Svetlana Tichanovskaja

Tichanovskaja susitiko su Merkel ir padovanojo jai opozicijos vėliavos spalvų skėtį

(atnaujinta 18:42 2020.10.06)
Tichanovskaja pabrėžė, kad protestai šalyje yra ne kova su Rusija ar ES, o šalies politinės krizės pasekmė

VILNIUS, spalio 6 — Sputnik. Buvusi kandidatė į prezidentus Svetlana Tichanovskaja susitiko su Vokietijos kanclere Angela Merkel ir pareiškė, kad opozicija tikisi finansinės paramos, pagalbos nepriklausomai žiniasklaidai ir pilietinėms organizacijoms, kad pavyktų įveikti politinę krizę šalyje. Apie tai pranešė Baltarusijos opozicijos lyderė savo "Telegram" kanale.

Tichanovskaja išreiškė būtinybę sustabdyti smurtą ir išlaisvinti politinius kalinius Baltarusijoje. Ji pabrėžė, kad protestai šalyje yra ne kova su Rusija ar ES, o šalies politinės krizės pasekmė. Jos nuomone, pagrindinis opozicijos tikslas — pasiekti, kad būtų surengti nauji prezidento rinkimai.

Susitikimo metu Tichanovskaja padovanojo Merkel opozicijos vėliavos spalvų skėtį ir Vladimiro Orlovo knygą vokiečių kalba.

Rugsėjo 30 dieną pranešta, kad Tichanovskaja pradėjo formuoti "šešėlinę vyriausybę". Pasak buvusios kandidatės į Baltarusijos prezidentus, ji ir toliau vienija visas demokratines jėgas, kad įveiktų politinę krizę šalyje ir surengtų naujus prezidento rinkimus.

Tegai:
Angela Merkel, Svetlana Tichanovskaja, Baltarusija
Temos:
Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų (470)
Dar šia tema
ES pareikšta, kad Minsko reikalavimas Lietuvai ir Lenkijai trukdo dialogui
Tichanovskaja pareiškė norinti susitikti su Putinu
Lietuva atšaukia savo ambasadorių iš Baltarusijos
Baltarusijos AE

Ekspertas: ES rūpi ne BelAE saugumas, o galimybė daryti spaudimą Minskui

(atnaujinta 17:57 2020.10.26)
Objektas pastatytas naudojant naujausias Rusijos technologijas. Pateikdamos sąlygas elektrinės statybai, ES šalys taip daro politinį ir ekonominį spaudimą Baltarusijai, mano ekspertas Sergejus Kondratjevas

VILNIUS, spalio 26 — Sputnik. Baltarusijoje statoma atominė elektrinė (BelAE) yra daug saugesnė nei didžioji dauguma atominių elektrinių, veikiančių Vakarų Europoje, interviu Sputnik Lietuva pasakė vyresnysis Energetikos ir finansų instituto ekspertas Sergejus Kondratjevas.

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda ir Europos Komisijos viceprezidentas Valdis Dombrovskis aptarė BelAE saugumo klausimus, jos būsimą paleidimą ir solidarumo priemones šiuo klausimu Europos Sąjungoje, praneša Prezidentūros spaudos tarnyba.

Lietuvos vadovas eilinį kartą pareiškė, kad Baltarusija pradeda eksploatuoti pirmąjį bloką, "ignoruodama branduolinės saugos problemas ir neįgyvendindama streso testų rekomendacijų".

Ekspertas Sergejus Kondratjevas pareiškė, kad BelAE pastatyta naudojant naujausias Rusijos technologijas, kuriose atsižvelgiama į visą atominių elektrinių eksploatavimo patirtį.

"Ir šia prasme, tiesą sakant, naujoji Baltarusijos atominė elektrinė yra daug saugesnė nei didžioji dauguma atominių elektrinių, veikiančių Vakarų Europoje. Todėl man gana sunku paaiškinti, su kuo susijęs šis pareiškimas. Manau, kad, žinoma, ES šalys gali pateikti tam tikras sąlygas Baltarusijai, susijusias su Baltarusijos atominės elektrinės eksploatavimu, tačiau vargu ar tai galima paaiškinti susirūpinimu saugumu. Didesniu mastu tai yra politinio spaudimo klausimas", — pasakė jis ir pridūrė, kad dabar prie šio prisijungia ekonominis aspektas.

