Astravo AE, archyvinė nuotrauka

Vaičiūnas pareiškė, kad Astravo AE boikotas neturės įtakos elektros kainai vartotojams

(atnaujinta 13:05 2020.09.15)
Energetikos ministro teigimu, baltarusiškos elektros dalis Lietuvos elektros importe yra per menka, kad galėtų daryti įtaką šio energijos ištekliaus rinkos formavimui

VILNIUS, rugsėjo 15 — Sputnik. Astravo atominės elektrinės generuojamos elektros energijos boikotas neturės įtakos kainoms Lietuvos vartotojams, pareiškė energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas, praneša TASS.

"Astravo AE paleidimas ir mūsų atsisakymas pirkti jos pagamintą energiją tikrai neturės įtakos mūsų elektros kainai", — sakė jis.

Ministerijos vadovo teigimu, baltarusiškos elektros dalis Lietuvos elektros importe yra per menka, kad galėtų daryti įtaką šio energijos ištekliaus rinkos formavimui. "Elektra iš Baltarusijos importo portfelyje sudaro maždaug iki 5 proc. Net jeigu būtų kainos dempingavimas ir Baltarusija elektrą duotų nemokamai, tai praktiškai neturėtų jokios įtakos mūsų rinkai", — pareiškė ministras.

Seimas paskelbė Astravo AE grėsme nacionaliniam saugumui ir 2017 metais teisiškai uždraudė pirkti bei eksportuoti jos pagamintą energiją. Lietuva, Latvija ir Estija susitarė nutraukti prekybą elektros energija su Baltarusija po to, kai Astrave bus paleista elektrinė. Tam planuojama panaudoti elektros kilmės sertifikatų sistemą.

Fizinis paleidimas — branduolinio kuro pakrovimas į pirmąjį BelAE energetinį bloką — įvyko rugpjūčio 7 dieną. Stoties gamybinę veiklą planuojama pradėti ketvirtąjį šių metų ketvirtį.

Tegai:
Astravo AE, Žygimantas Vaičiūnas
Temos:
Astravo atominės elektrinės statybos (519)
Dar šia tema
Kas daugiau pažadės: Lietuva ir Latvija susirėmė Baltarusijos ringe
Konservatoriai reikalauja sustabdyti energetikos ministro įgaliojimus
Lietuva ir kelios Europos Sąjungos šalys paragino Baltarusiją užtikrinti BelAE saugumą
Baltarusijos AE

Lietuva papasakojo EK, kaip energija "prasiskverbia" Baltarusijos

(atnaujinta 14:45 2021.02.27)
Pasak Kreivio, norint išvengti baltarusių elektros patekimo į Baltijos šalis, reikalinga nauja trišalė metodika

VILNIUS, vasario 27 — Sputnik. Lietuva tikisi Europos Komisijos paramos užtikrinant visišką BelAE energijos blokavimą, sakė energetikos ministras Dainius Kreivys. Apie tai pranešė Energetikos ministerijos spaudos tarnyba.

"Baltarusiška elektra, kuri fiziškai patenka į Lietuvą per BY ir LT jungtį, yra suprekiaujama Latvijos prekybos zonoje — tokiu būdu Lietuva vartoja ir sumoka už baltarusišką elektrą. Tai kelia grėsmę Baltijos šalių elektros tinklų sinchronizacijos projektui, sukuria priklausomybę nuo importo iš trečiųjų šalių ir taip trukdo siekti Europos Sąjungos žaliosios energetikos tikslų", — teigė energetikos ministras Dainius Kreivys, nuotoliniu būdu susitikęs su už energetiką atsakinga eurokomisare Kadri Simson.

Pasak jo, norint užkirsti kelią baltarusių elektros energijos patekimui į Baltijos šalis, reikalingas naujas trišalis metodas.

Pasak Lietuvos energetikos ministerijos, Simson susitikime patikino, kad Lietuva džiaugiasi visapusiška EK parama sprendžiant klausimą su BelAE.

Taip pat Kreivys ir Europos Komisijos narė aptarė Baltijos šalių elektros tinklų sinchronizavimo su žemyninės Europos tinklais procesą. Lietuvos ministras pabrėžė, kad šalis siekia paspartinti svarbiausių sinchronizavimo projektų įgyvendinimą, kad Baltijos šalių elektros sistemos veiktų savarankiškai. Simson savo ruožtu patikino, kad Baltijos šalys gali būti tikros dėl Europos Komisijos politinės paramos šiam projektui.

