JAV Karinių jūrų pajėgų povandeninis laivas

Politologas JAV pareiškė apie artėjantį karą su Kinija

(atnaujinta 14:36 2020.11.01)
Pirmasis pasaulinis karas prasidėjo todėl, kad dominuojanti valstybė — Didžioji Britanija — pajuto savo hegemonijos praradimą Vokietijos naudai. Kinija ir JAV yra panašioje situacijoje, įsitikinęs politologas

VILNIUS, lapkričio 1 — Sputnik. Garsus amerikiečių politologas Kristoferis Leinas (Christopher Layne) įsitikinęs, kad JAV ir Kinija, kurstomos konkurencijos dėl tarptautinio statuso ir prestižo, ėmėsi neišvengiamo susidūrimo kurso. Jo straipsnis buvo paskelbtas žurnale "Foreign Affairs".

Straipsnio autorius atkreipia dėmesį į ryškų dabartinės dviejų didžiųjų priešpriešos panašumą su anglų ir vokiečių priešprieša prieš Pirmąjį pasaulinį karą. Dvi imperijos pretendavo į pagrindinį vaidmenį pasaulyje. Didėjančią karinę ir ekonominę Vokietijos galią Britanija vertino kaip grėsmę. Londono liberalios pažiūros taip pat prieštaravo Vokietijos politinei kultūrai su jos akcentu į Prūsijos autokratiją ir militarizmą.

Leinas mano, jog Pirmasis pasaulinis karas prasidėjo todėl, kad dominuojanti valstybė — Didžioji Britanija — pajuto savo hegemonijos praradimą Vokietijos naudai. Net glaudūs ekonominiai ir kultūriniai ryšiai netapo kliūtimi šioms imperijoms pereiti į tiesioginę karinę konfrontaciją.

Kinija ir JAV yra panašioje situacijoje, įsitikinęs Leinas. Apie tai liudija dviejų galių noras susilpninti ekonominius santykius ir didinti įtampa Rytų Azijoje.

"Kad išvengtų karo su Kinija, JAV, matyt, turėtų pakoreguoti savo garantijas Taivanui ir pripažinti Kinijos politiką salos atžvilgiu", — rašo politologas.

Amerikiečiai taip pat turėtų pripažinti, kad liberalios vertybės nėra universalios, ir nustoti smerkti Kinijos politiką Honkonge ir Sindziange, mano autorius.

Baltieji rūmai
© Sputnik / Наталья Селиверстова

Tačiau jis įsitikinęs, kad JAV tokio žingsnio nesiims, nes tai reikštų pripažinti Vašingtono dominavimo pasaulyje pabaigą. Be to, skirtingai nei TSRS ir JAV, kurios turėjo konsensusą dėl įtakos zonų, Vašingtono ir Pekino požiūriai į tai, kas dominuos Rytų Kinijos ir Pietų Kinijos jūrose, taip pat Taivane, visiškai skiriasi. Politologo teigimu, regioninė Pekino hegemonija — tai ne ta priežastis, dėl kurios reikėtų stoti į karą.

Leinas mano, kad net abiejų šalių branduolinis arsenalas netaps nulaikymo nuo naujo karo veiksniu, nes, atsiradus pažangioms technologijoms ir mažos galios branduolinėms kovinėms galvutėms, smūgius bus galima daryti taškinius, kad būtų išvengta "apokaliptinio" sunaikinimo.

"Klausimas, ar JAV sugebės taikiai perleisti savo dominavimą Rytų Azijoje ir pripažinti Kiniją kaip lygiavertę didžiąją valstybę, lieka atviras. Jei Vašingtonas to nepadarys, jis atsidurs ant slenksčio tokio karo, šalia kurio karinės katastrofos Vietname, Afganistane ir Irake neatrodys reikšmingos", — apibendrino straipsnio autorius.

