Rusijos oro pajėgos pristatė specialistus ir įrangą į Italiją

Penktasis straipsnis nesuveikė: NATO žlunga nuo koronaviruso smūgių

(atnaujinta 12:14 2020.03.27)
Principas "vienas už visus ir visi už vieną", kuriuo remiantis buvo sukurta ši organizacija, lemiamu momentu nesuveikė

VILNIUS, kovo 27 — Sputnik. Į pagalbą Italijai atskubėjo Rusija, o ne jos sąjungininkės iš Šiaurės Atlanto aljanso. NATO neatsiliepė į pagalbos šauksmą, o Italiją galiausiai puolė gelbėti menamas Vakarų karinio-politinio bloko priešininkas. Po tokio akibrokšto NATO galima ramiai įtraukti į ilgą beprasmių tarptautinių organizacijų, kurios neveikia naujoje realybėje, sąrašą: Aljansas parodė savo neveiksnumą, rašo portalo "RuBaltic.ru" autorius Aleksandras Nosovičius.

Karantinas Vilniuje
© Sputnik/ Владислав Адамовский.

Iš Rusijos į Italiją jau atvyko 14 Rusijos oro erdvės pajėgų karinių transportinių lėktuvų su Rusijos karo gydytojų, epidemiologų, virusologų komandomis, priemonėmis, skirtomis apsaugoti gyventojus nuo infekcijos, medicinine įranga koronavirusui diagnozuoti ir aplinkai dezinfekuoti.

Rusijos kariškiai išsilaipino NATO "Pratica di Mare" oro bazėje, esančioje į pietus nuo Romos, sudaro transporto vilkstines ir keliauja į Italijos šiaurę, į koronaviruso epidemijos epicentrą. Radiacinės, cheminės ir biologinės apsaugos būrių (RKhBZ) vadovybė priešais televizijos kameras išskleidžia Apeninų pusiasalio žemėlapį ir apibrėžia gelbėjimo operacijos regioną.

"NATO sąjungininkams tai, kas vyko Italijoje, sukėlė paralyžių, labiau primenantį komą", — sako Nosovičius.

Pasak jo, istorinių įvykių greitis ir mastas yra toks didelis, kad protu tiesiog neįmanoma jų pasivyti.

Be to, pandemija jų pačių šalyse atitraukia nuo vykstančių geopolitikos tektoninių poslinkių. Baimė dėl savo kailio neleidžia Šiaurės Atlanto aljanso "vanagams" grįžti prie profesionalių rusofobijos pareigų, todėl dauguma jų tik giliai įkvepia, kad galėtų garsiau rėkti apie vis stiprėjančią Rusiją.

Pasak straipsnio autoriaus, panaši reakcija kilo prieš 5 metus, kai Rusijos kariuomenė atvyko į Siriją. Kilo didžiulė sumaištis dėl šalies, kuri vienbalsiai buvo nurašyta kaip "neteisingai aiškinanti istoriją" ir įsikišo į sudėtingiausią konfliktą Viduriniuose Rytuose bei laimėjo ten, kur negalėjo laimėti JAV. Sumišimas dėl to, kad nepavyksta pasmerkti Rusijos, nes ji akivaizdžiai daro gerą darbą: sunaikina islamo terorizmą ir už Europą išsprendžia pabėgėlių problemą.

Straipsnio autoriaus teigimu, tas pats vyksta ir dabar. Specialios Rusijos pajėgos Italijoje gelbėja gyvybes — net užkietėję rusofobai nedrįsta to pavadinti "Rusijos agresija" ir "okupacija".

"Po velnių, juk Rusijos kariuomenė atsidūrė Europos civilizacijos širdyje ir NATO šalyje!" — pažymi Nosovičius.

Anot jo, kokia turėtų būti reakcija į tai, transatlantinio solidarumo su Maskva apologetai dar nesugalvojo. Laikinas sprendimas yra pasakyti, kad tai yra Putino viešųjų ryšių judėjimas ir Kremliaus politinė technika, kuria siekiama suskaidyti NATO ir pasiekti sankcijų Rusijai panaikinimą.

Italijos laikraštis "La Stampa" pateikė aukšto rango šaltinių žodžius, kad Rusijos pagalba kovojant su koronaviruso pandemija yra "menkavertė arba visiškai nenaudinga", o Kremliui reikia humanitarinių veiksmų, kad Rusijos kariškiai galėtų laisvai judėti po Italiją ir išstudijuoti NATO kariuomenės dislokaciją. Laikraščio pašnekovai sako, kad Rusijos humanitarinė pagalba yra Putino politinės ambicijos, o Italija sutiko priimti šią pagalbą, kad "sustiprintų ryšius" su Kremliumi.

Pasak Nosovičiaus, yra pagrindo manyti, kad "La Stampa" nemeluoja, ir ji tikrai turi aukšto rango šaltinių, kurie visa tai pasakė, nes laikraštis yra artimas aljanso gerbėjų tarp Italijos elito ratui, o tai daro jį rusofobišką, kas yra nebūdinga Italijai.

Autoriaus teigimu, būtent per "La Stampa", pavyzdžiui, siaurame rate gerai žinomas Lietuvos Seimo narys Laurynas Kasčiūnas apšvietė italus, kad animacinis filmas "Maša ir lokys" yra Putino hibridinis ginklas. Dabar Kasčiūnas ir "La Stampa" italams įrodinėja, kad Rusija Apeninų kalnuose tik "sprendžia savo geopolitines užduotis".

Tačiau jų argumentuose yra vienas trūkumas, kuris juos visiškai paneigia.

Joks NATO apologetas negali pateisinti sąjungininkų Šiaurės Atlanto aljanse, kurie nepadėjo Italijai kovojant su infekcija, todėl Romai reikėjo kviesti Rusijos pagalbą.

Gal Italija neprašė sąjungininkų pagalbos? Prašė. Tačiau sąjungininkai apsimetė negirdintys: patys kovoja su ekstremalia situacija, reikia padėti saviems.

Sąjungininkų išdavystės sekė viena po kitos. Prancūzija ir Vokietija uždraudė medicininių kaukių eksportą. JAV kariškiai buvo sučiupti už rankos, kai Italijoje supirko koronaviruso testus ir išvežė juos į JAV. Lenkija ir Čekija muitinėje sulaikė kinų humanitarinę pagalbą italams.

Europos vadovai vienas po kito lygina koronavirusą su karu. Šiaurės Italijai tai visai ne alegorija: katastrofos Venete, Ligūrijoje ar Lombardijoje mastas yra tolygus karinei agresijai.

Roma iš tikrųjų paprašė sąjungininkų taikyti NATO Chartijos 5 straipsnį dėl kolektyvinės kovos su agresoriumi, tačiau Italijos sąjungininkės atsisakė jai padėti.

Vietoj sąjungininkių, pradėjusių veikti prieš Italiją, italams pagalbos ranką ištiesė Kuba, Kinija ir kitos "nuo demokratiškų vertybių nutolusios" šalys.

Procesą vainikavo Rusija. Tikėtina NATO priešininkė dislokavo kariuomenę humanitarinei operacijai vykdyti NATO valstybėje narėje, nuo kurios nusisuko sąjungininkės.

"Ar "La Stampa", Laurynas Kasčiūnas ir kiti mieli žmonės supranta, kad tai yra NATO žlugimas?" — klausia Aleksandras Nosovičius.

Jo teigimu, po to, kas nutiko Italijoje, "prakeikti klausimai", kankinantys Rytų Europą, tokie kaip "ar NATO sąjungininkai ateis į pagalbą Baltijos šalims Rusijos agresijos atveju", gali būti laikomi retoriniais. Nėra sąjungininkų. Ir Baltijos šalys nėra sąjungininkės: jos neatėjo niekam padėti ir net nesiūlė susiburti ir suteikti pagalbą sąjungininkams.

Koronaviruso istorija parodė, kad iš tikrųjų vietoje veikiančio karinio-politinio bloko yra nekompetentingas Šaltojo karo įrankis.

Pasak Nosovičiaus, jie jo neatsisakys, prižiūrės ir brangins, prisimindami šlovingą praeitį. Tos pačios Baltijos šalys dabar iki paskutinės akimirkos nenori atsisakyti karinių pratybų savo teritorijoje. Nors vien Lietuvoje jau 20 NATO karių buvo diagnozuota COVID-19.

NATO generalinis sekretorius ragina neatsisakyti didesnių įnašų į Aljansą net pandemijos metu, nors visos NATO šalys dabar piešia apokaliptinius ekonomikos nuosmukio skaičius dėl dėl krizės.

Ir daugelis dar labiau kabinsis už praeities. Rengs pratybas ir didins įmokas. Net ant bado slenksčio.

Tik tai nepanaikins fakto, kad NATO neteko egzistavimo prasmės.

"Principas "vienas už visus ir visi už vieną", kuriuo remiantis buvo sukurta ši organizacija, nesuveikė lemiamu momentu", — apibendrina straipsnio autorius.

NATO valstybių narių gynybos išlaidos
© Sputnik /
NATO valstybių narių gynybos išlaidos
Tegai:
koronavirusas, NATO
Dar šia tema
Ekspertas: COVID-19 atskleidė visas NATO pratybų Baltijos šalyse silpnąsias vietas
Rusija atsisakė karinių pratybų netoli NATO sienų
Latvijoje koronavirusu užsikrėtė vienas iš NATO karių
Seimas, archyvinė nuotrauka

Seime kilo skandalas dėl "valstiečio" Šimo netinkamai pakeltos rankos per balsavimą NSGK

(atnaujinta 20:31 2020.05.28)
Seime kilo skandalas, kad neva Audrys Šimas balsuodamas NSGK pakėlė ranką taip, lyg pademonstruotų nacių pasisveikinimo gestą, dėl paplitusio vaizdo įrašo "Naciai Seime" LŽB pareikalavo paaiškinimo

VILNIUS, gegužės 28 — Sputnik. Valdančiosios Seimo "valstiečių" frakcijos narys Audrys Šimas ketvirtadienį per Seimo posėdį atsiprašė, kad jo balsavimas Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) posėdyje kažkam priminė nacių pasisveikinimo gestą. Politikas sakė tiesiog balsavęs ir neturėjo omenyje jokių veiksmų.

"Dėl mano balsavimo labai atsiprašau, bet ten nebuvo niekaip susiję nei su jokiais veiksmais, nei prieš ką jie nukreipti. Aš keliu ranką. Dabar galėsiu nekelti rankos, galėsiu, kaip jūs — atsistoti, kišenėse rankos — ir balsuoti taip", — per Seimo posėdį sakė Šimas.

Jis pridūrė, kad posėdyje nėra mygtukų, balsavimai vyksta pakeliant ranką.

"Rankos pakėlimas buvo tikrai niekuo susijęs... Labai apgailestauju, jeigu ne taip kas nors suprato mano balsavimą", — teigė jis.

Prieš tai trečiadienį Lietuvos žydų bendruomenė (LŽB) pranešė, kad kreipėsi į Seimo pirmininką ir NSGK, prašydama ištirti vaizdo įrašą, kuriame matomas balsavimo metu galimai saliutuojantis Seimo narys.

Немецкие солдаты сдаются в плен
© Sputnik / Александр Становов

"Šis įrašas sukėlė didelį pasipiktinimą tarptautinėje erdvėje bei kelia įtarimų, kad Lietuvoje antisemitinės nuotaikos sparčiai auga. Žydams tampa pavojinga čia gyventi, nes tokie gestai buvo naudojami nacių ir jų pakalikų (taip pat nacių), kai žydai brutaliausiu būdu buvo naikinami Europoje, tame tarpe ir Lietuvoje", — teigiama LŽB pranešime.

Be to, savo kreipimesi LŽB nurodo, jog įraše taip pat matyti, kad panašiu būdu ranką kelia dar vienas parlamentaras. Kai kurie asmenys, kurie kreipėsi į LŽB, įtaria, kad tai Seimo narys Arūnas Gumuliauskas, o konservatorius Laurynas Kasčiūnas siūlo jam to nedaryti, bet tik dėl to, kad įjungtos kameros, pabrėžiama pranešime.

Opozicijos politikai pareikalavo iš Šimo paaiškinti savo elgesį.

"Bet kurioje ES valstybėje toks parlamento nario poelgis būtų gausiai pasmerktas. Valstybės vadovai, jo partijos vadovai tikrai reikalautų atsakomybės. Ir vakar aš to tikėjausi. Nesitikėjau, aišku, iš Karbauskio, bet kažkaip kvailai galvojau, gal Skvernelis pakomentuos kažką brandžiau. Kaip manote, kokios yra reakcijos?" — savo Facebook piktinosi Seimo narė, Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė.

Pasak jos, Skvernelis gina Šimą ir kritikuoja žurnalistą Rimvydą Valatką, kuris šį klausimą iškėlė viešojoje erdvėje. O Seimo salėje pradedant posėdį niekas apie tai net ir neplanavo kalbėti. Dovilė Šakalienė nuo šoninio mikrofono pasisakė, bet į ją net Seimo pirmininkas nekreipė dėmesio, piktinosi Armonaitė.

Minėtas vaizdo įrašas internete paplito pavadinimu "Naciai Seime". Tai ištrauka iš gegužės 20 dienos NSGK posėdžio transliacijos. Jame matyti, kaip atsisukęs nugara į kamerą Šimas balsuodamas už Vyriausybės 2019 metų veiklos ataskaitą pakelia ranką aukštyn tarsi saliutuodamas.

Holokaustas. Lietuva mirties šešėlyje
© Sputnik /
Holokaustas. Lietuva mirties šešėlyje
Tegai:
Seimas, nacizmas, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS)
Astravo AE, archyvinė nuotrauka

Kovo 11-osios akto signataras paskelbė apie "Lietuvos pralaimėjimą" BelAE klausime

(atnaujinta 17:09 2020.05.28)
Pasak signataro, Lietuva praleido galimybę paveikti Europos Sąjungos ir kaimyninės Baltarusijos politiką

VILNIUS, gegužės 28 — Sputnik. Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda pamiršo valstybės nacionalinius interesus, savo paskyroje Facebook parašė diplomatas ir Kovo 11-osios akto signataras Albinas Januška. 

Januška priminė, kad gegužės 18 dieną prezidentas Nausėda savo puslapyje Facebook paskelbė, kad Europos Vadovų Tarybos Pirmininkui Charles'ui Michel'iui iškėlė tik streso testų reikalavimą kaip sąlygą susitarimui dėl paleidimo.

"Nei žodžio apie elektros nepirkimą! Pamirštas svarbiausias valstybės nacionalinis interesas, pamirštas jo paties įsipareigojimas", — parašė Januška. 

Pasak jo, praleidžiama "dėkingiausia proga įtakoti ES ir Baltarusijos politiką", kas galimai atveria kelią antrojo Astravo bloko statybai bei legalizuoja pirmojo bloko "saugumą".

"Kas atsitiko su prezidentu Nausėda, kuris staiga pakeitė savo nuomonę? Birželio 18 dieną laukia Lukašenkos interesų triumfas ir Lietuvos gėdingas pralaimėjimas, jei tam nepasipriešins Lietuvos politikai, kuriems dar bent kiek rūpi šalies saugumas ir užsienio politikos interesai", — sakė diplomatas.

Anksčiau "Rosatom" pranešė, kad artimiausiomis savaitėmis tikisi gauti dokumentus, kurie leis pradėti fizinį Baltarusijos atominės elektrinės paleidimą. Pirmojo bloko paleidimas faktiškai reiškia branduolinio kuro pakrovimo pradžią.

Astravo AE statyba

Baltarusija, dalyvaujant "Rosatom", stato atominę elektrinę Gardino srityje, maždaug 50 kilometrų nuo Vilniaus. Gegužės pradžioje į objektą buvo pristatytas branduolinis kuras pirmajam jėgainės blokui.

Anksčiau Baltarusijos energetikos viceministras Michailas Michadiukas teigė, kad fizinį pirmojo atominės elektrinės bloko paleidimą planuojama pradėti šių metų liepą.

Lietuva aktyviai priešinasi projektui, BelAE vadindama "grėsme" nacionaliniam saugumui. Be to, Vilnius pasisako prieš energijos eksportą iš jėgainės ir visuotinai ragina kaimynines valstybes nepirkti elektros iš stoties.

Daugelis ekspertų pažymėjo, kad aštrus Vilniaus pasipriešinimas BelAE klausimui iš esmės kyla ne dėl techninės ar aplinkosaugos problemos, o dėl "nuoskaudos" už Ignalinos AE praradimą ir iš baimės prarasti savo jau ir taip silpnas pozicijas energetikos rinkoje.

Tegai:
Baltarusija, ES, Lietuva, Astravo AE
Temos:
Astravo atominės elektrinės statybos
Dar šia tema
Lietuvos prezidentas paprašė Armėnijos padėti Astravo AE klausimu
Nausėda paprašė EK pirmininkės asmeniškai įsitraukti į Astravo AE klausimus
EK pateikė Lietuvai artimiausių veiksmų planą dėl Astravo AE
Britų rašytoja Džoana Rouling

Džoana Rouling išleis pasaką, parašytą daugiau nei prieš 10 metų

(atnaujinta 22:46 2020.05.28)
Geros žinios visiems "Hario Poterio" gerbėjams, kurie nežino, kuo užsiimti per sunkų pandemijos ir saviizoliacijos periodą — rašytoja jau paskelbė keletą pirmųjų kūrinio skyrių

VILNIUS, gegužės 28 — Sputnik. Britų rašytoja Džoana Rouling nustebino gerbėjus: pasirodo, kad "Hario Poterio mama" 10 metų savo palėpėje laikė rankraštį, kurį ketino išleisti po paskutinės knygos apie jaunąjį burtininką.

Po to, kai Rouling persirgo koronavirusu ir išsamiai papasakojo apie gydomuosius kvėpavimo pratimus, nusprendė susitvarkyti savo palėpę ir pasidalyti įdomiais radiniais. Vienu iš jų tapo pasakos vaikams rankraštis, kurio Rouling taip ir neparodytų pasauliui, jei ne pandemija ir saviizoliacija.

Džoana Rouling išleis knygą, kurią ji parašė daugiau nei prieš 10 metų: apie tai rašytoja papasakojo savo oficialioje interneto svetainėje.

Nepaskelbtas rankraštis "Ikabog" — stebuklinga pasaka vaikams, kurios siužetas atsiskleidžia išgalvotame pasaulyje, tačiau niekaip nesusijęs su Hario Poterio istorija.

"Knygos idėja gimė, kai aš rašiau "Harį Poterį". Bet kai paskutinė knyga buvo parašyta, aš nusprendžiau padaryti pertrauką, kuri užtruko penkerius metus. Po to nusprendžiau atsitraukti nuo vaikiškų knygų ir "Ikabog" nukeliavo tiesiai į palėpę, kur laukė savo laiko 10 metų", — pažymėjo rašytoja.

Beje, pasaką apie "tiesą ir piktnaudžiavimą valdžia" Rouling skaitė savo mažiausiems vaikams prieš miegą, o dabar ji gali pagražinti jūsų karantiną. Pirmieji istorijos skyriai jau paskelbti tinklalapyje, o kitus Rouling pažadėjo įkelti kas savaitę.

Tegai:
Haris Poteris, Didžioji Britanija, rašytoja, Džoana Rouling
Dar šia tema
Iš JAV mokyklos pašalintos knygos apie Harį Poterį dėl "prakeikimų"
Hario Poterio gerbėjai pirmą kartą galės apsilankyti Slytherin svetainėje
Daniel'is Radcliffe'as papasakojo, kaip dėl Hario Poterio vaidmens tapo alkoholiku