diplomatais.

Iš pradžių Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto posėdis buvo surengtas dėl Rozovos dalyvavimo Tbilisyje vykusioje Tarpparlamentinės ortodoksų asamblėjos sesijoje. Tačiau svarstymo metu paaiškėjo, kad ji neturi prieigos dirbti su įslaptinta informacija.

Dėl to Lietuvos konservatoriai ėmė skelbti, kad politikės veikla gali "kelti grėsmę" valstybės nacionaliniam saugumui.

Interviu Sputnik Lietuva Rozova pareiškė, kad jai nebuvo leista dirbti su įslaptintais duomenimis dėl klaidos — parlamentarė nenurodė Valstybės saugumo departamento anketoje informacijos apie susitikimus su Rusijos diplomatais.

Rusijos ambasadorius Lietuvoje Aleksandras Udalcovas situaciją aplink Rozovą pavadino nepageidaujamos politikės politinio persekiojimo pavyzdžiu.

Tegai:
Seimas, Irina Rozova
Dar šia tema
"Rusų aljansas" Rozovos bylą laiko "hipotetiniu perlenkimu"
Rozova paprašė Seimo nustatyti oficialią poziciją dėl TOA
Audio šou iš Seimo. Iš vyriausybės ir video: kaip vyksta nuotoliniai posėdžiai
Seimo narių grupė prašo išslaptinti visą medžiagą apie "Rusijos įtaką" Rozovai
Vairavimas išgėrus, archyvinė nuotrauka

Sučiuptas nuo atsakomybės mėginęs išsisukti vyras, neblaivus sėdėjęs vairo

(atnaujinta 11:55 2020.06.03)
Pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl piktnaudžiavimo bei dokumento suklastojimo ar disponavimo suklastotu dokumentu

VILNIUS, birželio 3 — Sputnik. Tauragėje policijos pareigūnai sustabdė patikrinti automobilį, kurį vairavo akivaizdžiai neblaivus vyras, pranešė Lietuvos policijos departamentas.

Incidentas įvyko gegužės 5 dieną, apie 17:20, vyras, gimęs 1971 metais, vairavo "Renault Scenic" automobilį. Patikrinus alkoholio kiekio matuokliu, pirmu pūtimu asmeniui nustatytas 2,01 promilės neblaivumas, antru pūtimu 1,91 promilės neblaivumas. Pradėtas ikiteisminis tyrimas, už tai vyrui gresia bauda, areštas, laisvės atėmimas iki vienerių metų.

Tačiau pažeidėjas, stengdamasis išvengti atsakomybės, sugalvojo klastą ir tą pačią dieną, apie 18:40, kartu su blaiviu pažįstamu kreipėsi į VšĮ "Tauragės ligoninė" darbuotoją dėl alkoholio kiekio nustatymo kraujyje. Pažįstamas asmuo, pasinaudojęs vyro, gimusio 1971 metais, asmens tapatybės kortele bei apsimesdamas juo, pateikė savo kraujo mėginį.

Gegužės 21 dieną vyras, kuris įkliuvo neblaivus už vairo, į ikiteisminio tyrimo bylą pateikė Valstybinės teismo medicinos tarnybos Toksikologijos laboratorijos specialisto išvadą, kurioje nustatyta, kad jo kraujyje etilo alkoholio nerasta.

Pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl piktnaudžiavimo bei dokumento suklastojimo ar disponavimo suklastotu dokumentu.

Tegai:
vairavimas išgėrus, policija, Tauragė
Dar šia tema
Kelmės rajone vaikas peiliu sužalojo vyrą gindamas moterį
Vilniuje sulaikytas narkotikų pirkėjas
Lietuvos policija surinko aktyvistų prie JAV ambasados padėtas gėles