Президент Литвы Гитанас Науседа

Prezidentas priėmė Pašilio ir generalinio prokuroro pavaduotojų priesaikas

(atnaujinta 18:09 2021.02.02)
Šalies vadovas tikisi, kad generalinė prokurorė Nida Grunskienė ir paskirti pavaduotojai prokuratūros sistemoje veiks kaip ambicinga ir telkianti vadovybė

VILNIUS, vasario 2 — Sputnik. Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda antradienį priėmė generalinio prokuroro pavaduotojų Ginto Ivanausko ir Sauliaus Versecko bei teisėjo Evaldo Pašilio priesaikas, praneša Prezidentūros spaudos tarnyba.

Prezidentas tikisi, kad generalinė prokurorė Grunskienė ir paskirti pavaduotojai prokuratūros sistemoje veiks kaip ambicinga ir telkianti vadovybė, sudarysianti esmines visos institucijos stiprėjimo prielaidas. Prisiekusiems generalinio prokuroro pavaduotojams šalies vadovas palinkėjo principingai ir sąžiningai eiti savo pareigas, savo pavyzdžiu kelti Generalinės prokuratūros prestižą ir stiprinti visuomenės pasitikėjimą ja.

Ivanauskas yra baigęs teisės magistrantūros studijas. Šiuo metu jis eina Lietuvos Respublikos generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroro pareigas. Prokuratūros sistemoje Ivanauskas dirba jau 20 metų. Iki tol yra dirbęs STT tardytoju ypatingai svarbiose bylose. 2004 m. G. Ivanauskas apdovanotas Vyčio kryžiaus ordino Riterio kryžiumi, yra gavęs 1-ojo laipsnio pasižymėjimo ženklus "Angelas sargas" ir "Už nuopelnus", Prokuroro garbės ženklo "Už nuopelnus" 2-ojo laipsnio medalį, jo darbas įvertintas įvairių institucijų padėkomis.

Prisiekęs generalinio prokuroro pavaduotojas Verseckas turi teisininko kvalifikaciją, 2005 metais stažavosi Magistratų mokykloje (ENM) Paryžiuje. Nuo 2020 metų generalinio prokuroro įsakymu perkeltas į Generalinės prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo departamento vyriausiojo prokuroro pareigas. Verseckas prokuratūros sistemoje dirba jau 27 metus. Jis apdovanotas 1-ojo laipsnio policijos pasižymėjimo ženklu "Angelas sargas", 2013 metais žurnalo "Veidas" išrinktas Metų žmogumi. Už pavyzdingai ir nepriekaištingai vykdytas tarnybines pareigas generalinio prokuroro įsakymu jam buvo įteikta vardinė dovana, taip pat Prokuroro garbės ženklo 2-ojo laipsnio medalis

Šalies vadovas, atsižvelgdamas į Teisėjų tarybos patarimą, šiandien taip pat pasirašė dekretą dėl Evaldo Pašilio skyrimo Vilniaus regiono apylinkės teismo Ukmergės rūmų teisėju ir priėmė jo priesaiką.

Экс-генпрокурор Литвы Эвалдас Пашилис и президент Литвы Гитанас Науседа
Vilniaus regiono apylinkės teismo Ukmergės rūmų teisėjas Evaldas Pašilis ir prezidentas Gitanas Nausėda

Pasak prezidento, Pašilio ištarta priesaika yra didžiulis įsipareigojimas Tautai ir Valstybei, o principingas jos laikymasis, pagarba teisei ir kiekvienam žmogui — kasdienio darbo esmė.

Nausėda sausio viduryje paskyrė Nidą Grunskienę generaline prokurore, ji iki tol vadovavo Panevėžio apygardos prokuratūrai. Prieš ją prokuratūrai vadovavo Evaldas Pašilis.

