JAV ir Rusijos vėliavos, archyvinė nuotrauka

Su Rusija kitaip. Ko tikėtis JAV Valstybės departamento

(atnaujinta 15:30 2021.02.05)
Demokratinėmis institucijomis nebetikima, o JAV taip kruopščiai kurta tarptautinė sistema griūva. Visa tai yra Donaldo Trumpo kaltė. Džo Baidenas yra pasiryžęs vėl padaryti Ameriką didingą, tačiau kitokiais, efektyvesniais būdais

VILNIUS, vasario 5 — Sputnik. JAV susigrąžins vadovavimą sąjungininkams ir jų pasitikėjimą, sulaikys strateginių oponentų puolimą ir ves pasaulį į šviesesnę ateitį. Apie naujojo prezidento strateginį planą — RIA Novosti autorės Sofijos Melničiuk straipsnyje.

Atrodo, net pati gamta sveikina Džo Baideną. Dvejus metus Vašingtone nebuvo nukritę nė snaigės, o prieš savaitę sostinėje iškrito seniai regėtas sniegas. Iškrito tiek kritulių, kad prezidentas negalėjo kalbėti Valstybės departamente. Renginys buvo atidėtas trims dienoms.

Kreipdamasis į diplomatus Baidenas padėkojo už jų kantrybę pastaraisiais metais ir pažadėjo visada būti jų pusėje.

"Amerika grįžo. Diplomatija vėl yra mūsų politikos centre, — sakė JAV prezidentas. — Mes dažnai pamirštame padėkoti jūsų šeimoms už jų aukas. Jūsų sutuoktiniai dažnai atsisako savo karjeros, kad galėtų sekti paskui jus. <...> Jie tai daro savo šalies labui."

Baidenas dar kartą patvirtino Trampo doktrinos pabaigą.

"Su diplomatija priešaky, jos padedami, taip pat turime dirbti su oponentais ir konkurentais ten, kur mums tai naudinga", — tęsė valstybės vadovas.

Vašingtonas vėl pasirengęs vadovauti laisvoms ir demokratinėms tautoms. "Taigi, mes greitai pradėjome atkurti Amerikos lyderystę ir įsitraukimą į pasaulio reikalus".

Baidenas jau pasirašė dekretą grįžti prie Tarptautinio klimato susitarimo ir Pasaulio sveikatos organizacijos. Toliau eina Irano branduolinis susitarimas ir JT Žmogaus teisių taryba.

Valstybės departamentas griežtai kritikuoja Rusijos teismo sprendimą dėl Aleksejaus Navalno ir laiko jį teisių pažeidimu ir "politinio pliuralizmo slopinimu" Rusijoje. Senatas pažadėjo daugiau sankcijų.

"Ponas Navalnas, kaip ir visi rusai, turi teises, kurias garantuoja Konstitucija. Jis yra persekiojamas, persekiojamas dėl korupcijos atskleidimo", — sakė Baidenas, pakartodamas savo reikalavimą paleisti jį nedelsiant ir besąlygiškai.

Pradžia padaryta

Pirmasis prioritetas, pabrėžė prezidentas, yra Amerikos demokratijos atkūrimas. Tik sutvarkius reikalus šalyje, galima imtis užsienio politikos, nes "JAV sugebėjimas būti pažangos varikliu pasaulyje prasideda namuose".

Paleidimo įrenginys Jars, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / Александр Вильф

"Nors daugeliu mūsų vertybių buvo abejojama daugelį metų, o pastarosiomis savaitėmis tai buvo nustumta į kraštutinumą, Amerikos žmonės tik tapo stipresni, ryžtingesni. Dabar mes esame daug geriau pasirengę kovoti už demokratiją, nes mes ją atkovojome sau", — sakė Baidenas.

Jau pirmaisiais prezidentavomo metais jis pažadėjo sušaukti demokratinių valstybių aukščiausiojo lygio susitikimą, "demokratijai visame pasaulyje apginti, autoritarizmui atbaidyti".

Panašų renginį vedė Barakas Obama: 2016 metais jis organizavo Branduolinio saugumo viršūnių susitikimą. Aukščiausiojo lygio susitikimo išvakarėse ilgalaikiai istoriniai nesutarimai paaštrino Japonijos ir Pietų Korėjos santykius. Tačiau Obamai pavyko nukreipti savo partnerių dėmesį į bendrą problemą — Šiaurės Korėją, ir įtampa atslūgo. 2019-ųjų vasarą kaimynų ginčai vėl įsiplieskė ir vos nesukėlė prekybos karo. Donaldas Trampas, kitaip nei jo pirmtakas, buvo pasyvus.

Didesnis dėmesys sąjungininkams yra vienas pagrindinių Baideno pažadų.