Pasak eksperto, dabar Baltarusija yra sudėtingoje padėtyje, ir situacija aplink BelAE gali būti spaudimo svertas Minskui.

"Bet dar kartą norėčiau pabrėžti, kad, mano nuomone, tai neturi nieko bendro su pačios atominės elektrinės saugumu, kad [Baltarusijos] atominė elektrinė yra viena saugiausių atominių objektų Europoje, ką, be kita ko, patvirtinto TATENA patikrinimai", — pareiškė ekspertas.

Baltarusijos AE statyba

Baltarusijos AE — didžiausias Rusijos ir Baltarusijos ekonominis projektas; jos statybos generalinis rangovas yra "Atomstroiexport" ("Rosatom" dalis). AE turi du VVER-1200 reaktorius, kurių bendra instaliuota elektrinė galia yra 2400 MW. Pirmajai Baltarusijos atominei elektrinei buvo pasirinktas pažangus 3+ kartos Rusijos projektas, kuris visiškai atitinka tarptautinius standartus ir TATENA saugos rekomendacijas. 2-ojo bloko eksploatavimo pradžia numatyta 2022 metais.

Lietuva nuo pat BelAE statybos pradžios priešinosi projektui.

Anot valdžios, pasirinkta vieta, esanti vos už 50 kilometrų nuo Vilniaus, yra "nesaugi" ir kelia "grėsmę respublikos nacionaliniam saugumui".

Tačiau, kita vertus, branduolinis objektas perėjo visus būtinus ir net papildomus TATENA ir kitų specializuotų institucijų patikrinimus. Daugelis ekspertų patvirtino jėgainės saugumą.

Kaip interviu Sputnik Lietuva pažymėjo Rusijos energetinio saugumo tyrimų centro direktorius Antonas Chlopkovas, Vilniui padėtis su BelAE yra tik būdas daryti politinį spaudimą Baltarusijai. Tai neturi nieko bendro su realiu Lietuvos susirūpinimu dėl statomos atominės elektrinės eksploatavimo.

Tegai:
Baltarusija, Astravo atominė elektrinė (AE), ES
Temos:
Astravo atominės elektrinės statybos
Dar šia tema
Nuomonė: BelAE boikotavimas koronaviruso metu nėra gera idėja Baltijos šalims
"Rosatom" vadovas pasiūlė asmeniškai surengti ekskursiją po BelAE Lietuvos valdžiai
Baltarusijos energetikos ministerija: pirmasis BelAE energijos blokas parengtas 98 %
Seimo posėdis, archyvinė nuotrauka

"Liberalų sąjūdis" nori vadovauti trims ministerijoms

(atnaujinta 16:59 2020.10.26)
Partija taip pat tikisi paskirti savo atstovą į Seimo pirmininko postą. Pasak pirmininko pavaduotojos Editos Rudelienės, Seimo pirmininke galėtų tapti Viktorija Čmilytė-Nielsen

VILNIUS, spalio 26 — Sputnik. Liberalų sąjūdžio partijos lyderė Viktorija Čmilytė-Nielsen teigė, kad naujojoje vyriausybėje jos partija norėtų paskirti švietimo, mokslo ir sporto, aplinkos, ekonomikos ir inovacijų ministrus, taip pat Seimo pirmininką. Ji apie tai pranešė spaudos konferencijoje.

"Liberalų sąjūdis" rinkimuose į Seimą gavo 13 mandatų ir derina koaliciją su konservatoriais ("Tėvynės sąjunga - Lietuvos krikščionys demokratai") ir Laisvės partija.

"Mums reikalingi postai yra susiję su mūsų programos prioritetais", — sakė Čmilytė-Nielsen.

Partijos pirmininko pavaduotoja Edita Rudeliene paaiškino, kad "Liberalų sąjūdis" Seimo pirmininke skirtų Čmilytėę-Nielsen. Pati partijos vadovė teigė, kad svarbiausia "Liberalų sąjūdžiui" yra kuo sklandžiau perimti darbą, kuris stringa labiausiai.

Ingrida Šimonytė
© Sputnik / Владислав Адамовский

Pasak Čmilytės-Nielsen, tai situacija sveikatos priežiūros sistemoje, kuri kiekvieną dieną tampa vis sudėtingesnė, ir, žinoma, mūsų finansinės būklės įvertinimas.

Ji taip pat nustatė keturis pagrindinius liberalų prioritetus.

