Лидер правящей партии Союз крестьян и зеленых Литвы Рамунас Карбаускис

"Komendanto valanda 24/7": Karbauskis įvertino Vyriausybės priemones dėl COVID-19

(atnaujinta 22:23 2020.12.14)
Pasak "valstiečių" lyderio, dėl naujų apribojimų buvo pažeistos sveikų žmonių teisės

VILNIUS, gruodžio 14 — Sputnik. Naujosios Vyriausybės įvestos ribojamosios priemonės pandemijos COVID-19 fone yra tokios griežtos, kad jos panašios į "komendanto valandą 24/7", parašė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderis Ramūnas Karbauskis savo Facebook paskyroje.

Karbauskis pažymėjo, kad prieš rinkimus konservatoriai barė valdančiuosius už pernelyg griežtas karantino priemones, o atėję į valdžią, jas dar labiau sugriežtino.

"Šią tragikomediją skiriu balsavusiems už veidmainius politikus, kurie prieš rinkimus sakė vieną, o po jų padarė visiškai priešingai. Liūdina faktas, kad labiausiai apgauti bus jauni Laisvės partijos rinkėjai. Jaunimas pirmą kartą atėjo į rinkimus patikėdamas elementaria propaganda ir dabar pirmą kartą gyvenime supras, kad realybė ir politikų pažadai dažnai kardinaliai skiriasi", — parašė "valstiečių" lyderis.

Ingridos Šimonytės Vyriausybė pirmajame posėdyje nusprendė pratęsti karantiną iki sausio 31 dienos. Ji draudžia prekybą nebūtinaisiais produktais — turės užsidaryti aprangos, buities ir kitos ne maisto prekių parduotuvės. Įvedami griežti ribojimai judėjimui: nuo gruodžio 16 dienos iki sausio 3 dienos ribojamas asmenų išvykimas už savo gyvenamosios vietos savivaldybės teritorijos ribų, išskyrus atvejus, kai vykstama dėl artimųjų giminaičių mirties ar atlikti darbo, kai darbo vieta yra kitoje savivaldybėje, ar dėl būtinosios medicinos pagalbos.

Draudžiami daugiau nei vienos šeimos ar namų ūkio artimi kontaktai, draudžiama palikti gyvenamąją vietą, išskyrus kai vykstama į darbą, prekybos vietą.

Ikimokyklinis, priešmokyklinis ir pradinis ugdymas turės būti vykdomas nuotoliniu būdu. Viešbučiai negalės veikti ir teikti paslaugų, nebent tai bus būtina asmenų izoliacijai.

"Viskas labai primena komendanto valandos įvedimą 24/7, tik dokumente nerasite šio pavadinimo. Žmonėms nepaaiškinta, kaip bus užtikrinamas nejudėjimas tarp savivaldybių, kas ir kokiu būdu tai kontroliuos. Taip pat daug klausimų kyla dėl verslo. Nejau nebuvo kitų priemonių, kurios padėtų užtikrinti paslaugų teikimo saugumą, nei pasirinktas lengviausias kelias — uždaryti, uždrausti", — rašo Karbauskis.

Jis pažymėjo, kad jei buvusioji opozicija, o dabar valdžia, nebūtų visus šiuos metus skyrusi patyčioms iš buvusios valdžios, o dabar opozicijos sprendimų kovojant su COVID-19, kiek kitaip tuos sprendimus būtų priėmusi ir visuomenė, nuo kurios solidarumo ir priklauso šios kovos sėkmė.

Vilnius
© Sputnik / Владислав Адамовский

"Dabar gi Šimonytė, tarsi bandydama atsikratyti atsakomybės, daug kartų pakartojo, kad sprendimai esą priimami tokie, kokie buvo pavasarį. Sąmoningai nutylima tai, kad sprendimai skiriasi iš esmės, kitokia situacija pavasarį ir dabar", — mano Karbauskis.

"Valstiečių" lyderis pažymėjo, kad tada Vyriausybė buvo nežinioje, trūko priemonių, testų, kaukių ir pirštinių, buvo dezinfektanto stygius. Tačiau šiuo metu visko yra. Testus siūlo pasidaryti ir privačios gydymo įstaigos. Nepalyginamai geriau pasiruošę ir medikai. Žmonės turi visas galimybes būti saugūs, jeigu jie visas priemones naudotų teisingai ir laikytųsi reikalavimų dėl atstumų.

"Juk dabar situacija būtų daug geresnė, jei pavasarį, prasidėjus COVID-19 krizei, konservatoriai su liberalais būtų bendradarbiavę su valdžia ir kartu veikę, kad visuomenė suprastų grėsmę ir laikytųsi saugumo reikalavimų. Kiek purvo buvo supilta ant sveikatos ministro Aurelijaus Verygos, kuris kasdieną bendravo su visuomene, bandydamas paaiškinti karantino priemonių reikšmę ir jų tikslus", — apgailestauja Karbauskis.

Jis taip pat pažymėjo, kad Vyriausybė nekalba apie nepaprastąją padėtį, nors tie patys žmonės, kurie dabar valdžioje, apie ją svajojo pavasarį, bet ribojimai tokie drastiški, kad ir nepaprastosios padėties atveju jie nebūtų griežtesni.

"Visiškai apribotos sveikų žmonių teisės. Pavyzdžiui, jauniems žmonėms, kurie dar nėra sukūrę šeimų ir gyvena skirtingose savivaldybėse, apribojama teisė matytis. Kodėl, jei jie sveiki?" — klausia Karbauskis.

Jis pažymėjo, kad suprantama, jog policija ir kariuomenė pradės patruliuoti keliuose, kad apribotų žmonių judėjimą, ir kai trys žmonės susitiks, bus aiškinamasi, ar jie yra šeimos nariai. Tačiau kaip tai bus išsiaiškinta — neaišku, nes kartu gyvenantys gali turėti skirtingas pavardes, jie neprivalo tuoktis.

"Nieko gero iš šios valdžios nesitikėjau, tačiau šiandien priimti sprendimai rodo, kad jų garsusis 130 punktų kovos su COVID-19 taip ir liks niekam nežinomas. Gaila, kad arogancija ir ribotumas neleidžia naujajai valdžiai analizuoti pasaulinės patirties ir rekomendacijų kovojant su COVID-19", — pareiškė Karbauskis.

Nuo pandemijos pradžios šalyje nustatytų atvejų skaičius pasiekė daugiau nei 95 tūkstančius. Šiuo metu serga daugiau nei 54 tūkstančiai žmonių, daugiau nei 38 tūkstančiai pasveiko, mirė 825 pacientai.

Pastaruoju metu Lietuvoje didėja sergamumas koronavirusu. Keletą dienų iš eilės šalyje buvo fiksuojami antirekordai, per dieną nustatytų atvejų skaičius viršijo tris tūkstančius.

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, pasaulyje nustatyta daugiau nei 70,4 milijono ligos atvejų, daugiau nei 1,5 milijono žmonių mirė.

Tegai:
Ramūnas Karbauskis, Lietuva, koronavirusas
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje (1135)
Sanatorija Belorus Druskininkuose

Lietuva prašo peržiūrėti įstatymą, kuris atima "Belorus" sanatorijos subsidijas

(atnaujinta 12:44 2021.01.21)
Kaip pažymėjo Seimo narė Asta Kubilienė, situacija su sanatorija nebuvo pakankamai išvystyta, o politikų veiksmai buvo "skuboti ir neatsakingi"

VILNIUS, sausio 21 — Sputnik. Lietuvos Seimo narė, "Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos" frakcijos narė Asta Kubilienė paprašė prezidento Gitano Nausėdos vetuoti naują darbo įstatymo redakciją, dėl kurios ES sankcijomis patekusi sanatorija "Belorus" Druskininkuose prarado subsidijas.

Jos nuomone, vyriausybė pamiršo įsigilinti į sankcijų taikymo niuansus, kurie numato taikymo išimtis ir yra apibrėžti ES teisės aktuose. Politikė tvirtina, kad padėtis nebuvo pakankamai parengta, o politikų veiksmai buvo "skuboti ir neatsakingi".

