JAV prezidento rinkimai

Rinkimai-2020 ir pažeidimai JAV: ar verta tikėti zombių apokalipse?

(atnaujinta 17:32 2020.11.06)
JAV rinkimuose vykstantis balsų skaičiavimas dar turi nustatyti aiškų prezidento lenktynių nugalėtoją. Donaldas Trampas jau paskelbė apie pažeidimus tose valstijose, kuriose skaičiavimas truko visą ketvirtadienį ir kur pirmauja Džo Baidenas

VILNIUS, lapkričio 6 — Sputnik. Dabartinio prezidento būstinė pareikalavo per teismus paskelbti balsų perskaičiavimą.

Tuo tarpu socialinę žiniasklaidą užplūdo pranešimai, kaip "gyvi mirusieji" — mirę rinkėjai, kurie vis dar yra sąrašuose — sugebėjo balsuoti Mičigane ir buvo pranešta apie kitus pažeidimus. RIA Novosti bandė išsiaiškinti, ar šie įvertinimai gali būti patikimi.

Pašto precedentas

Milijonai amerikiečių nusprendė balsuoti paštu 2020 metais dėl COVID apribojimų, ir tai yra daugybės kaltinimų sukčiavimu priežastis.

Balsavimo biuleteniai daugelyje valstijų galėjo būti išsiųsti iki rinkimų dienos, todėl skaičiavimas tęsėsi uždarius rinkimų apylinkes. Tai papiktino Trampą ir jo šalininkus, tiesa, tik tose valstijose, kuriose po "neakivaizdinių" rinkėjų balsų paskaičiavimo į priekį išsiveržė Baidenas. Apie tas valstijas, kuriose vykstantis skaičiavimas suteikia šansų dabartiniam prezidentui, jis nelinkęs kalbėti.

Tuo tarpu respublikonų šalininkai užplūdo socialinę žiniasklaidą pranešimais apie tariamus balsavimo paštu pažeidimus.

Misteris Bredlis ir kitos mirusios sielos

Labiausiai cituojamas Viljamo Bredlio, kuris tariamai mirė 1984 metų birželio 1 dieną, tačiau vis dar yra rinkėjų sąraše, atvejis. Pats RIA Novosti korespondentas įvedė šiuos duomenis ir gavo atsakymą, kad misteriui Bredliui biuletenis buvo išsiųstas 2020 metų rugsėjo 19 dieną, o spalio 2 dieną jis atvyko į rinkimų apylinkę.

Tas pats modelis pasikartojo įvedus kitas tariamai jau mirusių rinkėjų pavardes (Donna Bridges, June Aiken).

Istorija vis dar skelbiama socialiniuose tinkluose kartu su pasipiktinusiųjų komentarais — dažniausiai ne valstijų gyventojų — ir demokratams primestais kaltinimais už mirusių sielų naudojimą.

Bet svarbu pažymėti, kad duomenys apie išvardytų asmenų mirties datą nebuvo patikrinti.
Ekspertai, analizavę šį skandalą įvairiose žiniasklaidos priemonėse, sutaria, kad dėl netikslumų registruotų rinkėjų sąrašuose biuleteniai gali būti siunčiami seniai mirusio ar pakeitusio gyvenamąją vietą asmens adresu.

Tačiau, kaip sakoma, tai nereiškia, kad patikrinimo metu tokie biuleteniai nebus atmesti pačiuose rinkimų skyriuose. Mičigano valstijoje reikalaujama, kad rinkėjo parašas būtų ant voko, kuriame siunčiamas balsavimas, kuris bus patikrintas pagal duomenų bazėje įrašytą pavyzdį, praneša MVIC svetainė. Patys valstijos gyventojai komentaruose nurodo, kad dėl pandemijos biuleteniai buvo išsiųsti beveik visiems anksčiau užsiregistravusiems, tačiau tai nereiškia, kad skaičiuojant bus atsižvelgta į balsą, ir — svarbiausia — kad "pažeidėjas" automatiškai balsavo už Baideną.

Jie žino apie netikslumus, bet...

Mičigano valstijos sekretoriaus atstovas sakė, kad mirusių rinkėjų biuleteniai Mičigane atmetami, "net jei rinkėjas išsiuntė savo biuletenį, bet mirė prieš rinkimų dieną".

"Retais atvejais už gyvą rinkėją gautas balsavimo biuletenis gali būti užfiksuotas taip, kad atrodo, jog rinkėjas miręs. Taip gali būti dėl panašių rinkėjų vardų, kai, pavyzdžiui, balsas netyčia įrašomas kaip Džono Smito vyresniojo balsas, bet iš tikrųjų balsavo Džonas Smitas jaunesnysis, arba dėl netiksliai užregistruotų gimimo datų registre. Pavyzdžiui, 1990 metais gimęs asmuo netyčia įrašomas kaip gimęs 1890 metais. Tokiais atvejais niekas balsuoti negalės", — sakė žinybos atstovas agentūrai "Snopes".

Toje pačioje valstijoje neva buvo masiškai primetami balsavimo biuleteniai už Baideną, tačiau vėliau paaiškėjo, kad tai "klaida įvedant duomenis į lentelę", dabar ji jau pašalinta, o Mičigano valstijos sekretoriaus interneto svetainės skiltyje "balsavimas" yra reklaminė juosta, čia duomenys yra neoficialūs rezultatai ir yra atnaujinami gavus naujų duomenų iš rajonų, jie gali pasikeisti nustačius klaidas."

Apskritai klausimai apie balsavimo organizavimą Mičigane kilo prieš dabartinius rinkimus. Konservatorių organizacijos pateikė keletą ieškinių dėl galimų rinkėjų sąrašų sudarymo pažeidimų po 2016 metais vykusių rinkimų, tačiau jie niekada nebuvo nagrinėti. Kita vertus, laikraštis "The Detroit News", remdamasis vietos balsavimo biuru, taip pat pranešė, kad 2016 metais 31 valstijos gyventojas balsavo du kartus, paštu ir asmeniškai, tačiau, nepaisant to, kad bylos buvo perduotos prokurorams, kaltinimai nebuvo pateikti.

Miršta ne tik rinkėjai

Neįprastas incidentas įvyko ir Šiaurės Dakotoje. Ten, kaip rašė "The Washington Post", spalio pradžioje miręs respublikonų kandidatas Deividas Andalis (David Andahl) gavo vietą valstybės atstovų namuose. Kaip pažymėjo leidinys, net mirtis nesutrukdė politikui laimėti rinkimų savo valstijoje. Laikraštis respublikono, dar vadinamo "Dave Dakota", pergalę po mirties pavadino šokiruojama ir apčiuopiama politine koronaviruso pandemijos pasekme. Valstijoje bus paskelbti nauji rinkimai. Tačiau pažymima, kad jau mirusių kandidatų pergalė nėra toks precedento neturintis atvejis JAV rinkimuose. Nuo 2000 metų rinkimus įvairiuose valdžios lygiuose laimėjo ne mažiau kaip šeši anksčiau mirę kandidatai.

JAV Aukščiausiojo teismo pastatas Vašingtone, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Игорь Михалев

Užkalti Detroito langai 

Kiti socialinės žiniasklaidos vartotojų pranešti pažeidimai yra galimas draudimas Trampo šalininkams dalyvauti tam tikrose rinkimų apylinkėse. Įskaitant jau minėtame Mičigane — Detroite. "Fox News" vaizdo įraše, kuris sulaukė tūkstančių pakartotinių pranešimų, matyti, kad vienoje iš rinkimų apylinkių kai kurie langai yra uždengti faneros plokštėmis.

Kitame įraše korespondentas, remdamasis miesto prokuratūra, praneša, kad šie langai buvo uždaryti oficialių stebėtojų prašymu, kad jiems netrukdytų ir nefotografuotų balsus skaičiuojančių veidų. Be to, įrašo komentaruose vartotojai nurodo, kad tikrieji stebėtojai visą šį laiką buvo nuovados viduje, o tie, kurie bandė patekti į vidų ir šaukė "baikit skaičiuoti", yra respublikonai, kurie bando sutrikdyti gautų biuletenių skaičiavimą, o tai yra pažeidimas.

Verta paminėti, kad oficialiai partijų atstovai turi teisę dalyvauti rinkimų apylinkėse, kad galėtų kontroliuoti rinkimų procesą, tačiau būtent oficialiai akredituotą jų skaičių nustato valstybės įstatymai.

Balsai iš Marso ir degantys biuleteniai

Žiniasklaidos dėmesys taip pat buvo atkreiptas į padėtį pagrindinėje Pensilvanijos valstijoje, kur kai kuriose skaičiavimo vietose buvo skundžiamasi, kad respublikonai ten neįleidžiami. Dabartinio prezidento šalininkai teigė, kad respublikonų stebėtojai buvo laikomi daug metrų atstumu nuo skaičiavimo aparato ir biuletenių, vadindami tai pažeidimu ir svaria teisinių veiksmų priežastimi. Tačiau tarptautinių stebėtojų misija, kaip minėta laikraštyje, pavadino JAV rinkimus gerai organizuotais.

"The Washington Post" šiuo klausimu citavo prezidento advokatą Rudį Džiulianį, teigdamas, kad balsai už Baideną Filadelfijoje apskritai galėjo būti "iš Marso" arba neva išsiųsti mirusių žmonių vardu.

Respublikonų žiniasklaida aktyviai rinkosi kitą istoriją — apie šimtų biuletenių "už Trampą" sunaikinimą. Viskas prasidėjo nuo to, kad prezidento sūnus, Erikas Trampas, paskelbė vaizdo įrašą, kuris anksčiau buvo rodomas Twitter paskyroje, susietoje su kraštutinių dešiniųjų sąmokslo teorija QAnon. Vaizdo įraše matoma, kaip kažkas tariamai degina balsavimo biuletenius su už Trampą atiduotais balsais. Tačiau patikrinus paaiškėjo, kad pavyzdiniai biuleteniai buvo sunaikinti, o Twitter užblokavo pradinę paskyrą, kurioje buvo platinamas "klaidinamas vaizdo įrašas".

Karuselė rulečių valstijoje 

Trampo būstinė ketvirtadienį paskelbė apie daugybę pažeidimų Nevadoje ir pareikalavo sustabdyti skaičiavimą. Pretenzijų sąraše yra tos pačios "mirusios sielos", balsavusios paštu, ir tie, kurie dėl pandemijos paliko valstiją, tačiau vis tiek galėjo atiduoti savo balsą, nors pagal Nevados įstatymus prieš balsuojant būtina gyventi 30 dienų valstijoje iki rinkimų.

Pasak analitikų, negalima kalbėti apie tūkstančius pažeidimų, vis dėlto ginčytinų valstijų kandidatų balsų skirtumas kartais siekia kelis tūkstančius, ir šioje situacijoje kiekvienas balsavimas tampa tikrai vertingas.

Pergalė Nevadoje suteikia šešis rinkikų balsus, tiek liko surinkti, kad Baidenas laimėtų rinkimus. Tačiau rezultatų paskelbimo teks palaukti kelias dienas, tai susiję ne tik su bylinėjimusi: vėlyvą ketvirtadienį Nevados valdžia pareiškė priimsianti iki lapkričio 3 dienos išsiųstus biuletenius, o Las Vegaso apygarda pridūrė, kad "biuletenių įvedimas į sistemą" tęsis iki lapkričio 12 dienos. Kartu pažymima, kad gavus biuletenius paštu, sistema patikrins, ar šis rinkėjas nebalsavo du kartus.

Tačiau, sprendžiant iš penktadienio vakarą pasirodžiusių žinių, JAV pašto tarnyba gali tapti vienu pagrindinių ir tikrai patvirtintų pažeidėjų. "The Washington Post", remdamasis agentūros duomenimis, pranešė, kad JAV paštas iki prezidento rinkimų dienos negalėjo pateikti daugiau nei 150 000 rinkėjų biuletenių.

Leidinys praneša, kad pašto tarnyba šią informaciją teismui pateikė ketvirtadienį. Tikimasi, kad vėlai pristatytų laiškų skaičius padidės, kai atsiras naujų duomenų. Pažymėtina, kad trijose valstijose laiku nebuvo pristatyta daugiau nei 10 tūkstančių biuletenių, kurie gali nulemti nugalėtojo vardą — Šiaurės Karolinoje, Pensilvanijoje ir Nevadoje. Pastarajame kandidatų skirtumas yra apie 12 tūkstančių balsų (lapkričio 6 d. ryto duomenys), o 4518 biuletenių nepateikė.

Tegai:
rinkimai, JAV
Temos:
JAV prezidento rinkimai — 2020 (90)
Rusijos nuolatinis atstovas JT Vasilijus Nebenzia

JAV ir ES sankcijos kelia grėsmę taikai ir saugumui, pareiškė Rusijos atstovas JT

(atnaujinta 12:44 2020.11.26)
Nebenzia JT Saugumo Tarybos posėdyje priminė apie Rusijos prezidento iniciatyvą sukurti vadinamuosius "žaliuosius koridorius", laisvus nuo prekybos karų ir sankcijų, prekių, vaistų ir apsaugos priemonių, reikalingų kovai su pandemija, pristatymui

VILNIUS, lapkričio 26 — Sputnik. Jungtinių Valstijų ir ES įvestos vienašališkos sankcijos kelia rimtą grėsmę tarptautinei taikai ir saugumui bei apsunkina humanitarinę padėtį daugelyje regionų, pareiškė Rusijos nuolatinis atstovas JT Vasilijus Nebenzia, praneša RIA Novosti

Trečiadienį Rusijos, Kinijos, Pietų Afrikos, Nigerio, Sent Vinsento ir Grenadinų nuolatinės atstovybės JT surengė neoficialų Saugumo Tarybos posėdį (pagal vadinamąją "Arria formulę") tema "Vienašalės prievartinės priemonės". Nemažai ES šalių atstovų renginio metu pakartojo tezę, kad jų vienašališkos sankcijos nekenkia paprastiems žmonėms ir neturi įtakos humanitarinei situacijai šalyse, kurioms buvo įvestos sankcijos.

"Žinoma, mes atkreipėme dėmesį į mūsų Vakarų kolegų pastabas, kurie teigia, kad jų vyriausybių įvestos priemonės yra jų tarptautinis įsipareigojimas ir nėra nukreiptos prieš paprastus žmones. Kaip matome — nukreiptos. Ir kyla paprastas klausimas: ar šios priemonės prieš žmones yra jūsų tarptautiniai įsipareigojimai?" — pasakė Nebenzia.

"Šie neteisėti apribojimai ir prievartinės priemonės iš JAV ir ES pusės iš tikrųjų kelia rimtą grėsmę tarptautinei taikai ir saugumui, pablogina humanitarinę situaciją nuo Artimųjų Rytų iki Afrikos, Lotynų Amerikoje ir Europoje", — pabrėžė jis.

Nebenzia susitikimo dalyviams priminė apie Rusijos prezidento Vladimiro Putino iniciatyvą sukurti vadinamuosius "žaliuosius koridorius", laisvus nuo prekybos karų ir sankcijų, visų pirma reikalingų prekių, vaistų ir apsaugos priemonių, reikalingų kovai su pandemija, pristatymui.

Putinas, rugsėjį kalbėdamas JT Generalinės asamblėjos sesijoje, pareiškė, kad Rusijos pasiūlymas įvesti "žaliuosius koridorius" prekybai be karų ir sankcijų, dabar yra ypač aktualus. Nebenzia taip pat nurodė, kad valstybės narės kartu su atitinkamomis JT struktūromis galėtų apsvarstyti Maskvos iniciatyvą stebėti vienašališkų prievartos priemonių pasekmes per JT sistemą.

Tegai:
sankcijos, ES, JAV, Jungtinių Tautų organizacija (JTO), Rusija
Temos:
Lazda turi du galus: sankcijos Rusijai
Dar šia tema
Lavrovas paragino Vašingtoną vengti "avantiūrų" Viduriniuose Rytuose
Vokietija įvertino JAV grasinimus dėl sankcijų "Nord Stream-2"
Vokietija vadina JAV sankcijas prieš "Nord Stream-2" nepriimtinomis
Vilniaus miestas

Lietuvos politika Rusijos atžvilgiu prieštarauja net Europai, mano ekspertas

(atnaujinta 11:20 2020.11.26)
Rusijos pusė laikosi geros kaimynystės ir abipusės pagarbos principų su Lietuva, priešingai nei Lietuvos politinis elitas, mano ekspertas Dmitrijus Solonikovas

VILNIUS, lapkričio 25 — Sputnik. Rusija nekelia sau užduočių ieškoti išorinių priešų ir vykdyti prieš juos specializuotas operacijas, ji yra pasirengusi bendradarbiauti su visomis šalimis, interviu Sputnik Lietuva pasakė Šiuolaikinės valstybės plėtros instituto direktorius Dmitrijus Solonikovas.

"Rusija nuolat kalba apie vienodus bendradarbiavimo, gero kaimynystės principus su visomis buvusios posovietinės erdvės šalimis, su kuriomis ji ribojasi, su visomis šalimis, su kuriomis ją sieja istoriniai ryšiai. Rusija specialiai niekur sau priešų neieško. Rusijos užsienio politika nekelia užduočių būtinai rasti išorinį priešą ir pradėti vykdyti prieš jį specializuotas operacijas — politines, ekonomines. Todėl požiūris į Lietuvą yra toks pat — jis remiasi geros kaimynystės ir abipusės pagarbos principais. Rusijos Federacija yra pasirengusi bendradarbiauti su Baltijos šalimis, Lenkija, Didžiąja Britanija ir kitomis šalimis, su kuriomis dabar klostosi gana įtempti santykiai dėl tam tikrų klausimų", — pareiškė ekspertas.

Solonikovas pažymėjo, kad Lietuvos elitas vykdo politinį užsakymą ir dažnai jo pareiškimai prieštarauja net santykių kūrimo tarp Europos ir Rusijos principams.

"Kiekvienas vykdo savo politinį užsakymą. Baltijos šalių politinis elitas apskritai ne tiek veikia gyventojų interesais, kiek vykdo tų struktūrų, kurios jam vadovauja, užsakymą. Net Europos Sąjungai Baltijos šalių elgesys dažnai yra nesuvokiamas ir prieštarauja tiems pagrindiniams principams, kurie egzistuoja Europos santykiuose su Rusija", — pažymėjo ekspertas.

Pasak Solonikovo, kol kas Baltijos šalių ir Rusijos santykiuose niekas negali pasikeisti.

"Kai tik į tautą orientuotas elitas, kuris rųpinsis visų pirma savo gyventojų, savo šalies, savo valstybės interesais, o nevykdys užsienio politikos užsakymo, tada, žinoma, gali būti pokyčių. Visi supranta, kad ir Ukrainai, ir Baltarusijai ir Baltijos šalims, ir daugeliui kitų šalių, įskaitant Lenkiją, Vengriją ir Slovakiją, daug svarbiau turėti rinką Rytuose ir palaikyti gerus kaimyninius santykius su Rusijos Federacija visais klausimais — ir transporto logistikos , ir prekybos, ir pardavimo rinkos, ir naudingųjų iškasenų įsigijimo, — nei vykdyti politinius užsakymus, kurti neigiamą foną. Bet dar kartą: jei valdantieji rūpinsis žmonių ir valstybių interesais — politika pasikeis, ar jie vykdys politinį užsakymą tų, kurie juos skiria vadovauti šioms teritorijoms, — nieko neįvyks. Esant dabartinei Lietuvos vadovybei, niekas nepasikeis" , — padarė išvadą ekspertas.

Anksčiau Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas įgaliojamųjų raštų įteikimo ceremonijoje pareiškė, jog Rusija yra pasirengusi bendradarbiauti su Lietuva geros kaimynystės principais. Pasak Rusijos vadovo, bendradarbiavimas su Lietuva galėtų būti "aktyvesnis ir įvairesnis".

"Juo labiau kad mes, kaip žinote, kaimynai, artimi kaimynai. Mes esame pasirengę bendradarbiauti geros kaimynystės ir pagarbos vienas kitam principais. Ir aš norėčiau tą patį požiūrį matyti ir iš mūsų kolegos iš Lietuvos pusės", — pažymėjo jis.

Rusijos vadovas taip pat pareiškė, kad visos konstruktyvios užsienio šalių ambasadorių iniciatyvos sulauks paramos Rusijoje.

Rusijos ir Lietuvos santykiai pablogėjo per dešimt metų trukusį buvusios respublikos vadovės Dalios Grybauskaitės, žinomos dėl griežtų antirusiškų pareiškimų ir rusofobiškos pozicijos, valdymo laikotarpį.

Dabartinė šalies vadovybė laikosi tos pačios linijos ir reguliariai skelbia apie "Rusijos grėsmę".

Anksčiau buvęs Rusijos ambasadorius Lietuvoje Aleksandras Udalcovas pareiškė, kad prie Vilniaus ir Maskvos santykių žlugimo prisidėjo ir Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

Tegai:
santykiai, Europa, Rusija, Lietuva
Dar šia tema
Rusijos krovinių srautas per Lietuvą gali išaugti
Ekspertė: Lietuvą galės "išmokyti" tik krovinių iš Baltarusijos praradimas
Data

Kokia šiandien diena: lapkričio 27-osios šventės

(atnaujinta 19:31 2020.11.26)
Šią dieną 1995 metais prezidentas Algirdas Brazauskas įteikė Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino 2-ojo laipsnio ordiną žymiam rusų muzikantui Mstislavui Rostropovičiui

Lapkričio 27 yra 331-a metų diena pagal Grigaliaus kalendorių (keliamaisiais metais – 332-a). Nuo šios dienos iki metų galo lieka 34 dienos.

Vardadienį švenčia Almanta, Almantas, Girvydė, Maksas, Maksima, Maksimas, Maksimilijonas, Skomantas, Skomantė, Skomina, Skominas, Vergilija,Vergilijus, Virgas, Virgilija, Virgilijus.

1590 metais Karaliaučiuje Jonas Bretkūnas baigė pirmąjį lietuvišką visos Biblijos vertimą. 

1881 — gimė Konstantinas Šakenis, kultūros istorikas, vertėjas, IV Seimo pirmininkas. 

1926 — gimė aktorius Laimonas Noreika.

1944 — gimė žurnalistė, poetė, politinė bei visuomenės veikėja Dalia Teišerskytė.

1995 — prezidentas Algirdas Brazauskas įteikė Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino 2-ojo laipsnio ordiną žymiam rusų muzikantui Mstislavui Rostropovičiui.

1997 — Prancūzijos prezidentas Žakas Širakas patvirtino Prancūzijos parlamento žemųjų rūmų ratifikuotas Baltijos ir Europos Sąjungos Asociacijos (Europos) sutartis.

1701 — Švedijoje gimė termometro išradėjas Andersas Celsijus

1895 — mirė prancūzų rašytojas Aleksandras Diuma.

1895 — Alfredas Bernardas Nobelis, dinamito išradėjas, įsteigė Nobelio apdovanojimus.

1910 — Niujorke atsidarė didžiausia pasaulyje Penn traukinių stotis.

1943 — įvyko Teherano konferencija, kurioje dalyvavo Čerčilis, Ruzveltas ir Stalinas.

1971 — į Marsą nuskrido pirmasis Žemės pasiuntinys – sovietinis kosminis aparatas "Mars–2".

 1942 — gimė JAV roko žvaigždė Džimis Hendriksas.

Tegai:
kalendorius
Temos:
Svarbios istorinės datos ir šventės Lietuvoje: kalendorius kiekvienai dienai