Berlynas, archyvinė nuotrauka

Vokietija atsisako remti Europos Sąjungą

(atnaujinta 14:04 2020.05.19)
Dabar Berlynas aiškiai pabrėžia, kad Vokietijos vadovybė vis dar stebi naudos ir išlaidų pusiausvyrą ir neketina dar kartą veikti kaip nesavanaudiška atskirų ES valstybių gelbėtoja

VILNIUS, gegužės 19 — Sputnik. Vokietijos Konstitucinis Teismas nesutiko, kad Europos centrinis bankas pirktų ES vyriausybės obligacijas. Šis sprendimas iš tikrųjų reiškia Berlyno atsisakymą remti labiausiai koronaviruso paveiktas Europos šalis. Pirmą kartą istorijoje į atvirą konfliktą su Briuseliu stojo ne ES rytų ir pietų periferijos valstybės, o Vokietija — pagrindinis Europos integracijos "lokomotyvas", rašo portalo "RuBaltic.ru" autorius Artiomas Sokolovas.

ES vėliavos Briuselyje, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Алексей Витвицкий

Koronaviruso epidemija sujaukė Europos vienybę. Iš pradžių ES valstybės, atkreipdamos dėmesį į augančios krizės požymius, pasirinko užtikrinti savo piliečių saugumą uždarydamos sienas ir ribodamos medicinos prekių eksportą. Nesusipratimas buvo užmaskuotas apkaltinus Briuselį dėl lėtai priimamų sprendimų, Rusiją ir Kiniją — "propaganda", bei dėl susiklosčiusių aplinkybių išskirtinumo.

Vėliau kilo finansinės problemos. Vokietijos federalinis konstitucinis teismas pasipriešino Europos centrinio banko veiksmams pirkti ES šalių vyriausybių obligacijas. Šios priemonės buvo skirtos paremti labiausiai pandemijos paveiktas Pietų Europos šalis: Italiją ir Ispaniją.

Tačiau Vokietijos teismas Karlsrūhėje nusprendė, kad Europos centrinio banko veiksmai prieštarauja pagrindiniam Vokietijos įstatymui, kuris reiškia, kad Berlynas turi teisę nutraukti savo dalyvavimą obligacijų pirkime.

Mūšyje Briuseliui teko pasitelkti "sunkiąją artileriją". Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen pareiškime teigė, kad ES gali pradėti tyrimą dėl Vokietijos, ir Berlynui gresia didelės baudos.

Europai kilęs incidentas yra simptominis. Žinoma, ir anksčiau buvo girdima kritika ES valdymo organų atžvilgiu.

Graikija buvo nepatenkinta, kaip ją gelbėjo nuo 2004 metų ekonomikos krizės. Panašios pretenzijos buvo pareikštos Airijoje ir Italijoje.

Rytų Europa nebuvo entuziastinga dėl Europos migracijos politikos ir ignoravo nustatytas migrantų priėmimo kvotas. Tačiau visos šios Europos periferijos "riaušės laive" nedavė rezultatų.

Dabar su Briuseliu susirėmė Berlynas, kuris laikomas vienu iš pagrindinių Europos projekto rėmėjų.

Atsižvelgiant į garsius Vokietijos vadovybės pareiškimus apie "europinį solidarumą" ir Europos integracijos modelio alternatyvos stoką, kilęs skandalas primena perkūną iš giedro dangaus. Padėtis, kai Vokietija yra pagrindinė Europos ekonomikos rėmėja, tapo tokia įprasta, kad patys vokiečiai su ja tyliai susitaikė.

Dabar Berlynas aiškiai pabrėžia, kad Vokietijos vadovybė vis dar stebi naudos ir išlaidų pusiausvyrą ir neketina dar kartą veikti kaip nesavanaudiška atskirų ES valstybių gelbėtoja.

Rimtumo padėčiai prideda ir dabartinė Europos Komisijos pirmininkė. Ursula von der Leyen pradėjo eiti pareigas praėjusiais metais po intensyvių derybų ir kompromisų. Jos kaip politikės ir vadybininkės formavimasis įvyko Vokietijoje, ji yra gerai susipažinusi su vokiečių politine virtuve. Dabar buvusi ilgametė Vokietijos gynybos ministrė turi ginti Europos interesus prieš savo tėvynę.