Grupė Seimo narių inicijavo kreipimąsi į prezidentą su prašymu vetuoti. Joje minima to paties pavadinimo sanatorija Jūrmaloje, Latvijoje, kuriai, nepaisant to, kad steigėja yra ir Baltarusijos prezidento kanceliarija, ES sankcijos nėra taikomos.

"Vienintelis skirtumas tarp Lietuvoje ir Latvijoje esančių sanatorijų yra tas, kad Latvijoje pagrindinis valdymo organas yra trijų asmenų valdyba ir sanatorijai vadovauja jos pirmininkas, o Druskininkuose valdybos nėra ir sanatorijai vadovauja paskirtas direktorius", — rašė ji savo Facebook paskyroje.

Kubilienė priminė Lietuvos užsienio reikalų ministro Gabrieliaus Landsbergio žodžius, kuris, siūlydamas išplėsti sankcijas Baltarusijos režimui, teigė, kad ribojamosios priemonės neturėtų būti taikomos paprastiems žmonėms, dirbantiems Baltarusijos valdžios kontroliuojamose įmonėse. Tačiau, kaip pažymėjo Kubilienė, situacija su sanatorija pasirodė priešinga. Kalbama ne tik apie tuos, kurie gydosi ir reabilituojasi įstaigoje, bet ir apie darbuotojus, kurių dauguma yra Lietuvos piliečiai.

Kreipimesi politikai pabrėžia, kad Druskininkų gydykla yra viena didžiausių mokesčių mokėtojų regione.

Pandemijos metu nedarbas mieste padidėjo iki 18,9 proc., o uždarius "Belorus" sanatoriją jis ir toliau didės. Kaip pažymėjo Kubilienė, dėl atsisakymo skirti subsidijas darbuotojai liko be pinigų už prastovą, o jiems buvo pasiūlytos nepagrįstai mažos išmokos su sąlyga, kad jie atsisakys dirbti šioje sanatorijoje.

Situacija su "Belorus" sanatorija

Anksčiau "Belorus" sanatorijos sąskaitos buvo įšaldytos ES įvedus sankcijas Baltarusijos prezidento administracijoje veikiančiai Vyriausiajai ūkio valdybai.

Sanatorijoje Druskininkuose dirba beveik 400 žmonių, 350 yra Lietuvos piliečiai. Kasmet čia gydosi daugiau nei 13 tūkstančių žmonių.

Savo ruožtu Baltarusijos užsienio reikalų ministerija situaciją pavadino "aukščiausio lygio veidmainystės pavyzdžiu" ir pažymėjo, kad ne tik Baltarusijos piliečiams Lietuvoje taikomos sankcijos, bet ir daroma žala Lietuvos ekonomikai bei pačių lietuvių interesams.

"Belorus" atvejis yra pirmasis Lietuvos istorijoje, kai šalyje veikiančiai įstaigai pritaikomos tarptautinės sankcijos.

Tegai:
Gitanas Nausėda, Lietuva, sanatorija, Druskininkai
Viktoras Uspaskichas

Viktoras Uspaskichas pašalintas EP frakcijos dėl homofobiškų pareiškimų

(atnaujinta 09:15 2021.01.21)
Pasak "Renew Europe" pirmininko, jų frakcijoje "nėra vietos homofobijai", o Lietuvos politiko komentarai nesuderinami su jų vertybėmis

VILNIUS, sausio 21 — Sputnik. Liberalioji Europos Parlamento "Renew Europe" frakcija pašalino Lietuvos darbo partijos pirmininką, europarlamentarą Viktorą Uspaskichą iš savo gretų už viešus homofobiškus komentarus apie LGBT+ bendruomenę, sakoma politinės grupės tinklalapyje.

Trečiadienio vakarą frakcija, vykdydama vidaus drausmės procedūrą, balsavo dėl narystės nutraukimo. Suskaičiavus balsus Viktoras Uspaskichas buvo nedelsiant pašalintas.

