Bundestago pastatas

Vokietijos politikas ragina nutraukti konfrontaciją su Rusija

(atnaujinta 10:35 2020.03.27)
Pasak Bundestago deputato, Rusija, kuri "pati kenčia nuo pajamų iš naftos kritimo ir ekonominių sunkumų, labai greitai ir koordinuotai siunčia dosnią pagalbą vargstančiai Italijai", ko nepadarė nei Vokietija, nei ES, nei JAV

VILNIUS, kovo 27 — Sputnik. Nedelsiant nutraukti konfrontaciją su Rusija ir panaikinti sankcijas dramatiškos situacijos Europoje dėl COVID-19 pandemijos fone Vokietijos valdžią ir ES paragino Bundestago deputatas, Vokietijos kairiųjų partijos politikas Aleksandras Nojus.

"Dabar, dramatiškos situacijos Europoje fone, yra aišku, ką daryti: konfrontacijos su Maskva kursas turėtų būti nedelsiant sustabdytas ir pakeistas draugišku bendradarbiavimu... Berlynas turėtų plėtoti nepriklausomą užsienio politiką, atitinkančią daugumos Vokietijos visuomenės interesus. Geri santykiai su Maskva yra labai populiarūs, taip reguliariai sakoma visose apklausose", — pareiškė Nojus RIA Novosti ir pridūrė, kad "visos sankcijos, kurias Vakarų šalys įvedė Rusijai, turėtų būti nedelsiant panaikintos".

Jis atkreipė dėmesį į tai, kad įtampos eskalacija Rusijos ir Vakarų santykiuose, pavyzdžiui, neseniai NATO šalių organizuotos karinės pratybos su "dviveidišku pavadinimu "Defender-Europe 20" prie Rusijos Federacijos vakarinių sienų, yra nepriimtina "baisiausios per pastaruosius šimtą metų pandemijos" metu.

Nojus mano, kad Vakarų sankcijos turėtų būti panaikintos ne tik Rusijos, bet ir Kubos, Venesuelos, Irano ir Sirijos atžvilgiu. Taip pat turėtų būti sustabdyti "grasinimai Kinijai", susiję su Kinijos bendrovių leidimu kurti 5G tinklus Vokietijoje.

"Pasinaudokime šia galimybe balansui ir bendradarbiavimui, realiai taikai su Rusija", — pasakė deputatas.

Pasak Nojaus, Rusija, kuri "pati kenčia nuo pajamų iš naftos kritimo ir ekonominių sunkumų, labai greitai ir koordinuotai siunčia dosnią pagalbą vargstančiai Italijai". Nei Vokietija, nei ES, nei JAV nesuteikė Romai tokios paramos, pažymėjo deputatas.

"Tai yra precedento neturintis atvejis, kai NATO šalies vyriausybės vadovas turėjo paprašyti pagalbos tariamo "mirtino priešo" (Rusijos), kaip daugelį metų buvo teigė Vašingtonas, NATO ir ES, taip pat Berlynas. Draugą nelaimėje pažinsi: Italija labai atidžiai seka, kas per krizę suteikė pagalbą šalies gyventojams. Iš Berlyno, kaip ir finansinės krizės metu, girdimos tik pamokomosios ir apsauginės instrukcijos, geriausiu atveju — šilti žodžiai. Pagalba iš ES, NATO ar JAV pusės nebuvo gauta", — pasakė Nojus.

Sankcijų Rusijos atžvilgiu atsisakymas turėtų tapti programiniu sprendimu, skirtu palaikyti Vokietijos ekonomiką koronaviruso pandemijos metu, anksčiau RIA Novosti pasakė Bundestago deputatas, Užsienio reikalų komiteto narys Antonas Fryzenas (Anton Friesen). Vokietijos valdžia gali prisijungti prie Vokietijos opozicijos raginimų panaikinti sankcijas Rusijai, tai bus įmanoma, jei realus koronaviruso pandemijos poveikis Vokietijos ekonomikai bus pakankamai didelis, RIA Novosti pasakė Vokietijos politologas Aleksandras Raras.

COVID-19

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 pandemiją. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje jau yra užsikrėtę daugiau kaip 460 tūkst. žmonių, mirė daugiau kaip 20 tūkst.

Koronavirusas Europos šalyse
© Sputnik /
Koronavirusas Europos šalyse
Tegai:
Italija, JAV, ES, ekonominės sankcijos, Rusija, Vokietija
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje (2375)
Dar šia tema
JT paragino panaikinti visas sankcijas
"Visuotinio solidarumo laikas": ES aptaria sankcijų panaikinimą
Makronas pareiškė, kad COVID-19 kelia grėsmę ES ir Šengeno egzistavimui
Bundestage pareikšta, kad Amerika "okupavo" Vokietiją
Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėdasu žmona Diana

Nausėda kartu su šeima laikinai izoliavosi dėl COVID-19 pavojaus

(atnaujinta 18:45 2020.08.07)
Vienas prezidento kanceliarijos darbuotojų prieš savaitę bendravo su galimai koronavirusu užsikrėtusiu asmeniu

VILNIUS, rugpjūčio 7 — Sputnik. Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda laikinai izoliavosi su šeima penktadienį po pietų, praneša Prezidentūros spaudos tarnyba.

Vilnius, archyvinė nuotrauka
© Sputnik/ Владислав Адамовский.

Anot pranešimo, prezidento šeima izoliavosi paaiškėjus, kad vienas prezidento kanceliarijos darbuotojų prieš savaitę bendravo su galimai koronavirusu užsikrėtusiu asmeniu.

Be to, izoliuotis nurodyta visiems prezidento kanceliarijos darbuotojams. Laikina atsargumo priemonė bus taikoma iki bus gauti darbuotojo COVID-19 testo rezultatai.

Prezidento kanceliarijoje šiuo metu atliekama dezinfekcija.

Lietuvoje nustatyta daugiau nei 2190 koronaviruso atvejų, 81 žmogus mirė. 1665 pacientai pasveiko nuo infekcijos.

Kovo 11 d. Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje jau nustatyta daugiau nei 18,9 milijono infekcijos atvejų, daugiau nei 709 tūkstančiai žmonių mirė.

Rekomendacijos, kaip saugotis nuo koronaviruso infekcijos
© Sputnik /
Rekomendacijos, kaip saugotis nuo koronaviruso infekcijos
Tegai:
Lietuva, saviizoliacija, koronavirusas, Diana Nausėdienė, Gitanas Nausėda
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje (2375)
Astravo AE, archyvinė nuotrauka

Vaičiūnas: elektros energijos pagamintos Baltarusijos BE nepirksime

(atnaujinta 16:20 2020.08.07)
Penktadienį pradedamas įkrauti branduolinis kuras į pirmąjį Baltarusijos branduolinės elektrinės bloką

VILNIUS, rugpjūčio 7 — Sputnik. Astrave atominę elektrinę statanti Baltarusija kelia grėsmę tiek savo, tiek kaimyninių šalių saugumui, pareiškė Energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas. Apie tai penktadienį pranešė ministerijos spaudos tarnyba.

Anksčiau Baltarusija paskelbė, kad pradedamas įkrauti branduolinis kuras į pirmąjį Baltarusijos branduolinės elektrinės (BE) bloką. Tai reiškia, kad prasideda Baltarusijos BE branduolinio reaktoriaus fizikinio paleidimo etapas, kurį sudaro dvi pagrindinės dalys – branduolinio kuro užkrovimo ir reaktoriaus pradinio kritiškumo bandymai. 

Elektros energijos gamyba prasideda kitame – energetiniame etape, vėliau pradedama pramoninė eksploatacija. 

"Lietuvos pozicija yra aiški, nekintanti ir įtvirtinta įstatyme – elektros energijos pagamintos Baltarusijos BE nepirksime, o mūsų energetikos infrastruktūra šios jėgainės poreikiams nebus naudojama. Draudimas patekti elektrai iš trečiųjų šalių į Lietuvos rinką, kaip numatyta teisės aktuose, bus aktyvuotas panaikinant pralaidumus elektros prekybai iš karto, kai tik BE Astrave pradės gaminti elektros energiją", – sako Vaičiūnas.

Ministerija primena, kad Lietuva yra priėmusi įstatymą, kuriame įtvirtinta, kad į Lietuvos elektros energijos rinką negali patekti elektros energija iš trečiųjų šalių, kuriose veikia "nesaugios" BE. Pagal teisės aktuose įtvirtintą tvarką – nuo elektros energijos BE Astrave gamybos pradžios jungiamųjų linijų pralaidumas komerciniams srautams iš trečiųjų šalių tarp Lietuvos ir Baltarusijos bus lygus 0 MW ir Baltarusijoje pagaminta elektra negalės patekti į Lietuvos rinką.

