Viačeslavas Titovas, archyvinė nuotrauka

Titovas: Lietuvai derėtų įvesti tvarką savo šalyje, o paskui mokyti demokratijos kitus

(atnaujinta 14:25 2020.09.04)
Kaip pažymėjo politikas, rinkimų sistema respublikoje suprojektuota taip, kad joje nebūtų vietos opozicijos politikams

VILNIUS, rugsėjo 4 — Sputnik. Buvęs Klaipėdos miesto tarybos narys, Lietuvos politikas Viačeslavas Titovas buvo išbrauktas iš kandidatų į Lietuvos Seimo narius sąrašo. Šį sprendimą priėmė Vyriausioji rinkimų komisija.

Anksčiau paaiškėjo, kad "Titovo ir teisingumo" komitetas gavo "Kovotojų už Lietuvą sąjungos" partijos pasiūlymą kartu dalyvauti Seimo rinkimuose. Iš viso Vyriausioji rinkimų komisija iš sąrašų išbraukė 12 žmonių, jų pavardės neatskleidžiamos.

Savo ruožtu Titovas per dvi savaites surinko 1212 parašų vietoj nustatyto 1000 dalyvavimo rinkimuose, tačiau Valstybinė rinkimų komisija "išbraukė 341 parašą" ir pripažino tik 871.

Kaip interviu Sputnik Lietuva pažymėjo pats Titovas, tai buvo pirmas kartas per visą jo politinę praktiką, kai Valstybinė rinkimų komisija neįskaitė tokio parašų skaičiaus.

"Be abejo, sistema sukurta taip, kad neleistų dalyvauti nesisteminiams politikams, opozicijai, nes Seimo rinkimų įstatymas sako, kad iš visų Klaipėdoje buvusių vienmandačių kandidatų tik aš vienas turėjau rinkti parašus. Kaip ir visi vienmandatininkai, aš sumokėjau užstatą, tačiau tiems, kas dalyvauja su partija, nereikia rinkti parašų, bet kadangi partija, su kuria planavome eiti, kur buvome pakviesti, neturėjo pakankamai pinigų partijos indėliui, kad galėtų dalyvauti visa partija visoje Lietuvoje. Dėl šios priežasties jie pritaikė įstatymą taip, kad aš turėjau rinkti parašus savo vienmandatėje apygardoje", — sakė Titovas.

Jo nuomone, ši situacija rodo, kad "visos partijos, gaunančios valstybės subsidijas ir finansavimą, gali jaustis ramiai, eiti į Seimą, o naujas opozicijos jėgas galima atmesti".

"Šioje situacijoje nelabai matau, ką galima padaryti, nes net ir perskaičiavus balsus, bus ta pati komisija. Negaliu patikrinti, ar žmogus gyvena šiame rajone, ar ne, neturiu galimybės naudotis šia sistema — tai priklauso tik nuo rinkimų komisijos sąžinės, jie gali tiksliai pamatyti. Aš neatmetu, kad žmonės, kurie gyvena būtent šioje vienmandatėje apygardoje, galėtų būti registruoti kitoje. Aš negaliu patikrinti tokių faktų, ir tai jie tuo naudojasi", — sakė Titovas.

Jo nuomone, šioje situacijoje pagrindinis dalykas buvo tas, kad jo komitetas parodė, jog jis "turi palaikymą, yra žmonių, kurie mąsto šiek tiek kitaip ir nemėgsta dabartinės sisteminės nomenklatūros".

"Dabartiniame Seime, mūsų rinkėjau, nebus atstovaujama gyventojų daugumai. Tai vėl bus vienpusė politika, turinti vieną požiūrį. Deja, negaliu kalbėti apie demokratinius rinkimus Lietuvoje. Tokia sistema neleidžia atstovauti visiems Lietuvos gyventojų segmentams Seime. Tokie įvykiai neleidžia kai kuriems Lietuvos vadovams mokyti kitų šalių kažkokios demokratijos. Pirmiausia reikia sutvarkyti savo reikalus ir sudaryti vienodas galimybes dalyvauti visiems be išimties, o ne kai kurioms laisvos valios partijoms, nomenklatūrai, kuri su šiais svertais gali užkirsti kelią konkurentams dalyvauti Seimo rinkimuose", — sakė Titovas.

Kaip pažymėjo politikas, rinkimų sistema respublikoje suprojektuota taip, kad joje nebūtų vietos opozicijos politikams.