Artėjančiame ginče su Vokietija Europos biurokratai gavo pirmos klasės "Trojos arklį" drąsiam priešo puolimui.
Žinoma, galima pasakyti, kad von der Leyen gavo galimybę apsunkinti Angelos Merkel gyvenimą. Dvi ambicingos moterys palaikė sudėtingus, nors ir pagarbius, santykius. Dabar Ursula von der Leyen turi teisėtą galimybę įrodyti savo tvirtos profesionalios politikės savybes, mesdama iššūkį savo ankstesnei vadovei.

Dėl susidūrimo tarp Berlyno ir Briuselio kyla beveik filosofinis von der Leyen klausimas: kaip greitai ES politikas pereina iš nacionalinio lygio į Europos biurokratų stovyklą? Nepaisant to, kad europinė tapatybė yra lemiama šiuolaikinei vokiečių valdžiai, vargu ar kas nors iš jos atstovų tvirtins, kad Europos bendruomenė turėtų būti kuriama remiantis teisingumo principais ir neįtraukiant atskirų šalių diskriminacijos, įskaitant finansinę.

ES sistemingai kritikuoja kairiųjų ir alternatyviųjų Vokietiją, tačiau valdantiesiems Vokietijos politikams tai yra absoliutus tabu. Tuo tarpu niekas netrukdo jiems "mokyti" nepakankamai sąmoningų periferijos europiečių, įsipainiojusių į Europos solidarumo klausimus.

Ursula von der Leyen yra besąlygiška Europos vienybės ir transatlantinės partnerystės stiprinimo rėmėja. Tam tikra prasme ji yra Europos biurokratė-paveldėtoja: jos tėvas dirbo Europos Komisijoje ir ji visą vaikystę praleido Briuselyje.

Tačiau tuo pat metu von der Leyen išlieka ilgalaikė Krikščionių demokratų sąjungos narė, 15 metų dirbusi Vokietijos vyriausybėje. Didžiąją savo politinės karjeros dalį ji teikė ataskaitas Vokietijos, o ne Europos rinkėjams ir partijos nariams.

Padėties dvilypumas nėra susijęs su sentimentais, kurie greičiausiai neturi rimtos reikšmės Europos Komisijos vadovės politikai.

Ursulai von der Layen teks laviruoti tarp europinio solidarumo, kuris pastaruoju metu veikė kaip vertinga koncepcija, ir Vokietijos ekonomikos, kurios galimybės išgelbėti skęstančias Pietų Europos valstybes nėra beribės.

Ir, be abejo, svarbu nepažeisti santykių su naujais ir senais kolegomis bei partneriais Belgijos ir Vokietijos sostinėse.

Galbūt, "Trojos arkliu" šioje istorijoje galės pasinaudoti Berlynas, o ne Briuselis.

Tegai:
ES, Vokietija
Dar šia tema
Žiniasklaida: Europos šalys teikia medicininę pagalbą Iranui apeidamos JAV sankcijas
"Europos etalonas". Kuriose šalyse po Velykų bus sušvelnintas karantinas
Ekspertas sukritikavo JAV ir Europos kovos su koronavirusu priemones
Gitanas Nausėda, archyvinė nuotrauka

Nausėda: Vaičiūno atsistatydinimo reikalavimai nepadės deryboms dėl Astravo AE

(atnaujinta 20:42 2020.06.03)
Anksčiau energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas pateikė tris galimus scenarijus dėl Astravo atominės elektrinės 

VILNIUS, birželio 3 – Sputnik. Prezidentas Gitanas Nausėda ragina kuo skubiau įgyvendinti Baltijos šalių elektros sinchronizacijos projektą bei nepalaiko kritikos energetikos ministrui Žygimantui Vaičiūnui. Apie tai jis parašė savo paskyroje Facebook

Kaip pažymėjo šalies vadovas, Lietuva aiškiai pasisakė priimdama įstatymą dėl elektros energijos iš Astravo AE nepirkimo, bei numatė būtinąsias apsaugos priemones, kurie turės būti aktyvizuotos nuo pat AE paleidimo, todėl turi būti užtikrintas visavertis įstatymo vykdymas tiek politiškai, tiek techniškai.

Anot Nausėdos, Lietuva, siekdama kontroliuoti savo elektros sistemą ir elektros prekybą, privalo kuo skubiau įgyvendinti Baltijos šalių elektros sinchronizacijos projektą.

"Sveikintinos pastangos ieškoti sutarimo tarp svarbiausių partnerių regione, todėl svarbu įsivertinti, kiek mūsų pagrindiniai siekiai susitarimuose yra įgyvendinami. Energetikos ministras toliau turėtų tęsti dialogą su Latvijos ir Estijos kolegomis dėl elektros nepirkimo iš „nešvarių“ elektrinių. Privalome padaryti viską, kad Baltijos šalys pasiektų vieningą poziciją ir šiuo klausimu", – teigė Nausėda.

Anot jo, deryboms nepadės reikalavimai ministrui atsistatydinti.

"Vargu ar tam pasitarnaus abipusiai kaltinimai interesų išdavyste ir energetikos ministro Vaičiūno atsistatydinimo reikalavimai. Tai daroma net iki galo neįsigilinus į problemos ir ieškomo susitarimo esmę. Visi siekiame to paties, todėl privalome ne trukdyti, o padėti vieni kitiems rasti Lietuvai priimtiniausią sprendimą", – teigė šalies vadovas.

Trečiadienį Seimo konservatorių frakcijos posėdyje energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas teigė, kad dėl Astravo atominės elektrinės galimi trys scenarijai. 

"Vienas scenarijus, Baltijos šalys įsipareigoja nepirkti baltarusiškos elektros energijos. Antras scenarijus, Baltijos šalys įsipareigoja prisidėti prie Lietuvos įstatymų įgyvendinimo ir užtikrinti, kad elektros energija iš Baltarusijos nepatektų į Lietuvos rinką, trečiasis variantas – susitarimo neturėjimas, kuris reiškia, kad tuo metu, kai paleidžiama Astravo AE, dabartinė metodika, kuri reguliuoja mūsų prekybą su trečiosiomis šalimis, veikia tokiu principu, kad prekyba veikia per Lietuvos-Baltarusijos sieną", – teigė Vaičiūnas.

Anot jo, susitarimas dėl to, kuris scenarijus bus įgyvendintas, – vis dar procese, todėl dėl to galima diskutuoti.

Sąjūdžio prieš Astravo AE atstovų teigimu, ministro Vaičiūno siūloma Baltijos šalių politinė deklaracija bandoma apgaulingai įtvirtinti Baltarusijoje pagamintos energijos kaip techninio elektros srauto perdavimą per Lietuvos tinklus į Latviją, o iš ten kaip komercinę elektrą neva pagamintą Dauguvos kaskadose Lietuva ją pirks rinkoje ir savižudiškai finansuos būsimų BAE blokų statybą.

Sąjūdis pakvietė Lietuvos politines partijas pasmerkti "itin šiurkštų jų politinės valios paniekinimą, įstatymo laužymą ir Seimo rezoliucija išreikštos parlamento valios ignoravimą". 

Sąjūdis prieš Astravo AE taip pat pareikalavo Lietuvos Vyriausybės pateikti visą informaciją apie pritarimą šiai Deklaracijai ir spręsti dėl Energetikos ministro Vaičiūno politinės atsakomybės ir jo atsistatydinimo. Sąjūdžio teigimu, tokį ministro žingsnį galima vertinti kaip įperšamą Lietuvos kapituliaciją neturint nei Seimo, nei prezidento mandato.

Lietuvos ir Baltarusijos konfliktas dėl atominės elektrinės

Baltarusijos atominė elektrinė statoma netoli Astravo, Gardino srityje, 50 kilometrų nuo Vilniaus.  Vilnius nuo pat pradžių priešinosi atominės elektrinės projektui, tačiau kuo arčiau jos paleidimo data, tuo griežtesnė tampa Lietuvos valdžios retorika.

