Vilniaus meras Remigijus Šimašius, archyvinė nuotrauka

Šimašius įvardijo sunkumus ruošiantis galimai avarijai Astravo AE

(atnaujinta 19:21 2020.08.18)
Kartu jis kreipėsi į Aurelijų Verygą su prašymu nustoti žaisti savo ideologinius ir politinius žaidimus žmonių sveikata

VILNIUS, rugpjūčio 18 — Sputnik. Vilniaus meras Remigijus Šimašius įvardijo Lietuvos pasirengimą nelaimėms Astravo AE atveju ir kaip socialistiniai įsitikinimai bei biurokratija trukdo šiam pasirengimui. Apie tai jis rašo savo Facebook paskyroje.

"Jei Astravo jėgainėje, kai ji po pusmečio pasileis (jei pasileis) pilnu pajėgumu, įvyktų blogiausia — ir tai būtų viena iš tų 16 dienų per metus, kai vėjas pučia link Vilniaus — tai mums visiems reikėtų operatyviai išgerti kalio jodido. Tam, kad organizmą apsaugotume nuo radiacijos (neišgėrus jodo tablečių, skydliaukė prisitrauks radioaktyvaus jodo)", — rašo jis.

Jo teigimu, tablečių reikia turėti po ranka, nes valdžia sugalvojo, jog šias tabletes atitinkamuose pasienio regionuose žmonėms reikia išdalinti, tačiau kyla klausimas, kaip jas išdalinti visiems, kad būtų tikrai patogu ir protinga.

Mero pranešime teigiama, kad Vilniuje yra keli šimtai vaistinių, kur daugelis iš gyventojų kartas nuo karto vienaip ar kitaip užsuka ar bent praeina pro šalį prekybos centre. Vaistinės išdėstytos patogiai, dirba patogiu laiku ir turi saugias vaistų sandėliavimo galimybes.

"Atrodytų, kas gali būti paprasčiau nei kalio jodido tablečių išdalinimas per vaistines? Juo labiau, kad jos sutinka tai daryti ir pagal įstatymus tik jos bei medikai ir tegali disponuoti vaistais iki kol jie pasiekia pacientą. Būtent tokį kelią visada ir kvietėme pasirinkti, suderinome, kad jis vyktų sklandžiai", — teigia jis.

Pažymima, kad sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga suplanavo kitaip. Ministerija Vilniaus savivaldybei įteikė šimtus tūkstančių dozių vaistų, nors nei pati ministerija, nei savivaldybė neturi teisės jais disponuoti, ir įteikiant liepė išvežioti šiuos vaistus po seniūnijas, kad seniūnai išdalintų žmonėms.

"Kaip jums atrodo, kaip seniūnui seksis teikti kitas, su vaistų dalinimu nesusijusias paslaugas, kol jis gyventojams išdavinės kalio jodido tabletes (priminsiu, kad bent jau Vilniuje vienam seniūnui vidutiniškai tenka 30 tūkst. gyventojų, kas yra beveik 10 tūkst. daugiau nei visame Švenčionių rajone). Kaip jums atrodo, ar COVID-19 akivaizdoje saugus nesibūriavimas bus geriau užtikrintas keliuose šimtuose tam pritaikytų vaistinių ar poroje dešimčių seniūnijų", — rašo Vilniaus miesto meras.

Jis teigia, kad supranta, jog dabartinis sveikatos apsaugos ministras yra "užkietėjęs socialistas" ir tiesiog nekenčia privataus verslo. Jo nuomone, tai Veryga pademonstravo ne pirmą kartą.

"Aišku, nesunku suprasti valdančiųjų išskaičiavimą, kodėl priimtas toks keistas sprendimas. Spėju, kad seniūnas geriau nei vaistininkas paaiškins kam už tą tabletę reikia dėkoti. Gerai bent tiek, kad nesugalvota rinkimų apylinkėse per rinkimus šių tablečių dalinti", — teigia Šimašius.

Kartu jis kreipėsi į Aurelijų Verygą su prašymu nustoti žaisti savo ideologinius ir politinius žaidimus žmonių sveikata. 

Anksčiau sveikatos apsaugos ministerija įsigijo keturis milijonus kalio jodido tablečių, kurios į respubliką buvo pristatytos gegužės pradžioje. Ministerija jas dalina 16 savivaldybių, esančioms 100 km spinduliu nuo Baltarusijos atominės elektrinės. Tokios priemonės buvo imtasi jei įvyktų "avarija" stotyje.

Radiacinės saugos centras taip pat parengė informaciją kaip vartoti tabletes branduolinės ar radiologinės avarijos atveju lietuvių, anglų, lenkų ir rusų kalbomis.

Ginčai dėl Astravo AE

Baltarusija, dalyvaujant "Rosatom", stato atominę elektrinę Gardino srityje, maždaug už 50 kilometrų nuo Vilniaus. Gegužės pradžioje į objektą buvo pristatytas branduolinis kuras pirmajam energetiniam blokui.

