Lietuvos Seimas

SAM plano dėl COVID-19 "niekas ir niekada nematė", pareiškė LVŽS frakcija Seime

(atnaujinta 17:10 2021.01.13)
Opozicija nerimauja dėl to, kad Vyriausybė negali sudaryti skaidraus prioritetinio vakcinuotų žmonių sąrašo ir pirmiausia skiepijami tie, kurie turi skirtingus asmeninius ryšius

VILNIUS, sausio 13 — Sputnik. Opozicinė Seimo frakcija "Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga" pakvietė sveikatos apsaugos ministrą Arūną Dulkį į Seimą išaiškinti skiepijimo nuo COVID-19 skaidrumo trūkumą šalyje, pranešė Seimo spaudos tarnyba.

Posėdis numatomas ketvirtadienį, 13:30, ir vyks Seimo Konstitucinėje salėje. Susitikimas bus transliuojamas YouTube. Taip pat pakviestos dalyvauti kitos Seimo opozicijos frakcijos.

Opozicijai kelia nerimą tai, kad Vyriausybė kartu su Sveikatos apsaugos ministerijos vadovu negali sudaryti skaidraus prioritetinio skiepytų žmonių sąrašo, o pirmiausia skiepijami ties, kurie turi asmeninių ryšių skirtingais lygmenimis, taip apeidami žmones, kuriems gresia pavojus ar kurie kovoja su koronavirusu.

"Kasdienybe tapo žiniasklaidos pranešimai, kad skirtingose šalies vietose vakcinas nuo COVID-19 gauna aukštų politikų ar medicinos įstaigų vadovų šeimų nariai, kurie skiepijami ignoruojant eiliškumą ir tiesiog į paraštes nustumiant globos įstaigų gyventojus, sunkiai sergančius ligonius, kurie laukia jiems skirtos vakcinos dozės, kuri dažnam jų yra gyvybiškai svarbi", — teigia LVŽS frakcijos Seime seniūnė Aušrinė Norkienė.

Politikė pabrėžia, kad žiniasklaidoje paskelbti faktai patvirtina, jog Dulkys negali užtikrinti tvarkos, o "gyvena tik garsiais pareiškimais apie skaidrumą pasaulyje, besirūpindamas tik viešaisiais ryšiais, o ne tikru darbu".

"Nusiplauti nuo atsakomybės ir apkaltinti buvusią valdžią šį kartą nepavyks. Ministras turi prisiimti atsakomybę. Jis jos bijojo leisdamas išmesti kas šeštą vakcinos dozę, jos bijo ir dabar, slėpdamasis už darbo grupių nugaros ir aiškindamas, kad bus atliekami tyrimai. Reikia ne tik tyrimų, reikia priimamų sprendimų — visi turime žinoti, kas keisis vakcinavimo reguliavime, kad tokios situacijos nepasikartotų. Į Lietuvą atvyko jau ketvirtoji vakcinų siunta, bet iki šiol nežinome, nei kaip vakcinos bus paskirstytos, ypač kai bus baigtos vakcinuoti rizikos grupės, nei to, ar jos tikrai pasieks žmones, kuriuos ir turi pirmiausiai pasiekti. Kaip galima pasitikėti ministru, kuris paskelbė turįs 130 punktų kovos su pandemija planą, tačiau to plano niekas ir niekada nematė? Drįstu manyti, kad to plano tiesiog nėra", — tęsė ji.

Norkienė priminė atkeliavusią naują vakcinos partiją ir pažymėjo, kad nėra žinoma, kaip ji bus paskirstyta, ypač kai pasibaigs rizikos grupių skiepijimas. Ji taip pat abejojo, ar sveikatos apsaugos ministras apskritai turi kovos su pandemija planą, kurio "niekas niekada nematė".

Ji teigė, kad opozicija turi daug klausimų Dulkiui, kadangi visuomenė nemato pasirengimo skiepytis COVID-19 ženklų, tampa visiškai neaišku, kaip bus vykdoma visuotinė vakcinacija.

Skandalas Šilalėje

Anksčiau Šilalėje kilo skandalas dėl to, kad "Ambulanso" vadovas ir jo šeima kartu su greitosios medicinos pagalbos darbuotojais buvo paskiepyti nuo COVID-19.

Pasak mero pavaduotojo Tado Bartkaus, nei slaugytoja, nei kas nors kitas nekontroliavo darbuotojų, kuriuos reikėtų skiepyti, sąrašo, tačiau "tiesiog atliko paskirtą darbą", neva todėl "Ambulanso" vadovas Ričardas Ūselis ir jo šeima tyliai pasiskiepijo ne eilės tvarka.

Gavusi institucijos paaiškinimą, ministerija jį įvertins ir pateiks svarstyti Šilalės rajono savivaldybei. Atsižvelgiant į gautą informaciją, atsakymas taip pat gali būti siunčiamas teisėsaugos institucijoms.

Prezidentas Gitanas Nausėda paragino kovoti su nepotizmu ir korupcija skiepijant. Jis mano, kad reikia rasti tinkamą pusiausvyrą tarp decentralizuoto skiepijimo ir kontrolės mechanizmo sukūrimo.

Tegai:
koronavirusas, Lietuva, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM)
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje (1134)
Sanatorija Belorus Druskininkuose

Lietuva prašo peržiūrėti įstatymą, kuris atima "Belorus" sanatorijos subsidijas

(atnaujinta 12:08 2021.01.21)
Kaip pažymėjo Seimo narė Asta Kubilienė, situacija su sanatorija nebuvo pakankamai išvystyta, o politikų veiksmai buvo "skuboti ir neatsakingi"

VILNIUS, sausio 21 — Sputnik. Lietuvos Seimo narė, "Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos" frakcijos narė Asta Kubilienė paprašė prezidento Gitano Nausėdos vetuoti naują darbo įstatymo redakciją, dėl kurios ES sankcijomis patekusi sanatorija "Belorus" Druskininkuose prarado subsidijas.

Jos nuomone, vyriausybė pamiršo įsigilinti į sankcijų taikymo niuansus, kurie numato taikymo išimtis ir yra apibrėžti ES teisės aktuose. Politikas tvirtina, kad padėtis nebuvo pakankamai parengta, o politikų veiksmai buvo "skuboti ir neatsakingi".

Grupė Seimo narių inicijavo kreipimąsi į prezidentę su prašymu vetuoti. Joje minima to paties pavadinimo sanatorija Jūrmaloje, Latvijoje, kuriai, nepaisant to, kad steigėja yra ir Baltarusijos prezidento kanceliarija, ES sankcijos nėra taikomos.

"Vienintelis skirtumas tarp Lietuvoje ir Latvijoje esančių sanatorijų yra tas, kad Latvijoje pagrindinis valdymo organas yra trijų asmenų valdyba ir sanatorijai vadovauja jos pirmininkas, o Druskininkuose valdybos nėra ir sanatorijai vadovauja paskirtas direktorius", — rašė ji savo Facebook paskyroje.

Ji priminė Lietuvos užsienio reikalų ministro Gabrieliaus Landsbergio žodžius, kuris, siūlydamas išplėsti sankcijas Baltarusijos režimui, teigė, kad ribojančios priemonės neturėtų būti taikomos paprastiems žmonėms, dirbantiems Baltarusijos valdžios kontroliuojamose įmonėse. Tačiau, kaip pažymėjo Kubilienė, situacija su sanatorija pasirodė priešinga. Kalbama ne tik apie tuos, kurie gydosi ir reabilituojasi įstaigoje, bet ir apie darbuotojus, kurių dauguma yra Lietuvos piliečiai.

Kreipimesi politikai pabrėžia, kad Druskininkų gydykla yra vienas didžiausių mokesčių mokėtojų regione.

Pandemijos metu nedarbas mieste padidėjo iki 18,9 proc., o uždarius "Belorus" sanatoriją jis ir toliau didės. Kaip pažymėjo Kubilienė, dėl atsisakymo skirti subsidijas darbuotojai liko be pinigų už prastovą, o jiems buvo pasiūlytos nepagrįstai mažos išmokos su sąlyga, kad jie atsisakys dirbti šioje sanatorijoje.

Situacija su "Belorus" sanatorija

Anksčiau "Belorus" sanatorijos sąskaitos buvo įšaldytos ES įvedus sankcijas Baltarusijos prezidento administracijoje veikiančiai Vyriausiajai ūkio valdybai.

Sanatorijoje Druskininkuose dirba beveik 400 žmonių, 350 yra Lietuvos piliečiai. Kasmet čia gydosi daugiau nei 13 tūkstančių žmonių.

Savo ruožtu Baltarusijos užsienio reikalų ministerija situaciją pavadino "aukščiausio lygio veidmainystės pavyzdžiu" ir pažymėjo, kad ne tik Baltarusijos piliečiams Lietuvoje taikomos sankcijos, bet ir daroma žala Lietuvos ekonomikai bei pačių lietuvių interesams.

"Belorus" atvejis yra pirmasis Lietuvos istorijoje, kai šalyje veikiančiai įstaigai pritaikomos tarptautinės sankcijos.

