Ramūnas Karbauskis

Karbauskis atsistatydina Seimo nario pareigų

(atnaujinta 16:34 2020.11.24)
Politikas praėjusią savaitę pranešė apie savo ketinimą atsistatydinti po "valstiečių" ir naujųjų partijų konflikto

VILNIUS, lapkričio 24 — Sputnik. Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) svarstė  partijos "Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga" lyderio Ramūno Karbauskio atsisakymo nuo Seimo nario mandato klausimą.

Ingrida Šimonytė
© Sputnik / Владислав Адамовский

Apie ketinimą politikas pranešė praėjusį ketvirtadienį. Politikas teigė atsisakęs Seimo nario mandato nusprendęs atsižvelgti į tai, kad "valstiečių" frakcija negavo Seimo pirmininko pavaduotojo vietos, o tada pati atsisakė bet kokių vadovaujančių postų komitetuose, komisijose ir kituose struktūriniuose skyriuose. Frakcijos vadovo vietą užėmė Aušrinė Norkienė.

Antradienį Karbauskis Vyriausiajai rinkimų komisijai sakė, kad jis savo pozicijos nepakeitė ir ketina palikti Seimą.

"Taip, be abejonės", — sakė jis.

Į susitikimą su VRK Karbauskis atvyko su savo bendrapartiečiu Dainiumi Gaižausku. Jam palikus parlamentą, VRK mandatą suteikė pirmai už brūkšnio rinkimų sąraše likusiai buvusios kadencijos Sveikatos reikalų komiteto vadovei Astai Kubilienei.

Per parlamento pirmininko pavaduotojo rinkimus nė viena "valstiečių" frakcija negavo šios pareigybės, tačiau iš "Tėvynės sąjungos — Lietuvos krikščionių demokratų" partijos iškart buvo paskirti trys žmonės. Taip pat vienas asmuo iš Laisvės partijos, Darbo partijos ir Lietuvos socialdemokratų partijos tapo pavaduotojais, nors gavo mažiau vietų Seime.

Be to, Karbauskis teigė, kad tai, kas įvyko, gali būti apibūdinama kaip "ankstesnės politinės kultūros ir tradicijų sunaikinimas".

LVŽS gavo 32 mandatus dėl parlamento rinkimų ir užėmė antrąją vietą. Partija paskelbė ketinanti dirbti opozicijoje. Valdančiąją koaliciją sudarė konservatoriai, Liberalų sąjūdis ir Laisvės partija.

Tegai:
Seimas, Ramūnas Karbauskis
Dar šia tema
Karbauskis siūlo skirti 150 tūkst. eurų Tautiškos giesmės giedojimo iniciatyvai
Karbauskis nusprendė atsisakyti Seimo nario mandato
Antanas Guoga

Guoga papasakojo apie sunkumus paliekant Seimo nario postą

(atnaujinta 14:22 2021.01.20)
Rytoj vyks VRK posėdis, kuriame Guoga turėtų įgarsinti savo pranešimą apie mandato atsisakymą, tačiau politikas laikosi karantino režimo ir atvykti į posėdį atsisako

VILNIUS, sausio 21 — Sputnik. Seimo nario mandato atsisakantis "darbietis" Antanas Guoga papasakojo apie kliūtis, su kuriomis susidūrė norėdamas palikti Seimo nario postą.

Trečiadienį Guoga socialinio tinklo "Facebook" paskyroje pranešė, kad jo apsisprendimas palikti postą nepakito, tačiau jis laikosi karantino režimo vengti susibūrimų ir norėjo VRK posėdyje, kuriame jis turėtų įgarsinti savo pranešimą apie mandato atsisakymą, dalyvauti nuotoliniu būdu.

"Iš VRK pirmininkės gavau laišką, kad rytoj, sausio 21 dieną vyks komisijos posėdis ir esu kviečiamas atvykti pareikšti savo valią dėl mandato atsisakymo. Dėl asmeninių priežasčių paprašiau dalyvauti posėdyje nuotoliniu būdu ir taip pranešti savo apsisprendimą. <...> Pasirodo, net tokiu smulkiu klausimu komisija balsavo ir nusprendė neleisti man dalyvauti posėdyje per nuotolį. Paprašė atvažiuoti gyvai. Jūs rimtai? Per visuotinį karantiną?", - rašo Guoga.

Jis pažymi, kad gerbia VRK komisijos pirmininkę Laurą Matijošaitytę, bet visiškai nepritaria komisijos darbo metodams.

Atsiprašau. Jūs blogai supratote
© Sputnik / Владислав Адамовский

"Kažkoks akmens amžius. Jau seniai savo svarbiausius reikalus tvarkome nuotoliniu būdu. Internetu tvarkome savo sveikatą, pinigus, verslus darome. Net Seimas pandemijos fone pradėjo įstatymus distanciniu būdu leisti. O čia kažkoks cirkas. Atvažiuok gyvai pas mus, nes per kompiuterio ekraną atsisakyti mandato negalima. Gal ten ne tu būsi", – teigė jis.

Guoga dar kartą pabrėžė, kad Seimo nario mandato atsisako, tačiau į komisijos posėdį rytoj nevyks.

„Nesiruošiu gyventi pagal VRK politines užgaidas. Sąžiningai laikausi karantino taisyklių ir turiu svarbesnių užsiėmimų negu parodomieji VRK posėdžiai“, – pareiškė jis.

Sausio 12 dieną Guoga VRK įteikė prašymą panaikinti jo Seimo nario mandatą, nes nebemato galimybių su Darbo partija įgyvendinti rinkimų pažadų.

Tegai:
Seimas, Antanas Guoga
Dar šia tema
Guoga reikalauja pašalinti Uspaskichą iš partijos
Teisingumo ministrė Evelina Dobrovolska

Lietuva iškels Sausio 13-osios bylos teisėjų temą ES darbotvarkėje

(atnaujinta 14:18 2021.01.20)
Kaip pažymėjo Teisingumo ministerija, 2021 metų pirmąjį pusmetį Lietuva ir toliau sieks Lietuvos teisėjų ir prokurorų, tyrusių Sausio 13-osios bylą, apsaugos "nuo trečiųjų šalių persekiojimo"

VILNIUS, sausio 20 — Sputnik. Lietuvos teisėjų ir prokurorų "apsauga nuo politinio persekiojimo" tapo vienu iš svarbiausių Lietuvos prioritetų ES darbotvarkėje, pareiškė teisingumo ministrė Evelina Dobrovolska.

"2021 metų pirmąjį pusmetį Lietuva ir toliau aktyviai sieks Lietuvos teisėjų ir prokurorų, tyrusių Sausio 13-osios bylą apsaugos nuo politiškai motyvuoto trečiųjų šalių persekiojimo ir bendrų ES sprendimų saugant ES piliečius", — teigiama Teisingumo ministerijos pranešime.  

Tarp kitų svarbių Lietuvai temų — ES Pagrindinių teisių chartijos taikymo plėtra bei geresnė duomenų apsauga tiriant nusikaltimus.

Pasak Dobrovolskos, COVID-19 pandemija atskleidė, jog teisingumo prieinamumui krizės laiku itin svarbus skaitmeninimo mechanizmo spartinimas tiek nacionaliniu, tiek ES lygmeniu, todėl šalims narėms svarbu dalintis ir gerąją praktika, ir naujausiomis teisėkūros iniciatyvomis.

Ministrė įvardijo dar vieną Lietuvai aktualų klausimą — tai vartotojų bei intelektinės nuosavybės apsaugą, kur pagrindinis prioritetas turėtų būti skiriamas pandemijos pasekmių analizei bei iniciatyvoms, skatinančioms žaliąją bei skaitmeninę kryptį. 

Sausio 13-osios įvykiai Vilniuje

Lietuvos Aukščiausioji Taryba 1990 metų kovo 11 dieną paskelbė respublikos nepriklausomybę. 1991 metų sausio mėnesį Lietuvoje prasidėjo protestai, į respubliką buvo išsiųstos specialiosios pajėgos.

Sausio 13-osios naktį sovietų šarvuočių kolona pasiekė Vilniaus centrą. Tą naktį prie Vilniaus televizijos bokšto įvyko ginkluotas susirėmimas. 

Lietuva be įrodymų tvirtina, kad tai pradėjo sovietų kariai. Incidento metu žuvo 14 žmonių, daugiau kaip 600 buvo sužeisti.

Kovo mėnesį Vilniaus apygardos teismas paskelbė nuosprendį. Byloje buvo kaltinami 67 žmonės. Prieš teismą stojo tik du žmonės — Rusijos kariuomenės atsargos pulkininkas Jurijus Melis ir buvęs karys Genadijus Ivanovas, jiems paskirta atitinkamai septynerių ir ketverių metų laisvės atėmimo bausmė.

Baudžiamoji byla Lietuvos teisėjų atžvilgiu

2019 Rusijos tardymo komitetas pradėjo baudžiamąją bylą Lietuvos prokurorų ir teisėjų atžvilgiu dėl nekaltų asmenų patraukimo baudžiamojon atsakomybėn. Kaltinimai pareikšti teisėjams Ainorai Macevičienei, Virginijai Pakalnytei-Tamošiūnaitei ir Artūrui Šumskui. 

Tardymo komitetas pabrėžė, kad nuosprendžio paskelbimo metu teisėjai žinojo, jog įvykiai Vilniuje vyko tuo metu, kai Lietuvos TSR buvo TSRS dalis. Be to, buvo pabrėžta, kad TSRS kariškiai, siekdami užtikrinti viešąją tvarką, atliko tarnybines pareigas ir veikė pagal TSRS įstatymus. Tyrimo metu buvo imtasi priemonių tarptautinei kaltinamųjų paieškai organizuoti.

Tuo tarpu Lietuvos generalinė prokuratūra mano, kad Rusijos Federacijos tardymo komiteto kaltinimai Lietuvos teisėjams "prieštarauja teisingumo principams".

Tegai:
ES, Lietuva, Sausio 13-osios byla, Sausio 13-oji
Temos:
Sausio 13-osios byla
Dar šia tema
Kaip Lietuva paminėjo Sausio 13-osios trisdešimtmetį karantino sąlygomis
Lietuva prašo NATO solidarumo dėl Rusijos veiksmų prieš Sausio 13-osios bylos teisėjus
Žmonės, dėvintys apsaugines kaukes gatvėje Pekine, Kinijoje, archyvinė nuotrauka

Pirmasis "britiškosios" koronaviruso padermės atvejis aptiktas Pekine

(atnaujinta 15:27 2021.01.20)
Skelbiama, kad du Pekine nustatyti COVID-19 atvejai yra susiję su itin užkrečiamos, Didžiojoje Britanijoje atsiradusios atmainos koronavirusu

VILNIUS, sausio 20 — Sputnik. Britiškoji COVID-19 padermė pirmą kartą buvo nustatyta Pekine, spaudos konferencijoje sakė Pekino ligų prevencijos ir kontrolės centro vadovo pavaduotojas Pang Xinghuo.

"Kinijos ligų prevencijos ir kontrolės centro analizė parodė, kad du patvirtinti COVID-19 atvejai (nustatyti Dasingo rajone — Sputnik) yra laikomi JK rasto koronaviruso atmainos užkrėtimo atvejais. Infekcijos šaltinis preliminariai apibrėžtas kaip įvežtinis", — cituoja Xinghuo RIA Novosti.

Valdžia taip pat paragino visus praėjusias 14 dienų buvusiuos Dasingo rajone nedelsiant išlaikyti koronaviruso nukleino rūgšties testą ir, kol bandymas bus paruoštas, nepalikti Pekino ir nebendrauti su daugeliu žmonių, kad laiku būtų užkirstas kelias ligos plitimui mieste ir šalyje.

2020 metų gruodžio viduryje JK nustatyta nauja koronaviruso SARS-CoV-2 mutacija. Vėliau JK naujų ir kylančių kvėpavimo takų virusų grėsmių patariamoji taryba patvirtino, kad šalyje nustatytas koronaviruso variantas plinta sparčiau ir reikalauja dar daugiau gyventojų atsargumo. Nors naujasis viruso variantas, remiantis preliminariais vertinimais, gali būti 70 % infekciškesnis nei ankstesnis, vis dėlto nėra nieko, kas rodytų, kad jis yra pavojingesnis mirtinumo ar ligos eigos prasme.

Be to skelbiama, kad Pietų Afrikoje pasirodžiusi koronaviruso padermė pasirodė esanti infekciškesnė. Šalies epidemiologų teigimu, tyrimai įrodė, kad naujasis variantas, pavadintas 501.V2, lengviau prasiskverbia į žmogaus ląsteles ir tvirčiau jose įsitvirtina. Jis pažymėjo, kad dėl to padermės užkrečiamumas padidėja apie 50 procentų, palyginti su ankstesnėmis mutacijomis.

501Y.V2 variantą Pietų Afrikos mokslininkai nustatė praėjusių metų pabaigoje. Jis laikomas pagrindine antrosios COVID-19 epidemijos bangos priežastimi, šiuo metu ten pasiektas naujas paros pikas — sausio pradžioje viršijo 21 000 atvejų.

Tegai:
COVID-19, Didžioji Britanija, koronavirusas, Pekinas
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
Rusijoje nustatyta beveik 1500 koronaviruso mutacijų
Profesorius papasakojo apie COVID-19 mutacijų pobūdį
Vokietijoje aptikta nauja koronaviruso mutacija
Mokslininkai nustatė COVID-19 Pietų Afrikos padermės užkrečiamumo laipsnį