Pergalės vėliava virš Reichstago, archyvinė nuotrauka

Antrojo pasaulinio karo istoriją rašys nugalėtojai. Ir tai nebus Baltijos šalys

(atnaujinta 12:57 2020.05.12)
Vakarų sąjungininkai istorinėje politikoje paiso tik savo interesų ir yra pasirengę bet kada išduoti ukrainiečius ar Baltijos šalis

VILNIUS, gegužės 12 — Sputnik. 75-ųjų Pergalės prieš nacizmą metinių minėjimas neapsiėjo be smulkių niekšybių, kuriomis Didžiosios pergalės priešininkai bandė sugadinti šventę tiems, kurie ją šventė. Ypač šioje srityje pasižymėjo Hitlerio bendrininkų palikuonys Rytų Europoje. Jų apgailėtini išpuoliai rodo, kad šie žmonės laiko save kovotojais atminties kare prieš Rusiją, kuri paneigia jų istorinę mitologiją. Tačiau jėgos yra per daug nelygios, o Vakarų sąjungininkai istorinėje politikoje paiso tik savo interesų ir yra pasirengę bet kada išduoti ukrainiečius ar Baltijos šalis, rašo portalo "RuBaltic.ru" autorius Aleksandras Nosovičius.

Pasak straipsnio autoriaus, smulkiausia ir skandalingiausia iš visų turbūt buvo istorija su Pergalės vėliava "Facebook". Gegužės 9 dieną didžiausias pasaulyje socialinis tinklas pradėjo blokuoti vartotojų paskyras, kuriose buvo įamžinta garsioji fotožurnalisto Jevgenijaus Chaldejaus nuotrauka, kurioje pavaizduota, kaip sovietų kareiviai iškėlė raudoną vėliavą virš Reichstago.

"Facebook" operatyviai pasiteisino tuo, kad, kad jo automatizuotos sistemos neva dėl techninių nesklandumų raudoną Tarybų Sąjungos vėliavą priskyrė prie uždrausto turinio. Atseit, dėl koronaviruso žmonės, kurie užsiima turinio kontrole, buvo išsiųsti namo, įjungtas automatinis valdymas, o jo veikla sutriko.

"Ypač įdomus žmonių, kurie tvarko rusišką "Facebook" ir buvo priversti palikti biurą dėl koronaviruso, paminėjimas", — sako Nosovičius.

"Facebook" biuras, skirtas darbui Vidurio ir Rytų Europoje, yra Varšuvoje, o ukrainiečiams atstovaujantys fanatiškiausi "Europos pasirinkimo" aktyvistai yra atsakingi už jo rusakalbę dalį.

Prieš šešerius metus šie žmonės pasitelkę "Facebook" organizavo jaunimo telkimąsi į Euromaidaną, o dabar jame blokuoja "vatnikų" turinį.

"Patikėti tuo, kad dėl pandemijos jie prarado darbą ir dėl to įvyko nesusipratimas su virš Reichstago iškeltos vėliavos atvaizdu gali tik tas, kas tiki, jog internetu neįmanoma dirbti už biuro ribų. Žodžiu, idiotas", — aštraus žodžio negaili politologas Aleksandras Nosovičius.

Visi kiti šioje istorijoje įžvelgia savitą Rytų Europos stilių, kuris ne kartą pasireiškė per šias šventes.

Nosovičiaus teigimu, "nekaltos totalitarinių režimų aukos" gegužės 8 ir 9 dienomis surengė daugybę nešvarių triukų, kad apnuodytų šventę tiems, kurie šias datas minėjo kaip Didžiąją Pergalę prieš nacizmą.

Gegužės 9 dieną nežinomi asmenys Prahoje pastatė unitazą nugriauto paminklo maršalkai Konevui vietoje. Tuo tarpu Čekijos politikai sukėlę isteriją dėl to, kad grėsmingi Rusijos kovotojai neva norėjo juos apnuodyti dėl pasityčiojimo iš sovietų maršalo atminimo.

Pabaltijo šalyse žiniasklaida džiaugsmingai pareiškė, kad gegužės 9 dienos nebešvenčia net nevietiniai rusai. Rusijos diplomatams prie kareivių kapinių Lietuvoje buvo rodomi nepadorūs gestai, o Latvijoje restorane atsisakė aptarnauti šeimą dėl to, kad jos nariai segėjo Georgijaus kaspiną.