Tegai:
Gitanas Nausėda, Lietuva, sanatorija, Druskininkai
Viktoras Uspaskichas

Viktoras Uspaskichas pašalintas EP frakcijos dėl homofobiškų pareiškimų

(atnaujinta 09:15 2021.01.21)
Pasak "Renew Europe" pirmininko, jų frakcijoje "nėra vietos homofobijai", o Lietuvos politiko komentarai nesuderinami su jų vertybėmis

VILNIUS, sausio 21 — Sputnik. Liberalioji Europos Parlamento "Renew Europe" frakcija pašalino Lietuvos darbo partijos pirmininką, europarlamentarą Viktorą Uspaskichą iš savo gretų už viešus homofobiškus komentarus apie LGBT+ bendruomenę, sakoma politinės grupės tinklalapyje.

Trečiadienio vakarą frakcija, vykdydama vidaus drausmės procedūrą, balsavo dėl narystės nutraukimo. Suskaičiavus balsus Viktoras Uspaskichas buvo nedelsiant pašalintas.

"Atsinaujinančios Europos šeimoje nėra vietos homofobijai. Kaip politinė šeima, mes esame tvirtai pasiryžę saugoti ir plėsti LGBTI+ žmonių teises. Pono Uspaskicho komentarai nesuderinami su vertybėmis, kurios mums brangios ir atsidūrė mūsų šeimos ribose", — sakė "Renew Europe" prezidentas Dačianas Čiološas (Dacian Cioloș).

Anksčiau Viktoras Uspaskichas sukėlė nemažai nepasitenkinimo savo pareiškimais apie LGBT bendruomenę ir "struktūrizuoto" vandens pardavimu.

Be to, anksčiau Prancūzijos prezidento Emanuelio Makrono partijos europarlamentarai paragino iš liberalų frakcijos "Renew Europe" Europos Parlamente pašalinti Uspaskichą dėl jo homofobiškų komentarų.

"Esame šokiruoti sužinoję apie mūsų politinės grupės Lietuvos europarlamentaro homofobiškus pareiškimus. Griežčiausiai juos smerkiame ir prašome pradėti pašalinimo procedūrą. Mes remiame LGBTI žmones Europoje", — Twitter'yje parašė grupė "Renaissance", vienijanti Makrono partijos narius ir šalininkus "Renew Europe" frakcijoje.

Po jo pareiškimų liberaliosios Europos Parlamento frakcijos nariai paragino Uspaskichą palikti politinę grupę. Lietuvos politikas bandė teisintis ir teigė, kad žiniasklaida esą neteisingai interpretuoja jo žodžius ir dažnai rašo apie jį "melą", nors jo reputacija yra "švari". Taip pat jis atsiprašė.

Tegai:
Europos Parlamentas, Viktoras Uspaskichas
Dar šia tema
Guoga reikalauja pašalinti Uspaskichą iš partijos
Uspaskichas mėgino pasiteisinti dėl LGBT įžeidinėjimo
Uspaskichas atsiprašė. Jį "ne taip suprato"
Plikledis

Atskleista, kokių orų tikėtis per ateinančias 10 dienų

(atnaujinta 11:34 2021.01.21)
Tikėtina, kad savaitgalį ir kitą savaitę šalies gyventojai sulauks ne vieno pietinio ciklono su lietumi, šlapdriba ir sniegu

VILNIUS, sausio 21 — Sputnik. Į Lietuvą plūsta ir artimiausiu metu plūs šiam metų laikui labai šilta oro masė.

"Iš dalies tokį atšilimą lemia Šiaurės jūroje esantis labai galingas ciklonas, kuris lyg konvejeris neša šiltą orą iš pietvakarių. Lietuvoje atlydys, bet šalia kitas pavojingas reiškinys — naktimis vis susiformuosiantis plikledis. Gerai bent jau tai, kad nebus labai niūru ir dažnai pasirodys saulė", — rašo "Orai ir klimatas Lietuvoje" savo Facebook paskyroje.

Prognozuojama, kad orai bus itin nepastovūs.

Tikėtina, kad savaitgalį ir kitą savaitę šalies gyventojai sulauks ne vieno pietinio ciklono su lietumi, šlapdriba ir sniegu.

Pabrėžiama, kad pietiniai ciklonai dažnai pateikia staigmenų, todėl prognozės gali dažnai keistis. Tuo tarpu, stiprių šalčių artimiausias 10 dienų nenusimato.

Tegai:
orai, Lietuva
Dar šia tema
Lietuvoje valandinis elektros suvartojimas buvo didžiausias per 29 metus
Šaltis po savaitgalio iš Lietuvos dar nesitrauks
Visoje Lietuvoje fiksuojamas padidėjęs oro užterštumas