Tegai:
rinkimai, Viačeslavas Titovas
Temos:
Lietuvos Seimo rinkimai — 2020 (95)
Linas Linkevičius, archyvinė nuotrauka

Lietuvos URM vadovybė visų jėgų stengiasi "apmėtyti purvais" Baltarusiją, sako Makėjus

(atnaujinta 11:54 2020.09.21)
Vladimiras Makėjus pabrėžė, kad Baltarusija nuoširdžiai suinteresuota normaliais santykiais su kaimynais. Tuo tarpu pastaruoju metu iš kaimynų pusės nebuvo konstruktyvaus požiūrio. Tai pirmiausia liečia Lietuvą ir Lenkiją

VILNIUS, rugsėjo 21 — Sputnik. Lietuvos užsienio reikalų ministerijos vadovybė daro viską, kad Baltarusijai tektų kuo daugiau purvo. Tai žurnalistams pareiškė Baltarusijos užsienio reikalų ministras Vladimiras Makėjus įrašydamas savo kalbą bendrai JT Generalinės Asamblėjos 75-osios sesijos diskusijai, praneša "BelTA".

Vladimiras Makėjus pabrėžė, kad Baltarusija nuoširdžiai suinteresuota normaliais santykiais su kaimynais. Tuo tarpu jis apgailestaudamas pažymėjo, kad pastaruoju metu iš kaimynų pusės nebuvo konstruktyvaus požiūrio. Tai pirmiausia liečia Lietuvą ir Lenkiją.

"Ypač mane stebina kai kurie mano kolegos pasisakymai [kalbama apie Lietuvos užsienio reikalų ministerijos vadovą. — Sputnik]. Mes turėjome velionį užsienio reikalų viceministrą Petrą Beliajevą, kuris pasakė: "Pagrindiniai žaidėjai dar nepasirodė scenoje, o mažvaikis jau šoka čečiotką". Kolega, tegul jis man atleidžia, man primena mažvaikį, kuris labiausiai stengiasi apmėtyti purvais Baltarusiją. Mes suprantame, kodėl tai vyksta, pas juos netrukus įvyks Seimo rinkimai. Todėl visi ten lenktyniauja, kad skaudžiau įgnybtų Baltarusijai. Mes ir tai išgyvensime", — sakė ministras.

Pasak jo, Lietuvos užsienio reikalų ministerija nepakankamai įvertina situaciją ir pateikia atitinkamus pareiškimus.

"Jei jie mano, kad taip stiprina Baltarusijos suverenitetą ir nepriklausomybę, jie labai klysta. Žinoma, istorija viską sustatys į savo vietas. Aš žinau, kad tai nebus malonu, bus jo kritikos, bet aš tai sakau visiškai sąmoningai, nes mes kalbėjome apie tai daug kartų — tiek akis į akį, tiek išplėstinėse komandose. Norėčiau, kad mano kolegos sustotų, pagalvotų ir pabandytų objektyviai, protingai įvertinti situaciją ir nepasiekti tos ribos, kai sugrįžti jau bus neįmanoma", — apibendrino Vladimiras Makėjus.

Rugpjūčio pabaigoje trys Baltijos šalys, nelaukdamos bendro Europos Sąjungos sprendimo, susitarė dėl sankcijų sąrašo prieš Baltarusijos valdžios institucijas, į jį įtrauktas ir Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka.

Vilnius ne kartą pareiškė, kad nelaiko šio sąrašo galutiniu ir prireikus gali jį išplėsti.

Kaip ne kartą pažymėjo Baltarusijos valdžia, Lietuva sistemingai kišasi į kaimyninės respublikos reikalus ir tai yra nepriimtina. Būtent į Vilnių buvusi kandidatė į prezidentus Svetlana Tichanovskaja išvyko kitą dieną po balsavimo dienos. 

Kaip pažymėjo Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas, atvykusi į Lietuvą Tichanovskaja patiria "matomas metamorfozes", kurios vyksta dėl to, kad "ji yra Lietuvos sostinėje, Vilniuje, kuri taip pat neslepia ambicijų dėl Baltarusijos ir jos ateities".

Tegai:
Baltarusija, Linas Linkevičius
Dar šia tema
Linkevičius sukritikavo Europos Sąjungos veiksmus situacijoje su Baltarusija
Linkevičius pareiškė, kad Minskas bando "pateisinti smurtą" išorine grėsme
Linkevičius pareiškė, kad Lietuva prašo nuolatinio JAV dėmesio BelAE
Gitanas Nausėda, archyvinė nuotrauka

Nausėda siūlo ES ekonominės pagalbos planą Baltarusijai

(atnaujinta 11:46 2020.09.21)
Siūlymus pagalbos planui prezidentas pristatys artėjančioje Europos Vadovų Taryboje rugsėjo 24–25 dienomis

VILNIUS, rugsėjo 21 — Sputnik. Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda kartu su Lenkijos ir Rumunijos lyderiais kviečia Europos Sąjungos institucijas ir valstybes nares svarstyti pagalbos priemonių paketą Baltarusijai, rašoma Prezidentūros pranešime.

