Rusijos ambasada  Berline

Rusijos ambasada Vokietijoje atsakė į Lenkijos ambasadoriaus straipsnį apie karą

(atnaujinta 12:16 2020.02.12)
Rusijos ambasada dar kartą paragino sąžiningai ir atsargiai elgtis su bendrąja istorija, nes tai būtina, kad neleistų tragedijai pasikartoti

VILNIUS, vasario 12 — Sputnik. Lenkijos ambasadoriaus Vokietijos Federacinėje Respublikoje Andžejaus Pšilebskio žodžiai apie Tarybų Sąjungos "didžiausios naudos gavimą" iš karo prieš nacių Vokietiją pabaigos ir apie Vakarų sąjungininkų lemiamą indėlį į Trečiojo Reicho sutriuškinimą tapo istorinio revizionizmo pavyzdžiu, atitinkančiu Varšuvos nuostatas istorijos klastojimo atžvilgiu, pareiškė Rusijos ambasada Vokietijoje.

Pšilebskio žodžiai pacituoti laikraštyje "Märkische Oderzeitung". Vasario 8 dieną paskelbtame straipsnyje "Karas prasidėjo ne 1941 metais" (vokiečių kalba "Krieg begann nicht erst 1941") diplomatas pareiškė, kad Tarybų Sąjunga 1939 metų rugsėjo 17 dieną puolė Lenkiją ir tokiu būdu tapo nebeįmanomas tolesnis pasipriešinimas nacių Vokietijai. Rusija, pareiškė Lenkijos ambasadorius, turėtų "pagaliau pripažinti", kad Antrasis pasaulinis karas prasidėjo 1939, o ne 1941 metais.

Lenkijos ambasadorius mano, kad "ne Tarybų Sąjunga, o Vakarų sąjungininkai įnešė lemiamą indėlį į karo užbaigimą", pabrėžęs, kad "dešimtys tūkstančių lenkų kareivių" kovojo ir Raudonosios armijos gretose prieš nacius. Anot Pšilebskio, TSRS "gavo daugiausią naudą iš karo pabaigos", kaip įrodymą straipsnyje jis pateikė "Ukrainos, Baltarusijos ir Baltijos šalių okupaciją, taip pat Lenkijos, Vengrijos, Čekoslovakijos ir kitų šalių pavergimą".

"Atkreipėme dėmesį į straipsnį ... kuriame Lenkijos ambasadorius Vokietijos Federacinėje Respublikoje Andžejus Pšilebskis, vadovaudamasis nuostatomis dėl Antrojo pasaulinio karo istorijos klastojimo, apkaltino TSRS lygiateisiška su Trečiuoju reichu atsakomybe už tai, kad buvo pradėtas sunkiausias XX amžiaus konfliktas. Tarybų Sąjunga aukšto rango Lenkijos diplomato interpretacijoje buvo viena pagrindinių naudos gavėjų (!)  ... Pritrenkia ir kitas tolimas nuo istorinės tiesos pareiškimas, neva "ne TSRS, o Vakarų sąjungininkai įnešė lemiamą indėlį į karo užbaigimą", — sakoma Rusijos ambasados pranešime, paskelbtame Facebook paskyroje.

Pareiškime pabrėžiama, kad "artėjant 75-osioms Didžiosios pergalės metinėms, Lenkijos istorinis revizionizmas sparčiai pagreitėja". Tuo tarpu "kiekvienas, kas kreipsis į konkrečius faktus ir dokumentinius įrodymus, gali įsitikinti tuo, kad būtent mūsų šalis įnešė lemiamą indėlį išlaisvinant Europą ir visą pasaulį nuo nacizmo sumokėjusi už tai neįtikėtinai baisią kainą — 27 milijonų tarybinių piliečių gyvybių", mano Rusijos diplomatinė atstovybė. Ji priminė, kad tik "kovose dėl Lenkijos valstybingumo išsaugojimo žuvo daugiau kaip 600 tūkstančių Raudonosios armijos kareivių".

