Svetlana Tichanovskaja

"Panaudos ginklus". Kodėl Tichanovskaja pateikė ultimatumą Lukašenkai

(atnaujinta 10:49 2020.10.14)
Buvusi Aleksandro Lukašenkos varžovė Baltarusijos prezidento rinkimuose Svetlana Tichanovskaja pateikė jam ultimatumą, reikalaudama atsistatydinti ir žadėdama masinius streikus

VILNIUS, spalio 14 — Sputnik. Šio Tichanovskajos pareiškimo išvakarėse Baltarusijos lyderis susitiko su opozicija KGB kardomojo kalinimo centre. Ar šie du įvykiai yra susiję, aiškinosi RIA Novosti.

Nebandykite to pateikti kaip dialogo

Tichanovskajos ultimatume yra trys punktai: Lukašenka atsisako valdžios, nutraukiamas "smurtas gatvėse", paleidžiami politiniai kaliniai.
Šie reikalavimai turi būti įvykdyti iki spalio 25 dienos, antraip "visa šalis taikiai išeis į gatves su liaudies ultimatumu".

"O spalio 26 dieną prasidės nacionalinis visų įmonių streikas, bus blokuojami visi keliai, žlugdomi pardavimai valstybinėse parduotuvėse", — perspėja opozicijos lyderės "Telegram" kanalas.

Jie taip pat kreipėsi ir į piliečius: "Visi, kurie dar nenusprendė pereiti į žmonių pusę, yra teroro bendrininkai. Viešai paskelbkite, kad nebepalaikote režimo. <...> Jei to nepadarote, tai reiškia, kad jūsų rankomis mušami mūsų seneliai".

Tichanovskaja taip pat aštriai reagavo į Lukašenkos bandymą susisiekti su opozicija: "Nebandykite to pateikti kaip dialogo. Tai yra valstybinis teroras". Dieną prieš tai, šeštadienį, respublikos vadovas kalbėjosi su buvusiu pretendentu į prezidento postą Viktoru Babarika ir kitais politiniais oponentais. Susitikimas įvyko KGB kardomojo kalinimo centre: opozicijos dalyviai — baudžiamųjų bylų, pradėtų per rinkimų kampaniją ir pasirengimą jai, figūrantai.

Žiniasklaida citavo ten pateiktus Lukašenkos pareiškimus. Baltarusijos vadovo teigimu, "šalis gyvena su šūkiu: "Duok mums dialogą". Tuo tarpu valstybės vadovas pabrėžė: "Negalima gatvėje parašyti Konstitucijos".

Tuo tarpu Tichanovskajos vyrui, tinklaraštininkui Sergejui Tichanovskiui, buvo leista paskambinti žmonai. Po pokalbio su Lukašenka du susitikimo dalyviai Jurijus Voskresenskis ir Dmitrijus Rabcevičius buvo paleisti iš ikiteisminio kalinimo centro.

Kita opozicijos lyderė Marija Kolesnikova nepanoro susitikti su prezidentu. Apie tai pranešė jos advokatas Aleksandras Pylčenka: "Ji pasakė: apie ką dabar kalbėtis, prieš pusantro mėnesio siūlėme visa tai nutraukti, dabar visi sėdi kalėjime arba išvaryti iš šalies".

Babarikos gynėjai teigė: jų ginamojo nuomone, pokalbio ikiteisminio tyrimo centre negalima vadinti dialogu. "Visų pirma todėl, kad dialogas reiškia dalyvių lygybę laisvės atžvilgiu, šiuo atveju taip nebuvo", — paaiškino teisininkai.

Tuo tarpu paskutinis laisvėje likęs Opozicijos koordinacinės tarybos prezidiumo narys Sergejus Dylevskis išvyko iš Baltarusijos. Pasak bendražygių, "baimindamasis dėl asmeninio saugumo".

Anksčiau pranešta, kad Dylevskis buvo atleistas iš Minsko traktorių gamyklos, kur jis vadovavo streiko komitetui. "Man buvo suteikta galimybė rinktis: arba aš pats išeinu iš darbo, arba ne, bet mano tėvai bus atleisti", — tada jis sakė interviu RIA Novosti. Ir pridūrė, kad neketina palikti šalies.

Pensininkų maršas

Tuo tarpu Baltarusijos sostinėje, kaip įprasta, neramu. Sekmadienį saugumo pajėgos išsklaidė dar vieną neteisėtą protestą. Protestuotojai judėjo kolonomis, tačiau policija jiems užkirto kelią, todėl surengti didelės demonstracijos nebuvo įmanoma.

Pirmadienį Nepriklausomybės prospektu vyko vadinamasis pensininkų maršas iki "Mokslų akademijos" metro stoties. Dalyviai buvo išsklaidyti pirotechnika, garsinėmis granatomis bei ašarinėmis dujomis.

Spalio 13 dienos rytą nežinomas asmuo įmetė Molotovo kokteilius į vieną iš Minsko rajono milicijos skyrių.

Vidaus reikalų ministerija pabrėžė, kad prireikus jie panaudos ginklus prieš demonstrantus. Vidaus reikalų ministro pirmasis pavaduotojas Genadijus Kazakevičius pažymėjo, kad neramumų respublikoje mažėja, tačiau, kita vertus, "protestai, kurie daugiausia persikėlė į Minską, tapo organizuoti ir nepaprastai radikalūs".

"Tai įrodo veiksmai sostinėje praėjusį sekmadienį, — tęsė viceministras. — Po pietų akmenys, buteliai, peiliai ir galąstuvai, o vakare — barikados ir degančios padangos. Nieko bendro su taikiu protestu."

Pasak Kazakevičiaus, Vidaus reikalų ministerijos pareigūnai kovojo su kovotojais, radikalais ir futbolo sirgaliais, kurie bandė pakartoti rugpjūtį vykusius masinius susirėmimus. Be to, jo nuomone, kai kurios pajėgos nori sugrąžinti Baltarusiją į 1990-ųjų chaosą.

"Mes neišeisime iš gatvių ir užtikrinsime tvarką šalyje. Milicijos pareigūnai ir vidaus kariuomenės kariai, jei prireiks, panaudos specialią techniką ir karinius ginklus", — sakė Kazakevičius.

Baltarusijos politologas Valerijus Karbalevičius pripažino Tichanovskajos ultimatumą "Baltarusijos politinės konfrontacijos paūmėjimo ir radikalėjimo įrodymu".

"Smurtinis mitingų malšinimas sekmadienį ir pirmadienį yra to patvirtinimas. Pats Tichanovskajos raginimas palies tik nedidelę Baltarusijos visuomenės dalį — tuos, kurie seka kiekvieną valdžios oponentų žingsnį", — aiškina jis.

Akcijos, pabrėžia ekspertas, nėra valdomos iš vieno centro, todėl vargu ar politikų iš užsienio įtaka bus didelė. Nei Tichanovskaja, nei bendra opozicijos būstinė, nei tinklaraštininkai, nei "Telegram" kanalai negali būti vadinami "jėga, kuri vadovauja protestams".

Jis primena, kad tai nėra pirmas kartas, kai iš užsienio pasigirsta radikalių pareiškimų. "Taip pat pervertinama "Next" Telegram kanalo įtaka — ne visi jo raginimai vykdomi. Pavyzdžiui, jie reikalavo sukurti savigynos komitetus, nustoti mokėti mokesčius ir komunalinius mokesčius. Bet praktiškai visi raginimai liko be atsako", — patikslina Karbalevičius.

Tuo tarpu pats Lukašenkos pokalbio su opozicija faktas, nors ir ikiteisminio tyrimo sulaikymo centre, leidžia manyti, kad Baltarusijos prezidentas neketina politinės krizės spręsti vien jėga. "Konfrontacija vyksta kaip apkasų karas. Nė viena konflikto pusė nelaimės", — apibendrina politologas.

Minsko dialogo tarybos dėl užsienio santykių programos koordinatorius Denisas Meliancovas mano, kad, Lukašenkos supratimu, pokalbis su oponentais ikiteisminio kalinimo centre yra žingsnis link reformų ir valdžios perėjimo. "Matėme dialogo pradžią, nors ir kiek ekstravagantišką, šeštadienį".

Prezidento manevras, pasak eksperto, įkalė pleištą tarp Babarikos ir Tichanovskajos, kas taip pat naudinga vyriausybei.

Meliancovas pateikia hipotezę: protestai iš tikrųjų palaipsniui praranda masinį pobūdį, o valdžia perima iniciatyvą politinėje srityje. Opozicijai reikia dinamikos ir savo darbotvarkės — tam ir reikalingas akcijų radikalėjimas. Tačiau Tichanovskaja ir Koordinacinė taryba nenori tiesiogiai reikalauti ekstremalių priemonių: tai juos diskredituos. Griežta retorika yra bandymas sutelkti jėgas Baltarusijoje tikintis naujo masinio aktyvumo antplūdžio.

Tegai:
Aleksandras Lukašenka, Svetlana Tichanovskaja
Temos:
Baltarusijos prezidento rinkimai ir įvykiai po jų (449)
Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) pirmininkas Valdemaras Tomaševskis

Prokuratūra dėl Valinsko žodžių apie Tomaševskį pradėjo ikiteisminį tyrimą

(atnaujinta 15:45 2020.10.19)
Dėl Valinsko pareiškimo, jog tokius kaip Tomaševskis "reikėtų šaudyti", pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl neapykantos kurstymo

VILNIUS, spalio 19 — Sputnik. Generalinė prokuratūra pirmadienį pranešė pradėjusi ikiteisminį tyrimą dėl buvusio Seimo pirmininko Arūno Valinsko žodžių apie Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) pirmininką europarlamentarą Valdemarą Tomaševskį, praneša spaudos tarnyba.

Ikiteisminis tyrimas dėl neapykantos kurstymo pradėtas dėl Valinsko interviu vienam informaciniam portalui, kur šis, pareiškė, jog tokius kaip Tomaševskis reikėtų šaudyti.

"Tomaševskis yra absoliutus kolorado vabalas, kuris gaudamas finansavimą savo partijai iš Lietuvos valstybės biudžeto jis yra antivalstybininkas. Tokius reikėtų šaudyt šiaip jau. Po vieną į metus. Pradėt nuo jo, nes tai yra bėda, ką jis daro", – pareiškė Valinskas.

Ikiteisminis tyrimas pradėtas pagal Baudžiamojo kodekso straipsnį, numatantį atsakomybę tam, kas viešai kurstė smurtauti, fiziškai susidoroti su žmonių grupe ar jai priklausančiu asmeniu dėl amžiaus, lyties, seksualinės orientacijos, neįgalumo, rasės, tautybės, kalbos, kilmės ar kitų savybių. Už tai gresia laisvės atėmimas iki trejų metų.

Tai ne pirmas kartas, kai per Seimo rinkimus užpuolama LLRA-KŠS. Anksčiau partijos atstovai teigė, kad prieš Tomaševskį ir jo vadovaujamą partiją žurnalistas Andrius Tapinas surengė kampaniją, kurį nulėmė partijos nesėkmę Seimo rinkimuose. Teigiama, kad kampanijos tikslas buvo paveikti rinkėjus, todėl ji turėjo būti pažymėta kaip politinė reklama, o tai nebuvo padaryta.

Rinkimuose dalyvavę buvę žurnalistai Poševeckaja ir Dmitrijus Ikonikovas dėl Tapino veiksmų kreipėsi į Lietuvos žurnalistų sąjungos pirmininką Dainių Radzevičių ir paprašė juos įvertinti. Jų nuomone, nebuvo laikomasi žurnalistų etikos principų ir visuomenės informavimo įstatymo, o Tapinas leido sau "ne tik kištis į politiką, bet ir nebaudžiamai vykdyti precedento neturintį atskirų politinių jėgų respublikinio masto persekiojimą".

Lenkų partija per pastaruosius rinkimus nesugebėjo įveikti 5 proc. barjero ir nepateko į Seimą. Tačiau du partijos nariai — Česlavas Olševskis ir Beata Petkevič — laimėjo vienmandatėse apygardose — Medininkų ir Šalčininkų-Vilniaus atitinkamai, o Romualda Poševeckaja varžysis antrajame ture Naujosios Vilnios apygardoje.

Spalio 15 dieną partija kreipėsi į VRK su prašymu nepripažinti rinkimų į Lietuvos Seimą rezultatų daugiamandatėje apygardoje. Spalio 18 dieną VRK sprendimą dėl LLRA-KŠS skundo atidėjo.

Tegai:
prokuratūra, Valdemaras Tomaševskis
Temos:
Lietuvos Seimo rinkimai — 2020
Dar šia tema
"Reikia dialogo su kaimynais": Tomaševskis davė interviu "Sputnik Lietuva"
Lietuvos lenkų partija reikalauja anuliuoti rinkimų rezultatus
Ten — tai jums ne čia. "Sąžiningi rinkimai" Lietuvoje ir "nešvarūs rinkimai" Baltarusijoje
Po nesėkmingų Seimo rinkimų Tomaševskis pažadėjo trauktis
Vilnius

VRK patvirtino Seimo rinkimų rezultatus trijose vienmandatėse apygardose

(atnaujinta 14:33 2020.10.18)
Antrasis turas vyks spalio 25 dieną. Jis vyks tose rinkimų apylinkėse, kur nė vienam iš kandidatų nepavyko surinkti daugiau nei 50 procentų balsų

VILNIUS, spalio 18 — Sputnik. Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) patvirtino rinkimų rezultatus trijose vienmandatėse apygardose — Antakalnio, Šalčininkų-Vilniaus ir Medininkų rinkimų apygardose. Apie tai buvo pranešta spaudos konferencijoje.

Vilniaus Antakalnio apygardoje laimėjo kandidatavusi konservatorių sąrašo lyderė Ingrida Šimonytė ir du Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) kandidatai — Beata Petkevič Šalčininkų apygardoje ir Česlavas Olševskis Medininkų apygardoje.

Pirmajame ture, kuris vyko sekmadienį, konservatorių partija "Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai" laimėjo su 23 mandatais iš 141. Antrojoje vietoje yra valdančioji partija "Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga" (16 vietų). Iš viso į parlamentą pateko šešios partijos, įveikusios penkių procentų barjerą.

Antrasis turas vyks spalio 25 dieną. Jis vyks tose rinkimų apylinkėse, kur nė vienam iš kandidatų nepavyko surinkti daugiau nei 50 procentų balsų. 68 mandatai lieka laisvi.

Tegai:
Vyriausioji rinkimų komisija, Seimo rinkimai
Temos:
Lietuvos Seimo rinkimai — 2020
Dar šia tema
Ten — tai jums ne čia. "Sąžiningi rinkimai" Lietuvoje ir "nešvarūs rinkimai" Baltarusijoje
Kur Kaune balsuoti saviizoliacijoje esantiems rinkėjams
Vaivorykštinio liberalizmo pergalė rinkimuose — kodėl ji įvyko ir ką ji reiškia?
Dujotiekis, archyvinė nuotra

"Amber Grid" pristatytų dujų ES apimtis augo beveik penktadaliu

(atnaujinta 14:58 2020.10.19)
Įmonės suteiktų paslaugų apimties augimui didžiausios įtakos turėjo šiemet itin padidėjęs dujų srautas Šiaurės kryptimi į kitas Baltijos šalis ir Suomiją

VILNIUS, spalio 19 — Sputnik. Šių metų sausio-rugsėjo mėnesiais per Lietuvą šalies ir Baltijos regiono vartotojams transportuota beveik 26 teravatvalandes (TWh) gamtinių dujų, neskaitant dujų perdavimo į Kaliningrado sritį, rašo Lietuvos dujų perdavimo sistemos operatorius "Amber Grid".

Tai 17,6 proc. daugiau, lyginant su 2019 metų tuo pačiu laiku, kai į Lietuvą buvo transportuota 21,2 TWh gamtinių dujų. Taip pat didėjo dujų vartojimas Lietuvoje. 

"Amber Grid" suteiktų paslaugų apimties augimui didžiausios įtakos turėjo šiemet itin padidėjęs dujų srautas Šiaurės kryptimi į kitas Baltijos šalis ir Suomiją. Į šias šalis perduotas dujų kiekis sudarė apie 40 proc. viso Lietuvos dujų suvartojimo.

Į Baltijos šalis ir Suomiją "Amber Grid" transportavo dvigubai daugiau nei pernai — 7,8 TWh dujų. Manoma, kad šiam augimui įtakos turėjo šių metų sausį pradėjusi veikti Estijos-Suomijos dujų jungtis "Balticconector".  

7,6 TWh dujų šiemet perduotas į Baltijos šalis ir Suomiją, buvo transportuotas šiltuoju metų laiku. Rekordiškai daug dujų Baltijos šalims buvo perduota rugpjūtį, tuomet mėnesio srautas į Baltijos šalis siekė 2 TWh, tai yra beveik tiek pat, kiek šia kryptimi buvo perduota per visus 2018 metus. 

Per tris ketvirčius iš Klaipėdos SGD terminalo buvo patiekta 63,7 proc. viso į Lietuvą įleisto dujų kiekio, o vamzdynais iš Baltarusijos ir Latvijos — 36,3 proc. Per Klaipėdos SGD terminalą tiekiamų dujų kiekis buvo beveik 40 proc. didesnis, palyginus su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu. 

Per tris šių metų ketvirčius šalyje buvo suvartota 17,7 TWh dujų arba 5,7 proc. daugiau nei pernai tuo pačiu metu.

Tegai:
Lietuva, ES, dujos, Amber Grid
Dar šia tema
Ekspertas: SGD terminalas yra našta visai Lietuvos ekonomikai
Lietuva būtų gerai gyvenusi, jei nelotų ant Rusijos, mano buvęs Kauno meras
"Amber Grid" modernizuos dujų paskirstymo stotis prie Vilniaus ir Kėdainių už 6 mln