Pašilis prieš tapdamas generaliniu prokuroru 15 metų dirbo Ukmergės rajono apylinkės teisme, penkerius iš jų — šio teismo pirmininku. Penkerius metus trukusią generalinio prokuroro kadenciją Pašilis užbaigė pernai gruodžio 29 dieną. 

Tegai:
Gitanas Nausėda
Dar šia tema
Seimas patvirtino naują generalinę prokurorę
Venckienė apkaltino buvusį generalinį prokurorą melu
Venckienė pakomentavo Pašilio grįžimą į teismą, "kur gavo gyvsidabrio dozę"
Virusas

Lietuva išplėtė ypatingos svarbos informacinės infrastruktūros sąrašą

(atnaujinta 16:00 2021.03.08)
Vyriausybė patvirtino naują ypatingos svarbos informacinės infrastruktūros ir jos valdytojų sąrašą, kurio apimtis išsiplėtė nuo 92 iki 161 subjektų

VILNIUS, kovo 8 — Sputnik. Vyriausybė patvirtino naują ypatingos svarbos informacinės infrastruktūros ir jos valdytojų sąrašą, pranešė Ministrų kabineto spaudos tarnyba.

Sąrašo apimtis išsiplėtė nuo 92 iki 161 subjektų. Daugiausia papildymų yra geriamojo vandens tiekimo, paskirstymo bei tvarkymo sektoriuje, kur įtrauktos 26 naujos ypatingos svarbos informacinės infrastruktūros.

Sąrašas taip pat praplėstas transporto ir pašto, informacinių technologijų ir elektroninių ryšių, viešojo saugumo, valstybės valdymo, energetikos, užsienio reikalų, saugumo politikos ir kituose sektoriuose veikiančiomis ypatingos svarbos informacinėmis infrastruktūromis.

Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas pareiškė , kad į sąrašą pateko svarbiausios šaliai institucijos, kurios nuo šiol turės skirti ypatingą dėmesį savo ryšių ir informacinių sistemų kibernetiniam saugumui, taip pat užtikrinti jų atitiktį organizaciniams ir techniniams kibernetinio saugumo reikalavimams.

Lietuvos valstybinėse institucijose dažnai pranešama apie įvairias kibernetines atakas. Dažniausiai jos priskiriamos "rusų programiščiams" arba užsimenama, kad jas įvykdė "nedraugiškos šalys", nors įrodymų jokių nėra.

Tegai:
vyriausybė, Lietuva
Vyriausybė

Vyriausybė atidėjo klausimą dėl privalomojo testavimo

(atnaujinta 11:34 2021.03.08)
Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis mano, kad įstatymo pataisos formuluotėje gali būti konstitucinis prieštaravimas

VILNIUS, kovo 8 — Sputnik. Vyriausybėje pirmadienį pristatytas įstatymo projektas dėl papildomo privalomojo testavimo nuo užkrečiamųjų ligų, kurį galėtų finansuoti Ministrų kabinetas ar darbdaviai, tačiau neradus sutarimo, šį klausimą nutarta atidėti.

Įstatymo pataisa buvo pristatyta pirmadienį Ministrų kabineto posėdyje. Tačiau ministrams nepavyko pasiekti sutarimo.

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys, pristatinėdamas Žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pataisas, Vyriausybės posėdyje pažymėjo, jog teisės akto pakeitimų tikslas — ministrų kabinetui suteikti galimybę numatyti papildomai privalomąjį testavimą dėl COVID-19 ekstremalios situacijos ar karantino metu tam tikrose srityse, kartu numatant galimybę, kad tyrimus galėtų finansuoti pati Vyriausybė arba darbdaviai.

Jis pabrėžė, kad įstatymo projektu siūloma numatyti, kad Vyriausybė įgytų galimybę numatyti būtinąjį galimai užkrečiamąją liga sergančiųjų žmonių ištyrimą. Kartu Dulkis teigė, kad tyrimai būtų atliekami be asmenų sutikimo.

