Protestai Baltarusijoje

Ekspertas: Lietuvos politinis gestas baltarusių atžvilgiu nesuveikė

(atnaujinta 22:42 2020.12.07)
Tačiau Vilnius čia nesustos ir ieškos kitų būdų, kaip paveikti situaciją kaimyninėje šalyje, mano politologas Aleksandras Asafovas

VILNIUS, gruodžio 8 — Sputnik. Lietuvos valdžia, išduodama baltarusiams leidimus atvykti į Lietuvą, kaip pabėgėlius pristato standartinį darbo migrantų srautą, interviu Sputnik Lietuva pasakė politologas Aleksandras Asafovas.

Beveik 700 Baltarusijos piliečių gavo leidimą atvykti į Lietuvą dėl ypatingų humanitarinių priežasčių. Apie tai pranešė Lietuvos Vidaus reikalų ministerijos spaudos tarnyba.

Iš viso buvo išduoti 689 tokie leidimai. Lietuvoje jau yra 285 Baltarusijos piliečiai. Be to, 67 baltarusiai kreipėsi į Lietuvos valdžią su prašymu suteikti prieglobstį.

Laikinai einanti Lietuvos vidaus reikalų ministerijos vadovės pareigas Rita Tamašunienė pareiškė, kad norinčių atvykti į Lietuvą sumažėjo, palyginti su vasaros pabaiga.

Politologas Aleksandras Asafovas pažymėjo, kad daugelis Baltarusijos gyventojų supranta, jog dabar sprendimas emigruoti į svečią šalį nėra labai aktualus.

"Ir tas politinis gestas apie tai, kad [Baltarusijos prezidento Aleksandro] Lukašenkos režimas įžeidžia didelį žmonių kiekį, blogai su jais elgiasi, jiems Lietuva pasirengusi suteikti prieglobstį, jis nesuveikė, nes nėra paklausos. Ta visuomenės dalis, beje, didžioji jos dalis, kuri gyvena įprastą gyvenimą ir nedalyvauja šiuose momentuose, susijusiose su gyvenimo politizavimu, jie, tiesą sakant, taip ir gyvena ir užsiima savo reikalais, o nesvarsto drastiškų sprendimų pakeisti savo gyvenamąją vietą... Ir iš čia akivaizdu, kad kuo daugiau laiko praeis, tuo ši tema bus vis mažiau aktuali", — pasakė jis.

Asafovas pažymėjo, kad Lietuvos vidaus reikalų ministerija ne tik konstatuoja faktą, bet ir primena apie emigracijos į Lietuvą galimybę. 

"Atsižvelgiant į daugybę su koronavirusu ir kitais įvykiais susijusių apribojimų, tai daugiau deklaratyvus pareiškimas, tačiau, žinoma, temos jie nepaliks ramybėje ir ieškos kitų būdų, kaip paveikti situaciją, ar tai būtų politiniai būdai, ar per tokius humanitarinius klausimus kaip politinio prieglobsčio suteikimas. Žinoma, gali būti, kad bus taikomas įvairių su tarpvalstybine prekyba susijusių muitų ir apribojimų instrumentas, tačiau manau, kad to, kas gali pakenkti jų ekonomikai, bus imtasi paskutinę akimirką", — apibendrino ekspertas.

Baltarusijoje po prezidento rinkimų, kuriuos šeštą kartą laimėjo Lukašenka (VRK duomenimis, jis surinko 80,1 proc. balsų),  prasidėjo masiniai opozicijos protestai. Opozicija mano, kad nugalėjo Svetlana Tichanovskaja. Ji po rinkimų iškart išvyko į Vilnių.

Nuo protestų Baltarusijoje pradžios Lietuva reguliariai kišosi į kaimyninės šalies reikalus, atvirai palaikydama Baltarusijos opoziciją ir ragindama surengti naujus rinkimus. Lietuvos politikai mano, kad praėjusių prezidento lenktynių rezultatai esą yra "suklastoti". Be to, Baltijos šalys įvedė asmenines sankcijas kai kuriems Baltarusijos pareigūnams, įskaitant dabartinį prezidentą.

Baltarusijos valdžios teigimu, Vilnius, Varšuva ir kitos šalys aktyviai kišasi į Baltarusijos vidaus reikalus ir bando kontroliuoti opoziciją.

Tegai:
Lietuva, Baltarusija
Temos:
Protestai Baltarusijoje po prezidento rinkimų (563)
Dar šia tema
Lavrovas pakomentavo grasinimus Baltarusiją atjungti nuo SWIFT
Vokietija įvardijo ES sankcijų Baltarusijai išplėtimo sąlygą
Lietuvoje patvirtintos nemokamos vizos baltarusiams
Linkevičius paragino Baltarusijos vadovybę "liautis pažeidinėti žmogaus tieses"
COVID-19 Pfizer-Biontech

Žemaitaitis reikalauja valdžios reakcijos į skiepų be eilės skandalą 

(atnaujinta 21:34 2021.01.27)
Pasak Žemaitaičio, Šilalės rajono savivaldybė kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministerijos vadovą, tačiau atsakymo negavo

VILNIUS, sausio 27 — Sputnik. Partijos "Laisvė ir teisingumas" pirmininkas Remigijus Žemaitaitis prisiminė, kad po Šilalėje kilusio skandalo su vakcinomis nuo COVID-19 valdžia tinkamai nesureagavo į situaciją.

Pasak jo, sveikatos ministras Arūnas Dulkys ir toliau laikosi principingumo šioje istorijoje. Politikas teigė, kad Šilalės rajono savivaldybė kreipėsi į Sveikatos apsaugos ministerijos vadovą.

