Baltarusijos URM, archyvinė nuotrauka

Baltarusija Lietuvai: būsime dėkingi informaciją apie koronavirusą

57
(atnaujinta 20:54 2020.04.01)
Anksčiau Lietuvos prezidentas pareiškė, kad Vilnius negali pasitikėti informacija, kurią oficialiai gauna iš Baltarusijos

VILNIUS, balandžio 1 — Sputnik. Oficialus Minskas prašo oficialaus Vilniaus pateikti Baltarusijai tikslią informaciją apie "tam tikrus židinius Baltarusijos teritorijoje ir mirties atvejus". Žinoma, jei tokią informaciją Lietuva tikrai turi.

Taip Baltarusijos užsienio reikalų ministerija pakomentavo Lietuvos prezidento Gitano Nausėdos ir Užsienio reikalų ministerijos vadovo Lino Linkevičiaus pareiškimus apie tai, kad oficialia Baltarusijos informacija apie koronavirusą negalima pasitikėti — neva padėtis šalyje yra daug blogesnė, nei skelbia valdžios institucijos.

Baltarusijos užsienio reikalų ministerija sako, kad daugiau nei dvi savaites padeda lietuviams iš viso pasaulio grįžti namo. Todėl Vilniaus teiginių Minskas nesupranta.

"Nuo šių metų kovo 16 dienos Baltarusija suteikė vieną iš nedaugelio galimybių pristatyti namo Lietuvos piliečius. Dėl išsaugotų "Belavia" skrydžių, per šį laikotarpį apie 500 lietuvių grįžo į tėvynę be vizų. Koks būtų jų likimas, jei nebūtų tokios galimybės, neaišku. Tiesą sakant, skrydis 80 procentų tarnauja būtent šiam tikslui. Net šiandien apie 20 lietuvių skris šiuo maršrutu", — sakė Užsienio reikalų ministerijos atstovas Anatolijus Glazas.

Jis pažymėjo, kad bet kokie tokio pobūdžio teiginiai turi būti pagrįsti patikima informacija ir faktais, o ne spėlionėmis ir gandais.

"Todėl mes būtume dėkingi Lietuvai už tikslios informacijos apie "tam tikrus židinius Baltarusijos teritorijoje ir mirties atvejus, kurie yra fiksuojami" pateikimą. Žinoma, jei ji tikrai turi tokią informaciją", — pažymėjo Glazas.

Baltarusijoje užregistruota daugiau nei 150 COVID-19 atvejų ir dvi mirtys. Lietuvoje užsikrėtimo atvejų skaičius viršijo 580.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 pandemiją. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje jau yra užsikrėtę daugiau kaip 750 tūkst. žmonių 202 šalyse, mirė daugiau nei 36 tūkst.

Koronavirusas Lietuvoje
© Sputnik /
Koronavirusas Lietuvoje
57
Tegai:
koronavirusas, Lietuva, Baltarusija
Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda, archyvinė nuotrauka

Nausėda viešai konsultacijai teikia Korupcijos prevencijos įstatymo projektą

(atnaujinta 18:12 2020.06.04)
Šalies vadovas tikisi, kad vieša konsultacija dėl naujos redakcijos Korupcijos prevencijos įstatymo projekto paskatins visuomenę įvertinti efektyvios korupcijos prevencijos sistemos svarbą 

VILNIUS, birželio 4 - Sputnik. Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda viešai konsultacijai teikia naujos redakcijos Korupcijos prevencijos įstatymo projektą ir susijusių įstatymų pakeitimus, kuriais siekiama spręsti įsisenėjusias korupcijos problemas ir sukurti šalyje korupcijai atsparesnę aplinką.

Apie tai praneša Prezidentūros spaudos tarnyba.

Šalies vadovą inicijuoti Korupcijos prevencijos, Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT), Vietos savivaldos ir Administracinių bylų teisenos įstatymų pakeitimus paskatino ilgą laiką nesikeičiantys nacionaliniai ir tarptautiniai Lietuvos korupcijos lygio įvertinimai, kurie rodo stagnaciją korupcijos prevencijos srityje ir išliekančią didelę žalą valstybės bei visuomenės gerovei.

Pasak prezidento, skaidrus ir efektyvus valstybės lėšų panaudojimas dar aktualesnis tampa ekonomikos nuosmukio laikotarpiu. 

"Siekiant proveržio šioje srityje, būtina valstybės lygmeniu formuoti korupcijos prevencijos strategiją, aiškiau apibrėžti atskirų korupcijos prevencijos subjektų vaidmenį ir pareigas bei sistemingai taikyti korupcijos prevencijos priemones", - teigiama pranešime.

Naujos redakcijos Korupcijos prevencijos įstatymo projektas, parengtas kartu su STT, išplečia viešojo sektoriaus subjektų, kurie taiko ir vykdo korupcijos prevencijos priemones, ratą. Taip pat skatinamas savanoriškas privataus sektoriaus subjektų įsitraukimas.