"Pamiršti šį objektyvų istorinį faktą bandant paversti TSRS visuomenės sąmonėje iš išlaisvinančios šalies karo kaltininke dėl momentinių koniunktūrinių tikslų yra tiesiog amoralu. Lygiai kaip  ir tebetęsiantis paminklų sovietų kariams išvaduotojams naikinimas. Rusija prisimena lenkų kareivius ir pasipriešinimo kovotojus, kurie kovojo petys į petį su Raudonąja armija, siekiant išlaisvinti Europą nuo hitlerizmo. Eilinį kartą raginame sąžiningai ir atsargiai elgtis su mūsų bendrąja istorija. Tai būtina, kad neleistume tragedijai pasikartoti", — mano ambasada.

Rusija sumokėjo baisią kainą už pergalę Didžiajame Tėvynės kare, todėl būtina griežtai slopinti bet kokius mėginimus suklastoti ir perrašyti šiuos istorinius įvykius trumpalaikių konjunktūrinių tikslų naudai, anksčiau interviu RIA Novosti pasakė Rusijos ambasadorius Vokietijoje Sergejus Nečajevas.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas
© Sputnik / Алексей Никольский

Anksčiau Lenkijos užsienio reikalų viceministras Pavelas Jablonskis pareiškė apie Varšuvos "besąlygišką" teisę į reparacijas iš Rusijos už žalą, padarytą per Antrąjį pasaulinį karą. Lenkijos vadovaujančios partijos "Teisė ir teisingumas" lyderis Jaroslavas Kačynskis interviu Vokietijos leidiniui "BILD" pareiškė, kad Maskva, kaip ir Berlynas, privalo sumokėti Varšuvai kompensaciją už žalą Antrojo pasaulinio karo metu.

Rusijos valdžia ne kartą pareiškė, kad kai kurios Europos šalys bando perrašyti istoriją. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas 2019 metų gruodžio viduryje pareiškė, kad jie, ypač Lenkija, sudarė sąmokslą su fašistine Vokietija, ir Rusija turi dokumentus, kaip jie derėjosi. Putinas pareiškė, kad Rusijos Federacija privalo užtikrinti tiesos apie Didįjį Tėvynės karą išsaugojimą ir atsispirti bandymams suklastoti jos istoriją.

Tegai:
TSRS, Antrasis pasaulinis karas, Vokietija, Lenkija, Rusija
Dar šia tema
Ekspertas atskleidė, kas laukia Lietuvos, jei ji perrašys Holokausto istoriją
Ekspertas pasakojo apie bandymą skirti TSRS atsakomybę už Holokaustą
Rusijoje pasiūlė griežtai atsakyti į sovietinių paminklų naikinimą Europoje
Europos Parlamentas, archyvinė nuotrauka

Europos Parlamentas ragina ES įvesti sankcijas Turkijai

(atnaujinta 19:14 2020.11.26)
Tikimasi, kad Europos Sąjungos valstybių ir vyriausybių vadovai svarstys santykius su Turkija artėjančiame viršūnių susitikime gruodžio 10–11 dienomis

VILNIUS, lapkričio 27 — Sputnik. Europos Parlamentas paragino Europos Sąjungą įvesti sankcijas Turkijai dėl jos pozicijos Kipro atžvilgiu, praneša RIA Novosti.

"Parlamentarai paragino Europos Vadovų Tarybą išlaikyti vienybę dėl vienašališkų ir neteisėtų Turkijos veiksmų ir įvesti griežtas sankcijas", — sakoma dokumente.

Rezoliucijai pritarė 631 deputatas, trys balsavo prieš, 59 susilaikė.

Po Turkijos ginkluotos invazijos, kurią išprovokavo bandymas prijungti salą prie Graikijos, Kipras buvo suskirstytas etnine prasme nuo 1974 metų. Buvo užimta 37% salos teritorijos, kurioje 1983 metais buvo paskelbta Šiaurės Kipro Turkijos Respublika. Ją pripažino tik Turkija.

Turkijos prezidentas Redžepas Tajipas Erdoganas lapkričio 15 dieną lankėsi Šiaurės Kipre, būtent neseniai atidarytame Varošo kvartale Famagustoje.

Graikija ir Kipro Respublika tokį žingsnį laiko "beprecedente provokacija". Turistų kvartalas buvo uždarytas visuomenei nuo 1974 metų, kai Turkijos kariuomenė okupavo dalį Kipro ir padalijo salą. Varošą saugo 1984 metų JT Saugumo Tarybos rezoliucija.

Tada Erdoganas sakė, kad derybos dėl Kipro susitarimo turėtų būti vykdomos remiantis dviejų valstybių buvimu Kipre.

Tuo tarpu Europos Parlamento nariai reikalauja, kad Kipro turkų ir graikų bendruomenėms būtų surengtas vienas federacijos sprendimas.

"Parlamentarai ragina ES imtis aktyvesnio vaidmens skatinant derybas, remiamas JT", - sakoma dokumente.

Tikimasi, kad Europos Sąjungos valstybių ir vyriausybių vadovai svarstys santykius su Turkija artėjančiame viršūnių susitikime gruodžio 10–11 dienomis.

Tegai:
sankcijos, Turkija, Europos Parlamentas
Rusijos nuolatinis atstovas JT Vasilijus Nebenzia

JAV ir ES sankcijos kelia grėsmę taikai ir saugumui, pareiškė Rusijos atstovas JT

(atnaujinta 12:44 2020.11.26)
Nebenzia JT Saugumo Tarybos posėdyje priminė apie Rusijos prezidento iniciatyvą sukurti vadinamuosius "žaliuosius koridorius", laisvus nuo prekybos karų ir sankcijų, prekių, vaistų ir apsaugos priemonių, reikalingų kovai su pandemija, pristatymui

VILNIUS, lapkričio 26 — Sputnik. Jungtinių Valstijų ir ES įvestos vienašališkos sankcijos kelia rimtą grėsmę tarptautinei taikai ir saugumui bei apsunkina humanitarinę padėtį daugelyje regionų, pareiškė Rusijos nuolatinis atstovas JT Vasilijus Nebenzia, praneša RIA Novosti

Trečiadienį Rusijos, Kinijos, Pietų Afrikos, Nigerio, Sent Vinsento ir Grenadinų nuolatinės atstovybės JT surengė neoficialų Saugumo Tarybos posėdį (pagal vadinamąją "Arria formulę") tema "Vienašalės prievartinės priemonės". Nemažai ES šalių atstovų renginio metu pakartojo tezę, kad jų vienašališkos sankcijos nekenkia paprastiems žmonėms ir neturi įtakos humanitarinei situacijai šalyse, kurioms buvo įvestos sankcijos.

"Žinoma, mes atkreipėme dėmesį į mūsų Vakarų kolegų pastabas, kurie teigia, kad jų vyriausybių įvestos priemonės yra jų tarptautinis įsipareigojimas ir nėra nukreiptos prieš paprastus žmones. Kaip matome — nukreiptos. Ir kyla paprastas klausimas: ar šios priemonės prieš žmones yra jūsų tarptautiniai įsipareigojimai?" — pasakė Nebenzia.

"Šie neteisėti apribojimai ir prievartinės priemonės iš JAV ir ES pusės iš tikrųjų kelia rimtą grėsmę tarptautinei taikai ir saugumui, pablogina humanitarinę situaciją nuo Artimųjų Rytų iki Afrikos, Lotynų Amerikoje ir Europoje", — pabrėžė jis.

Nebenzia susitikimo dalyviams priminė apie Rusijos prezidento Vladimiro Putino iniciatyvą sukurti vadinamuosius "žaliuosius koridorius", laisvus nuo prekybos karų ir sankcijų, visų pirma reikalingų prekių, vaistų ir apsaugos priemonių, reikalingų kovai su pandemija, pristatymui.

Putinas, rugsėjį kalbėdamas JT Generalinės asamblėjos sesijoje, pareiškė, kad Rusijos pasiūlymas įvesti "žaliuosius koridorius" prekybai be karų ir sankcijų, dabar yra ypač aktualus. Nebenzia taip pat nurodė, kad valstybės narės kartu su atitinkamomis JT struktūromis galėtų apsvarstyti Maskvos iniciatyvą stebėti vienašališkų prievartos priemonių pasekmes per JT sistemą.

Tegai:
sankcijos, ES, JAV, Jungtinių Tautų organizacija (JTO), Rusija
Temos:
Lazda turi du galus: sankcijos Rusijai
Dar šia tema
Lavrovas paragino Vašingtoną vengti "avantiūrų" Viduriniuose Rytuose
Vokietija įvertino JAV grasinimus dėl sankcijų "Nord Stream-2"
Vokietija vadina JAV sankcijas prieš "Nord Stream-2" nepriimtinomis