Baltarusijos ambasada Lietuvoje, archyvinė nuotrauka

Politologė: Minsko ir Vilniaus santykiai dar nėra kritiški

(atnaujinta 20:18 2020.10.06)
Tačiau situacija su ambasadorių atšaukimu rodo, kad šalių sąveika nėra geriausia, sako politologė Kira Sazonova

VILNIUS, spalio 7 — Sputnik. Interviu Sputnik Lietuva teisės bei politikos mokslų kandidatė, Rusijos nacionalinės ekonomikos ir viešojo administravimo akademijos docentė prie Rusijos prezidento Kira Sazonova teigė, kad dar per anksti kalbėti apie "kritinę klaidą" santykiuose tarp šalių.

"Žinoma, tai yra neabejotinas signalas oficialiais kanalais, kuris apskritai rodo, kad santykiai dabar nėra geriausiame jų vystymosi etape, todėl sumažės ir konsulatų apimtys. Šiuo atveju matome, kad taip yra dėl atvirai nedraugiškos Lenkijos ir Baltijos šalių politikos po rugpjūčio 9 dienos, po prezidento rinkimų Baltarusijoje", — sakė ji.

Tuo tarpu, pasak Sazonovos, svarbu teisingai interpretuoti signalus diplomatiniais kanalais. Jos nuomone, Baltarusijos ir Lietuvos sąveiką vis dar galima vadinti konstruktyvia.

Praėjusį penktadienį Baltarusijos užsienio reikalų ministerija iškvietė Lietuvos ir Lenkijos ambasadorius ir pasiūlė jų diplomatinių atstovybių skaičių šalyje suderinti su Baltarusija. Lietuvai buvo pasiūlyta sumažinti diplomatų skaičių nuo 25 iki 14, o Lenkijai — nuo 50 iki 18. Taip pat Minskas pranešė, kad Baltarusijos ambasadoriai abiejose šalyse atšaukiami konsultacijoms nuo spalio 5 dienos. Tai padaryti buvo pasiūlyta ir Lenkijos bei Lietuvos ambasadoriams.

Vėliau Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius pareiškė, kad Vilnius neketina atšaukti savo ambasadoriaus iš Baltarusijos konsultacijoms ir sumažinti diplomatų skaičių kaimyninėje šalyje. Panašų atsakymą pateikė ir Lenkija.

Penktadienį Baltarusijos užsienio reikalų ministerija taip pat paskelbė, kad pagal naujas taisykles akredituos visas respublikoje dirbančias užsienio žiniasklaidos priemones. Kol procedūra bus baigta, žurnalistai negalės apšviesti įvykių šioje šalyje.

 

Tegai:
Lietuva, Baltarusija
Temos:
Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų (461)
Dar šia tema
Baltarusija pasiūlė Lietuvai ir Lenkijai suderinti diplomatinių atstovybių skaičių
Baltarusija atšaukė savo ambasadorius iš Lenkijos ir Lietuvos
Ekspertas: Lietuvos prezidentui rūpi pinigų klausimas, bet ne dėl Baltarusijos
Rolandas Paksas, archyvinė nuotrauka

Apeliacinis teismas Paksą pripažino kaltu dėl prekybos poveikiu

(atnaujinta 15:05 2020.10.23)
Teismas buvusiam Lietuvos prezidentui Rolandui Paksui skyrė lygtinę trejų metų laisvės atėmimo bausmę

VILNIUS, spalio 23 — Sputnik. Šiandien Lietuvos apeliacinio teismas panaikino Vilniaus apygardos teismo 2020 metų balandžio 15 dienos išteisinamojo nuosprendžio dalį ir pripažino  būvusį Lietuvos prezidentą Rolandą Paksą kaltu dėl prekybos poveikiu. Apie tai praneša teismo spaudos tarnyba.

Lietuvos apeliacinio teismo nuosprendžiu kaltu dėl prekybos poveikiu pripažintas ir "Lietuvos ryto" žiniasklaidos grupės vadovas Gedvydas Vainauskas. 

"Vainauskas ir Paksas buvo kaltinami prekyba poveikiu – susitarimais pasinaudojant visuomenine padėtimi, pažintimis ir kita įtaka paveikiant Aplinkos ministerijos tarnautojus, kad šie kuo skubiau atliktų prekybos tinklo "Norfa" prekybos centro Prienuose statybos užbaigimo procedūrą", – teigiama pranešime.

Apeliacinės instancijos teismui, įvertinusiam byloje surinktus duomenis, Vainausko ir Pakso tarpusavio pokalbius, neliko jokių abejonių dėl jiems pareikštų kaltinimų pagrįstumo. Teisėjų kolegijos vertinimu, Paksas aiškiai suprato jam Vainausko pateikto pasiūlymo esmę ir, pradėdamas domėtis jo įgyvendinimo galimybėmis, sutiko su pateiktu pasiūlymu, t. y. pažadėjo ir susitarė priimti Vainausko pažadėtą ir pasiūlytą pinigų sumą, sutikdamas paveikti valstybės tarnautojus, kad jie kuo skubiau atliktų prekybos tinklo "Norfa" statomo pastato statybos užbaigimo procedūrą.

Dėl šių neteisėtų veiksmų Lietuvos apeliacinis teismas Vainauską ir Paksą pripažino kaltais.

Lietuvos apeliacinio teismo nuosprendžiu, už prekybą poveikiu Vainauskui paskirta 26 362 eurų bauda, Paksui – trejų metų laisvės atėmimo bausmė, bausmės vykdymą atidedant dvejiems metams ir trims mėnesiams bei paskiriant 25 MGL (975 eurų) dydžio įmoką į Nukentėjusių nuo nusikaltimų asmenų fondą.

Ikiteisminis tyrimas, kurį atliko Specialiųjų tyrimų tarnybos pareigūnai, buvo pradėtas 2016 metais. Pranešimas apie įtarimą prekyba poveikiu tuometiniam Europos Parlamento nariui R. Paksui buvo įteiktas po to, kai Europos Parlamentas 2017 m. birželio mėnesį panaikino jo teisinę neliečiamybę LR generalinio prokuroro Evaldo Pašilio prašymu. Baudžiamoji byla teismui buvo perduota 2017 metų rugsėjį.

Tegai:
Lietuvos apeliacinis teismas, teismas, Rolandas Paksas
Dar šia tema
Seimas nesuteikė Paksui galimybės kandidatuoti į rinkimus
Politologas: Lietuvoje Paksui trukdoma grįžti į politinį gyvenimą
Dalia Grybauskaitė

Tichanovskaja paskelbė vaizdo įrašą su buvusia Lietuvos prezidente

(atnaujinta 12:54 2020.10.23)
Vaizdo įraše taip pat yra buvusi JAV valstybės sekretorė Hilari Klinton ir Europos Komisijos pirmininko pavaduotoja Vera Jurova

VILNIUS, spalio 23 — Sputnik. Buvusi Baltarusijos kandidatė į prezidentus Svetlana Tichanovskaja svetainėje "Telegram" paskelbė vaizdo įrašą, kuriame buvusi Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė išreiškia "paramą Baltarusijos moterims", dalyvaujančioms opozicijos mitinguose.

"I stand with the women of Belarus. Aš palaikau Baltarusijos moteris", — vaizdo pranešime sako politikės.

Po dešimties prezidentavimo metų Grybauskaitė aktyviai dalyvauja savo šalies gyvenime ir tarptautinėje veikloje.

Pasibaigus antrajai jos kadencijai, daugelis šalies politikų manė, kad ji gaus aukštus postus ES, tačiau iki šiol taip neįvyko.

Masiniai opozicijos protestai Baltarusijoje prasidėjo rugpjūčio 9 dieną, po prezidento rinkimų, kuriuos šeštąjį kartą laimėjo Aleksandras Lukašenka, surinkęs 80,1 proc. balsų. Opozicija mano, kad iš tiesų rinkimus laimėjo dabar Lietuvoje esanti Svetlana Tichanovskaja.

Pirmosiomis dienomis saugumo pajėgos veiksmus slopino: prieš protestuotojus, kurie nesutiko su rezultatais, pareigūnai naudojo ašarines dujas, vandens patrankas, garsines granatas, gumines kulkas. Oficialiais duomenimis, pirmosiomis dienomis buvo sulaikyta per 6,7 tūkst. protestuotojų.

Kaip pranešė respublikos Vidaus reikalų ministerija, per riaušes buvo sužeista šimtai žmonių, tarp jų ir daugiau nei 130 teisėsaugos pareigūnų. Valdžia oficialiai patvirtino trijų protestuotojų mirtį.

Protesto akcijos tęsiasi iki šiol, didžiausios — savaitgaliais. Be to, mitinguoja ir Lukašenkos, kurio inauguracija įvyko rugsėjo 23 dieną, šalininkai.

Tegai:
Svetlana Tichanovskaja, Dalia Grybauskaitė
Temos:
Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų (461)
Dar šia tema
Dėl humanitarinių priežasčių į Lietuvą atvyko 507 baltarusiai
Tichanovskaja paprašė, kad Lenkija pakeistų įstatymus dėl baltarusių migrantų