Lietuvos Seimo nariai pasiūlė į atmintinų dienų sąrašą įtraukti TSRS agresijos prieš Europą dieną. Latvijos gynybos ministras ragina negydyti nuo koronaviruso tų, kurie švenčia Pergalės dieną. Estijos prezidentė apsiribojo lakonišku pareiškimu, kad jos šalis nešvenčia gegužės 9 dienos, nes čia nėra ką švęsti.

Taigi, Baltijos šalys ir joms prijaučiantys tęsė atminties karą prieš Rusiją, kuri pastaraisiais metais užtikrintai išreiškia savo požiūrį į Antrojo pasaulinio karo istoriją.

"Tai atrodė taip pat apgailėtinai, kaip ir lietuvišką kaimą plėšiantys vardan pergalės prieš komunizmą "miško broliai". Jaučiamas tęstinumas", — pabrėžia straipsnio autorius.

"Facebook" blokuoti Pergalės vėliavos virš Reichstago atvaizdą, iš automobilio rodyti vidurinįjį pirštą, pravažiuojant pro sovietų karių memorialą... na, come on! Ar tai jūsų kova su Kremliaus "istoriniu revizionizmu?" — toliau klausia Nosovičius.

Pasak jo, šie nereikšmingi išpuoliai nėra gerai apgalvotos strategijos dalis. Tai tik vietinės reikšmės partizanų kovos, skirtos sugadinti ir apnuodyti šventę.

Strategija yra Rytų Europos revizionistų su Vakarų sąjungininkais darbas. Dabartinė sukaktis parodė, kad ne viskas klostosi sklandžiai su sąjungininkais.

JAV ir Vakarų Europa istorinėje politikoje vadovaujasi išimtinai savo interesais, o tai praktiškai reiškia norą ne tik sužaisti kartu su Baltijos šalimis perrašant istoriją, bet ir progai pasitaikius jas išduoti, siekiant padidinti savo reikšmingumą santykių su Rusija istorijoje.

Šiais metais tai ryškiausiai pasireiškė Vokietijos užsienio reikalų ministro Heiko Maso (Heiko Maas) straipsnyje, kuriame jis tiesiogiai paneigė Rytų Europos melą apie Antrojo pasaulinio karo priežastis.

"Pastaraisiais mėnesiais bandymai nesąžiningai perrašyti istoriją reikalauja mūsų paaiškinimo, o tai, atsižvelgiant į rimtus istorinius faktus, iš esmės nėra būtina: Vokietija vienašališkai pradėjo Antrąjį pasaulinį karą užpuldama Lenkiją", — žurnalui "Spiegel" rašė Vokietijos užsienio reikalų ministras.

Nereiktų pervertinti šio teiginio. Visus šiuos metus Vokietija buvo linkusi perrašyti istoriją ir nereagavo į teiginius apie vienodą Tarybų Sąjungos ir Trečiojo Reicho atsakomybę dėl Antrojo pasaulinio karo pradžios. Jai tai buvo naudinga.

Dabar Vokietijai pasirodė pelninga pabrėžti savo moralinio Europos vadovo įvaizdį, stigmatizuojant Rytų Europos mitologiją kaip aiškią ir akivaizdžią bet kokiam išsilavinusiam žmogui nesąmonę.

Dar įdomesnė padėtis su JAV. Baltieji rūmai gegužės 8 dieną paskelbė, kad Hitlerį nugalėjo JAV ir Didžioji Britanija. Reaguodama į natūralų Rusijos pasipiktinimą, JAV ambasada Maskvoje pareiškė, kad Vašingtonas ne kartą patvirtino Tarybų Sąjungos nuopelnus pergalėje prieš nacistinę Vokietiją.

Toks atsakymas išsamiai apibūdina JAV politiką. Istorinės tiesos, kaip absoliučios vertybės, tarp amerikiečių tiesiog nėra.

Donaldui Trampui iš esmės nerūpi, kas ten vyko Europoje prieš 75 metus. Todėl vienoje situacijoje JAV prezidentas gali pagrūmoti pirštu dėl "sovietinės okupacijos" Baltijos šalyse, o kitoje — prisiminti TSRS ir amerikiečių karinę broliją, antihitlerinę koaliciją ir Raudonosios armijos karių žygdarbį išlaisvinant Europos tautas. Kas bus naudinga būtent šiuo metu, tas ir bus prisiminta.