Lietuvos Seimas, archyvinė nuotrauka
© Sputnik/ Андрей Богданов

Parengtame korupcijos rizikos valdymo modelyje numatyta, kad už korupcijai atsparios aplinkos kūrimą visų pirma atsakingi patys viešojo sektoriaus subjektai, o jų savininko teises ir pareigas vykdančios savarankiškos institucijos prižiūri ir prireikus aktyviai prisideda didinant atsparumą korupcijai. 

Pirmiausia tam tikros organizacijos vadovas turi pareigą ir atsakomybę pasirūpinti, kad būtų tinkamai identifikuojamos korupcinės rizikos, sudarytas jų prevencijos ir valdymo planas, numatyti atsakingi asmenys ir stebėsenos mechanizmai, kurie būtų reguliariai audituojami, patikrinant jų veikimo efektyvumą.

Naujos redakcijos Korupcijos prevencijos įstatyme taip pat numatyta, kad viešojo sektoriaus subjektų veikla kuriant antikorupcinę aplinką turi būti matuojama, vertinama ir viešinama.

"Esminis korupcijos prevencijos sistemos pertvarkos tikslas – užtikrinti, kad ji būtų skaidresnė, atviresnė visuomenei ir prisidėtų gerinant administracinių bei viešųjų paslaugų prieinamumą ir kokybę. Siekiant didesnio antikorupcinio sąmoningumo, numatyta daugiau dėmesio skirti minkštųjų korupcijos prevencijos priemonių taikymui – informavimui, mokymams, etikos ir elgesio taisyklėms", - teigiama pranešime.

Prezidentas tikisi, kad vieša konsultacija dėl naujos redakcijos Korupcijos prevencijos įstatymo projekto paskatins visuomenę įvertinti efektyvios korupcijos prevencijos sistemos svarbą bei aktyviai reikšti savo nuomonę dėl siūlomų permainų ar galimų alternatyvų.

Skandalas dėl prekybos poveikiu 

STT trečiadienį pranešė, kad galimos korupcijos byloje sulaikytas Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas Valdas Sutkus įtariamas gavęs kyšį iš Manto Zalatoriaus ir kelių tiesimo bendrovių vadovų.

Pasak STT, Sutkus galimai priėmė kyšį iš Zalatoriaus už atstovavimą svarstant 2020 metų Lietuvos biudžeto įstatymų paketą, įstatymus dėl bankų turto ir pelno mokesčių.

Tegai:
korupcija, Gitanas Nausėda
Dar šia tema
Korupcijos byloje sulaikytas Valdas Sutkus paleistas į laisvę
Ypatingos svarbos byla. Lietuvoje tiriama buvusio prezidento kolegos veikla
Garsūs areštai su korupcijos prieskoniu
Seimas, archyvinė nuotrauka

Seimas pritarė tyrimo išvadoms dėl 2009-2010 metų krizės

(atnaujinta 18:32 2020.06.04)
Anot Biudžeto ir finansų komiteto narių, bankai, turintys užsienio kapitalą, išprovokavo ekonomikos krizę, o Lietuvos bankas neužtikrino jiems tinkamos priežiūros

VILNIUS, birželio 4 — Sputnik. Lietuvos Seimas patvirtino parlamentinio tyrimo dėl aplinkybių, kurios lėmė ekonominę krizę 2009–2010 metais, išvadas, teigiama parlamento pranešime žiniasklaidai.

Tyrimą atliko Seimo Biudžeto ir finansų komitetas.

Vilniaus panorama, archyvinė nuotrauka
© Sputnik/ Владислав Адамовский.

Seimo patvirtintose išvadose konstatuojama, kad 2009–2010 metų krizę Lietuvoje ir kitose Baltijos šalyse sukėlę čia veikę užsienio kapitalo bankai, o Lietuvos bankas neužtikrino tinkamos jų priežiūros. Dokumente pažymima, kad 2008 m. Biudžetas buvo priimtas pažeidžiant fiskalinę drausmę. Be to, anot Seimo komiteto, Vyriausybė turėjo galimybių skolintis iš tarptautinių institucijų pigiau, negu tai buvo padaryta 2009–2012 metais, tačiau jomis nepasinaudojo.

Turimo metu buvo nustatyta, kad valstybei padaryta 2,1 milijardo eurų žala. Komitetas pasiūlė Generalinei prokuratūrai atlikti tyrimą dėl galimo viešojo intereso pažeidimo.

Vyriausybei pasiūlyta svarstyti galimybę įkurti nepriklausomą nuo centrinio banko finansinių paslaugų ir vartotojų teisių priežiūros instituciją, kuri būtų finansuojama finansų įstaigų įnašais, nagrinėti galimybę mažinti leistiną rinkos koncentracijos lygį bei kitais būdais mažinti šalies finansų sistemos priklausomybę nuo labai riboto skaičiaus patronuojančiųjų bankų sprendimų, ypač, jei jie yra iš vienos šalies.

"Įvertinant tai, kad nebuvo sukauptas finansinis rezervas, galėjęs sumažinti biudžeto konsolidavimo ir skolinimosi poreikį prasidėjus krizei, pasiūlyta peržiūrėti Rezervinio (stabilizavimo) fondo sudarymo šaltinius, siekiant sukaupti tokio dydžio rezervą, kuris užtikrintų valstybės fiskalinį stabilumą", — rašoma pranešime.

Be to išvadose siūloma įpareigoti Lietuvos banką reguliuoti bankų finansavimosi iš užsienio ir likvidumo valdymo grupės mastu sąlygas (apimtį, įsipareigojimų trukmės suderinamumą su finansinio turto trukme), nustatant maksimalią leistiną išorinio finansavimo ribą, teikiant pirmenybę ir skatinant ilgesnės trukmės finansavimą, taip pat nustatant finansavimo atitraukimo sąlygas, kad vėl nebūtų sukeltas finansavimo atitraukimo šokas.

2008 metais, prasidėjus pasaulinei finansų krizei, Lietuvos vyriausybei vadovavo konservatorius Andrius Kubilius, kuris dabar yra europarlamentaras. Valdančiosios partijos "Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga" nariai, ypač jos lyderis Ramūnas Karbauskis, dažnai tvirtina, kad tuometinės valdžios veiksmai lėmė "tautos nuskurdinimą".

Tegai:
ekonomika, Seimas, krizė
Dar šia tema
Kubilius pasisakė prieš "ortodoksiškumą" valstybės biudžete
Karbauskis apkaltino Kubiliaus vyriausybę Lietuvos "skurdinimo kelio" pasirinkimu
Konservatoriai pareiškė, kad dabartinė valdžia pakenks Lietuvai labiau nei jie
Veidmainystės socialiniuose tinkluose. Lietuvos politikų transformacijos Facebook
Žydinčios alyvos, archyvinė nuotrauka

Birželio 5 dienos horoskopas visiems zodiako ženklams

(atnaujinta 16:21 2020.06.04)
Žvaidždės sako, kad ši yra puiki diena atsikratyti žalingų įpročių. Nebijokite pradėti mokytis, tai niekada nevėlu

Avinas (03.21-04.20)

Nelabai tinkama diena dirbti, viskas, tiek nauji, tiek seni, pradėti ir atidėti dėl objektyvių priežasčių darbai negali būti sėkmingai baigti.

Jautis (04.21-05.21) 

Patariama visada kontroliuoti save, nereaguoti į išorinius dirgiklius, bet ypač šią dieną: reikia stebėti savo žodžius, kad neišsprūstų tai, dėl ko vėliau teks pasigailėti.

Dvyniai (05.22-06.21)

Diena nulems kito mėnesio darbo režimą: jei šiandien nuspręsite, kad galite nieko neveikti, tai ir likęs laikas praeis tuščiai.

Perone
© Фото : из личного архива Георга Валльнера

Vėžys (06.22-07.22)

Būtina atsisakyti naujų pažinčių, ypač internete: yra didelė rizika, kad už gražaus profilio paveikslėlio gali slėptis nesąžiningas žmogus, turintis piktų kėslų žmogus.

Liūtas (07.23-08.23)

Šią dieną turėsite puikią galimybę įsijausti į mėgstamą vaidmenį - tapti pavyzdžiu aplinkiniams žmonėms, pasistenkite jų nenuvilti.

Mergelė (08.24-09.22)

Nesikiškite į kitų žmonių pokalbius: jei neturite išsamių žinių apie situaciją, apie kurią žmonės diskutuoja, rizikuojate pasakyti ką nors netinkamo ir išprovokuoti nesusipratimą.

Svarstyklės (09.23-10.22)

Nepageidautina pradėti įgyvendinti naujus planus, jie vis tiek neatneš sėkmės, todėl geriau daryti dalykus, kurie dėl tam tikrų priežasčių šiandien liko neužbaigti.

Skorpionas (10.23-11.21)

Šią dieną teisingumas gali būti atkurtas visais lygmenimis, todėl, jei jūsų aplinkoje yra žmogus, kuris buvo neteisingai nuskriaustas ar įskaudintas, patartina įsikišti į situaciją ir apginti jį.

Šaulys (11.22-12.21)

Neįsivelkite į ginčus su artimaisiais - pateikdami vis daugiau argumentų, kurie jums pasirodys įtikinantys, galite, to nepastebėję, rimtai įžeisti pašnekovą.

Ožiaragis (12.22-01.20) 

Blogio jėga šią dieną yra tokia didžiulė, kad paskelbti jam karą yra nemalonus ir ginčytinas dalykas, geriau sustoti ir palaukti, kol aplinkinio pasaulio energija vėl taps teigiama.

Vandenis (01.21-02.19)

Labai tikėtina, kad žmogus, kuris kartą jus įžeidė, pagaliau gaus tai, ko nusipelno: priimkite tai be piktdžiugos, bet ramiai ir oriai.

Žuvys (02.20-03.20) 

Bet kurios šios dienos finansinės operacijos gali sukelti nuostolių, todėl jos yra nepageidautinos, tačiau metas palankus ateities planams kurti.

Tegai:
horoskopas