"Atsinaujinančios Europos šeimoje nėra vietos homofobijai. Kaip politinė šeima, mes esame tvirtai pasiryžę saugoti ir plėsti LGBTI+ žmonių teises. Pono Uspaskicho komentarai nesuderinami su vertybėmis, kurios mums brangios ir atsidūrė mūsų šeimos ribose", — sakė "Renew Europe" prezidentas Dačianas Čiološas (Dacian Cioloș).

Anksčiau Viktoras Uspaskichas sukėlė nemažai nepasitenkinimo savo pareiškimais apie LGBT bendruomenę ir "struktūrizuoto" vandens pardavimu.

Be to, anksčiau Prancūzijos prezidento Emanuelio Makrono partijos europarlamentarai paragino iš liberalų frakcijos "Renew Europe" Europos Parlamente pašalinti Uspaskichą dėl jo homofobiškų komentarų.

"Esame šokiruoti sužinoję apie mūsų politinės grupės Lietuvos europarlamentaro homofobiškus pareiškimus. Griežčiausiai juos smerkiame ir prašome pradėti pašalinimo procedūrą. Mes remiame LGBTI žmones Europoje", — Twitter'yje parašė grupė "Renaissance", vienijanti Makrono partijos narius ir šalininkus "Renew Europe" frakcijoje.

Po jo pareiškimų liberaliosios Europos Parlamento frakcijos nariai paragino Uspaskichą palikti politinę grupę. Lietuvos politikas bandė teisintis ir teigė, kad žiniasklaida esą neteisingai interpretuoja jo žodžius ir dažnai rašo apie jį "melą", nors jo reputacija yra "švari". Taip pat jis atsiprašė.

Tegai:
Europos Parlamentas, Viktoras Uspaskichas
Dar šia tema
Guoga reikalauja pašalinti Uspaskichą iš partijos
Uspaskichas mėgino pasiteisinti dėl LGBT įžeidinėjimo
Uspaskichas atsiprašė. Jį "ne taip suprato"
JAV

Naujoji JAV administracija vykdys finansinius įsipareigojimus PSO

(atnaujinta 12:24 2021.01.21)
Pažymima, kad grąžinant JAV į PSO, naujoji administracija nustos atšaukti savo ekspertus iš Pasaulio organizacijos struktūros, taip pat atnaujins nuolatinį Amerikos personalo bendravimą tiek tiesiogiai su PSO, tiek per su ja bendradarbiaujančius centrus

VILNIUS, sausio 21 — Sputnik. Naujoji JAV administracija vykdys visus finansinius įsipareigojimus PSO, sakė Entonis Faučis, naujos JAV administracijos delegacijos vadovas, JAV Nacionalinio alergijos ir infekcinių ligų instituto (NIAID) direktorius, rašo RIA Novosti autorė Elizabeta Isakova.

"Jungtinės Valstijos yra įsipareigojusios vykdyti savo finansinius įsipareigojimus PSO. Jungtinės Valstijos visais lygmenimis techninį bendradarbiavimą laiko pagrindiniu partnerystės su PSO pagrindu, kuri yra nepaprastai vertinama ir kurią ketiname plėtoti toliau", — sakė jis PSO vykdomosios valdybos 148-ojoje sesijoje.

Pasak jo, grąžinant JAV į PSO, naujoji administracija nustos atšaukti savo ekspertus iš Pasaulio organizacijos struktūros, taip pat atnaujins nuolatinį Amerikos personalo bendravimą tiek tiesiogiai su PSO, tiek per su ja bendradarbiaujančius centrus.

Buvęs JAV prezidentas Donaldas Trampas praėjusių metų liepos pradžioje Kongresui išsiuntė oficialų pranešimą apie šalies pasitraukimą iš PSO. Išstojimo procesas turėjo baigtis 2021 metų liepos mėnesį. Trampas teigė, kad šalis nutraukia santykius su PSO ir jos finansavimą, nes organizacija "atsisakė vykdyti reikalingas reformas". Jis apkaltino PSO koronaviruso epidemijos masto nuslėpimu Kinijos naudai.

Pirmąją savo prezidentavimo dieną Baidenas pasirašė dekretą dėl JAV grąžinimo PSO. Guteresas palankiai įvertino šį sprendimą.

Tegai:
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), JAV