Rusijos URM pastatas, archyvinė nuotrauka

Rusijos gynybos ministerija pakomentavo JAV pretenzijas dėl Atviro dangaus sutarties

(atnaujinta 10:45 2020.07.17)
Anksčiau Vašingtonas paskelbė, kad Jungtinės Valstijos pasitraukia iš Atviro dangaus sutarties po šešių mėnesių

VILNIUS, liepos 17 — Sputnik. JAV naudojasi išgalvotais pretekstais, kad galėtų išeiti iš Atviro dangaus sutarties (ADS), sakė penktadienį Nacionalinio branduolinio pavojaus mažinimo centro vadovas Sergejus Ryžkovas. Apie tai praneša RIA Novosti.

"2020 metų gegužės 22 dieną Vašingtonas paskelbė, kad Jungtinės Valstijos pasitraukia iš Atviro dangaus sutarties po šešių mėnesių. Tezė apie tariamus Rusijos pažeidimus buvo naudojama kaip pasiteisinimas. Šis JAV vyriausybės pareiškimas nesulaukė plataus palaikymo net pačiose JAV," — sakė Ryžkovas interviu laikraščiui "Krasnaja Zvezda".

Jis priminė, kad padėtis sutarties atžvilgiu pradėjo blogėti nuo 2013 metų rugsėjo mėnesio, kai Rusija pagal susitarimą stebėjimo skrydžiams pradėjo naudotis "An-30B" stebėjimo lėktuvais su nauja skaitmenine stebėjimo įranga.

Padėtis dar labiau pablogėjo po sėkmingo  Rusijos "Tu-154MLK-1" orlaivių sertifikavimo 2016 metais ir "Tu-214ON" tarptautinio sertifikavimo 2018 metais. Pirmasis stebėjimo skrydis su vidaus skaitmeninės stebėjimo įranga virš JAV teritorijos 2017 metų rudenį dar labiau paskatino sutarties priešininkus. Tapo akivaizdu, kad ADS diegdami pažangias technologijas, mes maždaug šešeriais – septyneriais metais lenkiame savo partnerius", — sakė branduolinio pavojaus mažinimo nacionalinio centro vadovas.

Jis taip pat pažymėjo, kad JAV ir jos sąjungininkai nepagrįstai laiko 500 kilometrų ribą, kurią Rusijos šalis nustatė skrydžiams virš Kaliningrado srities, neteisėta.

"Šis regionas ypač domina JAV ir NATO, kurie mano, kad pastaraisiais metais Rusija ten suaktyvino savo karinę veiklą. Maskva buvo priversta imtis sutartyje numatytų priemonių po to, kai kelios Vakarų šalys sukūrė tokias sąlygas savo chaotiškiems skrydžiams pagal sutartį. Dėl to ilgą laiką reikėjo blokuoti visą įprastą civilinį ir komercinį oro eismą regione", — teigė  Ryžkovas.

Jis taip pat pažymėjo, kad JAV ir jos sąjungininkai laiko pažeidimu, kad Rusija atsisako užsienio šalių skristi dešimties kilometrų ruože prie sienos su Abchazija ir Pietų Osetija.

"Rusijos pusė remiasi susitarimo išlyga, pagal kurią "skrydžiai vykdomi ne arčiau kaip dešimt kilometrų nuo valstybės, kuri nėra jos šalis, sienos". Rusija pripažįsta Abchaziją ir Pietų Osetiją kaip nepriklausomas valstybes, tačiau Tbilisis, Vašingtonas ir kitos NATO narės — ne. Rusija siūlo leisti vykdyti skrydžius dešimties kilometrų zonoje, jei Gruzija leistų inspektoriams iš Rusijos skristi per jos teritoriją. Tačiau oficialus Tbilisis blokuoja Rusijos pasiūlymą", — teigė Ryžkovas.

