Astravo AE

Politologas: Lietuva bando priversti Latviją palaikyti poziciją dėl Astravo AE

(atnaujinta 14:30 2020.02.04)
Vilnius ne pirmą mėnesį vykdo kampaniją prieš atominę elektrinę Baltarusijoje, plačiąja prasme tai vyksta dėl prieštaravimų su Rusija, mano politologas Semionas Uralovas

VILNIUS, vasario 4 — Sputnik. Tarp Lietuvoje įsteigto Sąjūdžio prieš Astravo atominę elektrinę (AE) steigėjų neatsitiktinai yra toks autoritetingas asmuo Lietuvoje kaip Vytautas Landsbergis — jis padės priversti Latviją užimti tam tikrą poziciją Baltarusijos AE atžvilgiu, interviu Sputnik Lietuva pasakė portalo "SONAR 2050" vyriausiasis redaktorius, politologas Semionas Uralovas.

Lietuvoje sukurtas "Sąjudis prieš Astravo AE" dalyvaujant buvusiam Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos pirmininkui, "Lietuvos demokratijos patriarchui" Vytautui Landsbergiui, europarlamentarui Petrui Auštrevičiui, Seimo deputatams Žygimantui Pavilioniui ir Virgilijui Poderiui, buvusiam užsienio reikalų ministrui Petrui Vaitiekūnui ir kitiems šalies politikos ir visuomenės veikėjams.

Pirmasis susitikimas numatytas vasario viduryje. Organizacijos tikslas — pasiekti, kad elektra iš Baltarusijos AE nepatektų į ES rinką.

Politologas Semionas Uralovas pažymėjo, kad Lietuvos politinis elitas, naudodamas naują judėjimą prieš Baltarusijos AE, siekia strateginių ir geopolitinių tikslų — maksimaliai paaštrinti prieštaravimus regione ir daryti spaudimą tiems taškams, kur yra prieštaravimų su Rusija.

"Mes gi suprantame, kad Baltarusijos AE — tai pirmiausia spaudimas Rusijai sąjunginių Rusijos ir Baltarusijos santykių kontekste. <...> Baltarusijos AE yra vienas iš tokių taškų. Manau, kad kitas žingsnis ir kodėl reikalingas būtent  visuomenės judėjimas — tai spaudimas Latvijai, nes Latvijos elitas manė, kad pasinaudos Lietuvos ir Baltarusijos prieštaravimais ir, be kita ko, pirks elektrą. Galbūt vėliau ją ir parduos kitiems", — pareiškė jis.

Uralovas pridūrė, kad toks autoritetingas asmuo Lietuvoje kaip Landsbergis yra reikalingas tam, kad pradėtų kampaniją, skirtą priversti Latviją užimti tam tikrą poziciją Baltarusijos AE atžvilgiu.

Lietuvos ir Baltarusijos konfliktas dėl atominės elektrinės

Baltarusijos atominė elektrinė statoma netoli Astravo, Gardino srityje, 50 kilometrų nuo Vilniaus.  Vilnius iš pat pradžių priešinosi atominės elektrinės projektui, tačiau kuo arčiau jos paleidimo data, tuo griežtesnė tampa Lietuvos valdžios retorika.

Valdininkai ir politikai kaltina Minską "nesaugios atominės elektrinės" statyba, nepaisant to, kad į objektą reguliariai atvyksta ekspertai, tame tarpe TATENA, ir stebi darbų eigą. Lietuvoje buvo priimtas įstatymas, draudžiantis Baltarusijos AE energiją Lietuvos rinkoje.

Minskas griežtus Vilniaus pareiškimus ir išpuolius laiko nepagrįstais ir politiškai motyvuotais.

Tuo tarpu daugelis ekspertų mano, kad agresyvus Lietuvos elgesys branduolinės energetikos objekto atžvilgiu pirmiausia pakenks pačiai Lietuvai. Kaip komentare Sputnik Lietuva pareiškė Rusijos Baltijos studijų asociacijos prezidentas, ekonomikos mokslų daktaras, Sankt Peterburgo valstybinio universiteto profesorius Nikolajus Meževičius, toks Vilniaus elgesys gali palikti Lietuvos uostus be taip trokštamo tranzito, o tai reiškia ir be pinigų įplaukų.