Pasak jos, tai visų pirma, tai yra mokesčių bazės stabilumas, kita kryptis yra švietimas, trečioji kryptis yra aplinkos apsauga, ketvirtoji - regioninė politika.

Savo ruožtu "Liberalų sąjūdžio" frakcijos narys Simonas Gentvilas sakė, kad jei bus išrinktas į Aplinkos ministerijos vadovo postą, jis pakeis dabartinį automobilių registracijos mokestį.

Penkių procentų barjerą  įveikė šešios partijos: Tėvynės sąjunga - Lietuvos krikščionys demokratai, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, Darbo partija, Lietuvos socialdemokratų partija, Laisvės partija ir Liberalų sąjūdis.

Kas valdys Lietuvą: išrinktas 2020-2024 metų kadencijos Seimas
© Sputnik
Kas valdys Lietuvą: išrinktas 2020-2024 metų kadencijos Seimas
Tegai:
Liberalų sąjūdis, Seimas
Temos:
Lietuvos Seimo rinkimai — 2020
Dar šia tema
Aiškėja naujasis Seimas: paskelbti preliminarūs Seimo rinkimų rezultatai
Nausėda pareiškė, kad baigėsi sudėtingiausi Seimo rinkimai

Lietuva balsavo: kaip įvyko antrasis Seimo rinkimų turas

(atnaujinta 16:10 2020.10.26)
  • Голосование во втором туре выборов в Сейм Литвы, 25 октября 2020 года
  • Голосование во втором туре выборов в Сейм Литвы, 25 октября 2020 года
  • Голосование во втором туре выборов в Сейм Литвы, 25 октября 2020 года
  • Голосование во втором туре выборов в Сейм Литвы
  • Избирательный участок в Вильнюсе, второй тур парламентских выборов, 25 октября 2020 года
  • Женщина с ребенком опускает свой бюллетень на избирательном участке во время второго тура парламентских выборов в Вильнюсе, 25 октября 2020 года
  • Голосование во втором туре выборов в Сейм Литвы
  • Президент Литвы Гитанас Науседа с женой Дианой Науседене досрочно проголосовали на втором туре выборов в Сейм
  • Даля Грибаускайте проголосовала во втором туре выборов в Сейм Литвы, 20 октября 2020 года
  • Предварительное голосование второго тура выборов в Сейм
  • Голосование во втором туре выборов в Сейм Литвы, 25 октября 2020 года
  • Премьер-министр Литвы Саулюс Сквернялис досрочно проголосовал на втором туре выборов в Сейм
  • Голосование во втором туре выборов в Сейм Литвы, 25 октября 2020 года
  • Ингрида Шимоните и Габриэлюс Ландсбергис
  •  Ингрида Шимоните и Габриэлюс Ландсбергис  разговаривают с журналистами после объявления победы на всеобщих выборах в Литве, 25 октября 2020 года
  • Ингрида Шимоните
  • Ингрида Шимоните уезжает после объявления победы на всеобщих выборах в Литве, 26 октября 2020 года
Rinkėjų aktyvumas pasirodė buvo mažesnis nei pirmajame ture. Kaip įvyko pagrindinė balsavimo diena — Sputnik Lietuva nuotraukų galerijoje

Lietuvoje baigėsi Seimo rinkimai. Apdorojus visų rinkimų apygardų duomenis, buvo paskelbti preliminarūs rezultatai. Remiantis jais, nugalėjo konservatorių partija "Tėvynės Sąjunga — Lietuvos krikščionys demokratai".

Antroje vietoje atsidurė valdančioji partija "Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga".

Penkių procentų ribą peržengė ir Darbo partija, Lietuvos socialdemokratų partija, Laisvės partija ir Liberalų sąjūdis.

  • Голосование во втором туре выборов в Сейм Литвы, 25 октября 2020 года
    © AP Photo / Mindaugas Kulbis

    Antrasis Seimo rinkimų turas vyko spalio 25 dieną. Rinkimų apylinkės veikė iki 20:00. Prieš tai vyko išankstinis balsavimas ir balsavimas namuose.

  • Голосование во втором туре выборов в Сейм Литвы, 25 октября 2020 года
    © AP Photo / Mindaugas Kulbis

    Rinkimų metu buvo imtasi kovos su koronaviruso plitimu priemonių. Visi rinkėjai, savanoriai ir Vyriausiosios rinkimų komisijos nariai dėvėjo apsaugines priemones.