Tegai:
karas, Kinija, JAV
Europos parlamentas

EP siekia suvienodinti rinkimų taisykles visose ES šalyse

(atnaujinta 15:07 2020.11.28)
Europos Parlamentas ėmėsi iniciatyvos reformuoti šios institucijos rinkimų taisykles, suvienodinant jas visoje Europos Sąjungoje

VILNIUS, lapkričio 28 — Sputnik. Europarlamentarų priimtoje rezoliucijoje pažymima, kad rinkimų taisyklių skirtumai ES šalyse neleidžia rinkėjams bei partijoms visapusiškai dalyvauti Europos politinėje erdvėje, praneša VRK.  

EP rekomenduoja įteisinti vienodą vyrų ir moterų skaičių kandidatų sąrašuose. Taip pat raginama didinti rinkimų prieinamumą pažeidžiamoms grupėms. Parlamentarų priimtoje rezoliucijoje apgailestaujama, kad 15 ES valstybių vis dar ribojama neįgaliųjų balsavimo teisė, o apie 800 tūkst. ES piliečių negalėjo pasinaudoti teise balsuoti dėl negalios ar psichikos sutrikimų. 

Parlamentas taip pat atkreipia dėmesį, kad tik keli jo nariai priklauso etninėms, kalbinėms ir kitoms mažumoms, ir ragina įtraukti daugiau mažumoms priklausančių asmenų į kandidatų sąrašus bei išrinkti juos atstovauti EP.  

Pabrėžiama, kad Europos Komisija ir ES valstybės raginamos padidinti finansavimą "kovai su užsienio subjektų kišimusi, uždrausti trečiųjų šalių rėmėjų finansinę paramą bei per švietimą ir pilietiškumo ugdymą stiprinti žmonių gebėjimą kritiškai mąstyti ir atskirti nepagrįstą informaciją".  

Europarlamentarai pažymi, kad EP rinkimų sistemos ES šalyse labai skiriasi ir ragina ES teisės aktais suvienodinti esminius jų aspektus, susijusius su teise registruoti partiją ir būti kandidatu rinkimuose, teise balsuoti, kandidatų įtraukimu į sąrašus, balsavimo prieinamumu ir nuotoliniu balsavimu rinkimų dienomis. 

Ateityje planuojama surengti konferenciją dėl Europos ateities ir jos metu apsvarstyti EP rinkimų teisės reformą: nuotolinio balsavimo galimybę, bendras kandidatų įtraukimo į sąrašus ir kampanijų finansavimo taisykles, vienodą mažiausią balsavimo ir kandidatų kėlimo amžių, įskaitant galimybę visur balsuoti nuo 16 metų. Taip pat europarlamentarai siūlo apsvarstyti galimybę formalizuoti rinkėjų galimybę balsuoti už pageidaujamą kandidatą į Europos Komisijos pirmininko postą. 

Tegai:
Parlamento rinkimai, Europos Parlamentas
Gitanas Nausėda ir Ingrida Šimonytė

Lietuvos europarlamentarė užsiminė, kad prezidentas delsia patvirtinti ministrus 

(atnaujinta 15:59 2020.11.28)
Pasak konservatorės Juknevičienės, dabar Lietuvos politikoje "tikrai ne metas galių žaidimams"

VILNIUS, lapkričio 28 — Sputnik. Europarlamentarė iš Lietuvos, buvusi krašto apsaugos ministrė ministrė Rasa Juknevičienė sakė, kad jai  nesuprantamas delsimas su naujosios Vyriausybės tvirtinimo reikalais.

"Na, aš turbūt jau kažko nebesuprantu Lietuvos konstitucinėje sandaroje, gal pervertinu didžiulę krizę sveikatos sistemoje, gal nesusigaudau dėl būsimo Lietuvos ir septynmečio ES biudžeto svarbos, bet man nesuprantamas delsimas su naujosios Vyriausybės tvirtinimo reikalais", — parašė europarlamentarė savo "Facebook" puslapyje.

Kaip pažymėjo Juknevičienė, jei jai, atsakingai už Krašto apsaugą, prezidento Adamkaus ar prezidentės Grybauskaitės patarėjai būtų kėlę klausimus dėl viceministrų ar patarėjų, o ir būtų atėjusi mintis bėgioti juos derinti, tai ji būtų buvusi giliame nustebime. Pasak jos, tai įstatyminė, konstitucinė ministrų atsakomybė. 

"Prezidento institucija yra ypač svarbi ir gerbiama, tačiau demokratinė valstybė yra tokia ypatinga, nes turi galios pasiskirstymą ir pusiausvyrą. Ji turi būti ginama ir nebijoti pasakyti, kad tai vienos svarbios institucijos galių riba ir čia prasideda kitos svarbios institucijos atsakomybė", - pridūrė jis. - sakė konservatorius", — pareiškė politikė.

Pasak Juknevičienės, dabar Lietuvoje "tikrai ne laikas galių žaidimams".

"Neužsižaiskim ir neprisižaiskim", — rašė politikė.

Šios savaitės pradžioje naująja Lietuvos ministre pirmininke paskirta buvusi finansų ministrė Ingrida Šimonytė, kuri, prieš pradėdama eiti pareigas, pateikė prezidentui Gitanui Nausėdai kandidatų į ministrus sąrašą.

Tačiau penktadienį Nausėda pareiškė, kad Šimonytės sudarytas sąrašas nebus patvirtintas iki galo. Valstybės vadovas nenurodė, kokie vardai iš jo bus išbraukti, tačiau jis tikino, kad pirminė versija bus pakeista.

Kaip pranešė Sputnik Lietuva, pradinėje sąrašo versijoje yra politinių veikėjų, kurie yra labai prieštaringi Lietuvos visuomenės ir daugybės ekspertų nuomone. 

Tegai:
Rasa Juknevičienė, Ingrida Šimonytė, Gitanas Nausėda
Marija Zacharova

Zacharova atsakė į Vokietijos raginimą kalbėti su Rusija galios pozicijos

(atnaujinta 09:04 2020.11.29)
Ji pabrėžė, kad didžiausias Amerikos užsienio kontingentas po Japonijos yra Vokietijoje, o tai "rodo tinkamą Amerikos buvimo Vokietijoje pobūdį"

VILNIUS, lapkričio 29 — Sputnik. Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Maria Zacharova pakomentavo Vokietijos gynybos ministrės žodžius apie derybas su Rusija iš tvirtos pozicijos, pažymėdama, kad Vokietija yra "priklausomos šalies" pozicijoje.

Prieš kelias dienas Vokietijos gynybos ministrė Annegret Kramp-Karrenbauer Bundestage paragino derėtis su Rusija dėl nusiginklavimo "iš galios pozicijos": "Tai visada buvo gera Vokietijos užsienio politikos pozicija, todėl ji turėtų išlikti ir ateityje".

"Vokietija vis dar yra, aš nesu įsitikinusi, kad geroje, bet tikrai labai įdomioje padėtyje — "priklausomoje šalyje saugumo srityje". Ir tai nėra mano išvada, kuri yra orientacinė. Aš cituoju pačią Annegret, kuri pripažino, kad Vokietija yra visiškai visiškai nemoki karinėje sferoje be JAV", — savo Facebook puslapyje rašė Zacharova.

Ji pabrėžė, kad didžiausias Amerikos užsienio kontingentas po Japonijos yra Vokietijoje, o tai "rodo tinkamą Amerikos buvimo Vokietijoje pobūdį". Be to, ji pažymėjo, kad Amerikos branduoliniai ginklai, "saugomi Vokietijoje", tai "jėga, ir tai ne sava".

"Kai galia yra, bet ji nėra jūsų, negalite jos valdyti, tačiau neleidžiama ja disponuoti, o kartu bijote ją prarasti — tai yra priklausomybės ženklas", — padarė išvadą ji.

Anksčiau Rusijos gynybos ministerija pakomentavo Vokietijos gynybos ministrės Annegret Kramp-Karrenbauer žodžius apie dialogą su Rusija iš galios pozicijos, primindama, kad tai jau sukėlė tragiškų padarinių pasauliui.

Tegai:
JAV, Vokietija, Rusija, Marija Zacharova
Dar šia tema
"Kursas karo link": vokiečiai įvertino JAV eskadrinio minininko įplaukimą į RF vandenis
Vokietijoje pastebėjo nereikšmingą Merkel susidomėjimą Navalno byla