Laurynas Kasčiūnas, archyvinė nuotrauka

Kasčiūnas pavadino Vanagaitę "grėsme" Holokausto tyrimams

(atnaujinta 12:35 2020.03.25)
Konservatorius pareiškė, kad rašytoja susikompromitavo "šmeižtu" apie Lietuvos "partizanus" ir "nacionalinius didvyrius"

VILNIUS, kovo 25 — Sputnik. "Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų" (TS-LKD) frakcijos atstovas Laurynas Kasčiūnas pareiškė, kad rašytojos Rūtos Vanagaitės vardas kompromituoja bet kokius Holokausto tyrimus. Apie tai jis parašė savo paskyroje Facebook.

Konservatorius teigė, kad neseniai kreipėsi į Geros valios fondą su klausimu apie dešimt tūkstančių eurų, skirtų Vanagaitės projektams.

Anksčiau paaiškėjo, kad fondas šią sumą skyrė bendrajam rašytojos ir vokiečių istoriko Christoph'o Dieckmann'o projektui "Kaip tai įvyko?".

"Ši veikėja, kuri jau susikompromitavusi kiek tik įmanoma savo "tyrinėjimais” ir šlykščiausiais po mirtinais šmeižtais apie NKVD nukankintus Lietuvos partizanus ir didvyrius. Kažkas nori, kad ji tęstų tokią savo veiklą", — rašo politikas.

Taip pat Kasčiūnas, anksčiau pareikalavęs iš Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkės Fainos Kukliansky paaiškinimų dėl finansavimo, teigė, kad nesulaukė jokio argumentuoto atsakymo.

Rūta Vanagaitė, archyvinė nuotrauka
© Sputnik/ Владислав Адамовский.

"Turime suprasti, kad padaryta didelė klaida arba labai rimtas piktavališkas žingsnis. Vanagaitės vardas kompromituoja bet kokius Holokausto tyrimus, o ypač Lietuvoje. Juk čia ta pati veikėja, kuri teigė, kad žiauriausiai NKVD nukankintas Lietuvos partizanų vadas Adolfas Ramanauskas-Vanagas "nėra joks didvyris", "žinoma" nebuvo kankinamas, o net galėjo bendradarbiauti su KGB ir prisidėti prie žydų žudynių", — parašė Kasčiūnas.

Kasčiūnas taip pat pabrėžė, kad niekada nepripažins, jog Vanagaitė gali atlikti objektyvų istorinį tyrimą. 

Fondas buvo įkurtas 2011 metų pabaigoje. Lėšos gali būti skiriamos Lietuvos žydų religiniams, kultūriniams, medicinos, sporto, švietimo ir mokslo projektams. Finansavimas skiriamas iš valstybės biudžeto.

Skandalas dėl Rūtos Vanagaitės knygos

Lietuvoje 2017 metais kilo su Rūtos Vanagaitės knyga "Mūsiškiai" susijęs skandalas. Joje rašytoja pasakoja apie masinį ir savanorišką lietuvių dalyvavimą žydų žudynėse Antrojo pasaulinio karo metu. Neseniai už "Mūsiškius" rašytoja gavo kasmetinį Europos žydų kongreso (EŽK) apdovanojimą.

Žiaurūs išpuoliai prieš Vanagaitę prasidėjo po jos pasisakymų apie tai, kad vienas iš "miško brolių" — ginkluoto antisovietinio pokario pogrindžio lyderių — Adolfas Ramanauskas-Vanagas — galėjo dalyvauti žydų žudynėse ir būti KGB agentu.

Tai sutapo su jos naujos autobiografinės knygos "Višta strimelės galva" išleidimu. Kaip nepritarimo rašytojos istoriniam vertinimui ženklą leidykla "Alma Littera" išėmė iš pardavimo visas jos knygas ir nutraukė bendradarbiavimo sutartį. Anksčiau "Sputnik Lietuva" rašė, kad tuo metu Europos žydų kongresas pasmerkė išpuolius prieš rašytoją. Pasak Kongreso pirmininko Mošės Kantoro, Vanagaitės persekiojimas primena "tamsius laikus".

Kongresas paragino Lietuvos Vyriausybę ir politinį elitą "rimtai išnagrinėti lietuvių vaidmenį nacių okupacijos metu, sustabdyti šlovinimą tų, kurie bendradarbiavo su naciais ir aktyviai dalyvavo Lietuvos žydų žudynėse". Per Holokaustą žuvo apie 90 % Lietuvos žydų. Žudant žydus, Lietuvą okupavusiems naciams neretai talkindavo vietos kolaborantai.

Lietuvoje "partizanais" laikomi "miško broliai" — nacionalistiškai nusiteikę ginkluoto judėjimo, 1940–1950 m. veikusio šalies teritorijoje, organizatoriai. Antrojo pasaulinio karo metu daugelis iš tų, kurie buvo prieš Tarybų valdžią, prisijungė prie fašistinės Vokietijos. "Miško broliai" buvo prisidėję prie civilių gyventojų naikinimo ir tarybinių partijų darbuotojų žudynių.

Miško broliai Baltijos šalyse 1940-1950 metais
© Sputnik /
"Miško broliai" Baltijos šalyse 1940-1950 metais
Tegai:
Rūta Vanagaite, Laurynas Kasčiūnas
Dar šia tema
Vietoje Kryžkalnio "Motinos" — pokario "miškinių" kulto stabas?
Totalitarizmo klasika: kaip Lietuva surengė kitaip mąstančių "pašalinimą"
Vytis ar "miško broliai": ar suras lietuviai "idealią" atminimo politiką
Karinė technika Kaliningrade

Ekspertas: JAV bet kokiu atveju apkaltins Rusiją įtampos kėlimu

(atnaujinta 22:12 2020.05.25)
Vašingtonas laikys nedraugiškais bet kokius Maskvos žingsnius. Tai reikalinga tam, kad būtų pateisintas NATO egzistavimas po 1991 metų, mano ekspertas Stanislavas Byšokas

VILNIUS, gegužės 25 — Sputnik. Kaliningrado srities, kaip Rusijos eksklavo Europoje, egzistavimas visada bus vertinamas nepalankiai, ypač ten esant karinėms pajėgoms, interviu Sputnik Lietuva pasakė politikos analitikas ir tarptautinės stebėjimo organizacijos CIS-EMO vykdomasis direktorius Stanislavas Byšokas.

JAV prezidento patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Robertas O'Brajenas Rusijos Kaliningrado sritį pavadino "durklu Europos širdyje".

Anot jo, regione dislokuojama daugybė raketų ir ginklų, kurie neva kelia grėsmę visiems Vašingtono sąjungininkams Europoje, įskaitant Baltijos šalis.

Politikos analitikas Stanislavas Byšokas pažymėjo, kad O'Brajenas greičiausiai padarė politinį pareiškimą, kad palaikytų bendrą JAV poziciją. Jis pažymėjo, kad Kaliningradas yra žinomas plačiam Europos ir iš dalies Amerikos valdančiųjų ratui, nes jis yra Rusijos eksklavas Europoje.

"Dar sovietmečiu, kai vyko ginklavimosi varžybos, ir šiandien, kai yra kažkokie, tarkime, jų šešėliai, iš principo visos šalys, kurios dalyvauja šiose varžybose, jos sako, kad ne mes pirmi pradėjome... <...> Bet kokios pratybos, vykstančios prie mūsų vakarinių sienų arba, pavyzdžiui, Baltarusijos teritorijoje, yra vertinamos kaip grėsmingos. Pats Kaliningrado, tokio eksklavo, egzistavimas vertinamas kaip savaime grėsmingas, ypač jei ten yra karinės pajėgos. Taigi, šia prasme Rusija gali net nieko nedaryti, bet kokiu atveju ji bus vadinama priežastimi, kodėl NATO vienaip ar kitaip nenutraukia savo veiklos po 1991 metų, tęsia savo veiklą ir net nemažina savo aktyvumo, susijusio su persiginklavimu", — sakė jis.
Tegai:
NATO, Rusija, JAV
Dar šia tema
Zacharova paaiškino Atviro dangaus sutarties problemą Amerikai
Estijos gynybos ministras pareiškė apie Atviro dangaus sutarties svarbą
Ekspertas: Vakarų generolai suprato, kad NATO lėktuvams bus užvertas dangus virš Rusijos
JAV naikintuvas F/A-18 Hornet

Ekspertas: net Baltijos šalys pradeda suprasti, kad JAV jas paniekina

(atnaujinta 21:55 2020.05.25)
Vašingtonui nerūpi, kaip sąjungininkai Europoje žiūri į susiklosčiusią situaciją po to, kai Amerika paskelbė apie savo ketinimą pasitraukti iš Atviro dangaus sutarties, mano ekspertas Ivanas Konovalovas

VILNIUS, gegužės 25 — Sputnik. Net Baltijos šalys, kurios yra pasirengusios padaryti viską, kad gautų papildomą šypseną iš Vašingtono, supranta, kad Atviro dangaus sutarties klausimu JAV nepaiso jų interesų, interviu Sputnik radijui sakė karo ekspertas, Strateginės konjunktūros centro direktorius Ivanas Konovalovas.

Atviro dangaus sutartis yra labai vertinga tokioms mažoms šalims kaip Estija, pareiškė respublikos gynybos ministras Juris Luikas, praneša portalas "ERR.ee".

Jis apgailestavo, kad JAV pasitraukus iš sutarties, ši priemonė gali visai nustoti egzistuoti. Šį dokumentą Luikas pavadino unikaliu, "net tarp ginklų kontrolės sutarčių".

Anksčiau JAV prezidentas Donaldas Trampas paskelbė, kad Vašingtonas pasitrauks iš Atviro dangaus sutarties ir bus už Sutarties ribų, kol Rusija "įvykdys savo įsipareigojimus". Tačiau jis neatmetė naujų susitarimų sudarymo galimybės. Maskva neigia visus kaltinimus.

Karo ekspertas Ivanas Konovalovas pareiškė, kad JAV nerūpi, kaip sąjungininkai Europoje žiūri į susiklosčiusią situaciją, tačiau net Baltijos šalys supranta, kad jų interesų nepaisoma.

"Juk ši sutartis pirmiausia yra svarbi patiems europiečiams. JAV nustato užduotį taip: jei jos pasitraukia iš sutarties, tada jų sąjungininkai Europoje turės vykdyti užduotis, kurias Vašingtonas nustatė pagal šią sutartį. Tai yra, Vašingtonas tikisi, kad europiečiai skraidys Rusijos danguje ir perduos surinktą informaciją. Bet tada tai reiškia absoliutų šių šalių suvereniteto nepaisymą. Net Baltijos šalys, kurios yra pasirengusios padaryti viską, kad gautų papildomą šypseną iš Vašingtono ir pritarimą, tai supranta. Net Lenkija, pavyzdžiui. Aišku, kad tai Europos šalių, kurios yra NATO ir Atviro dangaus sutarties dalis, tam tikra prasme paniekinimas", — pasakė ekspertas.
Tegai:
JAV, Baltijos šalys
Dar šia tema
Rusija nesitrauks iš Atviro dangaus sutarties
Nepateisinama. Rusija smerkia JAV norą pasitraukti iš Atviro dangaus sutarties
NATO iškėlė sąlygą JAV grįžti prie Atviro dangaus sutarties
Zacharova paaiškino Atviro dangaus sutarties problemą Amerikai
Kelias

Lietuvoje vairuotojai perspėjami apie pablogėjusį matomumą keliuose

(atnaujinta 09:22 2020.05.26)
Taip pat sinoptikai pažadėjo, kad antradienio dieną kai kur pasirodys trumpas lietus, galima perkūnija

VILNIUS, gegužės 26 — Sputnik. Šiaulių ir Panevėžio apskrityse eismo sąlygas sunkina rūkas, kai kuriose vietose matomumas siekia 250 metrų. Apie tai pranešė Lietuvos automobilių kelių direkcija.

Respublikoje valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia sausos, tik vietomis yra drėgnų kelių ruožų.

Šiuo metu šalyje be kritulių. Oro temperatūra svyruoja nuo 9 iki 14 laipsnių šilumos.

"Dviratininkams primename, kad pagal KET važiuoti dviračiu leidžiama tik dviračių takais, pėsčiųjų ir dviračių takais arba dviračių juostomis, o kur jų nėra, — tam tinkamu (su asfalto arba betono danga) kelkraščiu", — sakoma pranešime.

Hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, dieną kai kur pasirodys trumpas lietus, galima ir perkūnija. Vėjas šiaurinių krypčių, nestiprus. Temperatūra sieks 17–22, Kuršių nerijoje 14–16 laipsnių šilumos.

Gegužės orai Lietuvoje ir Vilniuje
© Sputnik /
Gegužės orai Lietuvoje ir Vilniuje
Tegai:
Lietuva, orų prognozė
Dar šia tema
Meteorologai šią vasarą žada Baltijos šalių gyventojams keletą karščio bangų