Lietuvoje atidengtas paminklas miško brolių vadui

Lietuvoje atidengtas paminklas "miško brolių" vadui

(atnaujinta 18:34 2020.10.06)
Atidarymo ceremonijoje sostinėje dalyvavo šalies prezidentas, ministras pirmininkas ir Seimo pirmininkas

VILNIUS, spalio 6 — Sputnik. Vilniuje, Antakalnio kapinėse, atidengtas paminklas "miško brolių" vadui Adolfui Ramanauskui (Vanagui), praneša Prezidentūros spaudos tarnyba.

Ceremonijoje dalyvavo prezidentas Gitanas Nausėda ir pirmoji ponia. Jie pagerbė Ramanausko atminimą ir padėjo vainiką. Taip pat dalyvavo ministras pirmininkas Saulius Skvernelis ir Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis.

Открытие памятника командиру лесных братьев Адольфасу Раманаускасу (Ванагасу) на Антакальнисском кладбище в Вильнюсе
Paminklo "miško brolių" vadui Adolfui Ramanauskui (Vanagui) atidarymas Antakalnio kapinėse, Vilniuje.

Antkapis buvo įrengtas valstybės vadovų panteone, prie Antakalnio kapinių, kur tą pačią dieną prieš dvejus metus buvo perlaidoti Vanago palaikai.

Nausėda pažymėjo, kad paminklas "miško brolių" vadui yra "paminklas ir visiems jo bendražygiams".

Paminklą pašventino Vilniaus arkivyskupas metropolitas Gintaras Grušas.

Interviu Sputnik Lietuva istorikas ir publicistas Armenas Gasparianas teigė, kad Lietuva iš tikrųjų stato paminklą lietuvių žudikui, nors respublikoje viskas pateikiama per prizmę, kad jis kovojo už šalies "laisvę ir nepriklausomybę".

Открытие памятника командиру лесных братьев Адольфасу Раманаускасу (Ванагасу) на Антакальнисском кладбище в Вильнюсе
Paminklo "miško brolių" vadui Adolfui Ramanauskui (Vanagui) atidarymas Antakalnio kapinėse, Vilniuje.

"Miško brolių" vadas

Nepaisant to, kad Lietuvoje Ramanauskas (Vanagas) oficialiai laikomas "nacionaliniu didvyriu", daugelio ekspertų ir paprastų Lietuvos žmonių akimis jis toks nėra. 1957 metais Sovietų teismas paskelbė nuosprendį "partizanui", kuriame pabrėžė jo dalyvavimą nusikaltimuose prieš Lietuvos gyventojus.

Nuosprendyje buvo nurodyta, kad Ramanauskas (Vanagas) buvo "vienas iš aktyvių nacionalistinio pogrindžio lyderių" ir "padarė daug sunkių nusikaltimų", o jo pavaldiniai vykdė teroristinę veiklą, visų pirma, jie žudė eilinius piliečius, apiplėšė ir sunaikino turtą. Be to, pažymima, kad "pietų Lietuvoje, kur veikė jam (Ramanauskui Vanagui) pavaldžios grupuotės, buvo nužudyta apie 8000 sovietų piliečių — suaugusiųjų ir vaikų".

Lietuvos "partizanai" prisijungdavo prie "miško brolių" — nacionalistiškai nusiteikusių ginkluotų grupuočių, veikusių šalyje 1940–1950 m. Antrojo pasaulinio karo metu daugelis prieš sovietų režimą stojo į nacistinės Vokietijos pusę. "Miško broliai" galimai dalyvavo civilių naikinime ir sovietų partijos darbuotojų žudyme.

Tegai:
paminklas, Adolfas Ramanauskas-Vanagas
NATO laivai Klaipėdoje, archyvinė nuotrauka

Ekspertas: kol ES nerimauja dėl Minsko, JAV perkels karius arčiau Rusijos

(atnaujinta 20:03 2020.10.21)
Bet kokiu atveju, tai yra Vašingtono provokacija, kurią jis daro susiklosčius jam labai palankiai politinei situacijai, sako karo ekspertas Ivanas Konovalovas

VILNIUS, spalio 21 — Sputnik. Jungtinės Valstijos svarsto galimybę išlaikyti mechanizuotąją brigadą šalia Rusijos Federacijos sienų ne rotacijos principu, bet nuolat, sakė JAV gynybos sekretorius Markas Esperis. Tai 2-oji kavalerijos brigada.

Pokalbyje su Sputnik Lietuva karo ekspertas, Strateginės konjunktūros centro direktorius Ivanas Konovalovas pažymėjo, kad JAV naudojasi patogiu momentu, kol Europoje suirutė.

"Dabar jiems patogiausia perskirstyti savo karius arčiau Rusijos ir Baltarusijos sienų, kol Europoje kilęs sąmyšis dėl to, kas vyksta Baltarusijoje. Apskritai, tai yra nerimą kelianti situacija, bet kodėl tada nutylėti, kai amerikiečiai vis tiek padidins savo buvimą palei buvusias tarybines sienas. Jie tiesiog naudojasi šiuo momentu. Tai labai naudinga šioje politinėje situacijoje. Pavojaus laipsnis yra tas, kad tai bet kokiu atveju yra provokuojami veiksmai", — sakė ekspertas.

Liepos mėnesį pranešta apie dalies amerikiečių kariuomenės išvedimą iš Vokietijos ir dislokavimą kitose Europos šalyse. Pentagonas minėjo diskusijas apie šių dalinių dislokavimą toliau į rytus, arčiau Rusijos sienų.

NATO nuolat didina karinį kontingentą šalia Rusijos sienų. Baltijos šalys aktyviai sudaro didelio masto gynybos sutartis su JAV, paaiškindamos tai "Rusijos grėsme", nors Maskva ne kartą neigė šiuos kaltinimus.

NATO Europoje: plėtros istorija
© Sputnik
NATO Europoje: plėtros istorija
Tegai:
Rusija, JAV
Dar šia tema
Rusijos generalinis štabas skundėsi dėl uždarų NATO ir JAV karinių pratybų pobūdžio
Konservatoriai reikalauja, kad vyriausybė sudarytų sąlygas JAV karių buvimui Lietuvoje
"Pastatė prieš faktą": kaip Europa mokės už JAV karines bazes
"Jie patys to nesitikėjo": kas darosi JAV kariniam jūrų laivynui
Kijevas, archyvinė nuotrauka

Rusija ir Ukraina pirmą kartą per daugelį metų aptaria prekybinį bendradarbiavimą

(atnaujinta 19:15 2020.10.21)
Neseniai Rusijos lyderis Vladimiras Putinas palaikė ministro pirmininko Michailo Mišustino idėją leisti prekes į šalį tiekti kai kurioms Ukrainos pramonės įmonėms

VILNIUS, spalio 21 — Sputnik. Maskvoje vyksta pirmasis po 2014 metų sausio mėnesio Rusijos ir Ukrainos susitikimas, skirtas prekybiniam ir ekonominiam bendradarbiavimui, praneša RIA Novosti korespondentas.

Kremlius, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Кирилл Каллиников

Apvalųjį stalą organizavo Rusijos prekybos ir pramonės rūmai ir asociacija "Ukrainos mašinų gamintojų ir darbdavių lyga "Ukrmašstroj".

Rusijai atstovauja prekybos rūmų vadovas Sergejus Katyrinas ir sąjungos "Belgorodskaja TPP" generalinis direktorius Vladimiras Gerasimenka, partijos "Opozicijos platforma — Už gyvenimą" politinės tarybos pirmininkas Viktoras Medvedčiukas, Aukščiausiosios Rados deputatas Aleksandras Koltunovičius, asociacijos "Ukrmašstroj" valdybos pirmininkas Vladimiras Saščenka.

Anksčiau Medvedčiukas pareiškė, kad Ukrainos mašinų gamintojų ir darbdavių lyga "Ukrmašstroj" apima daugiau nei 240 įmonių, kurios yra apkrautos 10–30 % dėl to, kad trūksta eksporto į Rusiją.

Neseniai Rusijos lyderis Vladimiras Putinas palaikė ministro pirmininko Michailo Mišustino idėją leisti prekes į šalį tiekti kai kurioms Ukrainos pramonės įmonėms, tarp jų ir bendrovei "Bratslav", mašinų gamybos gamyklai "Barskij" ir kartono bei konteinerių gamyklai "Rubežanskij". Rusijos ministrų kabineto vadovas taip pat išreiškė viltį, kad Kijevas atsakys teigiamai.

Tegai:
Rusija, Ukraina
Ruduo, archyvinė nuotrauka

Ruduo įsibėgėja: ateina lietus ir stiprus vėjas

(atnaujinta 21:55 2020.10.21)
Sinoptikai prognozuoja, kad artimiausiomis dienomis ir naktimis tikėtini lietūs, pūs stiprus vėjas

VILNIUS, spalio 22 — Sputnik. Artimiausiomis dienomis Lietuva atsidurs iš vakarų keliaujančio ciklono pietinėje dalyje, kurioje siaučia stiprus vėjas, praneša Hidrometeorologijos spaudos tarnyba.

Ketvirtadienio rytą pūs pietų, pietvakarių 7–12 m/s vėjas, pajūryje stiprės iki 15 m/s. Žemiausia temperatūra svyruos tarp 6–11 laipsnių šilumos.

Dieną vietomis, daugiausia šiauriniuose ir vakariniuose rajonuose, trumpai palis. Vėjas pietvakarių, vakarų, 9–14 m/s, daug kur gūsiai 15–20 m/s. Aukščiausia temperatūra sieks 13–17 laipsnių šilumos.

Penktadienį, spalio 23 dieną, daugelyje rajonų protarpiais palis. Pūs stiprus pietvakarių, vakarų vėjas — gūsiai sieks 15–20 m/s. Temperatūra naktį 8–13, dieną 11–16 laipsnių šilumos.

Spalio 24-ios naktį vietomis nedidelis lietus, dieną lis, kai kur smarkiai. Vėjas vakarų, pietvakarių, 8–13 m/s, dieną vietomis gūsingas. Temperatūra naktį 5–10, dieną 9–14 laipsnių šilumos.

Spalio 25-ios naktį vietomis trumpai palis, dieną žymesnio lietaus nenumatoma. Naktį ir rytą kai kur tvyros rūkas. Vėjas pietinių krypčių, rims. Temperatūra naktį 4–9, dieną 10–13 laipsnių šilumos.

Spalio 26-ios dieną vakariniuose rajonuose palis. Vėjas pietryčių, naktį apysmarkis, dieną gūsingesnis. Temperatūra naktį 3–8, dieną 10–13 laipsnių šilumos.

Spalio orai Lietuvoje ir Vilniuje
© Sputnik
Spalio orai Lietuvoje ir Vilniuje

 

Tegai:
lietus, ruduo