Praėjusiais metais Vašingtonas pateikė naują pretenziją, kurios pagrindas buvo 2019 metų rugsėjo mėnesį įvykęs prieštaringai vertinamas incidentas pratybų "Centras 2019" metu, kuriose taip pat dalyvavo užsienio kontingentai iš CSTO valstybių narių, Kinijos, Indijos ir Pakistano.

"JAV paprašė leidimo skristi aplink teritoriją, tačiau saugumo sumetimais Rusijos pusė buvo priversta apriboti antrąją amerikiečių stebėjimo skrydžio dalį, kuri sutapo su aktyviu pratybų etapu, kuriame dalyvavo koviniai ir transporto orlaiviai", — teigė Ryžkovas.

Jis patikslino, kad Amerikos inspektoriams buvo pasiūlytos įvairios galimybės išeiti iš situacijos, įskaitant antrosios misijos dalies vykdymą kitą dieną ir tuo pačiu padidinantį bendrą stebėjimo laiką, "vis dėlto mūsų pasiūlymai buvo ignoruojami, o galiausiai Vašingtonas apkaltino Maskvą dar vienu " šiurkščiu sutarties pažeidimu".

"Mes turime žymiai daugiau nusiskundimų amerikiečių atžvilgiu Apie juos kalbėjome konferencijoje, vykusioje ESBO, 2020 metų liepos 6 dieną, kad būtų aptartos JAV pasitraukimo iš sutarties pasekmės. Mūsų pranešime buvo kalbama apie draudimą Rusijos lėktuvui stebėti JAV teritoriją, draudimą stebėti salų teritorijas ir sudarytą tokį Rusijos lėktuvų skrydžių režimą, kai įgula dirba 14-18 valandų", — teigė Ryžkovas.

Tegai:
JAV, Rusija
Dar šia tema
Rusija nesitrauks iš Atviro dangaus sutarties
NATO iškėlė sąlygą JAV grįžti prie Atviro dangaus sutarties
NI palygino JAV pasitraukimą iš Atviro dangaus sutarties su Karibų krize
Svetlana Tichanovskaja

Tichanovskaja papasakojo apie savo gyvenimo sąlygas Lietuvoje

(atnaujinta 20:34 2020.10.22)
Moteris interviu metu taip pat pasakojo, ką sakė savo vaikams apie persikėlimą į kaimyninę respubliką

VILNIUS, spalio 22 — Sputnik. Buvusi Baltarusijos kandidatė į prezidentus Svetlana Tichanovskaja teigė, kad butas, kuriame ji gyvena su vaikais Lietuvoje, mokamas per labdaros fondus. Apie tai ji pasakojo laidoje "A, pogovorit?" žurnalistei Irinai Šichman.

Tichanovskajos paklausta, ar ji nuomojasi būstą, ar jį suteikė vyriausybė.

"Tai labdaros fondai. Aš gyvenu su vaikais, jie eina į mokyklą", — sakė moteris.

Pasak Tichanovskajos, ji persikėlimą į Lietuvą vaikams paaiškino siedama situaciją su koronavirusu. Taip pat ji priduria, kad ši istorija iš dalies skirta jauniausiai dukrai paaiškinti, kodėl jie nelanko darželio.

"Baltarusijoje turime koronavirusą ir išvažiavome iš ten, kad nesusirgtume", — paaiškino ji.

Rugpjūčio 9 dieną, po prezidento rinkimų, kuriuos šeštąjį kartą laimėjo Aleksandras Lukašenka (CRK duomenimis, jis surinko 80,1 proc. balsų), prasidėjo masiniai opozicijos protestai. Opozicija mano, kad laimėjo Tichanovskaja.

Po rinkimų Tichanovskaja išvyko į Lietuvą. O Baltarusijoje jos iniciatyva opozicija sukūrė Koordinacinę tarybą (KT). Opozicija Tichanovskają laiko išrinktąja vadove, reikalauja skirti naujus rinkimus šalyje, primygtinai reikalauja derybų su dabartine valdžia.

