Berlynas, archyvinė nuotrauka

Žiniasklaida: ES yra ant kovos dėl išlikimo slenksčio

(atnaujinta 19:55 2020.05.19)
Gerieji ES laikai, kai buvo atviros sienos ir didėjanti gerovė, liko užmarštyje, rašo "Deutschlandfunk"

VILNIUS, gegužės 19 — Sputnik. Atsigavimo procesas po krizės skirtinguose ES regionuose vyks skirtingai, rašo "Deutschlandfunk".

Dėl to ES bus priversta kovoti už savo išlikimą. 500 milijardų eurų pagalbos programa yra žingsnis teisinga linkme, tačiau dar neaišku, ar šios sumos pakaks Europos bendruomenės vienybei išlaikyti.

Berlynas, archyvinė nuotrauka
© REUTERS / Fabrizio Bensch

Gerieji ES laikai, kai buvo atviros sienos ir didėjanti gerovė, liko užmarštyje, rašo "Deutschlandfunk". Laikai, kai Vokietija ir Prancūzija kartu vadovavo ES, taip pat praėjo: Vokietijos ir Prancūzijos tandemas ilgą laiką buvo paralyžiuotas, o ekonomika patiria didžiausią nuosmukį nuo Didžiosios depresijos.

Anot leidinio, atkūrimo procesas truks ilgai, o skirtinguose ES regionuose jis vyks skirtingais greičiais. Tai gali būti laiko bomba, nes bendroji rinka ir pinigų sąjunga nebeturi pakankamo vienijančio poveikio. Kitaip tariant, ES yra ant kovos dėl išlikimo slenksčio: ji galės ją laimėti tik tada, jei sugebės nuraminti išcentrines jėgas. Anot leidinio, kelias savaites atrodė, kad Briuselis negali susitvarkyti su šia užduotimi.

ES nariai padarė tai, ko norėjo, diskusijos dėl finansinės padėties atkūrimo po krizės buvo aršus karas, rašo laikraštis. Tik neseniai proto balsas vėl pasigirdo Europos diskurse. Pasinaudojus idėja sukurti Europos Komisijos atkūrimo fondą, pavyko sušvelninti įtampą Europos ideologiniame ginče.

Europos valstybėms narėms trūko aiškaus impulso, kad ES išsaugojimas nėra tik Briuselio uždavinys, rašo "Deutschlandfunk". Dabar šis impulsas pasirodė Berlyne ir Paryžiuje, kurie pakeitė savo pozicijas dėl specialių krizės vyriausybės obligacijų įvedimo.

Dabar ES turi priimti 500 milijardų eurų paskolų programą, kad paremtų pandemijos paveiktas šalis, rašoma leidinyje. Visos valstybės narės paskolų garantijas teikia kartu. Kaip pažymi "Deutschlandfunk", dar visai neseniai Vokietijos politikai tokią idėją atmetė.

Nepaisant to, pagalbos programa neišsklaido visų abejonių. Kol kas nėra aišku, ar šios sumos pakaks Europos vienybei išlaikyti ir ar pavyks įtikinti visas valstybes nares tokio sprendimo būtinumu ir teisingumu, pažymi "Deutschlandfunk".

Tegai:
valstybės sienos, ES
Dar šia tema
Ekspertas: Lietuva siūlo ES "skaitmeninę apykaklę", sekdama azijiečių pavyzdžiu
EK aptarė ES ekonomikos rėmimo priemones
Žiniasklaida: ES planuoja pradėti palaipsniui atidaryti vidaus sienas
Europos Komisija įspėja apie kelionių už ES ribų riziką
Linas Linkevičius, archyvinė nuotrauka

Linkevičius pasisakė apie būtinybę mažinti ES priklausomybę nuo Kinijos

(atnaujinta 15:45 2020.05.29)
Užsienio reikalų ministras pažymėjo, kad ES turi didinti savo strateginį savarankiškumą ir diversifikuoti tarptautines tiekimo grandines, kad ištikus krizei sąjunga netaptų "situacijos įkaitė"

VILNIUS, gegužės 29 – Sputnik. COVID-19 pandemija parodė, kokią riziką kelia priklausomybė nuo Kinijos tarptautinės prekybos srityje, pareiškė užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, praneša URM spaudos tarnyba.

Gegužės 29 dieną užsienio reikalų ministras vaizdo konferencijos būdu dalyvavo ES užsienio reikalų ministrų taryboje, kurioje pagrindinis dėmesys skirtas Kinijai. 

Kalbėdami apie ES-Kinijos santykius, ministrai pažymėjo, kad jie turi būti grindžiami tarpusavio pagarba ir pasitikėjimu bei pabrėžė, kad ES-Kinijos darbotvarkėje turi išlikti žmogaus teisių, demokratijos ir teisės viršenybės klausimai. 

Susitikimo dalyviai pabrėžė, kad ekonominiai santykiai su Kinija turi būti pagrįsti nediskriminavimo ir sąžiningos konkurencijos principais, vienodų veiklos sąlygų užtikrinimu, prieigos prie Kinijos rinkos atvėrimu. Pažymėta, kad ES turi sukurti tvirtą, patikimą investicijų priežiūros mechanizmą, apsaugantį Europos strateginę infrastruktūrą.

"COVID-19 pandemija parodė, kokios pažeidžiamos yra tarptautinės prekybos ir tiekimo grandinės ir kokią riziką kelia priklausomybė nuo Kinijos šioje srityje. Būtina didinti strateginį ES savarankiškumą ir diversifikuoti tarptautines tiekimo grandines, stiprinti tarptautinės prekybos priemones, kad vėl ištikus krizei nebūtume situacijos įkaitais", – kalbėjo ministras Linkevičius.