Be to, pasak straipsnio autoriaus, Amerika visada vadovausis savo interesais, o ne poreikiu remti periferinius sąjungininkus. Tas pats pasakytina ir apie kitas Vakarų šalis.

Baltijos šalys ir likusi Rytų Europa atminties karo su Rusija metu gali pasikliauti tik savimi, o jų pergalės tikimybė yra nulinė, nes pajėgos yra per daug nelygios.

Ne tik dėl to, kad "nekaltų aukų" finansiniai ir intelektiniai ištekliai nėra palyginami su Rusijos ištekliais. Tai taip pat susiję su tuo, kad Rusijos pusėje yra istoriniai faktai ir nuožmus siekis sudėlioti taškus ant "i".

Šį kartą ieškoti dialogo ir kompromisų su išdavikų įpėdiniais Maskvoje niekas neketina.

Todėl, anot Nosovičiaus, ne už kalnų ta diena, kai jiems teks atgailauti už karo nusikaltimus RSFSR šiaurės vakarų regionuose ir grąžinti nužudytų žydų palikuonims Holokausto metu pavogtą turtą.

 

Tegai:
ukrainiečiai, Baltijos šalys
Dar šia tema
Makronas apkaltino Rusiją bandymu peržiūrėti Antrojo pasaulinio karo istoriją
Politologas: Lietuva pamiršta, kaip išsiplėtė jos teritorija po Antrojo pasaulinio karo
Putinas paragino panaudoti Antrojo pasaulinio karo laikų aljanso patirtį
Gitanas Nausėda, archyvinė nuotrauka

Nausėda: Vaičiūno atsistatydinimo reikalavimai nepadės deryboms dėl Astravo AE

(atnaujinta 20:42 2020.06.03)
Anksčiau energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas pateikė tris galimus scenarijus dėl Astravo atominės elektrinės 

VILNIUS, birželio 3 – Sputnik. Prezidentas Gitanas Nausėda ragina kuo skubiau įgyvendinti Baltijos šalių elektros sinchronizacijos projektą bei nepalaiko kritikos energetikos ministrui Žygimantui Vaičiūnui. Apie tai jis parašė savo paskyroje Facebook

Kaip pažymėjo šalies vadovas, Lietuva aiškiai pasisakė priimdama įstatymą dėl elektros energijos iš Astravo AE nepirkimo, bei numatė būtinąsias apsaugos priemones, kurie turės būti aktyvizuotos nuo pat AE paleidimo, todėl turi būti užtikrintas visavertis įstatymo vykdymas tiek politiškai, tiek techniškai.

Anot Nausėdos, Lietuva, siekdama kontroliuoti savo elektros sistemą ir elektros prekybą, privalo kuo skubiau įgyvendinti Baltijos šalių elektros sinchronizacijos projektą.

"Sveikintinos pastangos ieškoti sutarimo tarp svarbiausių partnerių regione, todėl svarbu įsivertinti, kiek mūsų pagrindiniai siekiai susitarimuose yra įgyvendinami. Energetikos ministras toliau turėtų tęsti dialogą su Latvijos ir Estijos kolegomis dėl elektros nepirkimo iš „nešvarių“ elektrinių. Privalome padaryti viską, kad Baltijos šalys pasiektų vieningą poziciją ir šiuo klausimu", – teigė Nausėda.

Anot jo, deryboms nepadės reikalavimai ministrui atsistatydinti.

"Vargu ar tam pasitarnaus abipusiai kaltinimai interesų išdavyste ir energetikos ministro Vaičiūno atsistatydinimo reikalavimai. Tai daroma net iki galo neįsigilinus į problemos ir ieškomo susitarimo esmę. Visi siekiame to paties, todėl privalome ne trukdyti, o padėti vieni kitiems rasti Lietuvai priimtiniausią sprendimą", – teigė šalies vadovas.

Trečiadienį Seimo konservatorių frakcijos posėdyje energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas teigė, kad dėl Astravo atominės elektrinės galimi trys scenarijai. 

"Vienas scenarijus, Baltijos šalys įsipareigoja nepirkti baltarusiškos elektros energijos. Antras scenarijus, Baltijos šalys įsipareigoja prisidėti prie Lietuvos įstatymų įgyvendinimo ir užtikrinti, kad elektros energija iš Baltarusijos nepatektų į Lietuvos rinką, trečiasis variantas – susitarimo neturėjimas, kuris reiškia, kad tuo metu, kai paleidžiama Astravo AE, dabartinė metodika, kuri reguliuoja mūsų prekybą su trečiosiomis šalimis, veikia tokiu principu, kad prekyba veikia per Lietuvos-Baltarusijos sieną", – teigė Vaičiūnas.