Kaip numatyta įstatyme, informaciją apie "nesaugios" branduolinės elektrinės elektros energijos gamybos veiklos pradžią pateiks Lietuvos elektros energijos perdavimo sistemos operatorius, gavęs tokią informaciją iš Baltarusijos perdavimo sistemos operatoriaus arba savarankiškai užfiksavęs veikiančių elektros energijos gamybos pajėgumų pokytį Baltarusijos elektros energetikos sistemoje.

Kadangi paskelbta, jog branduolinis kuras pradedamas krauti į reaktorių, šiandien perdavimo sistemos operatorius “Litgrid“ pakartotinai informavo rinkos dalyvius, kad Baltarusijos BE pradėjus gaminti elektros energiją iš karto bus nustatytas nulinis pralaidumas prekybai ant Lietuvos-Baltarusijos sienos.

Ginčai dėl Astravo AE

Baltarusija, dalyvaujant "Rosatom", stato atominę elektrinę Gardino srityje, maždaug už 50 kilometrų nuo Vilniaus. Gegužės pradžioje į objektą buvo pristatytas branduolinis kuras pirmajam energetiniam blokui. 

Nuo pat projekto gyvavimo pradžios Lietuva pasisako kategoriškai prieš jį, kaltindama Minską dėl "nesaugios statybos" ir pareikšdama, kad Baltarusijos AE kelia "grėsmę" Lietuvai. Nepaisant to, kad branduolinis objektas išlaikė visus būtinus ir net papildomus TATENA ir kitų specializuotų institucijų patikrinimus.

Lietuvos valdžia ragina visas ES šalis atsisakyti energijos pirkimo iš BelAE, o Briuselį ir JAV — užkirsti kelią atominės elektrinės eksploatacijai. Taip pat arčiausiai Lietuvos stoties esančių regionų gyventojams dalijamos jodo tabletės "avarijos" atvejui.

Tegai:
Baltarusija, Astravo atominė elektrinė (AE), Astravo AE, Astravas
Temos:
Astravo atominės elektrinės statybos
Dar šia tema
Lietuva prašo JAV dalyvauti sprendžiant Astravo AE klausimą
Lietuva vėl ragina Baltarusiją nepradėti Astravo AE eksploatacijos
Lietuvos pozicija dėl Astravo AE nekinta: stiprinamas pasirengimas "galimoms grėsmėms"
Žiniasklaida: Astravo AE kelia nesantaiką tarp Baltijos šalių
Kaliningradas

Lietuva leidžia Rusijai padidinti keleivių skaičių traukiniuose į Kaliningradą

(atnaujinta 21:03 2020.08.07)
Lietuva leido ne tik pakeisti keleivių, kurie gali važiuoti rusiškais traukiniais, skaičių, bet ir jų susodinimą vagonuose

VILNIUS, rugpjūčio 7 — Sputnik. Keleivių skaičiaus apribojimai buvo iš dalies panaikinti traukiniams, vykstantiems per Lietuvą į Kaliningradą, po to, kai buvo pasiektas susitarimas su Lituvos užsienio reikalų ministerija, praneša "Kaliningrado geležinkelių" spaudos tarnyba.

Nuo rugpjūčio 8 dienos šiais traukiniais galės vienu metu keliauti 200 keleivių. Atšaukti apribojimai ir dėl susodinimo kupė ir vietaženkliniuose vagonuose. Pažymima, kad vietų skaičius kiekviename sastate, kuris tranzitu kerta Lietuvos teritoriją, bus padidintas dvigubai, o tai padidins transporto prieinamumą Kaliningrado srityje.

Apribojimai keleiviams rusiškuose traukiniuose buvo įvesti Lietuvos užsienio reikalų ministerijos nota dėl supaprastinto tranzito sąlygų ir apribojimų.

Tarp Kaliningrado ir Maskvos bei Kaliningrado ir Sankt Peterburgo kursuoja du reguliarūs traukiniai. Šią savaitę ši geležinkelio paslauga buvo atidaryta visiems Rusijos piliečiams. Prieš tai šiuo maršrutu galėjo važiuoti tik tie, kas turėjo nuolatinę registraciją Kaliningrado srityje.

Lietuvos ir Baltarusijos geležinkelių stotyse vis dar numatytos tik techninės stotelės: keleiviai nėra įlaipinami ir išlaipinami.

Naujausiais duomenimis, Rusijoje užregistruoti 877 135 koronaviruso atvejai, iš jų daugiau kaip 14,7 tūkst. žmonių mirė, daugiau nei 683 tūkst. pasveiko.

Tegai:
geležinkelis, Kaliningradas, Rusija, Lietuva