  • Голосование во втором туре выборов в Сейм Литвы, 25 октября 2020 года
    © AP Photo / Mindaugas Kulbis

    Nors VRK ragino piliečius neatvesti žmonių, kurie nebalsuos, į rinkimų apylinkes, kai kurie gyventojai atvyko su mažais vaikais.

  • Голосование во втором туре выборов в Сейм Литвы
    © Sputnik / Владислав Адамовский

    Nuotraukoje: rinkimų į Lietuvos Seimą balsadėžė.

  • Избирательный участок в Вильнюсе, второй тур парламентских выборов, 25 октября 2020 года
    © AP Photo / Mindaugas Kulbis

    Nuotraukoje: rinkėjai balsuoja rinkimų apylinkėje Vilniuje.

  • Женщина с ребенком опускает свой бюллетень на избирательном участке во время второго тура парламентских выборов в Вильнюсе, 25 октября 2020 года
    © AP Photo / Mindaugas Kulbis

    Nuotraukoje: moteris su vaiku per antrąjį parlamento rinkimų turą Vilniuje nuleidžia savo balsavimo biuletenį rinkimų apylinkėje.

  • Голосование во втором туре выборов в Сейм Литвы
    © Sputnik / Владислав Адамовский

    Iš viso balsavimo teisę antrajame ture turi 2 310 860 žmonių.

  • Президент Литвы Гитанас Науседа с женой Дианой Науседене досрочно проголосовали на втором туре выборов в Сейм

    Nuotraukoje: Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda ir jo žmona Diana Nausedienė antrojo turo metu balsavo iš anksto.

  • Даля Грибаускайте проголосовала во втором туре выборов в Сейм Литвы, 20 октября 2020 года

    Buvusi prezidentė Dalia Grybauskaitė iš anksto balsavo antrajame Seimo rinkimų ture.

  • Предварительное голосование второго тура выборов в Сейм

    VRK pažymėjo, kad antrajame ture balsavimas vyko ramiai, sklandžiai, tačiau rinkėjų aktyvumas buvo mažesnis nei pirmajame ture.

  • Голосование во втором туре выборов в Сейм Литвы, 25 октября 2020 года
    © AFP 2020 / PETRAS MALUKAS

    Policijos duomenimis, Lietuvos Seimo rinkimai praėjo gana ramiai, jokių ypatingų incidentų neužfiksuota.

  • Премьер-министр Литвы Саулюс Сквернялис досрочно проголосовал на втором туре выборов в Сейм
    © AP Photo / Mindaugas Kulbis

    Lietuvos ministras pirmininkas Saulius Skvernelis iš anksto balsavo antrajame Seimo rinkimų ture.

  • Голосование во втором туре выборов в Сейм Литвы, 25 октября 2020 года
    © AFP 2020 / PETRAS MALUKAS

    Nuotraukoje: vyras įmeta rinkimų biuletenį Seimo rinkimų metu. Į rinkimų apylinkes be kaukės galėjo įeiti tik vaikai iki šešerių metų.

  • Ингрида Шимоните и Габриэлюс Ландсбергис
    © Sputnik / Владислав Адамовский

    Nuotraukoje: Tėvynės sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratų partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis ir konservatorių rinkimų sąrašo lyderė Ingrida Šimonytė. TS-LKD partija užėmė pirmąją vietą po balsų skaičiavimo.

  •  Ингрида Шимоните и Габриэлюс Ландсбергис  разговаривают с журналистами после объявления победы на всеобщих выборах в Литве, 25 октября 2020 года
    © REUTERS / ANDRIUS SYTAS

    Po rinkimų konservatorių rinkimų sąrašo lyderė Ingrida Šimonytė paskelbė ketinanti tapti Lietuvos ministre pirmininke. Dabar šią poziciją užima Saulius Skvernelis.

  • Ингрида Шимоните
    © Sputnik / Владислав Адамовский

    Pernai prezidento rinkimuose Ingrida Šimonytė varžėsi su Gitanu Nausėda, tačiau jai nepavyko laimėti.

  • Ингрида Шимоните уезжает после объявления победы на всеобщих выборах в Литве, 26 октября 2020 года
    © REUTERS

    Nuotraukoje: TS-LKD atstovė Ingrida Šimonyte išvažiuoja po pergalės Seimo rinkimuose paskelbimo.

Tegai:
Lietuva, Seimo rinkimai, Seimas
Temos:
Lietuvos Seimo rinkimai — 2020