Pirmosiomis protestų Baltarusijoje dienomis veiksmai virto smurtiniais protestuotojų ir teisėsaugos institucijų susidūrimais. Opozicija ragina tęsti protestus, valdžia reikalauja nutraukti neteisėtus veiksmus. Atsižvelgdama į tai, Europos Sąjunga priėmė keletą sankcijų Baltarusijos valdžios institucijoms, kurias tada palaikė Šveicarija, kuri nėra ES narė, tačiau laikėsi jos sankcijų politikos.

Baltarusijos valdžia ne kartą pareiškė, kad vykstantys protestai šalyje koordinuojami iš užsienio. Lukašenka apkaltino Vakarų šalis tiesioginiu kišimusi į padėtį respublikoje, pažymėjo, kad riaušėms vadovauja JAV, o europiečiai "žaidžia išvien". Tarp šalių, iš kurių galimai koordinuojami protesto veiksmai, Lukašenka įvardijo Lenkiją, Čekiją, Lietuvą ir Ukrainą.

Tegai:
politika, Lietuva, Baltarusija, Svetlana Tichanovskaja
Temos:
Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų
Dar šia tema
Sustabdykite lėktuvą, Briuselis nori išlipti — ES užsienio politikos kančios
"Liko penkios dienos". Tichanovskaja kreipėsi į Baltarusijos jėgos struktūras
Seimo rinkimai

Lietuvos lenkai kreipėsi į teismą dėl rinkimų rezultatų atšaukimo

(atnaujinta 17:28 2020.10.22)
LLRA-KŠS ir Darbo partijos atstovai dėl anksčiau šią savaitę nustatytų pažeidimų paprašė Vyriausiosios rinkimų komisijos panaikinti rezultatus Panerių-Grigiškių apygardoje ir perskaičiuoti balsus visoje Lietuvoje

VILNIUS, spalio 22 — Sputnik. LLRA-KŠS prašo teismo panaikinti rinkimų rezultatus Panerių-Grigiškių vienmandatėje apygardoje, rašo leidinys Ekspress nedelia.

Konservatorė Agnė Bilotaitė (29,27 % balsų) ir Laisvės partijos kandidatė Rita Balčiūnienė (11,92 %) šioje apygardoje pateko į antrąjį turą.

Trečią vietą šioje apygardoje užėmė LLRA-KŠS atstovė Renata Cytacka, surinkusi 11,22 % balsų.

LLRA-KŠS kartu su Cytacka prašo teismo nutraukti pakartotinį balsavimą šioje apygardoje, taip pat įpareigoti VRK teikti informaciją apie žinomus pažeidimus rinkimų metu.

LLRA-KŠS ir Darbo partijos atstovai dėl anksčiau šią savaitę nustatytų pažeidimų paprašė Vyriausiosios rinkimų komisijos panaikinti rezultatus Panerių-Grigiškių apygardoje ir perskaičiuoti balsus visoje Lietuvoje.

Pasak politikų, abejonių kelia biuleteniai, rasti balsadėžėse be antspaudų, didelis negaliojančių biuletenių skaičius ir tai, kad reitingo balai keliuose biuleteniuose buvo užrašyti tuo pačiu rašikliu, ta pačia ranka.

Trakų Vokės apylinkėje ir Panerių-Grigiškių vienmandatėje apygardoje nustatyta, kad maždaug dešimtadalis visų balsų nebuvo suskaičiuoti arba suskaičiuoti netinkamai. VRK atleido šios apygardos rinkimų komisijos pirmininką dėl prastos rinkimų darbo organizavimo kokybės.

Antrasis Lietuvos Seimo rinkimų turas vyks sekmadienį, spalio 25 dieną.

