Seimo posėdis

"Jie girdi tik save": Lietuvos opozicija reikalauja nuolaidų smulkiajam verslui 

(atnaujinta 18:20 2020.12.18)
Opozicinių partijų atstovai kritikavo nutarimą dėl griežtų apribojimų, kurie, jų nuomone, diskriminuoja smulkiuosius verslininkus

VILNIUS, gruodžio 18 — Sputnik. Lietuvos Seimo opozicijos frakcijos reikalauja nedelsiant persvarstyti ribojimų smulkiajam verslui pagrįstumą. Apie tai pranešė Seimo spaudos tarnyba.

Seimo opozicija taip pat ragina valdančiuosius atsižvelgti į jau pasiteisinusius sprendimus Lietuvoje ir užsienyje, užtikrinančius saugią smulkaus verslo vykdomą prekybą ir paslaugas, bei siūlo nedelsiant panaikinti diskriminacinius ribojimus, taikomus smulkiajam verslui ir turgavietėms.

Taip pat prašoma įvertinti galimybes vykdyti ir kitą prekybą bei paslaugų teikimą lauke, kai užtikrinami visi būtini saugumo reikalavimai.

Pabrėžiama, kad pastarieji Vyriausybės sprendimai dėl pandemijos suvaldymo diskriminuoja smulkiuosius verslininkus didžiųjų prekybos tinklų atžvilgiu. Didiesiems prekybos tinklams ir toliau leidžiama prekiauti ne tik būtiniausiomis prekėmis, tuo tarpu analogiškas prekes parduodančių smulkiųjų verslininkų veikla yra uždrausta.

"Valdančiųjų blaškymąsi posėdžių salėje atspindi tolygiai pasiskirstę parlamentarų balsai, svarstant šios rezoliucijos įtraukimą į posėdžio darbotvarkę. Deja, antruoju balsavimu valdantieji užblokavo teisę išgirsti mažuosius, taip atimdami galimybę būti išgirstiems tūkstančiams staiga uždarytų smulkiųjų verslų. Nors ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė teigia, kad valdantieji siekia visų susitelkimo kovoje su COVID-19, panašu, jog valdančioji dauguma nori girdėti tik save", — sakoma pranešime.

Gruodžio 16 d. įsigaliojo nauji sugriežtinti karantino draudimai ne maisto prekių parduotuvėse.

Draudimas netaikomas parduotuvėms, kurių pagrindinė veikla yra prekyba maistu, naminių gyvūnėlių reikmenimis, vaistais, optikos prekėmis ir ortopedinėmis techninėmis priemonėmis. Draudimas taip pat netaikomas prekybai maisto produktais turguose ir kitose viešose vietose, internetinei prekybai ir prekių pristatymui fiziniams ir juridiniams asmenims.

Maisto prekių parduotuvėse keliami šie reikalavimai: kiekvienam lankytojui turi būti suteikta 15 kvadratinių metrų mažmeninė prekybinė patalpa arba jis turi būti aptarnaujamas ne daugiau kaip vieno asmens vienu metu, taip pat turi būti laikomasi kitų nurodytų sąlygų.

Griežti apribojimai galios iki sausio 3 d. Naujos taisyklės yra gana griežtos: lietuvių išvykimas už savivaldybės teritorijos ribų yra ribotas, draudžiami artimi daugiau nei vienos šeimos ar namų ūkio kontaktai.

Naujausiais duomenimis, Lietuvoje iš viso nustatyta daugiau kaip 106 tūkstančiai koronaviruso atvejų, mirė daugiau nei 970 žmonių.

Naujas visuotinis karantinas Lietuvoje
© Sputnik
Naujas visuotinis karantinas Lietuvoje
Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen

Seimo pirmininkė apibrėžė svarbiausias užsienio politikos gaires

(atnaujinta 13:27 2021.01.16)
Seimo pirmininkė priminė, kad Seimas palaiko ryšius su per 50 parlamentų visame pasaulyje ir yra delegavęs narius į 11 tarptautinių parlamentinių asamblėjų

VILNIUS, sausio 16 — Sputnik. Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen Koordinacinės užsienio politikos tarybos posėdyje, pareiškė kad, norint pasiekti Lietuvai ir Europai svarbių tikslų, būtina išnaudoti visas parlamentinės diplomatijos galimybes.

"Daugelis pagrindinių Lietuvos užsienio politikos klausimų reikalauja stiprios mūsų šalies parlamento pozicijos ir konstruktyvaus Seimo narių įsitraukimo. Europos Sąjungos (ES) atsakas į koronaviruso pandemijos ekonominius ir socialinius padarinius, Rytų partnerystės stiprinimas naujojoje finansinėje perspektyvoje, Baltarusijos pilietinės visuomenės palaikymas, Astravo atominės elektrinės izoliavimas, Lietuvos pozicijos diskusijose apie NATO ir ES ateitį – tai prioritetai, kurie yra neatsiejami nuo demokratinių procesų skatinimo ir tarpparlamentinių diskusijų", — sako Seimo Pirmininkė.

Ji priminė, kad Seimas palaiko ryšius su per 50 parlamentų visame pasaulyje ir yra delegavęs narius į 11 tarptautinių parlamentinių asamblėjų.

Pasak jos, diskusijos ir pokalbiai šiose grupėse gali ne tik atverti kelius, bet ir žymiai sutvirtinti bendras pozicijas Lietuvai aktualiais klausimais. Čmilytės-Nielsen teigimu, siekiant efektyvesnės užsienio politikos, reikia pasitikėti ir profesionaliai pasitelkti parlamentinės diplomatijos įrankius.

Tegai:
Viktorija Čmilytė-Nielsen
Astravo AE

"Kompromisų negali būti": Šimonytė dėl Astravo AE kreipėsi į EK pirmininkę

(atnaujinta 13:51 2021.01.16)
Premjerė laišku kreipėsi į Europos Komisijos pirmininkę Ursulą von der Leyen ir vykdomąjį pirmininkės pavaduotoją Valdį Dombrovskį dėl "Astravo atominės elektrinės keliamų grėsmių"

VILNIUS, sausio 16 — Sputnik. Laiške premjerė pabrėžė, kad Baltarusija neįgyvendino ES patvirtintų branduolinės saugos rekomendacijų, todėl elektrinė yra nesaugi ir negali pradėti veikti, teigiama Vyriausybės kanceliarijos pranešime.

Šimonytė taip pat paragino ES neskirstyti šių rekomendacijų į svarbias ir mažiau svarbias, nes klaidos ar nelaimės atveju pasekmės būtų dramatiškos.

"Branduolinės saugos klausimu kompromisų negali būti, todėl svarbu įgyvendinti visas be išimties rekomendacijas. Negalime milijonų žmonių sveikatos ir gyvybės aukoti vardan politinių kompromisų su režimu, kurį Europos Sąjunga pripažįsta kaip neteisėtą", – sako Šimonytė.

Premjerė atkreipia dėmesį, kad Baltarusijos pusė gali siekti pasinaudoti rekomendacijomis paskelbdama, kad elektrinė yra saugi, todėl ES ekspertų vizitai turi vykti ir ateityje.

Laiške ministrė pirmininkė prašo išnagrinėti galimas priemones neleisti elektrai iš nesaugių branduolinių jėgainių patekti į ES.

"Tikiuosi, kad Europa Komisija šį sprendimą įgyvendins pilna apimtimi ir laiku, o jos pastangos bus nukreiptos į tai, kaip tai padaryti, o ne, ar tai galima padaryti", – teigė premjerė.

Vyriausybės vadovė taip pat informavo apie tai, kad Lietuva sieks peržiūrėti ankstesnės Vyriausybės sutartą elektros prekybos su trečiosiomis šalimis metodologiją. Metodologija turėtų įsigalioti tik po to, kai bus patvirtinta veikianti kilmės garantijų sistema. 

Anksčiau Baltarusijos energetikos ministerija pranešė, kad pirmasis Astravo AE blokas jau veikia 100 proc. pajėgumu.

Kaip teigia Energetikos ministerijos spaudos tarnyba, šiuo metu bloke atliekami statiniai ir dinaminiai testai, o juos atlikus per 15 parų bus atlikti galutiniai sistemų ir įrangos testavimo darbai blokui veikiant visu pajėgumu.

Be to, pranešama, kad ENSREG atstovų vizitas į Astravo AE planuojamas savaitę po vasario 8 dienos.

Tegai:
Ingrida Šimonytė, Astravo AE
Temos:
Astravo atominės elektrinės statybos
Koronaviruso testas

Mokslininkai išsiaiškino, ar prasirgę COVID-19 gali užkrėsti kitus

(atnaujinta 16:10 2021.01.16)
Tyrimas prasidėjo birželį ir jo metu buvo ištirti 20 787 žmonės. Nustatyta, kad 6614 dalyvių turi antikūnų prieš koronavirusą

VILNIUS, sausio 16 — Sputnik. Tie, kurie sirgo COVID-19, įgauna imunitetą nuo viruso mažiausiai penkiems mėnesiams, tačiau gali likti ligos nešiotojais, rodo Anglijos visuomenės sveikatos (PHE) tyrimas, rašo RIA Novosti autorė Marija Tabak.

"Tyrime dalyvavę mokslininkai padarė išvadą, kad natūraliai įgytas imunitetas dėl ligos 83% labiau apsaugo nuo pakartotinės infekcijos nei tie, kurie nesusirgo. Imunitetas trunka mažiausiai penkis mėnesius nuo ligos momento", — teigiama pranešime.

Tai reiškia, kad žmonėms, susirgusiems per pirmąją koronaviruso bangą praėjusį pavasarį, jau yra rizika vėl susirgti.

"PHE taip pat įspėja, kad nors tie, kurie turi antikūnų, tam tikru mastu yra apsaugoti nuo užsikrėtimo COVID-19, pirminiai kito tyrimo etapo duomenys rodo, kad kai kurie iš šių žmonių sulaiko didelius viruso kiekius ir gali juos perduoti kitiems", — sakoma pranešime.

"Todėl labai svarbu, kad visi ir toliau laikytųsi taisyklių ir liktų namuose, net jei turėjo COVID-19, kad išvengtų viruso perdavimo kitiems", — sakė agentūra.

Tyrimas prasidėjo birželį ir jo metu buvo ištirti 20 787 žmonės. Nustatyta, kad 6614 dalyvių turi antikūnų prieš koronavirusą.

Tegai:
mokslininkai, koronavirusas
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje