Rusijos URM

Rusijos URM: "Novičiok" vakarietiškas "brendas", RF jo nėra

(atnaujinta 21:44 2020.10.10)
Vokietija pagal Konvenciją dėl Europos Sąjungos valstybių narių savitarpio pagalbos baudžiamosiose bylose turi pasiaiškinti prieš Rusiją dėl situacijos su Aleksejumi Navalnu, pareiškė Rusijos užsienio reikalų ministerija

VILNIUS, spalio 10 — Sputnik. "Novičiok" nuodingų karinių medžiagų grupė — vakarietiškas "brendas", jo Vakarų šalyse yra maždaug 140 variantų, tačiau jo nėra Rusijoje, pranešė Rusijos užsienio reikalų ministerija.

Rusijos URM pažymėjo, kad kalbant apie nuodingą karo medžiagą, Vakaruose vadinamą "Novičiok", jos struktūra ir masės spektras pirmą kartą buvo pristatytas 1998 metais Amerikos standartų instituto spektrinėje duomenų bazėje (NIST 98).

"Nurodoma, kad informacija apie šią medžiagą buvo gauta iš JAV Gynybos departamento tyrimų centro. Vėliau, remiantis minėtu junginiu, buvo sukurta visa nuodingų cheminių medžiagų šeimyna, kuriai netaikoma Cheminio ginklo konvencija. Kartu su amerikiečiais dirbo ne mažiau kaip 20 Vakarų šalių. "Novičiok" — vakarietiškas "brendas". Susintetinta ir yra prieinama šiose šalyse maždaug 140 variantų. Pas mus jo nėra", — rašoma Rusijos užsienio reikalų ministerijos tinklalapio pranešime.

Pareiškime pabrėžiama, kad visi cheminiai ginklai Rusijoje buvo sunaikinti esant griežčiausiai tarptautiniai kontrolei. "Šis sunkus procesas buvo baigtas 2017 metų rugsėjo 27 dieną. Tų pačių metų spalio 11 dieną Cheminio ginklo draudimo organizacijos techninio sekretoriato generalinis direktorius patvirtino galutinį cheminio ginklo sunaikinimą Rusijos Federacijoje", — priminė Užsienio reikalų ministerija.

Raginimas pradėti tyrimą

Ministerija pridūrė, kad Rusijos gydytojai, atlikdami tinklaraštininko Aleksejaus Navalno biomedžiagų tyrimą, nerado apsinuodijimo "Novičiok" pėdsakų. Jų nerado ir kolegos iš Vokietijos "Šaritė" klinikos. "Tačiau Vokietijos kariuomenė tai rado. Beveik po savaitės", — sakė Užsienio reikalų ministerija.

Tuo tarpu Vokietija atsisako perduoti paciento tyrimų rezultatus Rusijai, kad būtų pradėta baudžiamoji byla. "Tam nepakanka pareiškimų apie įtariamą nusikaltimą, kuriuos gali atsiųsti pats nukentėjusysis arba jo teisėtas atstovas. Jų pagrindu atliekamas ikiteisminis patikrinimas", — aiškino Užsienio reikalų ministerija.

Ministerija atkreipė dėmesį į tai, kad Rusijos Federacijos generalinė prokuratūra Berlynui jau išsiuntė keturis teisinės pagalbos prašymus, tačiau visi jie lieka neatsakyti.

"Mes primygtinai reikalaujame vykdyti Vokietijos įsipareigojimus pagal Konvenciją dėl Europos Sąjungos valstybių narių savitarpio pagalbos baudžiamosiose bylose ir jos protokolus. Vokietija turi pasiaiškinti, nors atkakliai nenori to daryti. Nepriimami anksčiau mums išsakyti pasiteisinimai. Jie nėra įtikinami", — sakė Užsienio reikalų ministerija.

Ministerija Navalno "apnuodijimo" istoriją pavadino "surengta antirusiška provokacija".

"Viskas, ko norime, yra gauti teisinę, techninę ir organizacinę pagalbą tiek dvišaliu Rusijos ir Vokietijos formatu, tiek OPCW platformoje, siekiant atlikti išsamų, objektyvų ir nešališką visų įvykio su Navalnu aplinkybių tyrimą. Kaip atsakymą mes gauname agresyvią retoriką ir tiesioginį manipuliavimą faktais", — teigė Užsienio reikalų ministerija.

Ministerija paragino Berlyną "pradėti glaudų, atvirą ir sąžiningą bendradarbiavimą su Rusija Navalno tema".

Aleksejaus Navalno hospitalizacija

Aleksejus Navalnas sunegalavo rugpjūčio 20 dieną lėktuve, skridusiame iš Tomsko į Maskvą. Lėktuvas skubiai nusileido Omske, o tinklaraštininkas buvo išvežtas į ligoninę. Gydytojai diagnozavo medžiagų apykaitos sutrikimus, dėl kurių labai sumažėjo cukraus kiekis kraujyje. Kas tai sukėlė, kol kas nėra aišku, tačiau Navalno kraujyje ir šlapime nuodų nerasta.

Vėliau Navalnas buvo nugabentas į Berlyno "Šaritė" kliniką. Po kelių dienų Vokietijos valdžia paskelbė, kad jis esą buvo apsinuodijęs "Novičiok" grupės medžiaga. Vokietijos vyriausybė taip pat pranešė, kad šias išvadas patvirtino Švedijos ir Prancūzijos laboratorijos, o Berlyno prašymu Cheminio ginklo draudimo organizacija atlieka dar vieną tyrimą.

Maskva išsiuntė Berlyno laboratorijai prašymą pateikti išsamesnės informacijos apie analizės rezultatus, tačiau atsakymo nebuvo. Tuo tarpu prokuratūra ir policija pradėjo tyrimą tą dieną, kai Navalnas buvo paguldytas į ligoninę.

Kita vertus, vienas iš "Novičiok" kūrėjų Leonidas Rinkas išreiškė abejonę, kad tinklaraštininkas buvo apnuodytas būtent šia medžiaga — anot jo, Navalnas neturėjo atitinkamų simptomų. Be to, yra žinoma, kad Vokietijos žvalgybos tarnyba BND turėjo prieigą prie "Novičiok" nuo 1990-ųjų, jį tyrė apie 20 Vakarų valstybių, o Rusija 1992 metais sustabdė plėtrą cheminio ginklo srityje ir 2017 metais sunaikino tokių medžiagų atsargas, tai patvirtino ir Cheminio ginklo draudimo organizacija.

Tegai:
"Novičiok", Aleksejus Navalnas, Rusija
Temos:
Incidentas su Rusijos opozicionieriumi Navalnu (53)
Dar šia tema
Navalnas papasakojo apie susitikimo su Merkel įspūdžius
"Spiegel": Merkel slapta aplankė Navalną "Šaritė" klinikoje
Vilnius, archyvinė nuotrauka

Politologas: Lietuva groja pirmu smuiku reklamuodama Baltarusijos opoziciją Vakarams

(atnaujinta 18:49 2020.10.20)
Baltijos šalis kartu su Lenkija ir NATO neslepia, kad ketina išspręsti Baltarusijos klausimą, taip pat ir jėga, mano politologas Semionas Uralovas

VILNIUS, spalio 20 — Sputnik. Koordinacinė taryba (KT) yra provakarietiška struktūra, interviu Sputnik Lietuva sakė politikos ekspertas, "Sonar-2050" vyriausiasis redaktorius Semionas Uralovas.

"Patinka mums tai ar ne, bet Vakarai pamažu pradeda statyti ant šios Koordinacinės tarybos, ir, žinoma, Lietuva šiuo požiūriu groja pirmu smuiku. Nežinau, ar ši konkreti Koordinacinė taryba bus sėkminga, ši sudėtis, bet apskritai alternatyvių valdžios centrų sukūrimas net užsienyje, apskritai, gana nemaloni istorija", — sakė jis.

Pasak Uralovo, KT gali tapti būsimų kolaborantų įstaiga, nes NATO ir jos jaunesnieji partneriai — Lietuva ir Lenkija — neslepia, kad Baltarusijos klausimą ketina išspręsti ir jėga.

"Jie pasilieka šią teisę ir nuolat tai repetuoja, todėl tokios įstaigos kaip Koordinacinė taryba yra atsarginė civilinė administracija kolaboracijos atveju. <...> Reikalingi apmokyti žmonės, nes šiuolaikinė kolonizacija vykdoma netiesioginiais metodais, todėl reikalingi apmokyti žmonės", — sakė politologas.

Anksčiau Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda susitikime su Šveicarijos nacionalinės tarybos pirmininke Isabelle Moret išreiškė paramą Baltarusijos opozicijos Koordinacinei tarybai. Pasak jo, "Baltarusijos koordinavimo taryba yra esminė opozicijos institucija, galinti palaikyti dialogą, vedantį į naujus, demokratiškus rinkimus".

Koordinacinė taryba buvo sukurta buvusios kandidatės į Baltarusijos prezidentus Svetlanos Tichanovskajos iniciatyva po rinkimų, kuriuos laimėjo dabartinis valstybės vadovas Aleksandras Lukašenka. Opozicija Tichanovskają laiko išrinktąja vadove, reikalauja naujų rinkimų šalyje ir derybų su dabartine valdžia.

Tegai:
Baltarusija, Lietuva
Temos:
Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų
Dar šia tema
Ekspertas: Baltarusija suprato, kad Lietuva ir Lenkija yra jos "priešės"
Tichanovskaja su Šveicarijos deputatais aptarė krizę Baltarusijoje
Sustabdykite lėktuvą, Briuselis nori išlipti — ES užsienio politikos kančios
Neringa Venckienė

Apeliacinis teismas: Venckienei pagrįstai apribota nuosavybės teisė į pinigines lėšas 

(atnaujinta 17:17 2020.10.20)
Panevėžio apygardos teismo sprendimas pratęsti trims mėnesiams laikiną nuosavybės teisės apribojimą yra teisėtas ir pagrįstas, konstatavo teisėjų kolegija

VILNIUS, spalio 20 — Sputnik. Lietuvos apeliacinis teismas atmetė kaltinamosios Neringos Venckienės advokato skundą ir paliko galioti Panevėžio apygardos teismo nutartį, kuria jai trims mėnesiams pratęstas laikinas nuosavybės teisės apribojimas į daugiau kaip du tūkstančius eurų.

Kaip praneša teismo spaudos tarnyba, šie pinigai, esantys Kauno apygardos teisme, kuriame anksčiau Venckienė dirbo teisėja, buvo gauti kaip jai neišmokėto darbo užmokesčio kompensacija.

Teisėjų kolegija konstatavo, kad apygardos teismo sprendimas pratęsti trims mėnesiams laikiną nuosavybės teisės apribojimą kaltinamosios piniginėms lėšoms yra teisėtas ir pagrįstas.

"Šešis mėnesius taikytas ir iki devynių mėnesių pratęstas laikinas nuosavybės teisės apribojimas, vertinant svarbius bylos aspektus, nėra per ilgas, nepažeidžia nei skunde nurodomų Europos žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos, nei Baudžiamojo proceso kodekso nuostatų", — teigiama teismo sprendime.

Teisėjų kolegijos nuomone, teismas vertino ne tik kaltinamosios, bet ir nukentėjusiųjų interesus, taip pat faktą, jog kaltinamoji "ilgą laiką slapstėsi nuo baudžiamojo persekiojimo, taip apribodama galimybes išnagrinėti bylą ir gauti galbūt patirtos žalos atlyginimą".

Kovo mėnesį Panevėžio apygardos teismas patenkino prokuroro prašymą ir skyrė laikiną nuosavybės teisės apribojimą šešiems mėnesiams, uždraudžiant Venckienei disponuoti minėtomis lėšomis. Skundą dėl šios nutarties Lietuvos apeliacinis teismas jau nagrinėjo ir atmetė.

Šiandien priimta nutartis, kuria minėtas šešių mėnesių termino pratęsimas dar trims mėnesiams pripažintas teisėtu, pagrįstu ir proporcingu, yra neskundžiama.

Venckienės byla

Neringa Venckienė kaltinama teismo sprendimo nevykdymu, antstolio veiklos trukdymu, sveikatai padaryta žala ir pasipriešinimu valstybės tarnautojai. Buvusi teisėja nepripažino kaltės. Ji pasinaudojo teise duoti parodymus po to, kai bus apklausti visi liudytojai.

Byla buvo pradėta po to, kai Venckienė pasipriešino policijai, kai teisėsaugos pareigūnai šturmavo jos namus ir prievarta pasiėmė jo dukterėčią Deimantę Kedytę, kuri tapo pedofilų auka. Teismas pareikalavo, kad vaikas būtų paimtas iš tetos ir atiduotas motinai, kuri buvo įtariama tuo, kad ji pati atidavė dukrą seksualiniam išnaudojimui. Apie tolimesnį merginos likimą nieko nežinoma.

2013 metais Venckienė kartu su sūnumi Karoliu pabėgo į JAV. Po penkerių metų Amerikos valdžia Lietuvos vadovybės prašymu ją areštavo ir išsiuntė į kalėjimą Čikagoje. Vėliau ji buvo grąžinta į tėvynę.

Buvusi teisėja pažymėjo, kad per dešimt metų Lietuvos valdžia nepateikė realių jos kaltės įrodymų, o Lietuvos prokurorai nuo pat pradžių stengėsi užglaistyti pedofilijos skandalą.

Tegai:
Panevėžys, Neringa Venckienė
Dar šia tema
Politologas: Venckienei neleista dalyvauti Seimo rinkimuose dėl formalios priežasties
Venckienė pareiškė, kad artėjantys Seimo rinkimai panašėja į cirką
Teismas prašo EŽTT konsultacijos dėl Venckienės neregistravimo į kandidatus atvejo
Moteris oro uoste

Lietuviai įspėjami apie izoliacijos pokyčius vykstantiems į Daniją, Estiją, Nyderlandus

(atnaujinta 18:51 2020.10.20)
SAM paragino keliautojus prieš išvykstant iš Lietuvos išsiaiškinti užsienyje galiojančią tvarką

VILNIUS, spalio 20 — Sputnik. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) įspėjo apie izoliacijos pokyčius vykstantiems į Daniją, Estiją, Nyderlandus.

Į Estiją atvykę Lietuvos gyventojai galės nesiizoliuoti tik turėdami neigiamą iki atvykimo į šalį pasidarytą koronaviruso testą bei vykdami darbo, studijų ar kitais panašiais tikslais.

Danija šalies piliečius įsileis tik vykstant darbo, verslo ar studijų reikalais. O Nyderlandai įtraukė Šiaulių miestą į sąrašą teritorijų, iš kurių atvykus taikomas privalomas izoliavimasis. Todėl SAM ragina keliautojus prieš išvykstant iš Lietuvos išsiaiškinti užsienyje galiojančią tvarką.

Taip pat SAM pranešė, kad nuo spalio 19 dienos, Lietuvos piliečiai, kurie vyksta į Estiją, neprivalės laikytis 14 dienų izoliacijos, jei kirsdami sieną galės pateikti ne anksčiau kaip prieš 48 valandas iki atvykimo į šalį atliktą neigiamą koronaviruso testą.

Koronavirusui būdingų simptomų neturintiems asmenims, į Estiją vykstantiems darbo, studijų, sveikatos paslaugų gavimo tikslais, keliaujantiems dėl šeimyninių priežasčių ar vykstantiems per Estiją tranzitu, 14 dienų izoliacija irgi negalios. Pastariesiems neigiamo testo pateikimas atvykimo metu nebus privalomas.

Nuo spalio 17 dienos Lietuvą į paveiktų šalių sąrašą įtraukė ir Danija. Todėl Lietuvos piliečiai į šią šalį galės atvykti tik su būtina priežastimi. Pavyzdžiui, darbo, verslo, studijų ir panašiais reikalais. Kitais atvejais atvykstantiems į Daniją yra privaloma 14 dienų izoliacija.

Tuo tarpu Nyderlandai nuo spalio 19 dienos įtraukė Šiaulių miestą į sąrašą teritorijų ir šalių, iš kurių atvykus taikomas privalomas 10 dienų izoliavimasis.

Tegai:
koronavirusas, Lietuva, Nyderlandai, Estija, Danija
Temos:
Saugokime save ir kitus šį rudenį: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
COVID-19 kronikos: nuo koronaviruso Lietuvoje per parą mirė dar penki asmenys
"Sputnik V" vakcinos gamyba iki gruodžio padidės penkis kartus
Nausėda pasisakė apie mažą NVSC finansavimą pandemijos metu