Baltarusijos AE statyba

Nausėda pareiškė apie "raudonąsias linijas" santykiuose su Baltarusija

(atnaujinta 21:33 2020.02.24)
Pasak Lietuvos prezidento, dialogas tarp dviejų šalių užmezgamas, tačiau yra problemų, kurios iki šiol nėra išspręstos

VILNIUS, vasario 24 — Sputnik. Lietuva tęs diskusiją su Baltarusijos valdžia dėl Baltarusijos atominės elektrinės (AE) saugumo, pareiškė respublikos prezidentas Gitanas Nausėda.

"Mes tęsime diskusijas su Baltarusijos valdžia (dėl Baltarusijos AE — Sputnik), kad rastume sprendimus, kurie būtų geri abiem pusėms", — pareiškė Nausėda interviu Baltarusijos kanalui "ONT".

Anot Lietuvos vadovo, dviejų šalių santykiai "gerėja", o šalims pavyko užmegzti "tam tikrą dialogą", ir Vilnius norėtų jį tęsti.

Tuo pačiu metu, kaip pareiškė Nausėda, Vilniaus ir Minsko santykiuose yra tam tikrų "raudonųjų linijų", susijusių su Astrave statoma atomine elektrine.

"Mes vis dar nesame patenkinti šios atominės elektrinės kokybės reikalavimais ir norėtume apginti Lietuvos interesus", — pasakė Nausėda.

Lietuvos ir Baltarusijos ginčas dėl Astravo AE

Vilnius, uždaręs savo Ignalinos atominę elektrinę ir nesugebėjęs pastatyti Visaginos atominės elektrinės, beveik nuo pat pradžių griežtai priešinosi branduolinės energetikos objekto sukūrimui Baltarusijoje. Baltarusijos AE statoma netoli Astravo, už 50 kilometrų nuo Lietuvos sostinės, ir Vilnius tai naudoja kaip vieną pagrindinių argumentų, kad kaimyninėje šalyje esanti atominė elektrinė gali kelti grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui.

Anot Lietuvos valdžios, branduolinis objektas kaimyninėje šalyje neva "neatitinka" saugumo reikalavimų. Tokie pareiškimai tęsiasi net nepaisant to, kad į Baltarusijos AE reguliariai atvyksta tarptautiniai ekspertai, įskaitant TATENA, kurie nerado trūkumų.

Minskas tokią Lietuvos poziciją vadina politiškai pagrįsta ir siūlo derėtis, kaip būtų galima bendradarbiauti parduodant ir perkant elektrą. Tuo pačiu metu Lietuvoje praėjusių metų pabaigoje buvo priimtas įstatymas, draudžiantis importuoti elektrą iš "nesaugių" atominių elektrinių, turint omenyje objektą Baltarusijoje.

Fizinis pirmojo Baltarusijos AE bloko paleidimas numatomas 2020 metų pirmąjį ketvirtį. Remiantis kai kuriais duomenimis, antrasis blokas gali būti paleistas jau 2021 metais.

Tegai:
Gitanas Nausėda, Lietuva, Baltarusija, Astravo atominė elektrinė (AE)
Temos:
Astravo atominės elektrinės statybos (471)
Dar šia tema
Baltarusijoje atskleidė "gaisro Astravo AE", išgąsdinusio Lietuvos VSD, detales
Minskas pagrasino sankcijomis už Astravo AE eksploatacijos pradžios terminų nesilaikymą
Seimas Astravo AE pavadino "grėsme" pačiai Baltarusijai
Ekspertas: Lietuva niekada nesutiks atsisakyti kalbų apie Astravo AE
Protestai Minske

Ekspertas: Lietuva nori atrodyti "pagrindine procesų Minske manipuliatore"

(atnaujinta 18:19 2020.11.30)
Vilnius tikisi, kad Briuselis suteiks rimtą pagalbą, jei baltarusių srautas taps masiškas, mano ekspertas Igoris Šatrovas

VILNIUS, lapkričio 30 — Sputnik. Lietuvos URM pasiūlymu išduoti nemokamas vizas valdžios persekiotiems baltarusiams tikisi pritraukti kuo daugiau žmonių, kad parodytų pasaulio bendruomenei, jog Lukašenkos aktyviai nepriima jo šalies piliečiai, interviu Sputnik Lietuva pasakė Strateginės plėtros fondo ekspertų tarybos vadovas Igoris Šatrovas.

Anksčiau Lietuvos užsienio reikalų ministerija pasiūlė panaikinti konsulinį mokestį už įvažiavimo vizą tiems Baltarusijos piliečiams, kuriuos tėvynėje persekioja valdžia. Tokiu būdu, viza taps nemokama.

Ministerija įtraukė šį projektą į gruodžio 2 dieną vyksiančio Vyriausybės posėdžio darbotvarkę.

Ekspertas Igoris Šatrovas pažymėjo, kad Vilnius ir toliau laikosi aktyvios pozicijos Baltarusijos įvykių atžvilgiu, nes pirmieji veiksmai nesukėlė laukiamų rezultatų.

"Blitzkriegas pasirodė nesėkmingas. Šis pasiūlymas yra tam tikras masalas, tam tikras kabliukas, kuriuo jie tikisi pagauti kuo daugiau žmonių, kurie ne visada susimąsto apie savo veiksmų pasekmes, kad galėtų parodyti pasaulio bendruomenei, jog Lukašenkos aktyviai nepriima jo šalies piliečiai, tai, kad jie bando palikti šalį bet kokiu pretekstu. Manau, kad su šiuo tikslu — sukurti aktyvią visuomenės anti-Lukašenkos ir antibaltarusišką nuomonę, ir vėl gi, su tikslu privilioti kuo daugiau potencialių rėmėjų į savo tinklus, su šiomis iniciatyvomis ir išeina Lietuvos vyriausybė su šiomis, būtent tai yra priežastis", — pareiškė ekspertas.

Šatrovas įsitikinęs, kad Lietuvos interesas yra finansinis, nes Vilnius tikisi rimtos Briuselio pagalbos, prisiimdamas "pagrindinio procesų Baltarusijoje manipuliatoriaus" vaidmenį.

"Mes gi žinome, kad pagrindinis uždavinys — pradėti skandalą, kurti, išprovokuoti kai kuriuos įvykius. Tam visada skiriami pinigai, visada skiriamos rimtos dotacijos. Svarbu pritraukti dėmesį, įtraukti, privilioti, rasti kažkokių argumentų. O kaip šie žmonės toliau egzistuos ES teritorijoje, Lietuvoje, jei toks srautas taps masiškas? Jie prašys pinigų iš Briuselio", — mano ekspertas.

Masiniai opozicijos protestai Baltarusijoje prasidėjo po prezidento rinkimų, kuriuos šeštą kartą laimėjo Aleksandras Lukašenka, kuris, VRK duomenimis, surinko 80,1 procento balsų. Opozicija mano, kad laimėjo Svetlana Tichanovskaja.

Nuo pat protestų Baltarusijoje pradžios Lietuva reguliariai kišosi į kaimyninės šalies reikalus, atvirai palaikydama Baltarusijos opoziciją ir ragindama surengti naujus rinkimus. Lietuvos politikai mano, kad praėjusių prezidento lenktynių rezultatai esą yra "suklastoti". Be to, Baltijos šalys įvedė asmenines sankcijas kai kuriems Baltarusijos pareigūnams, įskaitant dabartinį prezidentą.

Baltarusijos valdžios teigimu, Vilnius, Varšuva ir kitos šalys aktyviai kišasi į Baltarusijos vidaus reikalus ir bando kontroliuoti opoziciją.

Tegai:
Baltarusija, Lietuva
Temos:
Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų
Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda

Lietuvos prezidentas paragino tobulinti mokesčių sistemą

(atnaujinta 18:14 2020.11.30)
Šalies vadovas pažymėjo, kad naujo Seimo pradžioje ypač svarbu susitarti dėl kitokios, aukštesnius standartus atitinkančios mokestinės kultūros

VILNIUS, lapkričio 30 — Sputnik. Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda paragino politikus bei ekspertus bendromis jėgomis prisidėti prie subalansuotos mokesčių sistemos kūrimo, užtikrinančios gyventojų ir valstybės pajamas bei ekonominį progresą. 

Pirmadienį Lietuvos prezidentas kartu su Seimo frakcijų, Profesinių sąjungų konfederacijos, Investuotojų forumo atstovais ir ekonomistais nuotolinėje diskusijoje kalbėjosi mokesčių sistemos efektyvumo klausimais. 

Президент Литвы Гитанас Науседа и представители фракций Сейма, Конфедерации профсоюзов, Форума инвесторов и экономисты обсудили налоговую систему
Posėdis su Lietuvos prezidentu Gitanu Nausėda

Diskusijos metu prezidentas pasiūlė kelis mokesčių sistemos tobulinimo žingsnius, kurie "užtikrintų mokesčių sistemos tvarumą ir socioekonominės politikos efektyvumą".

Šalies vadovo nuomone, atspirties taškas siekiant tobulesnės mokesčių sistemos yra politinės kultūros ir pasitikėjimo mokesčių sistema stiprinimas. Pasak šalies vadovo, tai gali padidinti piliečių savimonę ir motyvaciją atsakingai dalyvauti mokesčių sistemoje bei pilietiškai kovoti su nesąžininga veikla valstybės atžvilgiu. 

"Šiandien, naujo Seimo pradžioje, ypač svarbu susitarti dėl kitokios, aukštesnius standartus atitinkančios mokestinės kultūros. Tai būtina aiškiai komunikuoti visuomenei, kad gyventojai ir verslas pasitikėtų mokestine sistema, suprastų jos prasmę ir, žinoma, teikiamą naudą", – teigė prezidentas.

Šalies vadovas pasiūlė persvarstyti mokestinių pokyčių įsigaliojimo terminus. Pasak prezidento, įprastu laikotarpiu nauji mokesčiai neturėtų įsigalioti skubiau nei per 6 mėnesius, potencialius mokesčių pokyčius būtina plačiai išdiskutuoti su ekspertais ir suinteresuotomis visuomenės grupėmis.