Trijų šalių lyderiai pakvietė Europos Sąjungą suformuoti pagalbos paketą, kuris apimtų prekybą su ES, pagalbą derybose dėl įstojimo į Pasaulio prekybos organizaciją, bevizį režimą Baltarusijos piliečiams, šalies ekonomikos ir energetinio sektoriaus diversifikaciją, finansavimą ekonomikos restruktūrizavimui, tarptautinių finansų institucijų įtraukimą reformuojant šalies ekonomiką ir skatinant investicijas.

Deklaracijoje primenama, kad ją paskelbusių šalių lyderiai "aktyviai puoselėja laisvės ir demokratijos principus, taip pat pripažįsta tik laisvus, teisingus ir skaidrius rinkimų rezultatus, vykdomus pagal Tarptautinį pilietinių ir politinių teisių paktą bei stebimus tarptautinių stebėtojų".

Lietuvos, Lenkijos ir Rumunijos lyderiai deklaracijoje priminė, kad niekas kitas negali spręsti Baltarusijos likimo, tik jos piliečiai. Šalių vadovų nuomone, tik demokratiška, socialiniu dialogu ir bendra su visuomene vizija paremta Baltarusijos ateitis yra stabilesnės ir saugesnės Europos sąlyga.

Šalių lyderiai sutarė stosiantys į pagalbą Baltarusijos žmonėms, "kuriantiems demokratišką teisinę valstybę, laisvą pilietinę visuomenę bei rinkos ekonomiką".

"Jei Baltarusijos piliečiai nuspręs šalyje vykdyti politines ir ekonomines reformas, kurti nepriklausomas institucijas, ginančias žmogaus teises ir žodžio laisvę, mes padėsime, dalydamiesi savo žiniomis ir patirtimi", — sakė Nausėda.

Siūlymus tokiam pagalbos planui prezidentas pristatys artėjančioje Europos Vadovų Taryboje rugsėjo 24–25 dienomis.

Rugpjūčio pabaigoje trys Baltijos šalys, nelaukdamos bendro Europos Sąjungos sprendimo, susitarė dėl sankcijų sąrašo prieš Baltarusijos valdžios institucijas, į jį įtrauktas ir Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka.

Vilnius ne kartą pareiškė, kad nelaiko šio sąrašo galutiniu ir prireikus gali jį išplėsti.

Kaip ne kartą pažymėjo Baltarusijos valdžia, Lietuva sistemingai kišasi į kaimyninės respublikos reikalus ir tai yra nepriimtina. Būtent į Vilnių buvusi kandidatė į prezidentus Svetlana Tichanovskaja išvyko kitą dieną po balsavimo dienos. 

Kaip pažymėjo Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas, atvykusi į Lietuvą Tichanovskaja patiria "matomas metamorfozes", kurios įmanomos dėl to, kad "ji yra Lietuvos sostinėje Vilniuje, kuri taip pat neslepia ambicijų dėl Baltarusijos ir jos ateitis".

Tegai:
pagalba, Baltarusija, Gitanas Nausėda
Dar šia tema
Minskas pareiškė, kad EP rezoliucija dėl Baltarusijos yra agresyvaus pobūdžio
Ekspertas: Lietuva, Lenkija ir Ukraina gali surengti provokacijas Baltarusijai
Lenkai rengia Baltarusijai "Maršalo planą". Ukraina patvirtins
Motociklas

Rokiškio rajone eismo įvykio metu žuvo motociklo vairuotojas

(atnaujinta 12:35 2020.09.21)
Pirminiais duomenimis, avarijos priežastis ta, kad motociklininkas pasirinko nesaugų greitį

VILNIUS, rugsėjo 21 — Sputnik. Sekmadienį per avariją Rokiškio rajone žuvo motociklininkas, praneša Lietuvos policija.

Lietuvos policija
© Sputnik/ Владислав Адамовский.

Incidentas įvyko sekmadienį, rugsėjo 20 dieną, apie 16:50, kelio Kurkliečiai–Bagdoniškis–Buniuškiai 3-ame kilometre.

Policijos duomenimis, 1972 metais gimęs vyras, kuris vairavo motociklą "Honda CRF 450R", važiavo nesaugiu greičiu, nesuvaldė motociklo ir apvirto.

Dėl patirtų sužalojimų motociklo vairuotojas žuvo.

Pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Anksčiau Sputnik Lietuva rašė apie avariją Vilniuje, kurios metu Grigiškėse susidūrė automobilis BMW ir motociklas "Yamaha". Policijos duomenimis, "BMW 730", kurį vairavo jauna moteris, išvažiavo iš namo kiemo į pagrindinę gatvę ir partrenkė pagrindiniu keliu važiavusį motociklininką. Sužalotas motociklo vairuotojas vežamas į ligoninę mirė. 

Tegai:
motociklo vairuotojas, Rokiškis, Lietuva, avarija
Dar šia tema
Biržų rajone per avariją žuvo traktoriaus vairuotojas
Kėdainių rajone į avariją pateko du sunkvežimiai ir lengvasis automobilis
Klaipėdoje į avariją pateko policininkas