Elektros tiekimo linijos, archyvinė nuotrauka

Konservatoriai reikalauja sustabdyti energetikos ministro įgaliojimus

(atnaujinta 11:48 2020.09.11)
Konservatoriai prezidentą Nausėdą ir premjerą Skvernelį ragina toliau laikytis šiuo metu galiojančios prekybos su trečiosiomis šalimis metodikos ir "apginti gyvybiškai svarbius Lietuvos interesus"

VILNIUS, rugsėjo 11 — Sputnik. Opozicijos lyderis Gabrielius Landsbergis, Ekonomikos komiteto l. e. p. pirmininkas Dainius Kreivys ir Europos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas dr. Žygimantas Pavilionis kreipėsi į Prezidentą Gitaną Nausėdą ir premjerą Saulių Skvernelį dėl elektros prekybos su trečiosiomis šalimis metodikos ir energetikos ministro Žygimanto Vaičiūno įgaliojimų sustabdymo, rašoma Seimo pranešime.

Anot parlamentarų, Latvijos perdavimo sistemos operatoriui "Augstsprieguma tikls" paviešinus prekybos su trečiosiomis šalimis metodikos projektą paaiškėjo, kad šis šalių suderintas projektas visiškai atspindi Latvijos poziciją ir yra dar blogesnis nei tas, kuris buvo siūlomas pavasarį ir kurį Lietuva prieš kelis mėnesius atmetė — nieko nebekalbama apie politinę deklaraciją, kurioje buvo išdėstyti principai, tokie kaip importo mokestis iš trečiųjų šalių importuojamai elektrai, elektros energijos kilmės sertifikatų taikymas, kas galėtų apsunkinti vadinamuosius apsikeitimo sandorius tarp Rusijos ir Baltarusijos.

Konservatoriai piktinasi, kad Latvijos skelbiamame metodikos projekte šių principų nėra, nepaisant to, kad šalis šiomis dienomis viešai atsisakė pirkti elektrą iš Baltarusijos.

Opozicijos atstovai mano, kad vien dėl paminėtų priežasčių suderintą metodikos projektą galima laikyti visiškai nepriimtinu Lietuvai. Be to pabrėžiama, kad paskelbtame metodikos projekte aptinkami ir daugiau netinkamų nuostatų, kurios faktiškai "įteisina elektros importą iš Baltarusijos į Lietuvą bei prekybą ja Lietuvos elektros rinkoje".

Seimo nariai Landsbergis, Kreivys ir  Pavilionis pažymi, jog, pritarus šia metodika, Lietuva sutinka, kad į šalį iš Baltarusijos teka elektros srautas, už kurį lietuviai susimoka Baltarusijai per Latvijos prekybos zoną.

"Tai neabejotinai pažeidžia antiastravinį įstatymą, nes akivaizdu, kad numatomi dideli elektros srautai į Lietuvą iš Baltarusijos bus būtent iš Astravo AE ir būtent ją pasieks mūsų vartotojų pinigai per prekybą elektra Latvijos prekybos zonoje", — pabrėžia parlamentarai.

Taip pat reikalaujama sustabdyti Žygimanto Vaičiūno įgaliojimus. Nes, pasak konservatorių partijos atstovų, likus tik mėnesiui iki Seimo rinkimų yra nepriimtina, kad nueinantis ministras prisiimtų įsipareigojimus, kuriuos kita Vyriausybė privalės atšaukti dėl to, kad jie "pažeidžia nacionalinius valstybės interesus".

Konservatoriai prezidentą Nausėdą ir premjerą Skvernelį ragina nekapituliuoti, nepasirašyti ir netvirtinti šio "gėdingo" susitarimo dėl metodikos, o toliau laikytis šiuo metu galiojančios prekybos su trečiosiomis šalimis metodikos ir "apginti gyvybiškai svarbius Lietuvos interesus".

Nesutarimai  dėl Astravo AE

Baltarusija, dalyvaujant "Rosatom", stato atominę elektrinę Gardino srityje, maždaug už 50 kilometrų nuo Vilniaus. Gegužės pradžioje į objektą buvo pristatytas branduolinis kuras pirmajam energetiniam blokui. Fizinis startas planuojamas rugpjūčio mėnesį.