Anot jo, susitarimas dėl to, kuris scenarijus bus įgyvendintas, – vis dar procese, todėl dėl to galima diskutuoti.

Sąjūdžio prieš Astravo AE atstovų teigimu, ministro Vaičiūno siūloma Baltijos šalių politinė deklaracija bandoma apgaulingai įtvirtinti Baltarusijoje pagamintos energijos kaip techninio elektros srauto perdavimą per Lietuvos tinklus į Latviją, o iš ten kaip komercinę elektrą neva pagamintą Dauguvos kaskadose Lietuva ją pirks rinkoje ir savižudiškai finansuos būsimų BAE blokų statybą.

Sąjūdis pakvietė Lietuvos politines partijas pasmerkti "itin šiurkštų jų politinės valios paniekinimą, įstatymo laužymą ir Seimo rezoliucija išreikštos parlamento valios ignoravimą". 

Sąjūdis prieš Astravo AE taip pat pareikalavo Lietuvos Vyriausybės pateikti visą informaciją apie pritarimą šiai Deklaracijai ir spręsti dėl Energetikos ministro Vaičiūno politinės atsakomybės ir jo atsistatydinimo. Sąjūdžio teigimu, tokį ministro žingsnį galima vertinti kaip įperšamą Lietuvos kapituliaciją neturint nei Seimo, nei prezidento mandato.

Lietuvos ir Baltarusijos konfliktas dėl atominės elektrinės

Baltarusijos atominė elektrinė statoma netoli Astravo, Gardino srityje, 50 kilometrų nuo Vilniaus.  Vilnius nuo pat pradžių priešinosi atominės elektrinės projektui, tačiau kuo arčiau jos paleidimo data, tuo griežtesnė tampa Lietuvos valdžios retorika.

Valdininkai ir politikai kaltina Minską "nesaugios atominės elektrinės" statyba, nepaisant to, kad į objektą reguliariai atvyksta ekspertai, įskaitant TATENA, ir stebi darbų eigą. Lietuvoje buvo priimtas įstatymas, draudžiantis Baltarusijos AE energiją Lietuvos rinkoje.

Minskas griežtus Vilniaus pareiškimus ir išpuolius laiko nepagrįstais ir politiškai motyvuotais.

Tuo tarpu daugelis ekspertų mano, kad agresyvus Lietuvos elgesys branduolinės energetikos objekto atžvilgiu pirmiausia pakenks pačiai Lietuvai. Kaip komentare Sputnik Lietuva pareiškė Rusijos Baltijos studijų asociacijos prezidentas, ekonomikos mokslų daktaras, Sankt Peterburgo valstybinio universiteto profesorius Nikolajus Meževičius, toks Vilniaus elgesys gali palikti Lietuvos uostus be taip trokštamo tranzito, o tai reiškia ir be pinigų įplaukų.

Tegai:
Žygimantas Vaičiūnas, Astravo AE, Astravas, Gitanas Nausėda
Temos:
Astravo atominės elektrinės statybos
Dar šia tema
Nausėda pareikalavo, kad Europos Vadovų Taryba reaguotų į Astravo AE pasirengimą
"Astravo virusas" yra baisesnis už COVID-19, pareiškė Landsbergis
Saulius Skvernelis, archyvinė nuotrauka

Ministras pirmininkas papasakojo, koks režimas galėtų pakeisti karantiną

(atnaujinta 18:20 2020.06.03)
Vyriausybė svarsto galimybę įvesti valstybės lygio ekstremalią situaciją. Anot premjero, tai leistų reguliuoti sienų kontrolę bei taikyti tam tikrų ūkio sričių apribojimus

VILNIUS, birželio 3 — Sputnik. Lietuvos ministras pirmininkas Saulius Skvernelis neatmetė scenarijaus, pagal kurį karantinas šalyje būtų atšauktas nuo birželio 17 dienos. Apie tai jis parašė savo puslapyje Facebook.

Ketvirtadienį Vyriausybė surengė posėdį, kuriame Sveikatos apsaugos ministerijos vadovo Aurelijaus Verigos prašymu buvo atidėtas karantino sąlygų švelninimo klausimas.