Valdininkai ir politikai kaltina Minską "nesaugios atominės elektrinės" statyba, nepaisant to, kad į objektą reguliariai atvyksta ekspertai, įskaitant TATENA, ir stebi darbų eigą. Lietuvoje buvo priimtas įstatymas, draudžiantis Baltarusijos AE energiją Lietuvos rinkoje.

Minskas griežtus Vilniaus pareiškimus ir išpuolius laiko nepagrįstais ir politiškai motyvuotais.

Tuo tarpu daugelis ekspertų mano, kad agresyvus Lietuvos elgesys branduolinės energetikos objekto atžvilgiu pirmiausia pakenks pačiai Lietuvai. Kaip komentare Sputnik Lietuva pareiškė Rusijos Baltijos studijų asociacijos prezidentas, ekonomikos mokslų daktaras, Sankt Peterburgo valstybinio universiteto profesorius Nikolajus Meževičius, toks Vilniaus elgesys gali palikti Lietuvos uostus be taip trokštamo tranzito, o tai reiškia ir be pinigų įplaukų.

Tegai:
Žygimantas Vaičiūnas, Astravo AE, Astravas, Gitanas Nausėda
Temos:
Astravo atominės elektrinės statybos
Dar šia tema
Nausėda pareikalavo, kad Europos Vadovų Taryba reaguotų į Astravo AE pasirengimą
"Astravo virusas" yra baisesnis už COVID-19, pareiškė Landsbergis
Saulius Skvernelis, archyvinė nuotrauka

Ministras pirmininkas papasakojo, koks režimas galėtų pakeisti karantiną

(atnaujinta 18:20 2020.06.03)
Vyriausybė svarsto galimybę įvesti valstybės lygio ekstremalią situaciją. Anot premjero, tai leistų reguliuoti sienų kontrolę bei taikyti tam tikrų ūkio sričių apribojimus

VILNIUS, birželio 3 — Sputnik. Lietuvos ministras pirmininkas Saulius Skvernelis neatmetė scenarijaus, pagal kurį karantinas šalyje būtų atšauktas nuo birželio 17 dienos. Apie tai jis parašė savo puslapyje Facebook.

Ketvirtadienį Vyriausybė surengė posėdį, kuriame Sveikatos apsaugos ministerijos vadovo Aurelijaus Verigos prašymu buvo atidėtas karantino sąlygų švelninimo klausimas.

Tuo tarpu Skvernelis, komentuodamas galimus ministrų kabineto planus, pažymėjo, kad jei epideminė situacija Lietuvoje nesikeis į blogąją pusę, įgyvendinus šį planą būtų taikomas jau kitas teisinis režimas, konkrečiai — valstybės lygio ekstremali situacija.

"Tai leistų prireikus reguliuoti sienų kontrolę, taip pat taikyti tam tikrų ūkinių sričių apribojimus. Šie apribojimai pagal poreikį ir situaciją būtų nukreipiami tik į tas sritis, kuriose lieka didžiausia tikimybė galimam koronaviruso plitimui", — parašė Vyriausybės vadovas.

Galutiniai sprendimai dėl karantino režimo Lietuvoje turėtų būti priimti kitos savaitės ministrų kabineto posėdyje.

Lietuvoje karantino režimas buvo pratęstas iki birželio 16 dienos. Pamažu valdžios institucijos švelnina jo sąlygas, darydamos daugiau nuolaidų gyventojams ir verslui.

Trečiadienio duomenimis, bendras užsikrėtusiųjų skaičius siekė 1684. 1260 žmonių pasveiko nuo viruso, mirė daugiau nei 70 žmonių.

Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje užfiksuota daugiau nei 6,2 mln. infekcijos atvejų, mirė daugiau nei 378 tūkst. žmonių.