"Šiuo metu įstatyme numatyta, kad ligonių, asmenų, įtariamų, kad serga, turėjusių sąlytį ar sukėlėjų nešiotojų hospitalizavimas, izoliavimas, ištyrimas ir (ar) gydymas gali būti taikomi tik jų sutikimu, išskyrus atvejus, nurydotus įstatyme, tai yra numatyta išimtis, kad be sutikimo gali būti taikomas tik ligonių, asmenų, įtariamų, kad serga, turėjusių sąlytį ar sukėlėjų, nešiotojų būtinasis hospitalizavimas ar izoliavimas. Atsižvelgiant į tai, siūlome įstatymą papildyti išimtimi, numatant galimybę be sutikimo atlikti asmenų, įtariamų, kad serga, turėjusių sąlytį, sukėlėjų ar nešiotojų būtinąjį ištyrimą protrūkio metu", — sakė Dulkys.

Sveikatos apsaugos ministras teigė tikintis, kad šios pataisos leistų ne tik geriau ištirti COVID-19 židinius, juos izoliuoti, bet ir greičiau atverti dalį verslo įmonių, kurios dėl paskelbto karantino šiuo metu veikti negali.

Tačiau ministrams kilo klausimų dėl "privalomojo testavimo". Teisingumo ministrė Evelina Dobrovolska pažymėjo, kad jai reikėtų daugiau laiko susipažinti su šia nauja iniciatyva. Tuo tarpu užsienio reikalų ministras Gabrielus Landsbergis išreiškė susirūpinimą, kad pataisos formuluotės prieštarauja Konstitucijai.

Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė nusprendė šį klausimą atidėti.

Lietuvoje nustatyta daugiau nei 202 tūkst. COVID-19 atvejų, virš 188 tūkstančių žmonių pasveiko, o mirė 3336. Daugiau nei 85 tūkstančiai žmonių yra visiškai paskiepyti.

Respublikoje karantinas pratęstas iki kovo pabaigos, judėjimo tarp savivaldybių apribojimai pratęsti iki kovo 15 dienos.

Vyriausybė nusprendė pritarti karantino priemonių sušvelninimui. Šalyje atsivers kai kurios kultūrinės erdvės, bus atnaujinti vairavimo egzaminai, o kai kuriais atvejais bus leidžiami dviejų namų ūkių kontaktai.

Tegai:
koronavirusas, vyriausybė
Temos:
Saugokime save ir kitus: koronavirusas Lietuvoje ir pasaulyje
Balti dantys

Odontologė įvardijo maisto produktus, dėl kurių pagelsta dantys

(atnaujinta 17:23 2021.03.08)
Sniego baltumo šypsena turi daug priešų: gazuoti gėrimai, juodieji serbentai ir net raudonasis vynas gali ją sunaikinti per trumpą laiką

VILNIUS, kovo 8 — Sputnik. Yra daugybė vaistų ir produktų, kurie keičia dantų spalvą, sakė Irina Makejeva, Borovskio Sečenovo universiteto odontologijos instituto direktorė.

Paprastai tai yra maistas, kuriame yra rūgšties ir pigmentų. Tarp sniego baltumo šypsenos priešų pirmiausia yra mėlynės, juodieji serbentai, marinuoti burokėliai, vyšnios, vyšnių sultys, raudonasis vynas. Gazuoti gėrimai, padažai, prieskoniai ir, žinoma, arbata ir kava daro įtaką dantų spalvai.

"Be to, arbata yra daug stipresnė. Taip yra dėl to, kad joje yra ne tik pigmentų ir rūgščių, bet ir taninų", — agentūrai "Moskva" sakė Irina Makejeva.

Odontologai visada atpažįsta arbatos mėgėjus. Tačiau neturėtumėte atsisakyti mėgstamo gėrimo. Gydytoja pataria po kiekvieno arbatos gėrimo praskalauti burną ar ištepti specialiomis putomis, taip pat nepamiršti valytis dantų ryte ir vakare.

Tegai:
šypsena, dantys