Ginčas dėl Astravo AE

Vilnius nuo pat pradžių kritikavo Baltarusiją dėl elektrinės statybos, priekaištaudamas dėl "nesaugumo", nepaisant to, kad objektas perėjo visus būtinus ir net papildomus TATENA ir kitų susijusių institucijų patikrinimus. Daugelis ekspertų patvirtino elektrinės saugumą.

Ilgą laiką Lietuvai nepavykdavo įtikinti kaimynines Baltijos šalis atsisakyti elektros energijos iš BelAE. Rugpjūčio pabaigoje Ryga paskelbė, kad nustos prekiauti elektra su Minsku, jei BelAE pradės veikti, tačiau tuo pat metu Latvija gali tęsti prekybą elektra su trečiosiomis šalimis, naudodama ryšį tarp Latvijos ir Rusijos.

Baltarusijos energetikos ministerija pareiškė, kad vietoj produktyvaus dialogo Lietuva ir toliau šaukia apie "Astravo AE grėsmę Europai" ir sąmoningai tarptautinėse platformose propaguoja prieš Baltarusiją nukreiptą retoriką.

Tegai:
Lietuva, Astravo AE, Baltarusija
Temos:
Astravo atominės elektrinės statybos (519)
BelAE

Sputnik Lietuva apkaltinta "dezinformacija" apie Lietuvos poziciją BelAE atžvilgiu

(atnaujinta 14:43 2021.02.27)
Tuo tarpu "Debunk.eu" iniciatyvą, kuria agentūra kaltinama "dezinformacija", finansuoja viena didžiausių Lietuvos žiniasklaidos priemonių, kuri ne kartą buvo pastebėta platinant melagingas naujienas

VILNIUS, vasario 27 — Sputnik. Lietuva apkaltino Rusijos žiniasklaidą, įskaitant agentūrą Sputnik Lietuva, "dezinformacija" apie Vilniaus poziciją BelAE atžvilgiu. Tai teigiama "Debunk.eu" projekto medžiagoje.

"Pirmoji ir didžiausia dezinformacijos banga sutapo su sausio 11 d. Lietuvos Energetikos ministerijos paskelbtu pranešimu, kad Lietuva vis dėlto perka ir vartoja Astravo AE pagamintą elektrą, nors ir buvo priimti tai draudžiantys įstatymai", — aiškino "Debunk.eu" vyresnysis analitikas Algirdas Kazlauskas.

"Debunk.eu" straipsnyje teigiama, kad planas, parengtas blokuoti BelAE, Rusijos žiniasklaidoje buvo "interpretuotas" kaip Lietuvos spaudimas kitoms Baltijos šalims.

"Dezinformacijos" pikas, ekspertų teigimu, buvo sausio 13 dieną, kai Laisvės gynėjų dieną Lietuvoje buvo paleistas pirmasis Baltarusijos AE energijos blokas visu pajėgumu.

Kaip tvirtinama, Rusijos žiniasklaida neva nurodė, kad Lietuva neturi jokios įtakos aplink ją vykstantiems procesams.

Be to, pasak straipsnio autorių, buvo bandoma pabrėžti esamus nesutarimus tarp Baltijos šalių, o kai kuriose medžiagose Lietuva buvo apkaltinta bandymu didinti spaudimą kaimyninėms šalims, kad jos vykdytų nepagrįstą politiką atsisakant pirkti pigią baltarusišką elektrą.

"Palyginus su gruodžiu, atsirado naujas siužetas, kuris lietuviams nurodė į tai, kad dėl BelAE pasirodymo jie gali kaltinti tik save. Daugiau nei keliolikoje straipsnių buvo žinia, kad Lietuvos susierzinimą dėl BelAE galima paaiškinti ne deklaruojamais aplinkos, o grynai ekonominiais motyvais", — rašoma straipsnyje.

Visų pirma buvo nurodyta, kad Lietuva pavydi Baltarusijai, kuri, skirtingai nei kaimyninė šalis, sugebėjo savo teritorijoje pasistatyti atominę elektrinę ir dabar BelAE tampa pagrindiniu SGD terminalo Klaipėdoje konkurentu.

"Remiantis prokremliška žiniasklaida, nuožmus Lietuvos pasipriešinimas ir bandymai įgyvendinti visišką Baltarusijos atominės elektrinės blokadą yra bandymas pažeisti antimonopolinius Europos Sąjungos teisės aktus ir prieštarauti Trečiajam energetikos paketui. Be to, buvo pasakyta, kad žlugus [Baltarusijos prezidento] Aleksandro Lukašenkos režimui, Lietuva jau kitą dieną tariamai pakeis savo požiūrį į elektros energiją iš Baltarusijos", — sakoma straipsnyje.

"Debunk.eu" duomenimis, daugiau kaip 84 procentai straipsnių, kurių turinys yra "melagingas ar klaidinantis", parašytas rusų kalba, o daugiau nei 15 procentų — lietuviškai. Kaip pagrindiniai "dezinformatoriai" buvo įvardyti portalai Sputniknews.ru, Baltnews.lt ir Tehnowar.ru. Šiame sąraše taip pat pateikiama nuoroda į lietuvišką Sputnik Lietuva versiją.

Tuo tarpu "Debunk.eu" iniciatyvą, kuria agentūra kaltinama "dezinformacija", finansuoja viena didžiausių Lietuvos žiniasklaidos priemonių, kuri ne kartą buvo pastebėta platinant melagingas naujienas.

Pernai spalį Europos Vadovų Taryba Twitter'yje paskelbė vaizdo įrašą apie projektą. Vaizdo įraše pasakojama apie Lietuvos žurnalisto, kovojančio su "dezinformacija ir netikromis naujienomis", darbą. Tada vartotojams buvo rodoma filmuota medžiaga su laikraščių ir žurnalų pavadinimais. Tarp jų buvo ne socialiniai-politiniai leidiniai, o leidiniai su receptais ir sporto laikraščiai.

2016 metų lapkričio mėnesį Europos Parlamentas priėmė rezoliuciją, kurioje nurodė, kad reikia pasipriešinti Rusijos žiniasklaidai, o "Sputnik" ir RT yra pagrindinės dokumente įvardijamos "grėsmės". Nemažai Vakarų politikų, įskaitant Amerikos senatorius ir Kongreso narius, Prancūzijos prezidentą, apkaltino "Sputnik" ir RT kišimusi į rinkimus JAV ir Prancūzijoje, tačiau nepateikė jokių to įrodymų. Rusijos pareigūnai teigė, kad tokie pareiškimai yra nepagrįsti.

Opozicija Rusijos žiniasklaidai ypač aktyvi Baltijos šalyse. Visų pirma, Lietuvoje reguliariai raginama užblokuoti Rusijos televizijos kanalus, nes jie perteikia požiūrį, kuris skiriasi nuo "vienintelio teisingo".

Ginčas dėl Astravo AE

Vilnius nuo pat pradžių kritikavo Baltarusiją dėl elektrinės statybos, priekaištaudamas dėl "nesaugumo", nepaisant to, kad objektas perėjo visus būtinus ir net papildomus TATENA ir kitų susijusių institucijų patikrinimus. Daugelis ekspertų patvirtino elektrinės saugumą.

Ilgą laiką Lietuvai nepavykdavo įtikinti kaimynines Baltijos šalis atsisakyti elektros energijos iš BelAE. Rugpjūčio pabaigoje Ryga paskelbė, kad nustos prekiauti elektra su Minsku, jei BelAE pradės veikti, tačiau tuo pat metu Latvija gali tęsti prekybą elektra su trečiosiomis šalimis, naudodama ryšį tarp Latvijos ir Rusijos.

Anksčiau Baltarusijos energetikos ministerija pareiškė, kad vietoj produktyvaus dialogo Lietuva ir toliau šaukia apie "Astravo AE grėsmę Europai" ir sąmoningai tarptautinėse platformose propaguoja prieš Baltarusiją nukreiptą retoriką.