Tuo tarpu Skvernelis, komentuodamas galimus ministrų kabineto planus, pažymėjo, kad jei epideminė situacija Lietuvoje nesikeis į blogąją pusę, įgyvendinus šį planą būtų taikomas jau kitas teisinis režimas, konkrečiai — valstybės lygio ekstremali situacija.

"Tai leistų prireikus reguliuoti sienų kontrolę, taip pat taikyti tam tikrų ūkinių sričių apribojimus. Šie apribojimai pagal poreikį ir situaciją būtų nukreipiami tik į tas sritis, kuriose lieka didžiausia tikimybė galimam koronaviruso plitimui", — parašė Vyriausybės vadovas.

Galutiniai sprendimai dėl karantino režimo Lietuvoje turėtų būti priimti kitos savaitės ministrų kabineto posėdyje.

Lietuvoje karantino režimas buvo pratęstas iki birželio 16 dienos. Pamažu valdžios institucijos švelnina jo sąlygas, darydamos daugiau nuolaidų gyventojams ir verslui.

Trečiadienio duomenimis, bendras užsikrėtusiųjų skaičius siekė 1684. 1260 žmonių pasveiko nuo viruso, mirė daugiau nei 70 žmonių.

Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje užfiksuota daugiau nei 6,2 mln. infekcijos atvejų, mirė daugiau nei 378 tūkst. žmonių.

Tegai:
karantinas, ministras pirmininkas, Saulius Skvernelis
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
"Leiskite žmonėms dirbti": protestas prieš karantiną Vilniuje
Tamašunienė įrašė vaizdo įrašą, dėkodama pasieniečiams už darbą karantino metu
Seimas pritarė pokyčiams dėl ligos išmokų karantino metu
Vokiečių aviganis

JAV užfiksuotas pirmasis koronaviruso atvejis šuniui

(atnaujinta 22:06 2020.06.03)
Pažymima, kad vienas iš augintinio savininkų buvo užsikrėtęs COVID-19. Kartu su vokiečių aviganiu name taip pat gyveno kitas šuo, jis neturėjo koronaviruso simptomų, tačiau viruso antikūnų tyrimas davė teigiamą rezultatą

VILNIUS, birželio 3 — Sputnik. JAV Žemės ūkio departamento Nacionalinė veterinarijos tarnybų laboratorija (NVSL) pranešė apie pirmąjį šalyje patvirtintą šuns koronavirusinės infekcijos atvejį, teigiamas testas buvo gautas iš vokiečių aviganio Niujorke, teigiama JAV Žemės ūkio departamento Gyvūnų ir augalų sveikatos inspekcijos tarnybos pranešime, praneša RIA Novosti.

Anot veterinarijos tarnybos, vokiečių aviganis buvo išsiųstas apžiūrai į privačią veterinarijos kliniką, ir ji nustatė kvėpavimo takų ligos simptomus. Gavus teigiamą SARS-CoV-2 tyrimo rezultatą, papildomi mėginiai buvo nusiųsti į nacionalinės veterinarijos tarnybos laboratoriją, kur infekcija buvo patvirtinta.

Pažymima, kad vienas iš augintinio savininkų buvo užsikrėtęs COVID-19. Kartu su vokiečių aviganiu name taip pat gyveno kitas šuo, jis neturėjo koronaviruso simptomų, tačiau viruso antikūnų tyrimas davė teigiamą rezultatą.

Pareiškime teigiama, kad "tikimasi, jog šuo visiškai pasveiks".

Kaip pabrėžia JAV Žemės ūkio departamento Gyvūnų ir augalų sveikatos inspekcijos tarnyba, koronavirusas anksčiau buvo aptiktas tigrui, liūtei ir dviem katėms.

Anksčiau buvo pranešta, kad mopsas vardu Vinstonas buvo pirmasis šuo JAV su patvirtinta koronavirusine infekcija, tačiau vėliau JAV veterinarijos tarnybos šių pranešimų nepatvirtino.

Žemės ūkio departamento veterinarijos laboratorijos yra oficialus patvirtintų COVID-19 tyrimų su gyvūnais šaltinis JAV. Būtent ši struktūra informuoja PSO apie tokių infekcijų atvejus.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje užfiksuota daugiau nei 6,2 mln. infekcijos atvejų, mirė daugiau nei 379 tūkst. žmonių.

Tegai:
JAV, koronavirusas, šuo
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
JT: pandemija atskleidė didėjančią nelygybę
Lenkija atsisakė atidaryti sienas Baltijos šalių gyventojams