Pirmasis 2020–2024 m. Lietuvos Seimo rinkimų turas
© Sputnik
Pirmasis 2020–2024 m. Lietuvos Seimo rinkimų turas
Tegai:
rinkimai, Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga (LLRA-KŠS)
Temos:
Lietuvos Seimo rinkimai — 2020
Dar šia tema
"Lenkų klausimas" rado atsakymą: Lietuvoje kurstoma nacionalinė nesantaika
Skvernelis: pasisakome prieš bet kokį nesantaikos kurstymą
LLRA-KŠS kandidatė pareiškė apie "beprecedentį persekiojimą" rinkimų metu
VRK atidėjo sprendimą dėl LLRA-KŠS skundo, susijusio su Seimo rinkimais
Vilnius

Kokia šiandien diena: spalio 23-iosios šventės

(atnaujinta 20:49 2020.10.22)
Nuo spalio 23 dienos iki metų galo lieka 69 dienos; savo vardadienį švenčia Doloresa, Lolita, Odilija, Ramvydė, Sanginas

Spalio 23 yra 296-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiais keliamaisiais metais — 297-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 69 dienos.

2020 metų spalio 23 dieną saulė teka 08:01, leidžiasi 18:05, dienos ilgis — 10 val. 04min.

Tarptautinė snieginio leopardo diena

Spalio 23-ioji paskelbta Tarptautine snieginių leopardų diena.

2013 metų spalio 23 dieną 12-os šalių (Afganistano, Butano, Indijos, Kinijos, Kirgizijos, Kazachstano, Mongolijos, Nepalo, Pakistano, Rusijos, Tadžikistano ir Uzbekistano), kuriose gyvena snieginis leopardas, atstovai, susirinkę į Kirgizijos sostinę Biškeką, patvirtino "Biškeko deklaraciją" dėl šių retų gyvūnų išsaugojimo. Šalys tikisi išlaikyti bent 23 kraštovaizdžius, kuriuose gyventų snieginiai leopardai.

Snieginis leopardas, įrašytas į Raudonąją knygą, gyvena Centrinėje Azijoje, kalnuose. Dėl ypatingo kailio gyvūnas mėgstamas brakonierių. Jų išsaugojimui turi įtakos ir švarus oras.

Molekulės diena

Spalio 23-iąją nuo 06:02 ryto iki 06:02 vakaro (18:02) chemikai švenčia molekulės arba molio dieną. Ši data pasirinkta dėl Avogadro skaičiaus, kuris yra lygus 6,022 × 1023.

Avogadro skaičius — tai dalelyčių skaičius, sudarantis vieną molį. Molis — medžiagos kiekis, kuriame yra tiek dalelių (atomų, molekulių, jonų), kiek atomų yra 12 g anglies 12C izotopo. Skaičius pavadintas italų mokslininko Amadeo Avogadro garbei. Iš tiesų šį skaičių pirmasis suskaičiavo Johanas Jozefas Lošmidtas 1865 metais, tad Vokietijoje šis skaičius iki šiol vadinamas Lošmidto skaičiumi.

Savo vardadienį šiandien švenčia Doloresa, Lolita, Odilija, Ramvydė, Sanginas.

Ši diena pasaulio istorijoje

1917 metais Prancūzijoje įvyko pirmasis JAV dalinių mūšis su vokiečiais per Pirmąjį pasaulinį karą.

Šią dieną 1954 metais Didžioji Britanija, Prancūzija, JAV ir TSRS sutarė baigti Vokietijos okupaciją.

1956 metais Vengrijoje prasidėjo antikomunistinė revoliucija. Vengrijos Respublikos nacionalinė diena.

1989 metais dešimtys tūkstančių demonstrantų Vengrijoje, minėdami 1956 metų revoliucijos metines, reikalavo demokratinių reformų šalyje.

1990 metais Izraelis uždraudė palestiniečiams, gyvenantiems okupuotose teritorijose, vykti į Izraelį.

Tegai:
šventės
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai