Strateginis bombonešis B-52, archyvinė nuotrauka

Karo ekspertas: Rusijos reakcija į provokacijas erzina NATO

(atnaujinta 18:12 2020.09.03)
Anksčiau Amerikos žurnalistas parašė straipsnį apie NATO "neįsivaizduojamas klaidas", kurias, jo nuomone, atskleidė Rusija

VILNIUS, rugsėjo 3 — Sputnik. Amerikos žurnalistas papasakojo apie NATO "neįsivaizduojamas klaidas", kurias atskleidė Rusija. Sputnik radijo eteryje karo ekspertas, Strateginės konjunktūros centro direktorius Ivanas Konovalovas pakomentavo publikaciją ir pažymėjo, kad nėra prasmės kalbėti apie neteisingą taktinį aljanso apskaičiavimą.

Sėkmingi Rusijos naikintuvų atlikti amerikiečių karinių lėktuvų perėmimai atsiskleidžia daugybę "neįsivaizduojamų NATO klaidų". Ši nuomonė buvo paskelbta publicisto Tomo Rogano straipsnyje "Washington Examiner".

Žurnalistas išanalizavo du panašius incidentus, įvykusius rugpjūčio 28 dieną virš Baltijos ir Juodosios jūrų. Abiem atvejais Rusijos naikintuvai Su-27 perėmė JAV oro pajėgų bombonešius B-52, artėjančius prie Rusijos sienos.

Sputnik radijo eteryje karo ekspertas, Strateginės konjunktūros centro direktorius Ivanas Konovalovas pakomentavo leidinį ir pažymėjo, kad nėra prasmės kalbėti apie neteisingą taktinį aljanso apskaičiavimą.

"Žurnalistas ieško taktinės ir strateginės prasmės NATO ir Amerikos vadovybės veiksmuose — aviacijos naudojime pagal paskirtį. Tačiau iš tikrųjų NATO veiksmai yra provokuojamo pobūdžio. Jie daromi siekiant išprovokuoti Rusiją, o vėliau šią temą išpūsti spaudoje ir savo analitinėse ataskaitose. Tada kaip galime kalbėti apie taktines klaidas? Rusija, be abejo, turi reaguoti. Rusijos pilotai reaguoja visiškai adekvačiai ir teisingai. Ir tai dar labiau erzina NATO ir amerikiečius, kurie vadovaujasi tik vienu dalyku — provokacija. Jie visiškai nesvarsto, ar tai teisinga taktiniu požiūriu, ar ne. Amerikos žurnalistas pirmiausia turėjo remtis tuo", — sako Ivanas Konovalovas.

Roganas savo straipsnyje griežtai sukritikavo NATO oro pajėgų vadovybę Europoje, teigdamas apie "neįsivaizduojamas klaidas" ir "klaidingus taktinius apskaičiavimus". Pasak publicisto, Rusija "ypač nemėgsta" NATO skrydžių netoli Kaliningrado ir jos vakarinės sienos. Šiuo klausimu jis stebisi, kodėl amerikiečių bombonešiai skrenda be naikintuvų palydos, nors, anot Rogano, NATO turėjo numatyti "didelę riziką" dėl to, kad Rusija savo lėktuvais gali sulaikyti B-52.

Pasak straipsnio autoriaus, JAV gynybos sekretorius Markas Esperis turi suprasti situaciją, kai Rusija perima aljanso orlaivį. Jei NATO vadai nepakeis taktikos, reikia pakeisti juos, daro išvadą publicistas.

Rusijos gynybos ministerija reguliariai praneša apie NATO valstybių narių orlaivių, esančių netoli Rusijos sienų, perėmimą, ir ne kartą pabrėžė, kad šalies naikintuvų skrydžiai griežtai atitinka tarptautines oro erdvės naudojimo taisykles.

Tegai:
Rusija, NATO, JAV
Dar šia tema
Nufilmuota, kaip Rusijos Su-27 perima du JAV lėktuvus
Rusijos naikintuvas perėmė JAV lėktuvą virš Juodosios jūros — video
Vis dažniau ir dažniau: Rusijos naikintuvas virš Juodosios jūros perėmė NATO orlaivius
Su-27 perėmė JAV bombonešį virš Baltijos jūros
Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius

Linkevičius: ES turėtų padėti NVO ir "nepriklausomai žiniasklaidai" Minske

(atnaujinta 13:00 2020.09.21)
Taip pat Lietuvos užsienio reikalų ministras pareiškė, kad Briuselis turėtų "nusiųsti tvirtą signalą Rusijai, reikalaujant, kad ji nesikištų"

VILNIUS, rugsėjo 21 — Sputnik. Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius pareiškė, kad Europos Sąjunga turėtų padėti Baltarusijos nepriklausomoms žiniasklaidos priemonėms ir nevyriausybinėms organizacijoms (NVO) ir reikalauti iš Rusijos nesikišti į respublikos reikalus.

Kaip pranešė "TASS", Linkevičius tai pasakė pirmadienį, atvykęs į ES ministrų susitikime Briuselyje vykusį ES Tarybos posėdį.

"Turime ne tik kalbėti apie sankcijas. Turime palaikyti pilietinės visuomenės struktūras, nepriklausomą žiniasklaidą ir ne tik reikšti paramą žmonėms, kurie kiekvieną dieną yra represuojami, mušami ir prievartaujami. Taip pat turime nusiųsti tvirtą signalą Rusijai, reikalaujant, kad ji nesikištų", — pareiškė URM vadovas.

Anksčiau prezidentas Gitanas Nausėda pareiškė, kad jei Europos Sąjunga iki ketvirtadienio nepriims sprendimo dėl sankcijų Baltarusijai, Vilnius "atsakys ryžtingais veiksmais". Kokia tiksliai bus reakcija — Lietuvos vadovas nenurodė.

Rugpjūčio pabaigoje trys Baltijos šalys, nelaukdamos bendro Europos Sąjungos sprendimo, susitarė dėl sankcijų sąrašo prieš Baltarusijos valdžios institucijas, į jį įtrauktas ir Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka.

Vilnius ne kartą pareiškė, kad nelaiko šio sąrašo galutiniu ir prireikus gali jį išplėsti.

Kaip ne kartą pažymėjo Baltarusijos valdžia, Lietuva sistemingai kišasi į kaimyninės respublikos reikalus ir tai yra nepriimtina. Būtent į Vilnių buvusi kandidatė į prezidentus Svetlana Tichanovskaja išvyko kitą dieną po balsavimo dienos.

Kaip pažymėjo Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas, atvykusi į Lietuvą Tichanovskaja patiria "matomas metamorfozes", kurios greičiausiai vyksta dėl to, kad "ji yra Lietuvos sostinėje, Vilniuje, kuri taip pat neslepia ambicijų dėl Baltarusijos ir jos ateities".

Tegai:
prezidento rinkimai, Baltarusija, ES, Linas Linkevičius
Temos:
Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų
Dar šia tema
Lietuvos užsienio reikalų ministras susitiko su Tichanovskaja
Nausėda pažadėjo kelti sankcijų prieš Minską klausimą "pačiu aštriausius būdu"
Lietuva pasiūlė ES įvesti bevizį režimą Baltarusijos piliečiams
Linas Linkevičius, archyvinė nuotrauka

Lietuvos URM vadovybė visų jėgų stengiasi "apmėtyti purvais" Baltarusiją, sako Makėjus

(atnaujinta 11:54 2020.09.21)
Vladimiras Makėjus pabrėžė, kad Baltarusija nuoširdžiai suinteresuota normaliais santykiais su kaimynais. Tuo tarpu pastaruoju metu iš kaimynų pusės nebuvo konstruktyvaus požiūrio. Tai pirmiausia liečia Lietuvą ir Lenkiją

VILNIUS, rugsėjo 21 — Sputnik. Lietuvos užsienio reikalų ministerijos vadovybė daro viską, kad Baltarusijai tektų kuo daugiau purvo. Tai žurnalistams pareiškė Baltarusijos užsienio reikalų ministras Vladimiras Makėjus įrašydamas savo kalbą bendrai JT Generalinės Asamblėjos 75-osios sesijos diskusijai, praneša "BelTA".

Vladimiras Makėjus pabrėžė, kad Baltarusija nuoširdžiai suinteresuota normaliais santykiais su kaimynais. Tuo tarpu jis apgailestaudamas pažymėjo, kad pastaruoju metu iš kaimynų pusės nebuvo konstruktyvaus požiūrio. Tai pirmiausia liečia Lietuvą ir Lenkiją.

"Ypač mane stebina kai kurie mano kolegos pasisakymai [kalbama apie Lietuvos užsienio reikalų ministerijos vadovą. — Sputnik]. Mes turėjome velionį užsienio reikalų viceministrą Petrą Beliajevą, kuris pasakė: "Pagrindiniai žaidėjai dar nepasirodė scenoje, o mažvaikis jau šoka čečiotką". Kolega, tegul jis man atleidžia, man primena mažvaikį, kuris labiausiai stengiasi apmėtyti purvais Baltarusiją. Mes suprantame, kodėl tai vyksta, pas juos netrukus įvyks Seimo rinkimai. Todėl visi ten lenktyniauja, kad skaudžiau įgnybtų Baltarusijai. Mes ir tai išgyvensime", — sakė ministras.

Pasak jo, Lietuvos užsienio reikalų ministerija nepakankamai įvertina situaciją ir pateikia atitinkamus pareiškimus.

"Jei jie mano, kad taip stiprina Baltarusijos suverenitetą ir nepriklausomybę, jie labai klysta. Žinoma, istorija viską sustatys į savo vietas. Aš žinau, kad tai nebus malonu, bus jo kritikos, bet aš tai sakau visiškai sąmoningai, nes mes kalbėjome apie tai daug kartų — tiek akis į akį, tiek išplėstinėse komandose. Norėčiau, kad mano kolegos sustotų, pagalvotų ir pabandytų objektyviai, protingai įvertinti situaciją ir nepasiekti tos ribos, kai sugrįžti jau bus neįmanoma", — apibendrino Vladimiras Makėjus.

Rugpjūčio pabaigoje trys Baltijos šalys, nelaukdamos bendro Europos Sąjungos sprendimo, susitarė dėl sankcijų sąrašo prieš Baltarusijos valdžios institucijas, į jį įtrauktas ir Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka.

Vilnius ne kartą pareiškė, kad nelaiko šio sąrašo galutiniu ir prireikus gali jį išplėsti.

Kaip ne kartą pažymėjo Baltarusijos valdžia, Lietuva sistemingai kišasi į kaimyninės respublikos reikalus ir tai yra nepriimtina. Būtent į Vilnių buvusi kandidatė į prezidentus Svetlana Tichanovskaja išvyko kitą dieną po balsavimo dienos. 

Kaip pažymėjo Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas, atvykusi į Lietuvą Tichanovskaja patiria "matomas metamorfozes", kurios vyksta dėl to, kad "ji yra Lietuvos sostinėje, Vilniuje, kuri taip pat neslepia ambicijų dėl Baltarusijos ir jos ateities".

Tegai:
Baltarusija, Linas Linkevičius
Dar šia tema
Linkevičius sukritikavo Europos Sąjungos veiksmus situacijoje su Baltarusija
Linkevičius pareiškė, kad Minskas bando "pateisinti smurtą" išorine grėsme
Linkevičius pareiškė, kad Lietuva prašo nuolatinio JAV dėmesio BelAE