Tegai:
Rusija, Latvija, Lietuva, Baltarusija, Astravo atominė elektrinė (AE)
Temos:
Astravo atominės elektrinės statybos (473)
Dar šia tema
Ekspertas: pozicija Astravo AE atžvilgiu pakenks Lietuvai ten, kur ji pati nesitiki
Linkevičius: panika dėl Astravo AE gali pakenkti investicijoms Lietuvoje
Ritualiniai "aktyvistų" šokiai aplink Astravo AE
Džo Baidenas pristato savo komandą

Baideno komanda "kaip vilkų gauja"

(atnaujinta 14:10 2020.12.03)
Paskutinės dvi iš šešių ginčijamų valstijų — Arizona ir Viskonsinas — patvirtino Džo Baideno pergalę. Trampo būstinė pastarosiomis savaitėmis pralaimėjo vieną po kito vykusį teismą

VILNIUS, gruodžio 3 — Sputnik. Net ir paties Donaldo Trampo teigimu, perspektyvos perduoti bylas Aukščiausiajam Teismui yra menkos. Jis planuoja paskelbti savo kandidatūrą per 2024 metų prezidento rinkimus per Džo Baideno inauguraciją sausio 20 dieną. Mėginti sugadinti atostogas oponentui yra kadenciją baigusio prezidento stilius, rašo RIA Novosti autorė Veronika Krašenikova.

Tuo tarpu išrinktasis prezidentas formuoja komandą, o tarp naujų kadrų mus pirmiausia domina saugumo aparatas. Joje Džo Baidenas subūrė jaunus, kompetentingus bendraminčius. Jie visi yra komanda, kuri dirbo kartu. Trampo eros metu jie kartu dirbo kurdami politinius sprendimus Naujojo Amerikos saugumo centre (CNAS), aktyviausiame Baideno administracijos talentų fonde.

Kartu jie uždirbo pinigus: valstybės sekretorius Entonis Blinkenas (Antony Blinken) ir viena pagrindinių kandidatų į gynybos ministrus Mišelė Flurnoi (Michèle Flournoy) sukūrė "WestExec Advisors". Ši strateginių konsultacijų įmonė siūlo klientams "neprilygstamus ryšius gynybos, užsienio politikos, žvalgybos, ekonomikos, kibernetinio saugumo, duomenų privatumo ir strateginės komunikacijos srityse". Iššifravus paaiškėja, kad jie prekiauja ryšiais ir įtaka, oficialiai tai vadinama "lobizmu".

Valstybės sekretorius Entonis Blinkenas jaunystėje lankė elitinę vidurinę mokyklą Paryžiuje — šis civilizacinis ryšys padės bendrauti su prancūzais ir atkurti transatlantinę partnerystę. Baidenui ir Blinkenui bus patogu: pastarasis buvo jo patarėjas nacionalinio saugumo klausimais 2009–2013 metais lygiagrečiai su prezidento Obamos padėjėjo pareigybe. Iki šiol Blinkenas tarnavo kaip idealus funkcionierius ir padėjėjas (ne politikas), galintis išklausyti viršininką ir tiksliai pasakyti, ko jam reikia vienoje ar kitoje situacijoje. Tačiau dabar jis pirmą kartą pateks į plačią atvirą erdvę, nes valstybės sekretorius turi tam tikrą autonomiją.

Tačiau Entonio Blinkeno pasiekimai ankstesnėje administracijoje yra labai kuklūs. Būdamas sankcijų Rusijai dėl Krymo architektas, jis negali pateikti "suplėšytos į gabalus" Rusijos ekonomikos. Kaip vienas iš Sirijos strategijos autorių jis gali stebėti tik Bašaro al Asado pergalę kartu su Rusija. Ir Libijoje, regis, laimi visi, išskyrus Vašingtoną.

Pirmą kartą Nacionalinės žvalgybos direktore tampa moteris — Avril Haines, jai dabar 51-eri. 2013–2015 metais ji buvo pirmoji moteris, dirbusi CŽV direktoriaus pavaduotoja, o iki Obamos administracijos pabaigos — patarėja nacionalinio saugumo klausimais. Jos šviesaus gyvenimo kelio aprašymą žurnalas "Newsweek" paskelbė 2013 metais pavadinimu "Mažiausiai tikėtinas šnipas".

