Protestuojančių Baltarusijoje palaikymo akcija Vilniuje

Ekspertas: Lietuva ir Lenkija nori Baltarusijos padaryti savo koloniją

(atnaujinta 22:07 2020.08.24)
Vienas iš veiksnių, paaiškinančių Vilniaus ir Varšuvos susidomėjimą Baltarusijos krize, yra šių šalių noras tapti regionine imperija, mano portalo "Sonar-2050" vyriausiasis redaktorius Semionas Uralovas

VILNIUS, rugpjūčio 24 — Sputnik. Lietuva ir Lenkija yra pagrindiniai užsienio politikos veikėjai, kurie "įdiegia" Baltarusijos krizę, interviu Sputnik Lietuva pasakė portalo "Sonar-2050" vyriausiasis redaktorius Semionas Uralovas.

Lietuvoje vyko Baltarusijoje protestuojančių žmonių, nepritariančių prezidento rinkimų rezultatams, palaikymo akcija. Joje taip pat dalyvavo Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda kartu su pirmąja šalies ponia Diana.

Masiniai opozicijos protestai visoje Baltarusijoje prasidėjo rugpjūčio 9 dieną, po prezidento rinkimų, kuriuos laimėjo Aleksandras Lukašenka — Centrinės rinkimų komisijos duomenimis, jis surinko 80,1 proc. Balsų.

Portalo "Sonar-2050" vyriausiasis redaktorius Semionas Uralovas pareiškė, kad dabar Vilnius ir Varšuva bando įtraukti į Baltarusijos krizę visą Europos Sąjungą, tačiau dėl griežtos Rusijos pozicijos ši krizė Europos Sąjungos lygiu buvo sustabdyta.

"Lenkija ir Lietuva jau seniai yra, sakykim, JAV įtakos instrumentai Europos Sąjungos viduje, ir jei pažvelgsime į jų vaidmenį Ukrainos krizėje, tai pamatysime, kad Baltarusijoje jie bando įgyvendinti panašią praktiką", — pasakė jis.

Anot Uralovo, yra kelios priežastys, kodėl Lietuva ir Lenkija domisi Baltarusijos krize.

"Pirmasis veiksnys yra geopolitinis. Jie mato save kaip jaunesnius JAV partnerius pagal "spalvotųjų revoliucijų" eksportą regione. Antrasis veiksnys yra ekonominis. Iš Ukrainos krizės matome, kad pagrindiniai naudos gavėjai buvo tos pačios Lenkija ir Lietuva, tai ir darbo migrantų srautas, ir konkurentų sunaikinimas, ir patekimas į rinką pasitelkiant Europos asociacijas, ir daugybė kitų šalutinių reiškinių. Ir trečiasis faktorius — pavadinkime jį istoriniu-politiniu. Tai fantominis noras su išorine parama įgyvendinti Abiejų Tautų Respublikos projektą, kur, tiesą sakant, Ukrainai ir Baltarusijai yra priskiriamas vidaus kolonijų vaidmuo", — teigė jis ir pridūrė, kad Lietuva ir Lenkija neslėpė noro tapti regionine imperija.
Tegai:
Baltarusija, Lenkija, Lietuva
Temos:
Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų (350)
Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka

Politologas: Baltarusijos nepaveiks tai, kad Europa nepripažins Lukašenkos prezidentu

(atnaujinta 21:36 2020.09.24)
Šalys, pareiškusios nuomonę apie Baltarusijos valdžią, nepersvarstė savo santykių su šia šalimi, sakė politologas Aleksandras Asafovas

VILNIUS, rugsėjo 25 — Sputnik. Nė viena iš Europos šalių nenutraukė prekybos santykių su Baltarusija ar kaip nors kitaip jų neperžiūrėjo, interviu Sputnik Lietuva sakė politologas Aleksandras Asafovas.

Vilnius
© Sputnik/ Владислав Адамовский.

"Ir Lukašenka supranta, ir parlamentarai iš šių šalių, kurie su gana rimta retorika kaltina Lukašenką valdžios užgrobimu, taip pat tai žino. Tai būtinas politinis žaidimas, kuris iš esmės neturės įtakos tų šalių, tarp jų ir pačios Baltarusijos ekonomikai. Kalbant apie Lukašenką, jis išdidžiai neša paskutiniojo Europos diktatoriaus titulą. <...> Dabar jis vėl turi savo įgaliojimus ir elgiasi taip pat, kaip ir anksčiau, todėl jokių pokyčių nei jam asmeniškai, nei šaliai kol kas nebus", — sakė jis.

