Ingrida Šimonytė, archyvinė nuotrauka

Konservatoriai pristatė Vyriausybei "paramos planą" Baltarusijos pilietinei visuomenei

(atnaujinta 13:15 2020.08.28)
Be kita ko, TS-LKD siūlo remti "nepriklausomą" žiniasklaidą Baltarusijoje, sudaryti sąlygas Lietuvoje studijuoti Baltarusijos studentams bei sudaryti galimybę dirbti Lietuvoje aukštos kvalifikacijos specialistams bei mokslininkams iš Baltarusijos

VILNIUS, rugpjūčio 28 — Sputnik. Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų sąrašo Seimo rinkimams lyderė, Seimo narė Ingrida Šimonytė kreipėsi į ministrą pirmininką Saulių Skvernelį su siūlymu padėti stiprinti Baltarusijos pilietinę visuomenę.

Apie tai praneša Seimo spaudos tarnyba.

Šimonytė kreipimesi pažymi, kad Lietuvai svarbu ir toliau išlaikyti pagalbos Baltarusijai lyderystę ir konkrečiais veiksmais paremti šalies pilietinę visuomenę.

"Kviečiu Vyriausybę konsoliduoti ir koordinuoti visų institucijų turimą patirtį, pasitelkti ir nevyriausybinį sektorių bei parengti Solidarumo su Baltarusijos pilietine visuomene ir jos stiprinimo priemonių planą, skirti priemonių įgyvendinimui reikalingas lėšas ir nedelsiant imtis aktyvių veiksmų jas įgyvendinant", — teigia Šimonytė.

Vyriausybei siūloma organizuoti psichologinės pagalbos teikimą sulaikytiesiems ir patyrusiems smurtą sulaikymo vietose ar kitaip nukentėjusiems.

Taip pat Šimonytė siūlo užtikrinti, kad Baltarusijos piliečiai, kurie savo valstybėje susiduria su persekiojimu ar represijomis, turėtų galimybę netrukdomai ir operatyviai pasinaudoti "humanitariniu koridoriumi", spartinant sprendimų priėmimo procedūras.

Be to, siūloma sudaryti sąlygas Lietuvoje studijuoti Baltarusijos studentams, ypač pašalintiesiems iš Baltarusijos universitetų už aktyvią pilietinę poziciją, skiriant tam tikslines stipendijas.

Seimo narė taip pat siūlo, glaudžiai bendradarbiaujant su Baltarusijos pilietinės visuomenės atstovais, remti ir įgyvendinti iniciatyvas, susijusias su nepriklausomos žiniasklaidos stiprinimu, informacijos sklaidos kanalų kūrimu, kurių pagalba Baltarusijos žmonėms būtų suteiktos galimybės išreikšti savo pilietines ir politines pozicijas, ginti savo įsitikinimus, o tarptautinei bendruomenei — gauti informaciją apie įvykius Baltarusijoje iš "pirminių šaltinių".

"Lietuvos inicijuojami ir remiami Baltarusijos pilietinės visuomenės stiprinimo projektai galėtų būti puikiu praktinio veikimo pavyzdžiu, skatinančiu į visai Europos Sąjungai ir NATO strategiškai svarbios kaimyninės erdvės demokratizacijos projektus įsitraukti ir partnerius iš kitų ES ir NATO, taip pat Rytų partnerystės valstybių", — pažymima Šimonytės kreipimesi į Skvernelį.

Be to, Vyriausybei siūloma stiprinti paramą streikų komitetų ir profsąjungų veiklai, organizuoti ir teikti teisinę pagalbą Baltarusijos nepriklausomiems teisininkams, ginantiems sulaikytuosius ir kalinamus žmones, taip pat teikti teisinę pagalbą nukentėjusiųjų teisių gynybai. Kartu siekiama sudaryti galimybę dirbti Lietuvoje informacinių technologijų ir kitiems aukštos kvalifikacijos specialistams, mokslininkams, kurie dėl aktyvios savo pilietinės pozicijos susiduria su režimo spaudimu Baltarusijoje.

Galiausiai raginama skirti Lietuvos vystomojo bendradarbiavimo programos lėšų dalį Baltarusijos pilietinių iniciatyvų finansavimo projektams, nedelsiant skelbti kvietimą teikti paraiškas, taip pat numatyti tikslines lėšas tokio pobūdžio projektams kitų metų Užsienio reikalų ministerijos biudžete bei parengti ir įgyvendinti teisines ir finansines priemones, kurios būtų orientuotos į plataus ir ilgalaikio tinklo paramos Baltarusijos pilietinei visuomenei sukūrimą ir praktinio jo veikimo užtikrinimą, kompleksiškai sprendžiant įvairias iškylančias problemas.

Protestai Baltarusijoje

Masiniai opozicijos protestai visoje Baltarusijoje prasidėjo rugpjūčio 9 dieną, po prezidento rinkimų, kuriuos oficialiais CRK duomenimis, laimėjo Lukašenka, surinkęs 80,1 proc. balsų. Opozicija mano, kad rinkimus laimėjo šiuo metu Lietuvoje esanti Svetlana Tichanovskaja.

Pirmosiomis dienomis demonstrantų veiksmai buvo užgniaužti saugumo pajėgų, prieš protestuotojus, kurie nesutiko su rinkimų rezultatais, specialios pajėgos naudojo ašarines dujas, vandens patrankas, garsines granatas, gumines kulkas. Vėliau teisėsaugos institucijos nustojo naudoti jėgą prieš protestuotojus.

Po oficialaus pralaimėjimo Baltarusijos prezidento rinkimuose Tichanovskaja išvyko į Lietuvą. Pirmadienį ji susitiko su JAV valstybės sekretoriaus pavaduotoju Stephen'u Biegun'u ir paskelbė apie pasirengimą išspręsti politinę krizę respublikoje per dialogą dėl taikaus valdžios perdavimo ir atvirumo tarpininkavimui, kurį vykdo tarptautinės organizacijos.

Anksčiau Rusijos užsienio reikalų ministerija pasmerkė Vilniaus kišimąsi į Baltarusijos vidaus reikalus. Oficiali ministerijos atstovė Marija Zacharova teigė, kad savo veiksmais Lietuva tik "blogina padėtį", užuot leidusi kaimyninės šalies žmonėms išspręsti situaciją savo jėgomis.

Tegai:
Ingrida Šimonytė, konservatoriai, Baltarusija
Temos:
Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų (342)
Dar šia tema
Tichanovskaja teigė, kad Biegun'as pažadėjo padėti Baltarusijos opozicijai
Lietuvos užsienio reikalų ministras parašė Makėjui apie "naują tikrovę" Baltarusijoje
Linkevičius: situacija Baltarusijoje reikalauja tarptautinės bendruomenės dėmesio
URM, archyvinė nuotrauka

URM sulaukė kiberatakos: išplatinti melagingi pranešimai apie Baltarusiją

(atnaujinta 19:22 2020.09.23)
Ministro Lino Linkevičiaus vardu buvo išplatinti melagingi pranešimai su kvietimu siųsti į Baltarusiją Europos taikos palaikymo pajėgas

VILNIUS, rugsėjo 23 — Sputnik. Programišiai Užsienio reikalų ministerijos vardu išplatino melagingą pranešimą apie Lino Linkevičiaus išsakytą kvietimą Europos Sąjungai siųsti į Baltarusiją Europos taikos palaikymo pajėgas.

Šį faktą paneigiantį pranešimą ministerija paskelbė savo tinklalapyje. 

"Informuojame, kad rugsėjo 23 dieną Užsienio reikalų ministerija neplatino pranešimo spaudai apie neva ministro Lino Linkevičiaus išsakytą kvietimą Europos Sąjungai siųsti į Baltarusiją Europos taikos palaikymo pajėgas", – teigiama pranešime. 

Tikėtina, kad tai yra kompleksinė kibernetinė-informacinė ataka, pažymi URM.

Trečiadienio rytą Nepriklausomybės rūmuose vyko Aleksandro Lukašenkos inauguracijos ceremonija.

Rugpjūčio 9 dieną Baltarusijoje vyko prezidento rinkimai, kuriuose, pasak Centrinės rinkimų komisijos, laimėjo Lukašenka, surinkęs 80,1 proc. 

Tuo tarpu opozicija nesutinka su rinkimų rezultatais ir rengia protesto akcijas. Jos tęsiasi iki šiol. Pirmosiomis dienomis veiksmus slopino saugumo pajėgos, prieš protestuotojus, kurie nesutiko su rezultatais, jie panaudojo ašarines dujas, garsines granatas, vandens patrankas, gumines kulkas.

Tegai:
Baltarusija, Linas Linkevičius, Užsienio reikalų ministerija (URM)
Dar šia tema
Lietuvos URM vadovybė iš visų jėgų stengiasi "apmėtyti purvais" Baltarusiją, sako Makėjus
Į Baltarusiją draudžiama įvežti lenkiškas prekes
Linkevičius Lukašenkos inauguraciją vadina "farsu"
"Jokia ceremonija nesukurs teisėtumo iliuzijos": Nausėda įvertino Lukašenkos teisėtumą
Svetlana Tichanovskaja

Tichanovskaja Lukašenkos inauguraciją pavadino "išėjimu į pensiją"

(atnaujinta 16:49 2020.09.23)
Tichanovskaja pareiškė, kad ši "vadinamoji inauguracija, žinoma, yra farsas". Pasak jos, "šiandien Lukašenka tiesiog išėjo į pensiją"

VILNIUS, rugsėjo 23 — Sputnik. Buvusi kandidatė į Baltarusijos prezidentus Svetlana Tichanovskaja po valstybės vadovo Aleksandro Lukašenkos inauguracijos pasivadino "vienintele Baltarusijos žmonių išrinkta vadove", praneša RIA Novosti.

Kita vertus, Tichanovskaja anksčiau pareiškė, kad nepozicionuoja savęs kaip būsimos Baltarusijos prezidentės.

"Šiandien, slapta nuo žmonių, Lukašenka bandė surengti savo inauguraciją. Mes visi suprantame, kas vyksta. Šis bandymas pripažinti save teisėtu paskatino tik tai, kad ankstesnės galios pasibaigė, o žmonės nesuteikė jam naujo mandato. Ši vadinamoji inauguracija, žinoma, yra farsas. Tiesą sakant, šiandien Lukašenka tiesiog išėjo į pensiją", — sakė ji "Telegram" kanale paskelbtame kreipimesi.

"Tai reiškia, kad jo įsakymai valdžios struktūroms nebėra teisėti ir jų negalima įvykdyti. Aš, Svetlana Tichanovskaja, esu vienintelė Baltarusijos žmonių išrinkta lyderė. Ir dabar mūsų užduotis yra kartu sukurti naują Baltarusiją", — pabrėžė ji.

Rugpjūčio 9 dieną Baltarusijoje vyko prezidento rinkimai, kuriuose, CRK duomenimis, nugalėjo Lukašenka, surinkęs 80,1 proc. Pagal teisės aktus, išrinkto prezidento inauguracija turi įvykti per du mėnesius nuo rinkimų dienos.

"Jokia ceremonija nesukurs teisėtumo iliuzijos": Nausėda įvertino Lukašenkos teisėtumą >>

Baltarusijos prezidento atstovė spaudai Natalija Eismont anksčiau RIA Novosti sakė, kad dar nepaskelbė jo inauguracijos datos, tačiau pažadėjo tai padaryti "arčiau ceremonijos laiko". Tačiau trečiadienį valstybinė agentūra "BelTa" netikėtai pranešė, kad Lukašenka pradėjo eiti Baltarusijos prezidento pareigas, o inauguracijos ceremonija vyko Nepriklausomybės rūmuose.

Tegai:
inauguracija, Aleksandras Lukašenka, Svetlana Tichanovskaja
Temos:
Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų (342)
Dar šia tema
Linkevičius Lukašenkos inauguraciją vadina "farsu"
Vaikas pietauja, archyvinė nuotrauka

Dar vienos Vilniaus mokyklos valgykloje nustatyti pažeidimai

(atnaujinta 18:44 2020.09.23)
Dėl nustatytų pažeidimų maitinimą Vilniaus Petro Vileišio progimnazijoje organizuojančiai įmonei bus skirtos administracinio poveikio priemonės

VILNIUS, rugsėjo 23 — Sputnik. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai nustatė pažeidimus Vilniaus Petro Vileišio progimnazijos valgykloje, praneša spaudos tarnyba. 

Patikrinimas buvo atliktas rugsėjo 22 dieną. VMVT Vilniaus departamento inspektoriai užfiksavo, kad šaldyta žuvis, kuri buvo pakartotinai užšaldyta ir nebeskirta vaikų maisto gamybai, šaldiklyje buvo laikoma su gerais produktais. 

VMVT inspektoriai taip pat rado džiovintų abrikosų, kurių sudėtyje yra vaikų maitinime draudžiamo priedo – sieros dioksido E220. 

Vilniaus Petro Vileišio progimnazijos valgykloje užfiksuota ir kai kurių valgiaraščio patiekalų svorių neatitikimų, pavyzdžiui, morkų, salierų, obuolių salotų su jogurtu porcijos, kurią inspektoriai paėmė nuo stalo, svoris buvo 84 g, nors receptūroje deklaruota 100 g, į blynelius įdėta beveik dvigubai mažiau varškės, nei nurodyta receptūroje ir kt. 

Be to, tikrintoje valgykloje nustatyta, kad buvo nesilaikoma temperatūrinių režimų, pavyzdžiui, ryžių-varškės apkepas buvo laikomas +46 °C temperatūroje, o turėtų būti laikomas ne žemesnėje kaip +68 °C temperatūroje.

Patikrinimo metu užfiksuota ir kryžminės taršos galimybė, kai žaliai mėsai skirtas inventorius laikomas ant to paties laikiklio šalia pjaustymo lentelių ir peilių, skirtų termiškai apdorotai žaliavai. 

Mokyklos maisto tvarkymo patalpose sriubos atliekos buvo pilamos į plautuvę, kurioje buvo laikomi nešvarūs stalo indai (lėkštės), plautuvė, inspektoriams atliekant patikrinimą, buvo užsikimšusi nuo susikaupusių maisto likučių. Kitų atliekų laikymo talpa buvo perpildyta.

Dėl patikrinimo metu nustatytų pažeidimų maitinimą Vilniaus Petro Vileišio progimnazijoje organizuojančiai įmonei bus skirtos administracinio poveikio priemonės. Vaikų maitinimui naudotus reikalavimų neatitinkančius produktus naudoti uždrausta.

Savaitės pradžioje VMVT inspektoriai rado pažeidimus trijuose Vilniaus kunigaikščio Gedimino progimnazijos padaliniuose vaikų maitinimo paslaugas teikiančioje įmonėje bei Žemynos gimnazijoje valgykloje veikiančiame maisto tvarkymo subjekte.

Tegai:
Vilnius
Dar šia tema
Dėl koronaviruso nuotoliniu būdu mokęsi mokiniai grįžta į mokyklas
Šiemet "Patyčių dėžutę" įsidiegė daugiau nei 200 mokyklų