Nuo pat projekto gyvavimo pradžios Lietuva pasisako kategoriškai prieš jį, kaltindama Minską dėl "nesaugios statybos" ir pareikšdama, kad Baltarusijos AE kelia "grėsmę" Lietuvai. Nepaisant to, kad branduolinis objektas išlaikė visus būtinus ir net papildomus TATENA ir kitų specializuotų institucijų patikrinimus.

Lietuvos valdžia ragina visas ES šalis atsisakyti energijos pirkimo iš BelAE, o Briuselį ir JAV — užkirsti kelią atominės elektrinės eksploatacijai. Taip pat arčiausiai Lietuvos stoties esančių regionų gyventojams dalijamos jodo tabletės "avarijos" atvejui.

Tegai:
Aurelijus Veryga, Astravo AE, Remigijus Šimašius
Temos:
Astravo atominės elektrinės statybos (411)
Dar šia tema
Ekspertas: Lietuva nori prisidengti situacija Baltarusijoje BelAE klausimu
Lietuvos ir Estijos prezidentai papasakojo, kam Rusijai reikalinga Astravo AE
Autobusas, archyvinė nuotrauka

Fotofaktas: į miestų gatves išriedėjo rinkimų autobusai

(atnaujinta 21:11 2020.09.23)
Visuomeninis transportas su kvietimu balsuoti kursuos miestų gatvėmis iki Seimo rinkimų pabaigos 

VILNIUS, rugsėjo 23 — Sputnik. Artėjant Seimo rinkimams po Lietuvos miestų gatves pasklido rinkimuose dalyvauti kviečiantis visuomeninis transportas.

Троллейбус с рекламой выборов в Сейм
Troleibusas su kvietimu balsuoti rinkimuose
"Autobusai, troleibusai ir mikroautobusai su kvietimu balsuoti Seimo rinkimuose jau kursuoja Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Alytaus, Mažeikių ir Plungės gatvėmis", — rašo VRK spaudos tarnyba.

Visuomeninis transportas, išmargintas kvietimais dalyvauti rinkimuose, Lietuvos miestų gatvėmis kursuos iki pat Seimo rinkimų pabaigos.

Šiemet Vyriausioji rinkimų komisija įregistravo 174 savarankiškus dalyvius, iš jų 15 politinių partijų ir 149 politinių partijų iškeltus kandidatus. Rinkimai vyks spalio 11 dieną. 

Tegai:
Seimo rinkimai
Temos:
Lietuvos Seimo rinkimai — 2020
Vilkikai

Ekspertas: yra du variantai, kaip Minskas gali pristabdyti tranzitą Lietuvos

(atnaujinta 19:15 2020.09.23)
Tačiau jei Baltarusija žengs tokį žingsnį, ji turėtų tikėtis analogiškų veiksmų iš kaimyninių šalių, sakė ekspertas Sergejus Chrapačas

VILNIUS, rugsėjo 23 — Sputnik. Baltarusija gali neišduoti dvišalių ar daugiašalių leidimų gabenti prekes per savo teritoriją, o tai sukels tam tikrų padarinių, interviu Sputnik Lietuva sakė Rusijos Susisiekimo ministerijos viešosios tarybos narys Sergejus Chrapačas.

"Atitinkamai leidimas nebuvo išduotas užsienio vežėjui, užsienio vežėjas negali praeiti per teritoriją. Atitinkamai priešingu atveju užsienio šalys, siunčiančios sunkvežimius su prekėmis, atšauks arba anuliuos savo leidimus Baltarusijos vežėjams", — paaiškino jis.

Chrapačas pabrėžė, kad jei Minskas nori uždaryti sienas, taip ir padarys, tačiau nėra aišku, kas nuo to labiausiai nukentės.

"Jei staiga Baltarusija užsimanys kažkokiu būdu uždaryti sieną, ji gali tai padaryti visiškai, arba neišduodama leidimų keliauti per savo teritoriją, arba tiesiog uždarydama sieną prisidengiant karantinu ar kitomis priemonėmis. Tuo tarpu turi teisę tikėtis lygiai tokios pačios reakcijos iš kaimyninių valstybių. Šioje situacijoje reikia žiūrėti, kas labiausiai nukentės —ar Baltijos šalys, ar Baltarusija", — pridūrė ekspertas.

Lietuvos susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius pareiškė, kad rytinėje rinkoje dirbantys Lietuvos krovinių vežėjai, uždarius Baltarusijos sieną, galės nukreipti krovinius per kitas šalis. Jis pažymėjo, kad reikšmingų pokyčių Baltarusijos sienos kirtimo režime nėra užfiksuota, tačiau Lietuva neatmeta galimybės ją uždaryti.

Anksčiau Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka sakė, kad šalis bus "priversta uždaryti valstybės sieną iš vakarų". Tačiau praėjusią savaitę Lietuvoje buvo pranešta, kad kontrolės punktai veikia įprastu režimu.

Tegai:
tranzitas, Lietuva, Baltarusija
Temos:
Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų
Dar šia tema
ES pareiškė, kad nėra sutarimo sankcijų Baltarusijai atžvilgiu
Tichanovskaja pareiškė apie susitarimą su ES dėl pagalbos Baltarusijai "po pokyčių"
Lietuva sureagavo į Lukašenkos grasinimus uždaryti sieną: atsakymas bus adekvatus