JAV prezidento rinkimai

"Labiausiai nenuspėjami". Užsienio žiniasklaida pakomentavo JAV rinkimus

(atnaujinta 14:18 2020.11.05)
Antradienį vykusių JAV prezidento rinkimų eiga ir rezultatai išlieka pagrindine viso pasaulio žiniasklaidos tema. Galutiniai balsavimo rezultatai dar nėra paskelbti, o dabartinio valstybės vadovo Donaldo Trampo pareiškimai kelia daug diskusijų

VILNIUS, lapkričio 5 — Sputnik. Trečiadienio vakarą Trampas jau paskelbė apie savo pergalę, apkaltino demokratus bandymais "pavogti rinkimus" ir pasirengimą kreiptis į Aukščiausiąjį Teismą, kad išspręstų balsavimo rezultatų klausimą, rašo RIA Novosti.

Konstitucinė krizė

Prezidento pareiškimai sukėlė ekspertų, politikų ir žiniasklaidos susirūpinimą.

"Trampo pasisakymai sukėlė ažiotažą ne tik tarp demokratų — dabar visas pasaulis stebi JAV", — rašo bulvarinis laikraštis "Bild".

"Times" pabrėžia, kad įtarimai dėl sukčiavimo yra "nepagrįsti". O Didžiosios Britanijos "Guardian", kaip ir "Independent", paskelbė Kongreso narės demokratės Alexandrios Ocasio-Cortez pareiškimą, kad "priešlaikiniai pareiškimai apie pergalę yra neteisėti, pavojingi ir autoritariniai". Leidinyje pažymėta, kad Trampas "patvirtino didžiausias oponentų baimes" ir "kyla grėsmė šaliai patekti į konstitucinę krizę".

Pasak Vokietijos "Spiegel", prezidento įtarimai "oficialiai kelia abejonių dėl demokratinio proceso, kol šis procesas vyksta pačiame įkarštyje". Kalbant apie Aukščiausiojo teismo dalyvavimą, žurnalas rašo, kad Trampas parengė situaciją, kurioje net rinkimų metu gali pretenduoti į "autoritarinę antrąją kadenciją".

"Kalbant apie Jungtines Amerikos Valstijas, jos jau pralaimėjo", — apibendrina laikraštis.

Sunki kova vietoj greitos pergalės

"British Telegraph" 2020 metų prezidento rinkimus pavadino "labiausiai nenuspėjamais Amerikos istorijoje". Kai pradėjo balsuoti rinkimų apylinkės, "bet kokios pono Baideno ir Trampo viltys pasiekti užtikrintą ir greitą pergalę greitai išblėso", — pažymi laikraštis, susiedamas tai su balsavimu paštu pandemijos metu ir dideliu atotrūkiu pagrindinėse valstijose.

Tai bando paaiškinti prancūzų leidinys "Le Figaro".

"Kodėl visuomenės nuomonės apklausos sumažino balsų už Trampą skaičių?" — rašoma vienos iš laikraščio medžiagų antraštėje.

Kaip žinote, dauguma apklausų žadėjo triuškinamą Baideno pergalę; iš tikrųjų matome atkaklią kovą, kurios rezultatas priklauso nuo kai kurių dvejojančių valstybių. Leidinio siūlomas paaiškinimas nėra labai originalus ir buvo ne kartą išsakytas anksčiau — "drovūs Trampistai", kurie susilaiko nuo viešo simpatijos savo lyderiui demonstravimo.

Ispanijos laikraštis "Pais" taip pat santūriai rašo, kad JAV rinkimų likimas sprendžiamas keliose valstijose. Tačiau žemiau — redakcijos skiltis "Demokratija neaiškioje padėtyje". Iš charakteristikų, kurias jos autoriai priskiria Trampui — nacionalinio populizmo kurstytojui — ir Baidenui — subalansuotos pažangos politikos vykdytojui, lengva atspėti, kas kaltas dėl to, kad JAV demokratinės institucijos atsidūrė tokioje sunkioje padėtyje.

Tuo tarpu "Independent" autorius užduoda klausimą, ar "rinkikų kolegija vėl vagia demokratiją", nes, nepaisant to, kad Baidenas "pirmauja pagal rinkikų balsų skaičių, jo kelias į pergalę atrodo itin nepatikimai".

O laikraštis "Mundo", išskyrus tradicinę infografikos medžiagą, prie kurios pridėtas JAV žemėlapis, nudažytas raudonai ir mėlynai, užsimena, kad galbūt neverta greitai laukti galutinių rinkimų rezultatų paskelbimo. Leidinyje skelbiama medžiaga apie 2000 metų rinkimus. Ispanijos spauda paprastai mėgsta istorines ekskursijas. Tada rinkimuose dalyvavo demokratas Alas Goras ir respublikonas Džordžas Bušas, ​​o "kova dėl balsų skaičiavimo" 35 dienoms paliko šalį be prezidento.

Kas toliau?

Pasaulio žiniasklaida taip pat negalėjo atsispirti prognozėms ir prielaidoms apie tai, kas bus susumavus rinkimų rezultatus. Ar vyks riaušės, ar balsavimo rezultatai bus ginčijami teisme, ar tai dar labiau sustiprins skilimą Amerikos visuomenėje — nemažai klausimų.

"JAV rinkimai: įtampa, skaičiavimai, pokerio blefas... Demokratijai gresia pavojus, — rašoma leidinio "Parisien" antraštėje. — "Kai tik antradienio vakarą uždarytos rinkimų apylinkės, tarp Trampo ir Baideno prasidėjo karas iki išsekimo. Kad ir kas laimėtų, jis taps ne šiaip susiskaldžiusios, o perplėštos pusiau šalies prezidentu".

Didžiosios Britanijos spaudoje galima pamatyti itin pesimistinius vertinimus.

"Blogiausias galimas JAV rinkimų rezultatas labai greitai gali tapti panašus į pilietinį karą", — pažymi "Daily Telegraph" autorius.

"Sunku žiūrėti į mūsų artimiausią sąjungininkę, nedarant išvados, kad ši šalis turi bėdų, ir ką tai gali reikšti šalims, kurios nuo Antrojo pasaulinio karo tikėjo JAV vadovavimu ir apsauga. Kaip ir Didžioji Britanija. Amerika yra labai susiskaldžiusi", — pažymi "Times".

Tuo tarpu britų analitikai rašo, kad nepaisant galutinių rezultatų, dabartiniai rinkimai rodo, kad "Trampas iškovojo moralinę paprastų amerikiečių pergalę prieš liberalų elitą", ir dabartinis Baltųjų rūmų vadovas "nėra baltasis nacionalistas". Pasak "Daily Telegraph" autoriaus, "tarp kelių grupių, kuriose Trampui nepasisekė per šiuos rinkimus, buvo balti vyrai", jis taip pat gavo daugiau balsų tarp juodaodžių ir ispanų, tiek vyrų, tiek moterų.

Savo ruožtu Vokietijos bulvarinis leidinys "Bild" ir Austrijos "Kurier", atsižvelgdami į Trampo pareiškimą apie galimą kreipimąsi į JAV Aukščiausiąjį teismą, bando atsakyti į klausimą, kas nutiks, jei byla vis dėlto pateks į teismą.

"Ar ji lemia JAV rinkimų rezultatus?" — rašoma "Bild" antraštėje.

Ne taip sunku atspėti, kas slepiasi už paslaptingiausios "ji": straipsnis yra apie Amy Coney Barrett, kurią JAV Senatas savaitę prieš rinkimus patvirtino Aukščiausiojo teismo teisėja ir kurią daugelis laikė politine Trampo pergale.

Apie būsimą bendradarbiavimą

Savo ruožtu Indijos ir Kinijos žiniasklaida abstrakčiai svarsto, kaip rinkimų rezultatai paveiks JAV politiką šių šalių atžvilgiu. Indijos laikraštis "Times of India" straipsnyje pavadinimu "Kad ir kas laimėtų, Indija sugebės susirasti draugą" rašo, kad jei Trampas liks Baltuosiuose rūmuose, šalis ir toliau bendraus su "labai pažįstama" prezidento administracija. Leidinys taip pat tikisi, kad laimėjus Baidenui, Valstijos taip pat gali plėtoti santykius, nes dauguma Indijos kilmės amerikiečių balsuoja už demokratus.

Tuo tarpu laikraštis nuogąstauja, kad sudėtinga rinkimų sistema pasėjo "nesantaikos sėklas", kurios galėtų "paveikti besiformuojančią demokratiją Afrikoje ar Lotynų Amerikoje", ji dabar neleidžia aiškiai suprasti, kas laimės.

Kinijos laikraščio "South China Morning Post" analitikai pažymi, kad nors "Kinija stebi ir laukia rezultato", nėra visiškai aišku, ar "tai svarbu". Ekspertai prognozuoja "ilgalaikius iššūkius JAV ir Kinijos santykiams", nepaisant rinkimų rezultatų.

Tegai:
rinkimai, JAV
Temos:
JAV prezidento rinkimai — 2020 (93)
Dar šia tema
Paskelbti preliminarūs JAV prezidento rinkimų rezultatai
Trampas ar Baidenas. Kodėl šį kartą JAV rinkimai užsitęs
Ekspertas papasakojo, kodėl Rusijai naudinga Trampo pergalė JAV rinkimuose  
Saulius Skvernelis su prezidentu Gitanu Nausėda, archyvinė nuotrauka

Skvernelis atmetė kritiką prezidentui dėl Vyriausybės formavimo

(atnaujinta 09:57 2020.12.03)
Laikinasis ministras pirmininkas teigė manantis, kad Vyriausybė turėtų būti suformuota greitai, bet kartu ir kokybiškai

VILNIUS, gruodžio 3 — Sputnik. Laikinasis ministras pirmininkas Saulius Skvernelis atmetė prezidentui Gitanui Nausėdai pateiktus priekaištus, kad šis, vertindamas kandidatus į ministrus, galėjo peržengti ribas.

Skvernelis teigė manantis, kad Vyriausybė turėtų būti suformuota greitai, bet "greitis neturi nustelbti kokybės". Politikas taip pat teigė esantis nustebęs dėl ekspertų pastabų Nausėdai.

"Man dabar labai keista yra girdėti tų pačių ekspertų, kurie kritikavo tiek mane, tiek ir Vyriausybę, kad prezidentas nėra vien tik notaro funkcijas atliekanti figūra. <...> Galiausiai jis prisiima atsakomybę už ministrus taip pat. Dabar lygiai tie patys ekspertai žeria nepagrįstus priekaištus prezidentui, kad jis šitą darbą atlieka nuodugniai ir kokybiškai", — komentavo Skvernelis.

Jis pažymėjo, kad prezidentas stengiasi įsitikinti kandidatų kompetencija, tą daro labai nuosekliai ir tokią teisę ir pareigą turi.

Anksčiau Seimas pritarė Ingridos Šimonytės kandidatūrai į premjero postą. Ji pateikė Nausėdai kandidatų į ministrų postus sąrašą, tačiau prezidentas pažymėjo, kad ne visi kandidatai bus patvirtinti.

Kol kas Lietuvos vadovas rengia susitikimus su kandidatais. Planuojama, kad Nausėda susitiks su visais kandidatais iki šios savaitės pabaigos.

Kaip pranešė Sputnik Lietuva, pradinėje sąrašo versijoje yra politinių veikėjų, kurie yra labai prieštaringi Lietuvos visuomenės ir daugybės ekspertų nuomone.

Tegai:
Gitanas Nausėda, Vyriausybė, Saulius Skvernelis
Dar šia tema
Skvernelis žada imtis opozicijos lyderystės Seime
Nepaklusnus Lietuvos prezidentas
Lietuvoje patvirtintos nemokamos vizos baltarusiams
Prezidentas aptarė pareigų perdavimą naujajam Ministrų kabinetui
Petras Gražulis

Nuotolinio posėdžio metu Gražulio nugaros pasirodė apsinuoginęs vyriškis

(atnaujinta 16:27 2020.12.02)
Nežinomo asmens pasirodymą Kultūros komiteto posėdžio metu užfiksavo vaizdo kamera, po to Gražulis išjungė prietaisą

VILNIUS, gruodžio 2 — Sputnik. Nuotolinio Seimo Kultūros komiteto posėdžio metu šalia deputato Petro Gražulio pasirodė apsinuoginęs vyriškis. 

Vaizdo įraše, kurį transliavo Seimo spaudos tarnyba, matyti, kad 13:45 val. ekrane pasirodo nežinomas asmuo. Po to Gražulis išjungė kamerą.

Incidentą komentavo Lietuvos politikai ir visuomenės veikėjai. Pavyzdžiui, į įvykį atkreipė dėmesį žurnalistas Andrius Tapinas.

"Seimo komitetų posėdžiai suteikia įdomių momentų. Štai šios dienos Kultūros komiteto posėdyje (laikas -13:45) Petras Gražulis suabejoja, ar jis yra girdimas ir prie jo prieina nuogas jaunas vyras padėti. Po to vaizdas greitai išnyksta", — parašė jis savo Facebook paskyroje. 

Partijos "Laisvė ir teisingumas" pirmininkas Remigijus Žemaitaitis taip pat pakomentavo situaciją.

"Jei prisipažinti, kad myli! Tai daryk tik viešai! Sveikinam Petrą pagaliau žengus šį svarbų ir reikšmingą žingsnį. Tikiuosi sekantis žingsnis bus šeimos kūrimas gal Ispanijoje! Tik reikia skubėti, kad Natalija neužimtų vynuogynų", — parašė jis. 

Tegai:
Petras Gražulis, Seimas
Geležinkeliai, archyvinė nuotrauka

Vilniaus rajone traukinys mirtinai sužalojo ant geležinkelio bėgių gulėjusį vyrą

(atnaujinta 09:59 2020.12.03)
Incidentas įvyko trečiadienio vakarą, tarpstotėje Bezdonys–Pabradė, vyksta ikiteisminis tyrimas

VILNIUS, gruodžio 3 — Sputnik. Vilniaus rajone traukinys mirtinai sužalojo vyrą, informuoja Policijos departamentas.

Incidentas įvyko trečiadienį, apie 17 val. 50 min., tarpstotėje Bezdonys–Pabradė. 

Keleivinis traukinys mirtinai sužalojo ant geležinkelio bėgių gulėjusį vyrą, gimusį 1956 metais. Pradėtas ikiteisminis tyrimas mirties priežasčiai nustatyti.

Tegai:
Vilnius
Dar šia tema
Traukinys nuvažiavo nuo bėgių ir pakibo ant "banginio uodegos" Roterdamo priemiestyje
Traukinys Sankt Peterburgas - Kaliningradas gali važiuoti per Latviją