"Tačiau iki šiol jo klerkai taip ir nesugeba atsakyti. Baisu yra tai, kad mano asmeniniu manymu, tai tiesioginiais tyčiniais veiksmai ministerijos klerkai arba nuo ministro nuslėpė šį raštą, arba paprašyti įtakingų konservatorių partijos narių vilkina atsakymą. Ir ministro geri ketinimai gali būti neišgirsti. Jeigu ministras žinotų apie tokius valdininkų darbus juos senai butų išvaręs. Lieka tik viešumas", — parašė Žemaitaitis Facebook'e.

Politikas taip pat pridėjo du Šilalės rajono savivaldybes administracijos laiškus. Juose prašoma paaiškinti, kaip elgtis su antrąja vakcinos doze tiems, kurie buvo paskiepyti neteisėtai.

Sausio pradžioje Šilalėje kilo skandalas dėl skiepų nuo COVID-19. Kartu su medicinos personalu nuo COVID-19 buvo paskiepyti iš Vilniaus atvažiavę "Ambulanso" vadovas ir jo šeima. Jie buvo įtraukti į paskiepytų asmenų prioritetinius sąrašus, tačiau niekas netikrino, ar jie yra medicinos įstaigos darbuotojai.

Tegai:
Remigijus Žemaitaitis
Dar šia tema
Rusijos "Sputnik V" vakcina užregistruota Irane
Gydytojas pasakė, kam dažniau pasireiškia pašaliniai poveikiai po vakcinos
PSO teigia, kad nėra duomenų apie vakcinos poveikį COVID-19 perdavimo rizikai
Lietuvos gyventojai per klaidą suleistos penkios COVID-19 vakcinos dozės
Agrokoncernas

"Agrokoncernui" trąšas teks sumokėti antidempingo muitą

(atnaujinta 21:04 2021.01.27)
Šis sprendimas per 30 dienų gali būti skundžiamas Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui

VILNIUS, sausio 27 — Sputnik. Vilniaus apygardos administracinis teismas atmetė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkui Ramūnui Karbauskiui priklausančios akcinės bendrovės "Agrokoncernas" skundą Muitinės departamentui dėl sprendimo mokėti antidempingo muitą panaikinimo.

Muitinė, patikrinusi elektroninę importo deklaraciją, įpareigojo pareiškėją sumokėti už importuotas trąšas 5 482 eurus galutinio antidempingo muito, 1 151 eurą importo PVM, 39 eurus muito delspinigių ir 663 eurus baudos.

Pareiškėjos teigimu, importuotai prekei — amonio nitrato trąšoms — neturi būti taikomas antidempingo muitas, jos turi būti klasifikuojamos pagal kitą kodą. Laboratoriniai tyrimai patvirtina, kad trąšų sudėtyje esantis amonio nitratas neviršija 80 proc. bendros produkto masės.

Teismas nusprendė, kad pareiškėjas nepateikė jokių įtikinamų įrodymų, todėl mokslininkų išvados negali būti laikomos patikimomis.

"Įvertinus byloje nustatytas aplinkybes, teisės aktus, reglamentuojančius amonio nitrato trąšų tarifinio klasifikavimo nuostatas, proceso šalių paaiškinimus, padaryta išvada, kad atsakovas pagrįstai konstatavo, kad pareiškėjos importuotai prekei (trąšoms) turi būti taikomas galutinis antidempingo muitas", — teigiama pranešime.

Šis sprendimas per 30 dienų gali būti skundžiamas Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui.

Tegai:
"Agrokoncernas"
Dar šia tema
Vokietija pranešė apie teisminių tyrimų grėsmę sustabdžius "Nord Stream-2"
Teismas Paleckiui intensyvią priežiūrą pratęsė dar trims mėnesiams
Dvi Lietuvos įmonės kreipėsi į tarptautinį teismą dėl Baltarusijos 
JAV naikintuvas F-35А

"The National Interest" atskleidė amerikiečių naikintuvų "Achilo kulną"

(atnaujinta 21:39 2021.01.27)
Amerikiečių leidinio teigimu, nepaisant įdiegtų neaptinkamumo technologijų, JAV naikintuvus gali lengvai sekti Rusijos radarai dideliais atstumais

VILNIUS, sausio 27 — Sputnik. Amerikiečių naikintuvai F-22 ir F-35 turi daug trūkumų, dėl kurių jie tampa lengvai pažeidžiami priešo. Apie tai papasakojo leidinys "The National Interest".

"Stealth technologijos, priešingai nei įprasta manyti, nėra apsiaustas, darantis nematomu", — parašė žurnalistai.

Jų manymu, Rusijos radarai "Podsolnuch" puikiai atliks užduotį danguje aptikti orlaivį su "stealth" technologijomis. Taip pat žurnalistai tvirtina, kad Rusijos radarai gali lengvai sekti F-35 dideliais atstumais.

Straipsnyje teigiama, kad infraraudonųjų spindulių paieškos technologija taip pat apskaičiuoja amerikiečių naikintuvų su "stealth" technologijomis buvimo vietą.

Be kitų amerikiečių orlaivių trūkumų, autoriai įvardijo didelį atsilikimą pagal visus parametrus oro kovoje, kuriai naikintuvai F-35 arba B-2 nėra skirti. Anot jų, ore F-35 gali tapti lengvu Rusijos SU-57 "grobiu".

Dar šia tema
Kas išgelbės "Žaibą": naikintuvas F-35 patyrė naują nesėkmę
Nufilmuotas naikintuvo MiG-31 oro mūšis stratosferoje — video
Amerikiečių pilotas įvertino naikintuvo MiG-29 kovines savybes
JAV neribotam laikui atidėjo naikintuvų F-35 gamybą
Laukiamiausias pasaulyje skrydis: greičiausias naikintuvas-perėmėjas MiG-41