Lietuvos ir ES vėliavos

Politologas: Lietuva turėtų galvoti ne apie karinę grėsmę, o apie ES dotacijų mažinimą

(atnaujinta 20:22 2020.02.28)
Europos Sąjunga nėra karinė organizacija ir užsiima kitų užduočių sprendimu, mano politologas Jurijus Svetovas

VILNIUS, vasario 28 — Sputnik. Lietuvai reikia daugiau galvoti, kaip įtikinti ES, kad ji nemažintų dotacijų šaliai, o ne apie karinę grėsmę, interviu Sputnik Lietuva pasakė politologas Jurijus Svetovas.

Partijos "Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai" (TS-LKD) partijos narys Laurynas Kasčiūnas pareiškė, kad Europos Sąjunga per mažai investuoja į Baltijos šalių saugumo stiprinimą. Jis paminėjo JAV veiksmus — Jungtinės Valstijos lėšas investuoja į Europos saugumo iniciatyvas.

Konservatorius pabrėžė, jog populiarus teiginys, kad "JAV pasitraukia iš Europos", yra neteisingas. Kaip įrodymą Kasčiūnas paminėjo programų, skirtų užtikrinti JAV kariuomenės ir technikos dislokavimą Europoje, pratybų vykdymą ir karinės infrastruktūros gerinimą, finansavimą.

Politologas Jurijus Svetovas Europos Sąjungos ir JAV priešpastatymą sprendžiant Lietuvos karines problemas laiko neadekvačiu.

"Pati Europos Sąjunga nėra NATO narė, o JAV yra NATO narė, į NATO įeina Lietuva ir nemažai kitų ES narių. JAV, kaip NATO narė, pamanė, kad būtina išleisti pinigus vienos iš NATO narių — Lietuvos — gynybinės struktūros stiprinimui. Tai yra JAV teisė. Kodėl ES turėtų to laikytis, nelabai aišku. ES nėra karinė organizacija. Ji sprendžia kitas užduotis", — paaiškino jis.

Svetovas priminė, kad ES dar nepatvirtino naujo biudžeto, nes tokios šalys kaip Lietuva, Latvija, Estija ir Lenkija yra nepatenkintos joms skiriamo finansavimo sumažinimu. Jo nuomone, ši problema yra rimtesnė, nei išgalvota "karinė grėsmė" Vilniui.

"Apie tai reikia daugiau galvoti, ir kaip įtikinti ES, kad ji nemažintų šių pinigų. Arba šalies viduje ieškoti ekonominės plėtros šaltinių, kurie leistų Lietuvai apsieiti be šių ES dotacijų. Gal reikėtų pagalvoti apie ekonominių ryšių su Rusija stiprinimą, apie abipusiškai naudingos prekybos organizavimą. Man tai atrodo perspektyviau", — pridūrė jis.

Tegai:
grėsmė, dotacija, ES, Lietuva
Dar šia tema
"Jūs nesveikos, mergaitės". Kodėl Gruzija išsigando Lavrovo atvykimo?
"Sugrįžimas į realybę": Juknevičienė pažymėjo "antirusiškų" JAV pratybų svarbą
Pentagonas pripažino, kad prarado karinį "pranašumą" prieš Rusiją
JAV žiniasklaida papasakojo, kaip Vokietija "trukdo" NATO ginti Baltijos šalis
Rusijos zenitinių raketų sistema S-400

Karo ekspertas: JAV apmaudu, kad Turkija atsisakė "Patriot" ir pasirinko S-400

(atnaujinta 18:38 2020.07.03)
Vašingtonas naudojo įvairius metodus, kad atkalbėtų Ankarą nuo sutarties su Maskva, netgi grasino ir baugino, mano karo ekspertas Igoris Korotčenka

VILNIUS, liepos 3 — Sputnik. JAV nemalonu, kai NATO šalis atsisako jų ginklų, ypač jei taip pasielgia antra pagal galingumą ir karių skaičių armija NATO, interviu Sputnik radijui pasakė karo ekspertas, žurnalo "Nacionalnaja oborona" vyriausiasis redaktorius Igoris Korotčenka.

Birželio pabaigoje JAV senatorius respublikonas John'as Thune'as pasiūlė iš Turkijos įsigyti Rusijos zenitinių raketų sistemų S-400, kad išspręstų prieštaravimus tarp Vašingtono ir Ankaros. Pataisos pasiūlytos JAV įstatymo projektui dėl biudžeto asignavimų krašto gynybai 2021 metams.