Susitikimo metu ministras taip pat akcentavo, kad "didelį susirūpinimą kelia  demokratijos ir žmogaus teisių suvaržymai Tibete, Sindziange ir Honkonge". 

"ES turi griežtai pasmerkti Kinijos Liaudies Respublikos priimtą nacionalinio saugumo įstatymą Honkongui, pažeidžiantį Honkongo autonomiją”, - cituoja ministrą spaudos tarnyba. 

Ministras akcentavo euroatlantinių santykių perspektyvos svarbą vystant santykius su Kinija bei poreikį derinti bendrus veiksmus su strateginiu partneriu JAV.

Daugelis valstybių narių taip pat kalbėjo apie būtinybę stiprinti ES atsaką į COVID-19 pandemijos metu išryškėjusias dezinformacijos, nukreiptos prieš ES, tendencijas. Kalbėdami apie socio-ekonominius COVID-19 padarinius Azijos-Ramiojo vandenyno regione, ministrai akcentavo šio regiono svarbą globaliam ekonominiam atsigavimui po pandemijos.

Tegai:
Kinija, ES, Linas Linkevičius
Dar šia tema
Kinija įvertino JAV pareiškimus dėl KLR noro pavogti vakciną nuo COVID-19
Konservatoriai reikalauja, kad Linkevičius ir Šimašius pakeistų nuomonę dėl Noreikos
Linkevičius pasiskundė JAV dėl Astravo AE
NATO laivų atvykimas į Klaipėdą, 2020 m. gegužės 28 d.

Į Lietuvą atvyko NATO kariniai laivai

(atnaujinta 13:32 2020.05.29)
Šiemet Lietuva NATO Nuolatinės parengties priešmininių laivų pirmajai grupei skiria štabo ir aprūpinimo laivą N42 "Jotvingis" ir dalį laivų grupės štabo personalo

VILNIUS, gegužės 29 — Sputnik. Į Klaipėdos uostą atvyko trys NATO Nuolatinės parengties priešmininių laivų 1-osios grupės laivai, praneša Lietuvos kariuomenės spaudos tarnyba. 

Vadovavimo ir aprūpinimo laivas "Donau" (A516) (Vokietija), priešmininiai laivai "Fulda" (M1058) (Vokietija) ir "Ramsey" (M110) (Jungtinė Karalystė) atvyko į uostą ketvirtadienį.

Прибытие кораблей НАТО в Клайпеду, 28 мая 2020 года
NATO laivų atvykimas į Klaipėdą, 2020 m. gegužės 28 d.

Kruizinių ir karinių laivų terminale įvyko Lietuvos karinių jūrų pajėgų vado flot. adm. Arūno Mockaus ir NATO Nuolatinės parengties priešmininių laivų I-osios grupės vado kmdr. Henning Knudsen-Hauge (Norvegija) susitikimas.

Susitikimo metu NATO laivų grupės vadas kmdr. Henning Knudsen-Hauge padėkojo už galimybę apsilankyti Klaipėdoje ir Lietuvos karinių jūrų pajėgų puikiai organizuotą NATO laivų priėmimą Klaipėdos uoste, užtikrinant visas būtinas saugumo priemones.

 Прибытие кораблей НАТО в Клайпеду, 28 мая 2020 года
NATO laivų atvykimas į Klaipėdą, 2020 m. gegužės 28 d.

Vadų pokalbyje taip pat buvo pažymėta birželio mėnesį Baltijos jūroje įvyksiančių didžiausių NATO karinių pratybų BALTOPS 2020 svarba regioniniam saugumui ir sąveikos tarp sąjungininkų ir regioninių partnerių užtikrinimui.

Birželio pabaigoje Lietuva iš Norvegijos perims vadovavimą NATO priešmininių laivų grupei.

Прибытие кораблей НАТО в Клайпеду, 28 мая 2020 года
NATO laivų atvykimas į Klaipėdą, 2020 m. gegužės 28 d.

Šiemet Lietuva NATO Nuolatinės parengties priešmininių laivų pirmajai grupei skiria štabo ir aprūpinimo laivą N42 "Jotvingis" ir dalį laivų grupės štabo personalo. Be laivo "Jotvingis" šiemet iki metų pabaigos į šią NATO laivų grupę priešmininius laivus skirs dar šešios valstybės: Belgija, Estija, Latvija, Nyderlandai, Norvegija ir Vokietija. NATO priešmininių laivų grupė dalyvaus įvairiose pratybose ir išminavimo operacijose Baltijos, Šiaurės ir Norvegijos jūrose.

NATO stiprina karinę veiklą prie Rusijos sienų, pateisindama savo veiksmus galima "Rusijos grėsme". Tuo pat metu Maskva ne kartą pabrėžė, kad nesiruošia nieko pulti, ir Vakarų aljansas tai puikiai supranta.

Europos gynybos išlaidos
© Sputnik /
Europos gynybos išlaidos
Tegai:
Lietuva, Klaipėda, NATO
Dar šia tema
Ekspertas: Baltijos šalys praras JAV ir NATO pinigus, jei sumažins išlaidas gynybai
Ekspertas: Vakarų generolai suprato, kad NATO lėktuvams bus užvertas dangus virš Rusijos
NATO iškėlė sąlygą JAV grįžti prie Atviro dangaus sutarties