Tegai:
karantinas, ministras pirmininkas, Saulius Skvernelis
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
"Leiskite žmonėms dirbti": protestas prieš karantiną Vilniuje
Tamašunienė įrašė vaizdo įrašą, dėkodama pasieniečiams už darbą karantino metu
Seimas pritarė pokyčiams dėl ligos išmokų karantino metu
Šuo, archyvinė nuotrauka

Mokslininkai papasakojo apie gyvūnų jautrumą skirtingoms koronaviruso rūšims

(atnaujinta 13:54 2020.06.03)
Tyrimus rekomenduojama atlikti gyvūnams, kuriems yra klinikinių kvėpavimo takų ligos, kurią sukelia koronavirusas, požymių, tačiau, visų pirma, pagrindas gali būti artimas gyvūno kontaktas su užkrėstu asmeniu

VILNIUS, birželio 3 — Sputnik. Koronavirusų šeimos atstovai yra plačiai paplitę laukinių ir ūkio gyvūnų populiacijose, todėl kreipimosi į veterinarą priežastis yra bet koks gyvūno klinikinės būklės pasikeitimas, pranešama remiantis Rosselchoznadzor spaudos tarnybos pateiktomis medžiagomis.

"Yra keturios koronavirusų šeimos gentys (alfa-koronavirusai, beta-koronavirusai, gama-koronavirusai ir delta-koronavirusai), kurios sukelia įvairias ligas skirtingoms gyvūnų rūšims, daugiausia šiltakraujams, įskaitant žmones ir paukščius“, — teigiama Federalinė valstybės biudžeto institucijos parengtoje medžiagoje.

Visų pirma, naujasis SARS-CoV-2 koronavirusas, sukeliantis infekciją, žinomą kaip COVID-19, priklauso beta koronavirusams.

Naujausi Nyderlandų audinių ūkių tyrimai parodė, kad tam tikromis sąlygomis gali kilti žmonių užsikrėtimo sąlytis su užkrėstomis audinėmis, tačiau šiuo metu nereikia atlikti tyrimų su gyvūnais dėl COVID-19, pabrėžia mokslininkai.

Tyrimus rekomenduojama atlikti gyvūnams, kuriems yra klinikinių kvėpavimo takų ligos, kurią sukelia koronavirusas, požymių, tačiau, visų pirma, pagrindas gali būti artimas gyvūno kontaktas su užkrėstu asmeniu.

Medžiagoje teigiama, kad sergančiam gyvūnui antivirusinis ir simptominis gydymas atliekamas prieš pasveikimą. Pagrindinė gydymo priemonė yra izoliacija sulaikymo vietoje ir kontakto su kitais žmonėmis bei gyvūnais prevencija.

Norint apsaugoti augintinį nuo infekcijos, būtina atsisakyti glaudaus kontakto su asmeniu, esančiu infekcijos židiniuose, savininko ligos atveju, perduoti priežiūros pareigas kitiems šeimos nariams, taip pat laikytis bendrų asmeninės higienos taisyklių.

Kaip bendrąsias žemės ūkio gyvūnų saugos priemones, mokslininkai rekomenduoja užkirsti kelią glaudžiam žmonių kontaktui su gyvūnais ir tarp gyvūnų gyvulių laikymo vietose bei leisti dirbti tik sveikiems darbuotojams.

Tokias pat griežtas higienos taisykles rekomenduojama laikytis kailių fermose, cirkuose, zoologijos soduose ir delfinariumuose, gatvių gyvūnų veisimo lopšeliuose ir prieglaudose.

Ekspertai primena, kad remiantis oficialia Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) ir Pasaulio gyvūnų sveikatos organizacijos pozicija, šiuo metu nėra įrodymų, kad COVID-19 gali užsikrėsti žmonės iš kompanionų gyvūnų (šunų, kačių), o liga plinta daugiausia dėl tiesioginio viruso perdavimo tarp žmonių ataskaita.

Kovo 11 dieną Pasaulio sveikatos organizacija paskelbė naujos koronavirusinės infekcijos COVID-19 protrūkį pandemija. Naujausiais PSO duomenimis, pasaulyje užfiksuota daugiau nei 6,2 mln. infekcijos atvejų, mirė daugiau nei 379 tūkst. žmonių.

Tegai:
koronavirusas, gyvūnai
Temos:
Naujo koronaviruso protrūkis Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
JT: pandemija atskleidė didėjančią nelygybę
Lenkija atsisakė atidaryti sienas Baltijos šalių gyventojams