Karo ekspertas pažymėjo, jog JAV iš pradžių dėjo dideles pastangas, kad būtų užkirstas kelias pasirašyti sutartį tarp Turkijos ir Rusijos.

"Buvo naudojama daugybė metodų — ir grasinimai, ir įbauginimai. Bandymas Turkijai primesti Europos ir Amerikos zenitinių raketų sistemas mainais į S-400. Bandymas grasinti Turkijai ekonominių sankcijų įvedimu. Arsenalas buvo labai didelis, įskaitant JAV Kongrese priimtą specialųjį įstatymą, pagal kurį prieš Turkiją ir šios šalies pareigūnus, prisidėjusius kuriant ir priimant sprendimus dėl S-400 pirkimo, galėtų būti įvestos individualios sankcijos", — pasakė jis.

Korotčenka priminė, kad Turkijos prezidentas Redžepas Tajipas Erdoganas kelis kartus viešai pareiškė, kad jo šaliai reikalingos S-400 sistemos. Ekspertas pažymėjo, kad, be abejo, JAV nemalonu, kai NATO šalis atsisako jų ginklų.

"Žinoma, jiems labai nemalonu ir apmaudu, kad Turkija, o tai yra antra pagal galingumą ir karių skaičių armija NATO po Jungtinių Valstijų, taigi, NATO šalis numeris 2 pasirinko Rusijos zenitinių raketų sistemas S-400, atsisakiusi Amerikos "Patriot". Tai Vašingtonui yra didžiulis fiasko. Esu įsitikinęs, kad spaudimas tęsis, tačiau jis neduos jokių rezultatų. Turkija čia yra gana pragmatiška ir puikiai supranta amerikiečių tikslus ir savo interesus", — pasakė jis.
Raketų sistema S-400 Triumf
© Sputnik /
Raketų sistema S-400 "Triumf"
Diana Nausėdienė

Diana Nausėdienė perdavė dovanas koronavirusu sergantiems Armėnijos vaikams

(atnaujinta 17:54 2020.07.03)
Penktadienį iš Lietuvos išskrido karinių oro pajėgų transportinis lėktuvas, kuriuo į šalį sugrįš medikai, prieš dvi savaites išvykę padėti Armėnijai kovoti su COVID-19 pandemija

VILNIUS, liepos 3 — Sputnik. Lietuvos pirmoji ponia Diana Nausėdienė perdavė dovanas koronavirusu sergantiems Armėnijos vaikams. Apie tai praneša Prezidentūros spaudos tarnyba.

Penktadienį iš Zoknių į Armėnijos sostinės Jerevano oro uostą išskrido Karinių oro pajėgų transportinis lėktuvas "Spartan", kuriuo į Lietuvą sugrįš medikai, prieš dvi savaites išvykę padėti šiai šaliai kovoti su COVID-19 pandemija.

Diana Nausėdienė koronavirusu sergantiems Armėnijos vaikams perdavė dovanų. 

"Šiuo metu, kai pasaulis išgyvena ypač sudėtingą laikotarpį, aiškiai suvokiame, kad liga nepaiso nei sienų, nei geografinių atstumų. Džiaugiuosi turėdama galimybę perduoti mažiesiems ligoniukams Armėnijoje mūsų nuoširdaus rūpesčio ženklą, tikėdamasi, kad dovanėlės sušildys jų širdeles ir sustiprins jų šeimų dvasią. Siunčiu pačius geriausius linkėjimus visiems Armėnijos žmonėms ir nuoširdžiai linkiu įveikti viruso padarinius", — sakė Nausėdienė.

Pirmoji ponia taip pat padėkojo Lietuvos medikams už jų ryžtą ir profesionalumą: "Jūs esate žmogiškumo pavyzdys. Ačiū, kad esate, ir linkiu laimingai grįžti namo".

Диана Науседене
Diana Nausėdienė

Birželio 19 dieną į Armėniją išvyko 11 Lietuvos specialistų medikų komanda, tarp kurių ir du Lietuvos kariuomenės atstovai. Pagalba skirta padėti Armėnijai suvaldyti ekstremalią situaciją bei gydyti ir slaugyti COVID-19 ligonius.

Dar anksčiau, gegužės 14 dieną, Lietuvos kariuomenės karinių oro pajėgų lėktuvu "Spartan" Armėnijai, Moldovai ir Gruzijai išgabenta humanitarinė siunta su Lietuvoje pagamintomis apsaugos priemonėmis.

Tegai:
Armėnija, Diana Nausėdienė
Dar šia tema
Armėnijos gynybos ministras ir Lietuvos KAM vadovas kalbėjosi telefonu