Trečiadienį įvyko Baltarusijos prezidento Aleksandro Lukašenkos inauguracija. Iš anksto apie tai nebuvo pranešta. Kai kurios Europos šalys ir JAV paskelbė, kad nepripažįsta Lukašenkos šalies vadovu.

Pavyzdžiui, Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda pareiškė, kad jokia ceremonija nepadarys Lukašenkos teisėtu Baltarusijos prezidentu.

Tegai:
prezidento rinkimai, Europa, Aleksandras Lukašenka, Baltarusija
Temos:
Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų (350)
Dar šia tema
Lukašenka pareiškė, kad Minskas neprivalo perspėti Vakarų apie inauguraciją
Šapito su "prezidente Sveta": Lietuvos valdžia išbando save akrobatų vaidmenyje 
Rusijos Valstybės Dūma įvardijo padėtį Baltarusijoje destabilizuojančias šalis
Vilnius

Lietuvoje nuspręsta pašalinti KGB žurnalą Genocido centro interneto svetainės

(atnaujinta 18:42 2020.09.24)
Naujasis organizacijos vadovas pareiškė, kad centro tyrimas "visuomenėje sukėlė neadekvačių, nepamatuotų vertinimų"

VILNIUS, rugsėjo 24 — Sputnik. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras (LGGRTC) nusprendė ištrinti KGB archyvinių asmens bylų registracijos žurnalą. Apie tai pranešta per Seimo spaudos konferenciją.

"Apgailestauju, kad ne vienerius metus trukęs centro tyrimas visuomenėje sukėlė neadekvačių, nepamatuotų vertinimų, todėl nauja centro vadovybė nutarė šį tyrimą išimti iš savo svetainės", — sakė LGGRTC vadovas Adas Jakubauskas.

Anot jo, KGB archyvas buvo prieinamas trejus metus, o norintieji turėjo pakankamai laiko susipažinti su jo turiniu.

"Pats KGB dokumentas prieinamas visiems Ypatingajame archyve", — pranešė Jakubauskas.

Pastaraisiais metais Lietuvos valdžia ėmė ieškoti buvusių KGB bendrininkų. Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras penkerius metus pagal įstatymą skelbė archyvinius duomenis apie Tarybų Sąjungos specialiųjų tarnybų agentus. Per tą laiką buvo išanalizuota informacija apie 1669 žmones.

Taip pat dėl to yra kilę skandalų. 2018 metais LGGRTC pareiškė, kad 2014 metais miręs Donatas Banionis ir 2016 metais miręs Lietuvos kamerinio orkestro vadovas Saulius Sondeckis sovietmečiu neva buvo užverbuoti KGB. Centras teigė, kad Banionis perduodavo informaciją daugiausia apie Amerikoje gyvenančius lietuvius.

Lietuvių aktoriaus Donato Banionio artimieji šiuos kaltinimus bendradarbiavimu su KGB laiko politiniu užsakymu.

Tegai:
Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos centras (LGGRTC), KGB, Lietuva
Dar šia tema
Kaip Suomijoje, bet ne visai. Lietuviai linki baltarusiams išvengti jų klaidų
Baudžiami ne visi: Tapinui Lietuvoje atleidžiamas net neapykantos kurstymas
Išaiškinta: Seimo narė Aušrinė Armonaitė nėra KGB kadrinio darbuotojo anūkė
ligoninėje, archyvinė nuotrauka

Panevėžio pataisos namų specialistas pertrenkė ir sužalojo mergaitę

(atnaujinta 09:00 2020.09.25)
Vaikas išbėgo į kelio važiuojamąją dalį ne pėsčiųjų perėjoje, šiuo metu mergaitė gydoma ligoninėje 

VILNIUS, rugsėjo 25 — Sputnik. Panevėžyje pataisos namuose dirbantis specialistas tarnybiniu automobiliu partrenkė mažametę mergaitę, praneša Policijos departamentas.

Incidentas įvyko apie 13 val. 18 min. Panevėžyje, Stoties gatvėje.

Panevėžio pataisos namams priklausantis tarnybinis automobilis "VW Transporter", vairuojamas tarnybos metu neuniformuoto Panevėžio pataisos namų specialisto (g. 1975 m.), partrenkė ir sužalojo nepilnametę.

Kaip praneša Policijos departamentas, dešimtmetė išbėgo į kelio važiuojamąją dalį ne pėsčiųjų perėjoje.

Atliktas tyrimas parodė, kad incidernto metu vairuotojas buvo blaivus.

Dėl patirtų sužalojimų vaikas paguldytas į ligoninę.

Pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal LR BK 281 str. 1 d.

Tegai:
Panevėžio pataisos namai