Rusijos prezidento V. Putino kalba 75-ojoje JT Generalinės Asamblėjos sesijoje

"Nepaisant kivirčų ir nepasitikėjimo". Putinas pasiūlė JT Generalinėje Asamblėjoje

(atnaujinta 11:00 2020.09.23)
Dėl COVID-19 pandemijos šių metų renginys vyko vaizdo formatu: Generalinė Asamblėja rekomendavo lyderiams ir ministrams įrašyti vaizdo pranešimus, kad juos būtų galima parodyti per diskusijas

VILNIUS, rugsėjo 23 — Sputnik. JT Generalinės Asamblėjos sesijos aukšto lygio savaitė prasidėjo koronaviruso pandemijos sąlygomis. Pasaulio lyderiai virtualiai "suvažiavo" į būstinę Niujorke. Tai leido svečiams iš Irano ir KLDR nesijaudinti dėl Amerikos vizos, o protokolo tarnyboms — nederinti prezidentų tvarkaraščių. Bet ir derybos laukuose ir kuluaruose buvo neįmanomos. Tačiau kalbėta apie gyvybiškai svarbius dalykus ekrane — pirmiausia apie epidemiją ir pasekmes ekonomikai.

Virtuali diskusija

"Ateitis, kurios mes norime, ir JT, kurios mums reikia" — taip pavadinta šių metų sesija, kurią pasiūlė organizacijos generalinis sekretorius Antonijus Guteresas. Ir vargu ar Generalinė Asamblėja ateityje norės pakartoti virtualų formatą, tačiau pasirinkimo paprasčiausiai nebuvo. Niujorkas, kur yra JT būstinė, yra epidemijos centre. Ir nedaugelis šalių vadovų rizikuotų čia atvykti. Be to, dar ir atlaikyti privalomą dviejų savaičių karantiną.

Todėl Generalinė Asamblėja pakvietė valstybių vadovus įrašyti vaizdo pranešimus, kurie buvo parodyti per diskusijas. Keli svečiai, po vieną iš kiekvienos šalies, stebėjo veiksmą per didįjį ekraną salėje. 15 minučių buvo skirta atstovo įžanginei kalbai salėje ir valstybės vadovo kalbos transliacijai. Ir nors kalbos buvo įrašytos iš anksto, daugelis viršijo skirtą laiką.

"Kiniškas" virusas

JAV prezidento kreipimasis buvo trumpiausias iš visų, su kuriais jis čia jau kalbėjo — šiek tiek daugiau nei septynias minutes. Pavyzdžiui, prieš trejus metus jis kalbėjo keturiasdešimt vieną minutę. Tiesa, tai daugiau nei kompensavo JAV nuolatinės atstovės JT Kelly Kraft įžanginė kalba. Ji ilgai vardijo Trampo administracijos nuopelnus tarptautinėje arenoje: ji paminėjo susitarimus su Izraeliu, Serbijos ir Kosovo susitarimą ir paliaubas Sirijos Idlibe.

Chmeimim oro bazė Sirijoje, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Максим Блинов

Trampas pradėjo nuo koronaviruso, pavadindamas jį "kinišku", ir tęsė griežtą Pekino kritiką. Tame tarpe ir dėl "paleisto į pasaulį maro". Be to, jis paragino JT spręsti "tikras problemas" — tai, jo nuomone, terorizmas, moterų priespauda, ​​priverstinis darbas, prekyba narkotikais, prekyba žmonėmis ir sekso prekyba, etninis valymas, persekiojimas dėl religinių priežasčių.

Kinijos Liaudies Respublikos pirmininkas, kalbėdamas netrukus po Trampo, patikino, kad Kinija yra pasirengusi aktyviai dalyvauti tarptautiniuose moksliniuose tyrimuose, kad nustatytų koronaviruso kilmę ir kaip jis perduodamas. "Mes ir toliau dalinsimės savo patirtimi, diagnostikos ir gydymo metodais su savo partneriais, teiksime pagalbą ir paramą šalims, kurioms to reikia", — pažadėjo Si Dzinpingas. Pasak jo, kelios Kinijos vakcinos jau yra trečiojoje klinikinių tyrimų stadijoje.

Pandemijos akivaizdoje šalys turi suvienyti jėgas, pabrėžė jis. Pasaulio sveikatos organizacijos vaidmenį, kurį Trampas dažnai kritikuoja, Kinijos lyderis laiko "pagrindiniu ir vadovaujamu".

"Kinija yra didžiausia besivystanti šalis pasaulyje. Mes niekada nesieksime hegemonijos, ekspansijos ir įtakos sferų kūrimo. Mes neketiname su niekuo rengti karo — nei šalto, nei karšto", — užbaigė KLR pirmininkas.

Iš esmės naujas iššūkis

Rusijos prezidentas, kaip ir jo kolegos, iš anksto įrašė kreipimąsi. Gyvai jis kalbėjo Generalinėje Asamblėjoje prieš penkerius metus. Tada jis pažymėjo, kad reikia suvienyti pastangas kovojant su teroristų grupuote, kuri sukrečia civilizuotą žmoniją savo žiaurumu. Šis pasisakymas įvyko 2015 metų rugsėjo 28 dieną. O rugsėjo 30 dieną Rusijos aviacijos ir kosmoso pajėgos pradėjo pirmuosius oro smūgius prieš kovotojus Sirijos teritorijoje. Rusijos aviacijos veiksmai leido nukreipti situaciją Damasko naudai ir išstumti teroristus.

Vladimiras Putinas šią kalbą pradėjo prisimindamas dvi sukaktis: 75-ąsias Antrojo pasaulinio karo pabaigos ir Jungtinių Tautų sukūrimo metines. Atsižvelgdama į šiandienines pasaulio politikos subtilybes, JT oriai vykdo savo pagrindinę misiją — apsaugoti pasaulį, mano Rusijos prezidentas. Kalbant apie diskusijas dėl organizacijos reformos, Maskvos logika yra ta, kad Saugumo Taryba turėtų labiau atsižvelgti į visų šalių interesus, tačiau tuo pačiu metu, kaip ir anksčiau, ji turėtų būti pagrindinė grandis pasaulinėje valdymo sistemoje.

"Mes visi susiduriame su iš esmės nauju iššūkiu — koronaviruso pandemija, — perėjo Putinas į antrąją savo kalbos temą. — Karantinai, sienų uždarymas, daugelio sunkių problemų sukėlimas praktiškai visų valstybių piliečiams — visa tai yra šiandienos realybė".

Dar teks įvertinti su epidemija susijusio socialinio ir ekonominio šoko mastą. Bet jau akivaizdu, kad norint atkurti pasaulinę ekonomiką, reikės labai daug laiko. Be to, ankstesnės antikrizinės priemonės ne visada veiks, tiki Rusijos prezidentas. Reikės naujų, nestandartinių sprendimų. Šalys jas gali išspręsti tik kartu. Tai yra svarbiausia užduotis tiek JT, tiek G20 valstybėms.

Putinas vėl atkreipė dėmesį į Rusijos pasiūlymą sukurti "žaliuosius koridorius", kuriuose nebūtų prekybos karų ir sankcijų, pirmiausia būtiniausioms prekėms, vaistams ir asmeninėms apsaugos priemonėms. Apskritai pasaulinės prekybos išvalymas, išvadavimas iš kliūčių, iš neteisėtų sankcijų galėtų būti gera pagalba atkuriant pasaulinį augimą ir sumažinant nedarbą.

"Tai iš tiesų yra opiausia pasaulinė socialinė problema, todėl dabar politikos misija yra atverti kelią prekybai, bendriems projektams ir sąžiningai konkurencijai, o ne surišti rankas verslo iniciatyvoms", — tvirtino Putinas.

Pandemija taip pat paaštrino daugybę etinių ir technologinių problemų. Pažangios skaitmeninės technologijos leido greitai atskurti švietimo sistemą, dirbtinis intelektas — pasirinkti optimalias gydymo schemas. Tačiau, kaip ir bet kuri kita naujovė, skaitmeninės technologijos yra linkusios į nekontroliuojamą platinimą ir medžiaga gali patekti į radikalų ir ekstremistų rankas. Todėl kibernetinio saugumo klausimai nusipelno rimčiausios diskusijos JT platformoje, pabrėžė Putinas.

Sveikatos priežiūros srityje, kaip ir ekonomikoje, būtina kuo labiau pašalinti kliūtis partnerystei. Rusijos prezidentas pasiūlė artimiausiu metu surengti aukšto lygio internetinę konferenciją, kurioje dalyvautų valstybės, suinteresuotos bendradarbiauti kuriant vakcinas nuo koronaviruso.

Belaukiant asmeninio susitikimo

"Gerbiami kolegos, aš noriu dar kartą pabrėžti: Rusija dės visas pastangas, kad skatintų taikų, diplomatinį regioninių krizių ir konfliktų sprendimą, — į auditoriją kreipėsi Putinas. — Nepaisant visų ginčų ir nesutarimų, kartais kai kurių kolegų nesupratimo ir net nepasitikėjimo, mes atkakliai siūlysime konstruktyvias, vienijančias iniciatyvas, visų pirma ginklų kontrolės srityje. Tai taip pat taikoma cheminių, biologinių ir toksinių ginklų draudimui".

Vilnius
© Sputnik / Владислав Адамовский

Be to, Maskva tikisi abipusio santūrumo diegiant naujas raketų sistemas. Rusija jau paskelbė moratoriumą vidutinio ir trumpojo nuotolio raketų dislokavimui Europoje ir kituose pasaulio regionuose tol, kol JAV susilaikys nuo to. "Mes, deja, negirdime jokios reakcijos į mūsų pasiūlymą nei iš Amerikos, nei iš jos sąjungininkų", — sakė Putinas.

Rusija taip pat imasi iniciatyvos sudaryti teisiškai įpareigojantį susitarimą, dalyvaujant visoms pirmaujančioms kosmoso pajėgoms, kuris numatytų ginklavimosi kosmose, jėgos panaudojimą ar jėgos grėsmę kosminiams objektams draudimą.

Apibendrindamas Putinas priminė pasiūlymą sušaukti "Didžiojo penketo" šalių aukščiausiojo lygio susitikimą: kartu su Rusija tai yra JAV, Kinija, Prancūzija ir Didžioji Britanija. Tikslas yra patvirtinti pagrindinius elgesio tarptautiniuose reikaluose principus, parengti būdus, kaip veiksmingai išspręsti aktualiausias mūsų laikų problemas. Iniciatyva sulaukė visų dalyvių palaikymo. Ir dabar Maskva tikisi surengti tiesioginį viršūnių susitikimą, kai tik leis epidemiologinė situacija.

Oro gynybos sistema NASAMS, archyvinė nuotrauka

Lietuvos kariuomenei perduota vidutinio nuotolio oro gynybos sistema NASAMS

(atnaujinta 18:03 2020.10.30)
Iki 2021 metų bus baigtas personalo rengimas ir pradėta ginkluotės integracija į bendrą NATO oro gynybos sistemą

VILNIUS, spalio 30 — Sputnik. Lietuvos kariuomenei penktadienį buvo oficialiai perduota vidutinio nuotolio oro gynybos sistema NASAMS, praneša kariuomenės spaudos tarnyba.

Po sėkmingo sistemos testavimo tai patvirtinantį dokumentą Lietuvos kariuomenės Karinių oro pajėgų Oro gynybos batalione spalio 30 dieną pasirašė Krašto apsaugos ministerijos ir NASAMS gamintojos Norvegijos kompanijos "Kongsberg" atstovai. Ši sistema į Lietuvos kariuomenės Oro gynybos batalioną iš Norvegijos buvo atgabenta šią vasarą.

Kaip pažymėjo krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis, su NASAMS kariomenė įsigijo sukomplektuotą ir integruotą vidutinio nuotolio oro gynybos pajėgumą, kurio trūko ir kurio iki šiol šalis neturėjo.

"Su šios sistemos atėjimu sustiprėjo Lietuvos oro erdvės gynyba, toliau yra stiprinamas atgrasymas. Apjungiant visus bendros gynybos sistemos komponentus į vieną visumą, mes galime pasiekti gerą rezultatą, kuris privers potencialius priešininkus permąstyti savo ketinimus, o mums tai suteiks daugiau saugumo bei veiksmų laisvės", — pabrėžia Lietuvos kariuomenės vadas generolas leitenantas Valdemaras Rupšys.

NASAMS — plačiausiai naudojama vidutinio nuotolio oro gynybos sistema NATO valstybėse. Lietuvos kariuomenės įsigyta sistema yra pati naujausia — trečiosios kartos NASAMS (NASAMS 3) naudotojos šiuo metu yra tik Lietuvos ir sistemos gamintojų — Norvegijos — kariuomenės.

Įsigytąją sistemą sudaro šie komponentai: ugnies valdymo centrai, raketsvaidžiai, ryšio įranga ir kt. Perkant šią sistemą modernizuota ir šiuo metu Lietuvos kariuomenėje naudojama artimojo nuotolio oro gynybos sistema RBS-70 — abi sistemos bus integruotos į bendrą Lietuvos oro gynybos skydą.

Planuojama, kad iki 2021 metų bus baigtas personalo rengimas ir pradėta ginkluotės integracija į vieningą NATO oro gynybos sistemą.

Daugelis ekspertų mano, kad Vakarų šalys naudojasi isterija dėl "Rusijos grėsmės" kaip priedanga įgyvendindamos savo planus, visų pirma siekdamos telkti NATO ginklus ir kontingentus prie Rusijos Federacijos sienų.

Rusijos vadovybė ne kartą pabrėžė, kad Maskva nesiruošia nieko pulti ir kad Vakarų karinio bloko šalys naudojasi kalbomis apie "galimą Rusijos agresiją" bei kursto antirusišką isteriją.

Tegai:
NATO, kariuomenė
Dar šia tema
Lietuvos kariai testuoja NASAMS sistemos komponentus
Lietuvą pasiekė oro gynybos sistemos NASAMS
Nausėda: NASAMS sistemos elementai Lietuvoje bus išbandyti rugsėjį
Studentai

Ekonomistas: Lukašenkos planus dėl užsienio diplomų bus sunku įgyvendinti

(atnaujinta 17:44 2020.10.30)
Kol kas Lukašenkos pasiūlytos priemonės atrodo techniškai sunkiai įgyvendinamos ir politiškai ginčytinos, mano ekspertas Nikolajus Meževičius

VILNIUS, spalio 30 — Sputnik. Abipusis diplomų pripažinimas toli gražu nėra automatinis reiškinys šiuolaikinėje Europoje, interviu Sputnik Lietuva sakė Rusijos Federacijos Baltijos šalių tyrimų asociacijos vadovas, ekonomikos mokslų daktaras, Sankt Peterburgo valstybinio universiteto profesorius Nikolajus Meževičius.

"Paprastai šalys labai ilgai užtrunka, kol pasiekia abipusį pripažinimą. <...> Mano nuomone, iš esmės kategoriškas atsisakymas pripažinti diplomus yra klaida. Labai pavojinga pakabinti spyną ant arklidės durų po to, kai iš jos jau pavogė arklius. Tas, kas vienaip ar kitaip nusiteikęs prieš valstybę, jis jau vis tiek taip nusiteikęs. Vargu ar diplomo nepripažinimas gali paveikti situaciją. <...> Kol kas siūlomos priemonės atrodo techniškai sunkiai įgyvendinamos ir politiškai ginčytinos", — sakė jis.

Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka pareiškė, kad nurodė vyriausybei artimiausiu metu imtis priemonių dėl užsienio universitetuose baltarusių gautų diplomų nepripažinimo.

Kalbėdamas apie tuos studentus, kurie nori išvykti studijuoti į užsienį, valstybės vadovas pareiškė, kad "jiems ten bus plaunamos smegenys", o tada "juos pakiš mums kaip penktąją koloną".

Tegai:
studentai, universitetai, Baltarusija
Temos:
Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų
Dar šia tema
LG: Baltarusijos sienos uždarymas nepaveikė geležinkelių transporto
Lietuvos pasieniečiai papasakojo, kas gali įvažiuoti į Baltarusiją
Ekspertas: Lukašenka elgiasi teisingai, stebėdamas pasienį su Lietuva
Spalio 31

Kokia šiandien diena: spalio 31-osios šventės

(atnaujinta 18:01 2020.10.30)
Nuo spalio 31 dienos iki metų galo lieka 61 dienos, dienos ilgis — 09 val. 26 min. Šiandien švenčiamas Helovinas bei minima svarbi bažnytinė šventė — Reformacijos diena

Spalio 31 yra 304-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių, šiais keliamaisiais metais — 305-a. Nuo šios dienos iki metų galo lieka 61 dienos.

2020 metų spalio 31 dieną saulė teka 07:19, leidžiasi 16:45, dienos ilgis — 09 val. 26 min.

Helovinas

Į Lietuvą vis dažniau pūsteli modernūs europietiški ar amerikietiški vėjai. Vieniems tai suteikia džiaugsmo ir pelno, kitiems kelia pasipiktinimą.

Helovinas — tai šventė, vykstanti spalio 31 dieną JAV šios šventės metu vaikai dėvi specialius kostiumus ir vaikšto po žmonių namus, sakydami: "Pokštas arba saldainis". Daugelis iš moliūgų išsiskaptuoja žibintus. Taip pat pasakojamos baisios istorijos, žiūrimi siaubo filmai, krečiamos šunybės. Pavadinimas Helovinas (angl. Halloween, sutraukta iš All Hallows' Eve 'Visų šventųjų vakaras') kilęs iš senosios anglų kalbos.

Helovino šaknys glūdi senovėje švęstų naujųjų metų ir mirusiųjų šventėse. 800 metais katalikų bažnyčia šią šventę pavadino Visų šventųjų diena ir leido ją oficialiai švęsti lapkričio 1 dieną. Taigi, žmonės ir toliau galėjo švęsti įprastą šventę, tik kitu pavadinimu. Tą dieną būdavo laikomos mišios ir jos buvo vadinamos Visų šventųjų mišiomis.

Tradicija persirenginėti įvairiais kostiumais atsirado Airijoje ar Škotijoje maždaug XIX amžiuje. JAV ji išplito XX amžiaus pradžioje. Ketvirtajame dešimtmetyje JAV parduotuvėse jau pasirodė pirmieji masinės gamybos šventiniai kostiumai. Tradiciškai, kostiumai imituoja antgamtines, dažniausiai baisias būtybes — vaiduokliai, skeletai, raganos, velniai. Naujesniais laikais įkvėpimo semiamasi ir iš fantastikos kūrinių — "Svetimas", "Grobuonis" ir panašiai. Taip pat iš superherojų komiksų, siaubo filmų ir kt.

Reformacijos diena

Spalio 31 dieną drauge su visu evangeliškuoju pasauliu minima Reformacijos šventė. 1517 metų spalio 31-ąją Vitenberge augustinų vienuolis, kunigas, teologijos mokslų daktaras Martynas Liuteris paskelbė 95 tezes, kviesdamas diskutuoti apie to meto bažnyčioje įsigalėjusias nuo Biblijos mokymo nutolusias praktikas.

Ši diena laikoma Bažnyčios atgimimo — Reformacijos sąjūdžio, per kelerius metus apėmusio didžiąją Europos dalį, pradžia. Reformacija keitė Bažnyčios sampratą, o kartu buvo ir reikšmingas visuomenės raidos veiksnys, skatinęs švietimą, gimtosios kalbos vartojimą. Taip pat Lietuvoje.

Reformacijos diena — spalio 31-oji — yra įtraukta į Lietuvos Respublikos atmintinų dienų sąrašą. Dėl Reformacijos dienos oficialaus pripažinimo 2017 metais, minint Reformacijos 500 metų jubiliejų, į Lietuvos Respublikos Seimą kreipėsi Lietuvos Reformacijos istorijos ir kultūros draugija.   

Ši diena Lietuvos istorijoje

1904 metais suvaidintas pirmasis spektaklis lietuviškai — Keturakio komedija "Amerika pirtyje";

1938 metais Kaune oficialiai pristatyta pirmoji lietuviška farmakopėja;

1940 metais Lietuvos TSR nutarė nacionalizuoti namus, kurių naudingasis plotas viršijo 220 kv.m;

1950 metais buvo pasirašytas TSRS aukštojo mokslo ministro Sergejaus Kaftanovo įsakymas "Dėl Kauno universiteto reorganizavimo į Kauno politechnikos ir Kauno medicinos institutus"

2015 metais įvyko didžiausia žaidimų kultūros paroda Baltijos šalyse "GameON".

Savo vardadienį šiandien švenčia Antoninas, Benignas, Liucilė, Tanvilė, Vygandas.

Tegai:
Lietuva, šventės, šventė
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai