Algirdas Paleckis, archyvinė nuotrauka

"Štai ir visas kriminalas": Paleckis paaiškino, kodėl jis yra persekiojamas Lietuvoje

(atnaujinta 17:01 2020.04.11)
Politikas pabrėžė, kad nebendravo su jokiomis žvalgybos tarnybomis, o atliko žurnalistinį tyrimą, nes nori parašyti apie tuos įvykius knygą

VILNIUS, balandžio 10 — Sputnik. Opozicinis politikas, buvęs Socialistinio liaudies fronto lyderis Algirdas Paleckis mano, kad jo atžvilgiu iškelta byla turi ideologinį pagrindą, nes žmonės, turintys savo nuomonę, priekaištauja tiems, kurie siekia pažiūrų vienodumo Lietuvoje.

Portalas Baltnews.lt išplatino politiko kovo 9 dienos atsakymo laišką. Redaktoriai parašė Paleckiui, kai jis dar buvo suimtas, tačiau atsakymas atėjo tik balandžio 10 dieną.

Anot politiko, kaltinimai neatitinka "faktų kritikos". Paleckis pabrėžė, kad nebendravo su žvalgybos tarnybomis, o tik rašė knygą apie 1991 metų sausio 13 dienos įvykius ir pats atliko žurnalistinį tyrimą.

"Jo metu aš apklausiau tų įvykių dalyvius, gyvenančius Rusijoje. Kalbėjau ir su Rusijos politikais, žurnalistais, politologais konferencijose ir seminaruose, taip pat ir Kryme. Aš esu už populiarią diplomatiją, ypač jei oficialus dialogas sustojo. Pasisakydavau per Rusijos televiziją už gerus kaimyninius santykius. Štai ir visas kriminalas", — rašė jis.

Paleckis mano, kad prokuratūra negalės teisme pagrįsti savo hipotezės, nes net neatsakys į paprastus klausimus, kokią informaciją jis rinko ir kur, kaip ir kam ją perdavė. Jis pabrėžė, kad nori, jog posėdžiai vyktų atviru formatu.

"Prokuratūra neturi jokių argumentų, todėl jai belieka įtikinti visuomenę, kad esu "kaltas": "sėdi — reiškia kaltas". Antrasis motyvas yra sulaužyti valią, priversti "prisipažinti", — savo ilgą suėmimą paaiškino Paleckis.

Balandžio 6 dieną Lietuvos apeliacinis teismas panaikino Paleckio suėmimą ir paskyrė jam švelnesnę kardomąją priemonę — intensyvią priežiūrą, 50 tūkst. eurų užstatą ir dokumentų paėmimą. Politikas buvo kalinamas nuo 2018-ųjų rudens.

Paleckio byla

Kovo pradžioje Lietuvos generalinis prokuroras baigė ikiteisminį tyrimą dėl Paleckio bylos. Be opozicijos politiko, byloje taip pat kaltinamas verslininkas Deimantas Bertauskas.

Jis įtariamas tiek "bendradarbiavimu su Rusijos žvalgyba", tiek tariamu informacijos rinkimu už piniginį ar kitokį atlygį.

Paleckis ne kartą sakė, kad yra nekaltas. Sulaikymo priežastimi jis laiko Lietuvos valdžios kerštą už jo domėjimąsi 1991 metų sausio 13 dienos įvykiais, taip pat dėl jo bendravimo su rusais.

Oficiali Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova anksčiau pabrėžė, kad Lietuva parodo visišką demokratinių vertybių, kurias ji gyrė stodama į Europos Sąjungą ir NATO, atmetimą.

Tegai:
Lietuva, teisėsauga, Algirdas Paleckis
Temos:
"Šnipinėjimo skandalas" Lietuvoje (56)
Dar šia tema
Lietuvos politinis kalinys Paleckis siekia atviro teismo proceso
Čekistų karo metu nekeičia: Lietuvos prezidentas padarė nuspėjamą pasirinkimą
Signatarai ir Paleckis: žmogiškas solidarumas ar politinės desperacijos aktas?
Lietuvos apeliacinis teismas panaikino Paleckiui skirtą suėmimą
Protestai Minske, archyvinė nuotrauka

Atskleistos ES sankcijų Baltarusijai detalės

(atnaujinta 16:22 2020.08.15)
Varšuvoje šiuo metu besilankysiantis Maikas Pompėjas aptarė su Lenkijos užsienio reikalų ministru ES sankcijas Baltarusijai

VILNIUS, rugpjūčio 15 — Sputnik. ES sankcijos Baltarusijai bus tik asmeninės, spaudos konferencijoje po šeštadienio Varšuvoje vykusio susitikimo su JAV valstybės sekretoriumi Maiku Pompėju sakė Lenkijos užsienio reikalų ministras Jacekas Čaputovičius.

Jis priminė, kad penktadienį ES užsienio reikalų ministrai nusprendė, kad Baltarusijai bus įvestos sankcijos, ir pradėjo formuoti sankcijų sąrašą.

"Diskutavome, kaip užtikrinti, kad sankcijos nepakenktų paprastiems žmonėms. Nutarėme to vengti. Sankcijas turėtų apimti asmenis, kurie eina vadovaujančias pareigas", — cituoja jį RIA Novosti.

Savo ruožtu Pompėjas taip pat paragino Baltarusijos valdžios institucijas užmegzti dialogą su protestuotojais.

"Kalbėjome, kad rinkimai nebuvo laisvi ir sąžiningi", — sakė jis.

JAV valstybės sekretorius taip pat paskelbė, kad toliau kalbės apie situaciją Baltarusijoje su ES atstovais.

Masinės protesto akcijos visoje Baltarusijoje prasidėjo rugpjūčio 9 dieną, po prezidento rinkimų, kuriuos laimėjo dabartinis valstybės vadovas Aleksandras Lukašenka — CRK duomenimis, jis surinko 80,1% balsų. Nuo sekmadienio šalyje tęsiasi protesto akcijos. Pirmosiomis dienomis valstybės saugumo pajėgos žiauriai slopino nesankcionuotas akcijas.

Teisėsaugininkai prieš protestuotojus naudojo ašarines dujas, vandens patrankas, garsines granatas ir gumines kulkas. Oficialiais duomenimis, buvo sulaikyta daugiau kaip 6,5 tūkst. Kaip pranešė respublikos vidaus reikalų ministerija, riaušių metu buvo sužeista šimtai žmonių, įskaitant 121 teisėsaugos pareigūnus. Vienas protestuotojas, pasak Vidaus reikalų ministerijos, mirė bandydamas mesti į pareigūnus sprogstamąjį įtaisą.

Tegai:
sankcijos, protestai, Lenkija, JAV, Baltarusija
Temos:
Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų
Protestai Minske, archyvinė nuotrauka

Baltijos šalių premjerai ragina organizuoti Baltarusijoje "sąžiningus prezidento rinkimus"

(atnaujinta 15:15 2020.08.15)
Be to, ministrai pirmininkai ragina ES rasti galimybių įvesti ribojančias priemones pareigūnams, atsakingiems už smurtą, bet tuo tarpu nebausti Baltarusijos žmonių už jų vadovybės veiksmus

VILNIUS, rugpjūčio 15 — Sputnik. Lietuvos, Latvijos ir Estijos ministrai pirmininkai Saulius Skvernelis, Krišjanis Karinš ir Jüri Ratas ragina Baltarusiją organizuoti "skaidrius ir laisvus bei sąžiningus" prezidento rinkimus, kuriuose dalyvautų tarptautiniai stebėtojai.

Pranešimas skelbiamas Lietuvos ministro pirmininko svetainėje.

Savo susitikimą su kolegomis Facebook pakomentavo ir Saulius Skvernelis. Pasak jo, visų premjerų požiūris į įvykius Baltarusijoje identiškas: "prezidento rinkimai ten nebuvo nei laisvi, nei sąžiningi".

"Baltarusijos valdžios institucijos privalo nutraukti (regis, tą pagaliau padarė) ir ateityje susilaikyti nuo smurto prieš taikius protestų dalyvius, paleisti visus politinius kalinius ir tuos, kurie buvo sulaikyti protestų metu. Svarbiausia — mes raginame Baltarusiją suorganizuoti skaidrius, laisvus bei sąžiningus prezidento rinkimus, kuriuose dalyvautų tarptautiniai stebėtojai", — rašo Skvernelis.

Be to, pranešime pabrėžiama, kad ministrai pirmininkai taip pat paragino ES rasti galimybių įvesti ribojančias priemones pareigūnams, atsakingiems už smurtą, bet tuo tarpu nebausti Baltarusijos žmonių už jų vadovybės veiksmus. Ministrai pirmininkai pabrėžė būtinybę ES rasti būdų ir priemonių, kurios "padėtų Baltarusijos pilietinei visuomenei, siekiančiai atviros ir laisvos visuomenės".

Protestai Minske
© Sputnik / Виктор Толочко

Sekmadienį Baltarusijoje vyko prezidento rinkimai. Galutiniais duomenimis, kuriuos CRK paskelbė penktadienį, dabartinis prezidentas Aleksandras Lukašenka surinko 80,1 procento balsų, o 10,12 procento rinkėjų savo balsus atidavė Svetlanai Tichanovskajai.

Sekmadienį prasidėjo nesankcionuotos akcijos, pirmosiomis dienomis jas griežtai slopino saugumo pajėgos, teisėsaugos pareigūnai prieš protestuotojus naudojo ašarines dujas, vandens patrankas, garsines granatas, gumines kulkas.

Kaip šeštadienį Lukašenka pareiškė, kad "iš esmės pagal scenarijų vyksta agresija prieš Baltarusiją", vėliau jis aptarė padėtį savo valstybėje su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu.

Tegai:
protestai, Baltijos šalys, Baltarusija
Temos:
Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų

Kaip vyko pirmosios korgių lenktynės Vingio parke

(atnaujinta 16:39 2020.08.15)
Trečiadienio vakarą Vingio parke įvyko pirmosios korgių veislės šunų lenktynės Lietuvoje

Lenktynėse dalyvavo 38 korgiai, kurie buvo suskirstyti į penkias svorio kategorijas. Tad iš viso įvyko šeši bėgimai (visos svorio kategorijos ir bendrasis nugalėtojų bėgimas) bei publikos numylėtinio rinkimai.

Kiekvienam šuneliui ir jo šeimininkui buvo skirta dar ir minutė prisistatyti bei atlikti norimą triuką.

Žiūrėkite Sputnik Lietuva vaizdo įraše, kaip vyko pirmosios karalienės Elžbietos II-osios mylimiausios veislės šuniukų lenktynės.

Tegai:
Vilnius, Vingio parkas, šunys