Seimo pastatas, archyvinė nuotrauka

Seimas pritarė prezidento siūlymui dėl LAKD pertvarkos

(atnaujinta 13:18 2020.06.23)
Įstatymas dėl Kelių direkcijos pertvarkos priimtas su Nausėdos pasiūlymu, kad šios valstybės įmonės valdybą sudarytų nepriklausomų narių dauguma

VILNIUS, birželio 23 — Sputnik. Seimas antradienį pritarė prezidento Gitano Nausėdos dekretui dėl Kelių įstatymo pataisų.

Seimo gegužės 28 dieną priimtais pakeitimais nuspręsta valstybinės reikšmės kelių atkūrimą, peržiūrą ir plėtrą vykdančią biudžetinę įstaigą Lietuvos automobilių kelių direkcija (LAKD) prie Susisiekimo ministerijos pertvarkyti į valstybės įmonę. 

Seimo pastatas, archyvinė nuotrauka
© Sputnik/ Владислав Адамовский.

Seimo sprendimu valstybės įmonės Lietuvos automobilių kelių direkcijos valdybos daugumą turėjo sudaryti valstybės tarnautojai. Nausėdos nuomone, ši nuostata neatitinka Valstybės ir savivaldybės įmonių įstatyme įtvirtintos bendros visų valstybės ir savivaldybės įmonių valdybų formavimo taisyklės, pagal kurią daugumą valdybos narių turi sudaryti ne valstybės tarnautojai, o nepriklausomi skaidrios atrankos procedūros būdu atrinkti asmenys, todėl ją pasiūlyta išbraukti iš įstatymo.

Pagrindiniu šio klausimo svarstyme paskirtas Seimo Biudžeto ir finansų komitetas pasiūlė nepritarti šalies vadovo veto.

"Pagrindiniai motyvai, kaip ir svarstymo stadijoje, kad Kelių direkcija turi vykdyti Vyriausybės programą, todėl ir valdyboje atitinkamai turi atstovauti 50 proc. valstybės tarnautojų. Iš tikrųjų net ir turime analogijos, kaip yra EBPO reikalavimai, tai išanalizavus EBPO, dažniausiai taikoma praktika. Tai EBPO šalyse narėse yra taikoma 30 proc. nepriklausomų valdybos narių, o kiti nariai yra valstybės tarnautojai arba valstybės atstovai", — komiteto poziciją išsakė jo pirmininkas Valius Ąžuolas.

Balsavimo metu pasiūlymui priimti visą grąžintą įstatymą be pakeitimų buvo nepritarta: 64 Seimo nariai balsavo už, 48 — prieš, 7 susilaikė (pakartotinai Seimo apsvarstytas įstatymas laikomas priimtu be pakeitimų, jeigu už įstatymą balsavo daugiau kaip pusė visų Seimo narių).

Už pasiūlymą priimti grąžintą įstatymą su visomis Prezidento teikiamomis pataisomis ir papildymais balsavo 107, prieš — vienas, susilaikė 13 Seimo narių (įstatymas su visomis Respublikos Prezidento teikiamomis pataisomis ir papildymais laikomas priimtu, jeigu už jį balsavo dauguma posėdyje dalyvaujančių Seimo narių). 

Gegužės 28 dieną Seimo priimtame įstatyme liko įtvirtinta, kad valstybės įmonė Lietuvos automobilių kelių direkcija organizuos ir koordinuos valstybinės reikšmės kelių atkūrimą, priežiūrą ir plėtrą, taip pat atliks valstybinės reikšmės kelių projektavimo, tiesimo, statybos, rekonstravimo, remonto ir priežiūros darbų užsakovo funkcijas, valstybinės reikšmės kelių būklės ir eismo tyrimus,  tvarkys ir analizuos duomenis apie valstybinės reikšmės kelius ir kita. 

Tegai:
Seimas, Lietuvos automobilių kelių direkcija (LAKD)
Dar šia tema
Seimas pritarė siūlymui įteisinti gydytojų savanorystę teikiant paliatyviąją pagalbą
VRK paskelbė, kiek pinigų besiruošdamos Seimo rinkimams surinko partijos
JAV sraigtasparnis UH-60M Black Hawk, archyvinė nuotrauka

JAV Valstybės departamentas patvirtino šešių sraigtasparnių pardavimą Lietuvai

(atnaujinta 09:52 2020.07.07)
Sprendimą pirkti naujus "Black Hawk" sraigtasparnius vietoj TSRS pagaminto Mi-8 pernai priėmė Lietuvos krašto apsaugos ministerija

VILNIUS, liepos 7 — Sputnik. JAV Valstybės departamentas patvirtino šešių UH-60M "Black Hawk" sraigtasparnių ir susijusios įrangos pardavimą Lietuvai, numatomos išlaidos siekia 380 milijonų JAV dolerių (335,9 milijono eurų). Tai praneša JAV Gynybos departamento Gynybos saugumo bendradarbiavimo agentūra (DSCA).

Pažymima, kad Lietuvos vyriausybė paprašė įsigyti standartinės konfigūracijos oro atsargas. Susijusios įrangos sąraše yra atsarginiai varikliai, raketų perspėjimo sistemos, 12 kulkosvaidžių, pilotų naktinio matymo įtaisai ir kiti komponentai.