Biochemiko ir dailininkės dukra Avril Haines nuo 12 metų naktimis prižiūrėjo sergančią motiną, kuri mirė, kai dukrai buvo 16 metų. Vidurinėje mokykloje technika susižavėjusi mergina dirbo automobilių remonto dirbtuvėse. Po mokyklos ji išvyko į Japoniją, gavo dziudo rudąjį diržą. Ji studijavo fiziką Čikagos universitete, įsimylėjo atostogų metu ten buvusį skrydžio instruktorių, kartu jie atkūrė seną dviejų variklių "Cessna" ir juo išvyko į Europą.

Lėktuvas apledėjo virš jūros, sugedo abu varikliai, o jaunoji pora per stebuklą nusileido ant Niufaundlando krantų. Apsigyvenusi Baltimorėje, pora aukcione nusipirko buvusio baro su viešnamiu ir narkomanų lindyne pastatą pavojingame priemiestyje. Jie pardavė lėktuvą, viešnamį perdarė į knygyną ir kavinę, kuri buvo tokia sėkminga, kad bankas paprašė įstaigą paversti tinklu.

Žmogiškųjų išteklių psichologas tokiame gyvenimo kelyje įžvelgs polinkį į nuotykius ir riziką, sugebėjimą įveikti sunkias situacijas ir rasti išeitį iš aklavietės. Geros savybės darbui žvalgyboje ir politikoje.

1998 metais Haines susidomėjo tarptautine teise ir įstojo į Džordžtauno universitetą. 2003 metais ji atvyko į JAV Valstybės departamento juridinį biurą, nuo tada jos karjera sparčiai kilo: iki 2010 metų ji jau dirbo Obamos administracijoje prezidento patarėjo nacionalinio saugumo ir teisės klausimais padėjėja.

Tuo tarpu jos kolega Saugumo taryboje Bendžminas Roudsas (Benjamin Rhodes) apie Haines sako: "Tai mieliausias žmogus, kokį buvome sutikę".

"Mieloji" Avril Haines yra teisinių karinės jėgos naudojimo aspektų ir ypač bepiločių orlaivių smūgių ekspertė. Būtent ji pateikė visus šiuos klausimus.

Kitas jaunas talentas Baideno administracijoje yra patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Džeikas Sulivanas (Jake Sullivan), kuriam sukako 44. Patyręs valdžios diplomatas Ričardas Holbrukas (Richard Holbrooke) teigė, kad jis turi visus duomenis, reikiamus būsimam valstybės sekretoriui. Hilari Klinton, kurios dešinioji ranka Džeikas buvo Valstybės departamente ir per prezidento kampaniją, jame įžvelgė dar daugiau — visas būsimam prezidentui reikalingas savybes. Bilas Klintonas žmonai pasakė: jei Džeikas pradės groti ir saksofonu, jis pradės rimtai nerimauti.

Sulivanas laikosi Džozefo Najaus (Josepho Nye) "protingosios galios" koncepcijos. Pasak kolegų, jis pasisako už "aktyvesnį JAV dalyvavimą sprendžiant klausimus" ir "reagavimo priemones, kurios apimtų karinį elementą". Sirijos atveju tai buvo "ankstyvi raginimai apginkluoti Sirijos sukilėlius", Ukrainos atveju — Ukrainos kariuomenę.

"Atsisakykite cinizmo. Atsisakykite pasitikėjimo savimi. Ir nebūkite niekšai", — tokius atsisveikinimo žodžius Minesotos universiteto absolventams tarė Sulivanas. Kolegos taip pat kalba apie jį kaip apie malonų žmogų.

Beje, jauna Džeiko Sulivano žmona Megė Gudlander (Maggie Goodlander) buvo Jeilio universiteto, kur jis dėstė, studentė. Jie susituokė 2015 metais, Hilari Klinton dalyvavo ceremonijoje. Megė taip pat dirbo Naujojo Amerikos saugumo centre ir buvo JAV karinio jūrų laivyno rezervo žvalgybos leitenante — žavinga leitenante, sprendžiant iš nuotraukos.

Naujosios administracijos tęstinumą simbolizuoja Džonas Keris (John Kerry): jis spręs svarbias klimato problemas demokratams ir pasauliui — tai puikus politikos patriarcho vaidmuo.

Paskiriant gynybos ministrą yra tam tikrų problemų, nors praėjusią savaitę atrodė, kad pagrindinė pretendentė į šias pareigas Mišelė Flurnoi greitai pereis visus diskusijų ratus. Ji jau buvo Barako Obamos vadovaujama politikos gynybos sekretorė — "Pentagono smegenys", o jos strategija yra militarizmas steroidų pagrindu. Tačiau panašu, kad trukdo pačios lobistinės sutartys, pagal kurias ponia Flurnoi taip aktyviai dirbo kartu su Entoniu Blinkenu "WestExec Advisors" — juk Džo Baidenas kampanijos metu pažadėjo, kad nepalaikys lobistų. Be to, vienai komandai yra per daug vieningos nuomonės, būtų malonu pareikšti kitas nuomones, sako kai kurie Vašingtone.

Žinoma, visi paskirtieji vis dar turi gauti patvirtinimą JAV Senate, kurį šiuo metu kontroliuoja respublikonai.

Jie visi yra "protingosios galios" požiūrio šalininkai ir užkietėję intervencininkai. Tai jau dirbusi komanda; prieštaravimai tarp jų gali būti tik detalėse. Dėl bendraminčių sprendimų priėmimo procesas bus greitas ir efektyvus, be vidinės nesantaikos. Jie "judės kaip vilkų gauja" — taip vienas jų patyręs Vašingtono reikalų stebėtojas apibūdino jų koordinuotą agresiją.

Rusijai ši komanda reiškia, pirma, didesnę Rusijos vidaus reikalų kritiką. Antra, "minkštosios galios" aktyvavimą posovietinėje erdvėje; Ukrainoje tai papildys "kietąsias" karines pajėgas, kurias Trampo administracija ten pasiuntė. Trečia, Vašingtonas žais aktyvų jėgos žaidimą tuose regionuose, kur jų interesai, kaip ir Vidurio Rytuose, susiduria su Rusijos, naudojant karines priemones.

Kol kas pastebima tik viena dvišalės sąveikos sritis — ginklų kontrolė ir, be tarptautinių temų, susitarimas dėl branduolinių klausimų su Iranu. Tačiau klasikinę Rusijos ir Amerikos santykių darbotvarkę galima grąžinti demokratinei administracijai, nors ir esant naujam įtampos lygiui.

Todėl per ateinančius ketverius metus galima tikėtis aktyvios konkurencijos su kontroliuojama įtampa — ir tai yra vieninteliai normalūs Rusijos ir Amerikos darbo santykiai, kai Rusija tvirtai laikosi savo pozicijų.

Tegai:
JAV, Džo Baidenas
Temos:
JAV prezidento rinkimai — 2020
Saulius Skvernelis su prezidentu Gitanu Nausėda, archyvinė nuotrauka

Skvernelis atmetė kritiką prezidentui dėl Vyriausybės formavimo

(atnaujinta 09:57 2020.12.03)
Laikinasis ministras pirmininkas teigė manantis, kad Vyriausybė turėtų būti suformuota greitai, bet kartu ir kokybiškai

VILNIUS, gruodžio 3 — Sputnik. Laikinasis ministras pirmininkas Saulius Skvernelis atmetė prezidentui Gitanui Nausėdai pateiktus priekaištus, kad šis, vertindamas kandidatus į ministrus, galėjo peržengti ribas.

Skvernelis teigė manantis, kad Vyriausybė turėtų būti suformuota greitai, bet "greitis neturi nustelbti kokybės". Politikas taip pat teigė esantis nustebęs dėl ekspertų pastabų Nausėdai.

"Man dabar labai keista yra girdėti tų pačių ekspertų, kurie kritikavo tiek mane, tiek ir Vyriausybę, kad prezidentas nėra vien tik notaro funkcijas atliekanti figūra. <...> Galiausiai jis prisiima atsakomybę už ministrus taip pat. Dabar lygiai tie patys ekspertai žeria nepagrįstus priekaištus prezidentui, kad jis šitą darbą atlieka nuodugniai ir kokybiškai", — komentavo Skvernelis.