Nuo pat projekto gyvavimo pradžios Lietuva pasisako kategoriškai prieš jį, kaltindama Minską "nesaugia statyba" ir pareikšdama, kad Baltarusijos AE kelia "grėsmę" Lietuvai. Nepaisant to, kad branduolinis objektas išlaikė visus būtinus ir net papildomus TATENA ir kitų specializuotų institucijų patikrinimus.

Lietuvos valdžia ragina visas ES šalis atsisakyti energijos pirkimo iš BelAE, o Briuselį ir JAV — užkirsti kelią atominės elektrinės eksploatacijai. Taip pat arčiausiai Lietuvos stoties esančių regionų gyventojams dalijamos jodo tabletės "avarijos" atvejui.

Anksčiau tapo žinoma, kad šalies valdžia planuoja surengti eilines pratybas, skirtas reagavimui į galimas "avarijas" branduoliniame objekte po to, kai epidemiologinė padėtis normalizuosis.

Daugelio ekspertų vertinimu, Lietuva nepajėgs boikotuoti Baltarusijos branduolinės energetikos objekto ES lygiu, nes net "broliškos" valstybės — Latvija ir Estija — labai atsargiai žiūri į atšiaurius Vilniaus pareiškimus ir veiksmus.

Be to, ekspertai ne kartą pažymėjo, kad aštrų Vilniaus pasipriešinimą BelAE klausimui lemia ne techninė ar aplinkosaugos problema ar saugumas, o "pasipiktinimas" dėl Ignalinos AE praradimo ir baimė prarasti savo ir be to silpnas pozicijas energetikos rinkoje.

Tegai:
Astravo AE, Žygimantas Vaičiūnas, konservatoriai
Temos:
Astravo atominės elektrinės statybos (519)
Dar šia tema
Lietuva vėl ragina Baltarusiją nepradėti Astravo AE eksploatacijos
Ekspertas: Lietuva pateikia savo fantazijas apie BelAE kaip tikrus faktus
Nausėda: reikalavimai, kad Vaičiūnas atsistatydintų, nepadės deryboms dėl Astravo AE
Baltarusijos AE

Lietuva papasakojo EK, kaip energija "prasiskverbia" Baltarusijos

(atnaujinta 14:45 2021.02.27)
Pasak Kreivio, norint išvengti baltarusių elektros patekimo į Baltijos šalis, reikalinga nauja trišalė metodika

VILNIUS, vasario 27 — Sputnik. Lietuva tikisi Europos Komisijos paramos užtikrinant visišką BelAE energijos blokavimą, sakė energetikos ministras Dainius Kreivys. Apie tai pranešė Energetikos ministerijos spaudos tarnyba.

"Baltarusiška elektra, kuri fiziškai patenka į Lietuvą per BY ir LT jungtį, yra suprekiaujama Latvijos prekybos zonoje — tokiu būdu Lietuva vartoja ir sumoka už baltarusišką elektrą. Tai kelia grėsmę Baltijos šalių elektros tinklų sinchronizacijos projektui, sukuria priklausomybę nuo importo iš trečiųjų šalių ir taip trukdo siekti Europos Sąjungos žaliosios energetikos tikslų", — teigė energetikos ministras Dainius Kreivys, nuotoliniu būdu susitikęs su už energetiką atsakinga eurokomisare Kadri Simson.

Pasak jo, norint užkirsti kelią baltarusių elektros energijos patekimui į Baltijos šalis, reikalingas naujas trišalis metodas.

Pasak Lietuvos energetikos ministerijos, Simson susitikime patikino, kad Lietuva džiaugiasi visapusiška EK parama sprendžiant klausimą su BelAE.

Taip pat Kreivys ir Europos Komisijos narė aptarė Baltijos šalių elektros tinklų sinchronizavimo su žemyninės Europos tinklais procesą. Lietuvos ministras pabrėžė, kad šalis siekia paspartinti svarbiausių sinchronizavimo projektų įgyvendinimą, kad Baltijos šalių elektros sistemos veiktų savarankiškai. Simson savo ruožtu patikino, kad Baltijos šalys gali būti tikros dėl Europos Komisijos politinės paramos šiam projektui.

Ginčas dėl Astravo AE

Vilnius nuo pat pradžių kritikavo Baltarusiją dėl elektrinės statybos, priekaištaudamas dėl "nesaugumo", nepaisant to, kad objektas perėjo visus būtinus ir net papildomus TATENA ir kitų susijusių institucijų patikrinimus. Daugelis ekspertų patvirtino elektrinės saugumą.

Ilgą laiką Lietuvai nepavykdavo įtikinti kaimynines Baltijos šalis atsisakyti elektros energijos iš BelAE. Rugpjūčio pabaigoje Ryga paskelbė, kad nustos prekiauti elektra su Minsku, jei BelAE pradės veikti, tačiau tuo pat metu Latvija gali tęsti prekybą elektra su trečiosiomis šalimis, naudodama ryšį tarp Latvijos ir Rusijos.

Baltarusijos energetikos ministerija pareiškė, kad vietoj produktyvaus dialogo Lietuva ir toliau šaukia apie "Astravo AE grėsmę Europai" ir sąmoningai tarptautinėse platformose propaguoja prieš Baltarusiją nukreiptą retoriką.

Tegai:
Lietuva, Astravo AE, Baltarusija
Temos:
Astravo atominės elektrinės statybos (519)
BelAE

Sputnik Lietuva apkaltinta "dezinformacija" apie Lietuvos poziciją BelAE atžvilgiu

(atnaujinta 14:43 2021.02.27)
Tuo tarpu "Debunk.eu" iniciatyvą, kuria agentūra kaltinama "dezinformacija", finansuoja viena didžiausių Lietuvos žiniasklaidos priemonių, kuri ne kartą buvo pastebėta platinant melagingas naujienas

VILNIUS, vasario 27 — Sputnik. Lietuva apkaltino Rusijos žiniasklaidą, įskaitant agentūrą Sputnik Lietuva, "dezinformacija" apie Vilniaus poziciją BelAE atžvilgiu. Tai teigiama "Debunk.eu" projekto medžiagoje.

"Pirmoji ir didžiausia dezinformacijos banga sutapo su sausio 11 d. Lietuvos Energetikos ministerijos paskelbtu pranešimu, kad Lietuva vis dėlto perka ir vartoja Astravo AE pagamintą elektrą, nors ir buvo priimti tai draudžiantys įstatymai", — aiškino "Debunk.eu" vyresnysis analitikas Algirdas Kazlauskas.

"Debunk.eu" straipsnyje teigiama, kad planas, parengtas blokuoti BelAE, Rusijos žiniasklaidoje buvo "interpretuotas" kaip Lietuvos spaudimas kitoms Baltijos šalims.

"Dezinformacijos" pikas, ekspertų teigimu, buvo sausio 13 dieną, kai Laisvės gynėjų dieną Lietuvoje buvo paleistas pirmasis Baltarusijos AE energijos blokas visu pajėgumu.

Kaip tvirtinama, Rusijos žiniasklaida neva nurodė, kad Lietuva neturi jokios įtakos aplink ją vykstantiems procesams.

Be to, pasak straipsnio autorių, buvo bandoma pabrėžti esamus nesutarimus tarp Baltijos šalių, o kai kuriose medžiagose Lietuva buvo apkaltinta bandymu didinti spaudimą kaimyninėms šalims, kad jos vykdytų nepagrįstą politiką atsisakant pirkti pigią baltarusišką elektrą.

"Palyginus su gruodžiu, atsirado naujas siužetas, kuris lietuviams nurodė į tai, kad dėl BelAE pasirodymo jie gali kaltinti tik save. Daugiau nei keliolikoje straipsnių buvo žinia, kad Lietuvos susierzinimą dėl BelAE galima paaiškinti ne deklaruojamais aplinkos, o grynai ekonominiais motyvais", — rašoma straipsnyje.

Visų pirma buvo nurodyta, kad Lietuva pavydi Baltarusijai, kuri, skirtingai nei kaimyninė šalis, sugebėjo savo teritorijoje pasistatyti atominę elektrinę ir dabar BelAE tampa pagrindiniu SGD terminalo Klaipėdoje konkurentu.

"Remiantis prokremliška žiniasklaida, nuožmus Lietuvos pasipriešinimas ir bandymai įgyvendinti visišką Baltarusijos atominės elektrinės blokadą yra bandymas pažeisti antimonopolinius Europos Sąjungos teisės aktus ir prieštarauti Trečiajam energetikos paketui. Be to, buvo pasakyta, kad žlugus [Baltarusijos prezidento] Aleksandro Lukašenkos režimui, Lietuva jau kitą dieną tariamai pakeis savo požiūrį į elektros energiją iš Baltarusijos", — sakoma straipsnyje.

"Debunk.eu" duomenimis, daugiau kaip 84 procentai straipsnių, kurių turinys yra "melagingas ar klaidinantis", parašytas rusų kalba, o daugiau nei 15 procentų — lietuviškai. Kaip pagrindiniai "dezinformatoriai" buvo įvardyti portalai Sputniknews.ru, Baltnews.lt ir Tehnowar.ru. Šiame sąraše taip pat pateikiama nuoroda į lietuvišką Sputnik Lietuva versiją.

Tuo tarpu "Debunk.eu" iniciatyvą, kuria agentūra kaltinama "dezinformacija", finansuoja viena didžiausių Lietuvos žiniasklaidos priemonių, kuri ne kartą buvo pastebėta platinant melagingas naujienas.

Pernai spalį Europos Vadovų Taryba Twitter'yje paskelbė vaizdo įrašą apie projektą. Vaizdo įraše pasakojama apie Lietuvos žurnalisto, kovojančio su "dezinformacija ir netikromis naujienomis", darbą. Tada vartotojams buvo rodoma filmuota medžiaga su laikraščių ir žurnalų pavadinimais. Tarp jų buvo ne socialiniai-politiniai leidiniai, o leidiniai su receptais ir sporto laikraščiai.

2016 metų lapkričio mėnesį Europos Parlamentas priėmė rezoliuciją, kurioje nurodė, kad reikia pasipriešinti Rusijos žiniasklaidai, o "Sputnik" ir RT yra pagrindinės dokumente įvardijamos "grėsmės". Nemažai Vakarų politikų, įskaitant Amerikos senatorius ir Kongreso narius, Prancūzijos prezidentą, apkaltino "Sputnik" ir RT kišimusi į rinkimus JAV ir Prancūzijoje, tačiau nepateikė jokių to įrodymų. Rusijos pareigūnai teigė, kad tokie pareiškimai yra nepagrįsti.

Opozicija Rusijos žiniasklaidai ypač aktyvi Baltijos šalyse. Visų pirma, Lietuvoje reguliariai raginama užblokuoti Rusijos televizijos kanalus, nes jie perteikia požiūrį, kuris skiriasi nuo "vienintelio teisingo".

Ginčas dėl Astravo AE

Vilnius nuo pat pradžių kritikavo Baltarusiją dėl elektrinės statybos, priekaištaudamas dėl "nesaugumo", nepaisant to, kad objektas perėjo visus būtinus ir net papildomus TATENA ir kitų susijusių institucijų patikrinimus. Daugelis ekspertų patvirtino elektrinės saugumą.

Ilgą laiką Lietuvai nepavykdavo įtikinti kaimynines Baltijos šalis atsisakyti elektros energijos iš BelAE. Rugpjūčio pabaigoje Ryga paskelbė, kad nustos prekiauti elektra su Minsku, jei BelAE pradės veikti, tačiau tuo pat metu Latvija gali tęsti prekybą elektra su trečiosiomis šalimis, naudodama ryšį tarp Latvijos ir Rusijos.

Anksčiau Baltarusijos energetikos ministerija pareiškė, kad vietoj produktyvaus dialogo Lietuva ir toliau šaukia apie "Astravo AE grėsmę Europai" ir sąmoningai tarptautinėse platformose propaguoja prieš Baltarusiją nukreiptą retoriką.

Tegai:
BelAe, Rusijos žiniasklaida, dezinformacija, Sputnik Lietuva
Temos:
Astravo atominės elektrinės statybos (519)
Dar šia tema
Ekspertas patarė Lietuvai išeinant iš BRELL prisiminti apledėjusį Teksasą
Būsena — nervinga. Lietuva suprato, kad Rusijos ir Latvijos energetika jai nepavaldi
Lietuva papasakojo EK, kaip energija "prasiskverbia" iš Baltarusijos
Mobilus punktas Vilniuje

Vilniuje plečiamos periodinio testavimo nuo koronaviruso grupės

(atnaujinta 16:06 2021.02.27)
Vilniaus miesto savivaldybė ragina įstaigų vadovus motyvuoti savo darbuotojus tirtis profilaktiškai

VILNIUS, vasario 27 — Sputnik. Sveikatos apsaugos ministerijai praplėtus profilaktinio periodinio testavimo grupes, jau nuo šeštadienio Vilniuje daugiau visuomenės grupių galės išsiaiškinti, ar yra persirgę koronavirusu, ir ar šiuo metu nėra viruso nešiotojai, atlikdami tyrimus mobiliajame punkte, praneša miesto savivaldybės spaudos tarnyba.

Iki šiol teisę į profilaktinius periodinius tyrimus turėjo tik medikai, socialinės globos įstaigų darbuotojai, ikimokyklinio, priešmokyklinio ir pradinio ugdymo pedagogai, psichologai ar psichoterapeutai, dirbantys kontaktiniu būdu.

Vilnius
© Sputnik / Владислав Адамовский

Nuo šiol reguliariai testuotis dėl koronaviruso galės: visi socialines paslaugas teikiantys darbuotojai; visi pedagogai ir dėstytojai, turintys kontaktą su mokiniais ar studentais; vaistinių darbuotojai; muziejų, kitų ekspozicijų erdvių, bibliotekų, jų ir valstybės archyvų skaityklų ir valstybės kultūrinių rezervatų direkcijų darbuotojai; profesionalių scenos menų kolektyvų (chorų, teatrų trupių, orkestrų ir kt.) darbuotojai; valstybei svarbias funkcijas vykdantys darbuotojai, dirbantys nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbiose įmonėse; audinių ūkių darbuotojai; vidaus reikalų sistemoje dirbantys specialistai, muitinės, policijos pareigūnai, ugniagesiai gelbėtojai ir kt.; institucijų, įstaigų ir organizacijų darbuotojai bei savanoriai, užtikrinantys Lietuvos Respublikos karantino režimo priemonių laikymosi kontrolę.

Profilaktinio testavimo, atliekant PGR tyrimą tikslas — nustatyti šiuo metu COVID-19 sergantį žmogų, net jeigu jis nejaučia jokių simptomų, taip užkertant kelią protrūkių atsiradimui. PGR testavimas sutinkantiems darbuotojams vykdomas periodiškai. Įstaigų vadovai koordinuoja darbuotojų periodinių profilaktinių tyrimų procesą, kad būtų užtikrintas tinkamas tyrimų periodiškumas.

Serologinis antikūnų testas atliekamas, siekiant sužinoti, ar asmuo persirgo COVID-19 liga. Profilaktiniai tyrimai nėra tikslingi ir nevykdomi asmenims, kurie persirgo COVID-19 liga ir nuo teigiamo SARS-Cov-2 PGR / antigeno testo rezultato praėjo mažiau nei 90 dienų; turi COVID-19 ligos serologinio antikūnų testo teigiamą rezultatą, jei praėjo mažiau nei 60 dienų; paskiepyti COVID-19 ligos vakcina pagal pilną skiepijimo schemą mažiau nei 90 dienų laikotarpiu.

Profilaktiniame testavime dalyvaujantys darbuotojai registruojasi per Karštosios koronaviruso linijos 1808 sistemą telefonu arba elektroniniu būdu pildant elektroninę registracijos formą ir pasirenka registracijos tipą PGR profilaktiniai tyrimai tikslinėms grupėms.

Vilniaus miesto savivaldybė ragina įstaigų vadovus motyvuoti savo darbuotojus tirtis profilaktiškai.

Tegai:
koronavirusas, Vilnius
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Lietuvoje per parą nustatyti 626 nauji koronaviruso atvejai
Estijoje transportuojant sugadintos vakcinos nuo COVID-19
Vokietijos laikraštis rašo, kad "Sputnik V" gali būti hitas