Президент Литвы Гитанас Науседа и представители фракций Сейма, Конфедерации профсоюзов, Форума инвесторов и экономисты обсудили налоговую систему
Posėdis su Lietuvos prezidentu Gitanu Nausėda

Prezidentas akcentavo, kad jau dabar, esamą ekonominį lygį pasiekusioje Lietuvoje, atlyginimai galėtų būti didesni. Tai galima paskatinti pradėjus taikyti pažangų Pelno mokesčio paskatų dalijimuisi pelnu su darbuotojais modelį. 

"Atsisakant siauroms asmenų grupėms naudingų mokestinių lengvatų, galėtų būti pristatytos tam tikros pelno mokesčio paskatos, orientuotos į visų darbuotojų atlyginimų augimą", – pridūrė prezidentas.

Diskusijoje pabrėžta, kad per ateinančius metus svarbu galutinai apsispręsti, kokia mokestinė sistema priimtiniausia Lietuvai šiuo metu ir kokie jos efektyvinimo žingsniai bus žengti per šią Seimo kadenciją. Diskusijos dalyviai sutarė, kad siekiant šio tikslo prasminga steigti mokesčių ekspertų grupę, įtraukiant ir socialinius partnerius.

Tegai:
mokesčiai, Gitanas Nausėda
Dar šia tema
Nausėda pareiškė, kad ne visi kandidatai į ministrus bus patvirtinti
Galių patikrinimas. Ar valdantieji verčia Nausėdą "grąžinti skolas"?
Būsimas aplinkos ministras turės išsaugoti Žuvinto turtus, pareiškė Nausėda
COVID-19 testas, archyvinė nuotrauka

Daugiau vilniečių galės nemokamai atlikti greituosius testus

Abejojantys greitojo testo patikimumu turėtų atkreipti dėmesį, kad jei jis bus teigiamas, rezultatas patikrinamas atliekant PGR tyrimą

VILNIUS, gruodžio 1 — Sputnik. Vilniaus miesto savivaldybė papildė sąrašą asmenų grupių, galinčių nemokamai išsitirti  greitaisiais testais dėl COVID-19, praneša spaudos tarnyba.

Nuo šios dienos registruotis šiam tyrimui galės ir vaistinių, klientų aptarnavimo srityje dirbantys darbuotojai (viešbučių aptarnavimas, grožio paslaugos), viešojo maitinimo paslaugas teikiančių įmonių, įstaigų ar organizacijų, asmens sveikatos priežiūros įstaigų, savivaldybės administracijos ir savivaldybės įmonių darbuotojai, tiesiogiai dirbantys su klientais.

"Greitieji testai atliekami pirmiausia profilaktiniais tikslais, kartu siekiant išsiaiškinti, kokia populiacijos dalis yra jau persirgusi COVID-19. Bet jie tikrai netinka žmogui turint ligos simptomų,  – sakė Vilniaus miesto savivaldybės Sveikatos apsaugos skyriaus vedėja Viktorija Turauskytė.

Ji taip pat pažymėjo, kad abejojantys šio testo patikimumu turėtų atkreipti dėmesį, kad jei greitasis testas yra teigiamas (rodo buvus sąlytį su SARSCoV-2), rezultatas patikrinamas iškart atliekant PGR tyrimą.

Kaip ir iki šiol jau tris savaites, tirtis greitaisiais testais gali prekybos vietų ir asmens sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai, teikiantys greitosios medicinos pagalbos paslaugas, kultūros įstaigų darbuotojai, prokuratūros prokurorai ir kiti darbuotojai, globos centrų ir vaikų dienos centrų, socialiniai darbuotojai darbui su šeimomis, atvejo vadybininkai. Iki šiandien atlikta 5000 greitųjų testų.

Planuojama, kad per dieną bus atliekama apie 100 testų ir daugiau, jei būtų toks poreikis. 

Greitieji testai atliekami šalia mobilaus punkto (V. Gerulaičio g. 1, Vilniuje), laikinoje testavimo patalpoje. Testavimas čia atliekamas tik iš anksto užsiregistravus –  užpildžius anketą ir sulaukus SMS žinutės, kurioje tiksliai nurodoma, kada ir kur atvykti. 

Į tyrimo vietą šalia mobilaus punkto žmonės turi ateiti pėsčiomis, automobilius galima palikti šalia esančioje automobilių stovėjimo stotelėje. Su savimi būtina turėti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą ir parodyti gautą žinutę su 7 ženklų kodu. Greitąjį testą galima atlikti bet kurią savaitės dieną, 14–17.30 val. Esant teigiamam testo rezultatui, asmeniui bus atliekamas PGR tyrimas mobiliame punkte.

Tegai:
Vilnius, COVID-19
Dar šia tema
Lietuvoje turimų priemonių atsargų COVID-19 testams atlikti gali nepakakti iki Kalėdų
Lietuva yra tarp pirmaujančių Europos valstybių pagal COVID-19 testavimo apimtis