Jis pažymėjo, kad prezidentas stengiasi įsitikinti kandidatų kompetencija, tą daro labai nuosekliai ir tokią teisę ir pareigą turi.

Anksčiau Seimas pritarė Ingridos Šimonytės kandidatūrai į premjero postą. Ji pateikė Nausėdai kandidatų į ministrų postus sąrašą, tačiau prezidentas pažymėjo, kad ne visi kandidatai bus patvirtinti.

Kol kas Lietuvos vadovas rengia susitikimus su kandidatais. Planuojama, kad Nausėda susitiks su visais kandidatais iki šios savaitės pabaigos.

Kaip pranešė Sputnik Lietuva, pradinėje sąrašo versijoje yra politinių veikėjų, kurie yra labai prieštaringi Lietuvos visuomenės ir daugybės ekspertų nuomone.

Tegai:
Gitanas Nausėda, Vyriausybė, Saulius Skvernelis
Dar šia tema
Skvernelis žada imtis opozicijos lyderystės Seime
Nepaklusnus Lietuvos prezidentas
Lietuvoje patvirtintos nemokamos vizos baltarusiams
Prezidentas aptarė pareigų perdavimą naujajam Ministrų kabinetui
Statybininkas, archyvinė nuotrauka

pažeidimus statybvietėse skirta 74 000 eurų baudų

(atnaujinta 15:34 2020.12.03)
VDI darbo inspektoriai statybvietėse nustatė 372 nelegalų ir nedeklaruotą darbą dirbusius asmenis

VILNIUS, gruodžio 3 — Sputnik. Specialios akcijos metu atlikta daugiau nei 550 patikrinimų rizikingiausiose šalies statybvietėse, rašo Valstybinė darbo inspekcija.

Inspektavimų metu buvo vykdoma nelegalaus darbo kontrolė, taip pat tikrinta, kaip laikomasi kritimo iš aukščio prevencijos priemonių.

Per akciją, kuri truko mėnesį, darbo inspektoriai statybvietėse nustatė 372 nelegalų ir nedeklaruotą darbą dirbusius asmenis, iš kurių 347 — fiziniai asmenys, vykdę neregistruotą individualią veiklą.

Vidaus apdailos darbus pastatytuose daugiabučiuose namuose atlieka ne įmonės, o fiziniai asmenys, dažnai oficialiai neįregistravę veiklos: dirbantys be verslo liudijimo ar individualios veiklos pažymos. Panaši situacija yra ir individualios statybos objektuose. Tai viena pagrindinių priežasčių, kodėl patikrinimų metu nustatoma tiek daug nelegaliai dirbančių fizinių asmenų.

Nustatytas 41 nelegaliai dirbęs užsienio šalių pilietis. Daugiau nei pusė jų dirbo pas fizinius asmenis, patys su jais susitarę dėl darbų atlikimo, tačiau oficialiai neįregistravę veiklos. Septyniose įmonėse nelegaliai dirbo 16 užsieniečių.

Surašyti 352 administracinio nusižengimo protokolai. Už nustatytus pažeidimus skirtų baudų suma siekia 73 949 eurus.

Pažymima, kad buvo tikrinta, kaip laikomasi darbuotojų saugos ir sveikatos užtikrinimo reikalavimų, ar saugiai vykdomi darbai aukštyje.

Patikrintose statybvietėse už darbo įstatymų, darbuotojų saugos ir sveikatos norminių teisės aktų pažeidimus surašyta 12 administracinio nusižengimo protokolų, 23 reikalavimai pašalinti per 50 įvairių darbuotojų saugos ir sveikatos pažeidimų.

Tegai:
baudos, statyba, Valstybinė darbo inspekcija
Dar šia tema
ES paramą apgaule gavę asmenys stos prieš teismą
Klaipėdietis kaltinamas nelegaliai paskolinęs pusę milijono
Neoficialiai atlyginimus mokėjusi odontologijos klinika atlygino žalą — per 35 tūkst. eurų