DSCA pažymi, kad sraigtasparnių pardavimas Lietuvai prisidės prie respublikos saugumo gerinimo, taip pat išplės galimybes užtikrinti sienų saugumą, antiteroristinę, medicininę evakuaciją, paieškos ir gelbėjimo operacijas, kovoti su parama bet kokiu oru.

"Siūlomas šios įrangos pardavimas nepakeis pagrindinės karinės pusiausvyros regione", — sakoma pranešime.

Praėjusiais metais Lietuvos krašto apsaugos ministerija nusprendė atsisakyti TSRS pagamintų sraigtasparnių Mi-8 ir pradėti derybas dėl naujų mašinų pirkimo. Respublikos Krašto apsaugos ministerijos vadovas Raimundas Karoblis pažymėjo, kad sovietinių sraigtasparnių laikas greitai baigsis, o jų priežiūra yra brangi ir sudėtinga dėl būtinybės tiekti atsargines dalis iš Rusijos.

Pokalbyje su Sputnik Lietuva karo ekspertas, žurnalo "Arsenal Otečestva" komercijos direktorius Aleksejus Leonkovas teigė, kad sraigtasparnių Mi-8 aptarnavimas nėra brangus, kaip teigia Lietuvos valdžia. Anot jo, Vilniaus noras įsigyti amerikiečių sraigtasparnius kyla dėl to, kad Vašingtonas verčia jį tai daryti.

NATO stiprina pajėgas prie Rusijos sienų, savo veiksmus pateisindama galima "Rusijos grėsme". Be to, Baltijos šalys, tarp jų ir Lietuva, aktyviai sudaro didelio masto gynybos sutartis su JAV, aiškindamos tai kaip siekį sutramdyti "Rusijos agresiją", taip pat dislokuoja NATO karinius kontingentus savo teritorijose.

Tuo tarpu Maskva ne kartą pabrėžė, kad nesiruošia pulti nė vienos šalies, o Vakarų aljansas tai puikiai žino.

NATO pajėgos Baltijos šalyse
© Sputnik /
NATO pajėgos Baltijos šalyse
Tegai:
karinis sraigtasparnis, karinės pajėgos, Lietuva, JAV
Dar šia tema
"Mes nesaugosime vokiečių nuo Rusijos". Prieš ką JAV draugauja su Lenkija
Vokietijos gynybos ministrė ragina su NATO suderinti "Rusijos grėsmės" suvokimą
Paminklas Holokausto aukoms, archyvinė nuotrauka

Žydų bendruomenės atstovas: kitus metus Lietuva nori paskelbti "bandito ir žudiko garbei"

(atnaujinta 22:10 2020.07.06)
Buvęs vyriausiasis Lietuvos rabinas Kalevas Krelinas įžeidžiama ir juokinga kaimynyste pavadino faktą, kad šie metai buvo paskelbti Vilniaus Gaono metais, o kitus jie nori pavadinti "bandito ir žudiko vardu"

VILNIUS, liepos 6 — Sputnik. Lietuvos konservatorius Laurynas Kasčiūnas socialiniame tinkle Facebook piktinosi, kad Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky paprašė Seimo atšaukti sprendimą paskelbti 2021 metus vieno iš "miško brolių" vadų Juozo Lukšos-Daumanto metais. Jo nuomone, Kukliansky "bando mesti šešėlį jo atminimui".

Kasčiūnas pareikalavo, kad LŽB pirmininkė atsiprašytų dėl "už Lietuvos laisvę žuvusio partizanų didvyrio atminimo pažeminimo".

Lietuvoje "miško broliais" vadinamos nacionalistinės ginkluotosios grupės, kurios respublikoje veikė 1940–1950 metais. Manoma, kad Antrojo pasaulinio karo metais daugelis jų palaikė nacistinę Vokietiją ir dalyvavo naikinant žydų bendruomenę Lietuvoje. Jie taip pat dalyvavo žudant civilius ir komunistų partijos darbuotojus.

Interviu Sputnik Lietuva buvęs vyriausiasis Lietuvos rabinas Kalevas Krelinas įžeidžiama ir juokinga kaimynyste pavadino faktą, kad šie metai buvo paskelbti Vilniaus Gaono metais, o kitus jie nori pavadinti "bandito ir žudiko vardu".

"Aš negaliu suprasti, kas vyksta. Tai, kad šie metai buvo vadinami Vilniaus Gaono metais, o kiti metai bus vadinami bandito ir žudiko vardu, aš nežinau, ar tai atsitiktinumas. <...> Aš nepakankamai gerai žinau Lietuvos istoriją, bet, matyt, arba garsūs žydai gali ją šlovinti, arba savi, bet, regis, banditai, jei nėra kitų. Nors tikriausiai buvo daugiau nusipelniusių žmonių", — sakė jis.

Tegai:
Faina Kukliansky, Laurynas Kasčiūnas, žydai, Lietuva
Dar šia tema
VTEK: Faina Kukliansky tapo lobiste
Kukliansky atsakė į Šimo laišką su atsiprašymais už "nacistinį pasisveikinimą"