Tegai:
BelAe, Rusijos žiniasklaida, dezinformacija, Sputnik Lietuva
Temos:
Astravo atominės elektrinės statybos (519)
Dar šia tema
Ekspertas patarė Lietuvai išeinant iš BRELL prisiminti apledėjusį Teksasą
Būsena — nervinga. Lietuva suprato, kad Rusijos ir Latvijos energetika jai nepavaldi
Lietuva papasakojo EK, kaip energija "prasiskverbia" iš Baltarusijos
Mobilus punktas Vilniuje

Vilniuje plečiamos periodinio testavimo nuo koronaviruso grupės

(atnaujinta 16:06 2021.02.27)
Vilniaus miesto savivaldybė ragina įstaigų vadovus motyvuoti savo darbuotojus tirtis profilaktiškai

VILNIUS, vasario 27 — Sputnik. Sveikatos apsaugos ministerijai praplėtus profilaktinio periodinio testavimo grupes, jau nuo šeštadienio Vilniuje daugiau visuomenės grupių galės išsiaiškinti, ar yra persirgę koronavirusu, ir ar šiuo metu nėra viruso nešiotojai, atlikdami tyrimus mobiliajame punkte, praneša miesto savivaldybės spaudos tarnyba.

Iki šiol teisę į profilaktinius periodinius tyrimus turėjo tik medikai, socialinės globos įstaigų darbuotojai, ikimokyklinio, priešmokyklinio ir pradinio ugdymo pedagogai, psichologai ar psichoterapeutai, dirbantys kontaktiniu būdu.

Vilnius
© Sputnik / Владислав Адамовский

Nuo šiol reguliariai testuotis dėl koronaviruso galės: visi socialines paslaugas teikiantys darbuotojai; visi pedagogai ir dėstytojai, turintys kontaktą su mokiniais ar studentais; vaistinių darbuotojai; muziejų, kitų ekspozicijų erdvių, bibliotekų, jų ir valstybės archyvų skaityklų ir valstybės kultūrinių rezervatų direkcijų darbuotojai; profesionalių scenos menų kolektyvų (chorų, teatrų trupių, orkestrų ir kt.) darbuotojai; valstybei svarbias funkcijas vykdantys darbuotojai, dirbantys nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbiose įmonėse; audinių ūkių darbuotojai; vidaus reikalų sistemoje dirbantys specialistai, muitinės, policijos pareigūnai, ugniagesiai gelbėtojai ir kt.; institucijų, įstaigų ir organizacijų darbuotojai bei savanoriai, užtikrinantys Lietuvos Respublikos karantino režimo priemonių laikymosi kontrolę.

Profilaktinio testavimo, atliekant PGR tyrimą tikslas — nustatyti šiuo metu COVID-19 sergantį žmogų, net jeigu jis nejaučia jokių simptomų, taip užkertant kelią protrūkių atsiradimui. PGR testavimas sutinkantiems darbuotojams vykdomas periodiškai. Įstaigų vadovai koordinuoja darbuotojų periodinių profilaktinių tyrimų procesą, kad būtų užtikrintas tinkamas tyrimų periodiškumas.

Serologinis antikūnų testas atliekamas, siekiant sužinoti, ar asmuo persirgo COVID-19 liga. Profilaktiniai tyrimai nėra tikslingi ir nevykdomi asmenims, kurie persirgo COVID-19 liga ir nuo teigiamo SARS-Cov-2 PGR / antigeno testo rezultato praėjo mažiau nei 90 dienų; turi COVID-19 ligos serologinio antikūnų testo teigiamą rezultatą, jei praėjo mažiau nei 60 dienų; paskiepyti COVID-19 ligos vakcina pagal pilną skiepijimo schemą mažiau nei 90 dienų laikotarpiu.

Profilaktiniame testavime dalyvaujantys darbuotojai registruojasi per Karštosios koronaviruso linijos 1808 sistemą telefonu arba elektroniniu būdu pildant elektroninę registracijos formą ir pasirenka registracijos tipą PGR profilaktiniai tyrimai tikslinėms grupėms.

Vilniaus miesto savivaldybė ragina įstaigų vadovus motyvuoti savo darbuotojus tirtis profilaktiškai.

Tegai:
koronavirusas, Vilnius
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Lietuvoje per parą nustatyti 626 nauji koronaviruso atvejai
Estijoje transportuojant sugadintos vakcinos nuo COVID-19
Vokietijos laikraštis rašo, kad "Sputnik V" gali būti hitas