"Sąjungininkai yra pagrindinis mūsų turtas, diplomatinė lyderystė reiškia vienybę su pagrindiniais partneriais", — sakė prezidentas.

Jis teigė, kad jau pakvietė daugelį lyderių — "artimiausius JAV draugus": Kanadą, Meksiką, Didžiąją Britaniją, Prancūziją, Vokietiją ir NATO nares. Taip pat kalbėjosi su Pietų Korėjos prezidentu Mun Džeinu. Vašingtonas taip pat patikino, kad palaikys Japoniją — Pentagono vadovas Loidas Ostinas (Lloyd Austin) išreiškė pasirengimą ginti Japonijos teritorijas pagal Abipusio bendradarbiavimo ir saugumo garantijų sutartį. Be to, su Australijos ministru pirmininku Skotu Morisonu (Scott Morrison) Amerikos vadovas aptarė situaciją Azijoje.

"Mes atremsime Kinijos ekonomines piktadarystes, jos agresiją, sabotažą, žmogaus teisių pažeidimus, intelektinės nuosavybės ir pasaulinio valdymo vagystes", — pagrasino Baltųjų rūmų vadovas.

Viena pagrindinių Baideno užduočių yra atkurti šalies konkurencingumą technologijų srityje, o čia pagrindinis varžovas yra Pekinas.

Vis dėlto reikėtų pradėti nuo savęs, mano 46-asis prezidentas.

"Turime investuoti į savo žmones, kovoti už Amerikos įmonių konkurencingumą pasaulinėje arenoje. Jei tarptautinės prekybos taisyklės nėra prieš mus, o mūsų darbuotojai ir intelektinės teisės yra saugomos, jokia pasaulio šalis — nei Kinija, nei kas nors kitas — mums neprilygs", — patikino Baidenas.

Bendradarbiavimo galimybė

Baltieji rūmai yra pasirengę aptarti bendradarbiavimą su Rusija, taip pat atvirai kalbėti apie prieštaravimus. Baidenas kalbėjosi su Rusijos vadovu šeštą prezidentavimo dieną.

"Aš aiškiai leidau suprasti prezidentui Putinui, kitaip nei mano pirmtakas, kad laikai, kai Amerika užmerkia akis prieš Rusijos agresiją — kišimąsi į rinkimus, kibernetines atakas, jos piliečių nuodijimą — baigėsi. Mūsų darbas Rusijos kryptimi bus efektyvesnis, nes mes ketiname veikti koalicijoje su panašiai mąstančiais partneriais", — sakė Baidenas.

Kartu jis paminėjo, kad iškart po pokalbio su Putinu šalys pratęsė START-III sutartį penkeriems metams ir pabrėžė strateginio stabilumo svarbą.

"Ties tuo svarbūs reikalai su Maskva baigiasi, — sako Rusijos tarptautinių reikalų tarybos vadovas Andrejus Kortunovas. — Bus diskutuojama apie naujas sankcijas. Padėtis su Navalnu bus priežastis padidinti spaudimą, manau, kad bus daugybė kitų pretekstų tęsti daugelį metų vykdomą politiką. Kyla klausimas, ar Bidenas yra pasirengęs pakelti sankcijas į naują aukštos kokybės lygį".

Naujasis prezidentas Rusijos klausimu nėra tiek siaurai mąstantis, kiek jo pirmtakas Trampas, tačiau tai nereiškia, kad jis imsis gerinti santykius.

"Viskas, apie ką jis kalbėjo per pastaruosius mėnesius, reiškia tvirtumą. Tačiau yra sąlyčio taškų. Manau, kad Baidenas de facto kurį laiką ir toliau vykdys Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų sutarties sąlygas ir sąveikos galimybes Artimuosiuose Rytuose, ypač jei Baidenas bus linkęs grįžti prie daugiašalio susitarimo dėl Irano. Bendradarbiavimas Arkties regione aplinkosaugos darbotvarkėje taip pat bus tęsiamas", — sakė agentūros šaltinis.

Kol kas sunku pasakyti, ar verta laukti stambių susitarimų.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas
© Sputnik / Михаил Климентьев

"Klausimas ne tai, kaip nusiteikęs prezidentas, o tai, ar jis yra stiprus ar silpnas. Istorija rodo, kad tik lyderis, kurį palaiko šalis ir politinės institucijos, gali susitvarkyti su Maskva, tačiau Amerika dabar yra susiskaldžiusi, — priduria Kortunovas. — Net jei administracija sudarys kažkokį susitarimą su Rusija, respublikonai blokuos jį Senate. Kad tik parodytų Baidenui jo vietą".

Svarbi ne prezidento asmenybė, o įvairių JAV užsienio politikos elito grupių pozicija, sutinka Aukštosios ekonomikos mokyklos Kompleksinių Europos ir tarptautinių studijų centro direktoriaus pavaduotojas Dmitrijus Suslovas.

"Baidenas palaiko liberalų demokratų kryptį, o Trampas išreiškė Respublikonų partijos "vanagų" ​​ir neokonservatorių požiūrį", — sako ekspertas, nurodydamas, kad bet kuris demokratų partijos globotinis elgtųsi kaip Baidenas.

"Prezidentas reikalingas kaip administracijos visuma, o ne kaip atskira grandis. Rusijai trukdė vadovų ir personalo chaosas valdant Trampui, tai rimtai apribojo dialogą", — sako Suslovas.

Pasak jo, dabar tokios painiavos nebus, pagrindinėse pozicijose yra Baideno bendraminčiai, jis jais pasitiki, o Trampo pavaldiniai nuolat bijojo, kad prezidentas padarys ką nors ne taip, pakenks JAV interesams.

Paskelbti naujosios administracijos užsienio politikos prioritetai nieko nestebino. Baidenas pakartojo, kad izoliacionizmas nesuderinamas su amerikiečių vertybėmis, o Vašingtonas yra pasirengęs vėl imtis lyderystės visame pasaulyje. Sąjungininkai yra pirmoje vietoje, nes be jų neįmanoma susitvarkyti su iššūkiais. Tačiau tai sugalvojo ne Baidenas, tai yra tradicinis demokratų partijos požiūris į užsienio politiką. Tačiau per ketverius Trampo prezidentavimo metus pasaulis ir pagrindinė JAV varžovė Kinija labai pasikeitė. Tai reiškia, kad ir amerikiečiai turės pasikeisti.

Tegai:
Džo Baidenas, JAV, Rusija
Prezidentas Gitanas Nausėda su EK vykdomuoju pirmininkės pavaduotoju Valdžiu Dombrovskiu konferencinio skambučio metu

Nausėda su EK pirmininkės pavaduotoju aptarė Astravo AE kausimą

(atnaujinta 14:56 2021.03.04)
Šiuo metu laukiama Europos Komisijos pasiūlymų dėl Astravo AE elektros užkardymo mechanizmo, kaip buvo sutarta Europos Vadovų Taryboje

VILNIUS, kovo 4 — Sputnik. Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda ketvirtadienį konferenciniu skambučiu kalbėjosi su Europos Komisijos vykdomuoju pirmininkės pavaduotoju Valdžiu Dombrovskiu, atsakingu už ekonomiką ir prekybą, praneša Prezidentūros spaudos tarnyba.

Pokalbyje daugiausia dėmesio skirta Astravo atominei elektrinei ir Europos Vadovų Tarybos sprendimui išnagrinėti priemones, užkertančios kelią Astravo AE pagamintos elektros energijos patekimui į ES rinką.

Президент Литвы Гитанас Науседа на дистанционной встрече с зампредседателем Еврокомиссии Валдисом Домбровскисом
Prezidentas Gitanas Nausėda su EK vykdomuoju pirmininkės pavaduotoju Valdžiu Dombrovskiu konferencinio skambučio metu

Šalies vadovas akcentavo, kad Astravo AE neatitiktis ES reikalavimams ir rekomendacijoms yra “ES principingumo ir politikos nuoseklumo išbandymas”, todėl visos streso testų rekomendacijos privalo būti įgyvendintos nedelsiant.

Lietuvos iniciatyva Europos Vadovų Taryba dar gruodį paragino Europos Komisiją numatyti galimas priemones, kurios padėtų užkirsti kelią komerciniam elektros importui iš “nesaugių” trečiųjų šalių branduolinių jėgainių.

"Dabar metas valstybėms narėms imtis kolektyvinių veiksmų, kad apsaugotume ES rinką nuo nesaugios energijos importo iš trečiųjų šalių", – pabrėžė prezidentas.

Šalies vadovas priminė, kad laukiama Europos Komisijos pasiūlymų dėl elektros užkardymo mechanizmo, kaip buvo sutarta Europos Vadovų Taryboje.

Pokalbio su Europos Komisijos pirmininkės pavaduotoju metu taip pat aptarti elektros tinklų sinchronizacijos su kontinentine Europa ir "RailBalticos" projektai. 

Vilnius nuo pat pradžių kritikavo Baltarusiją dėl elektrinės statybos, priekaištaudamas dėl "nesaugumo", nepaisant to, kad objektas perėjo visus būtinus ir net papildomus TATENA ir kitų susijusių institucijų patikrinimus. 

Ilgą laiką Lietuvai nepavykdavo įtikinti kaimynines Baltijos šalis atsisakyti elektros energijos iš BelAE. Rugpjūčio pabaigoje Ryga paskelbė, kad nustos prekiauti elektra su Minsku, jei BelAE pradės veikti, tačiau tuo pat metu Latvija gali tęsti prekybą elektra su trečiosiomis šalimis, naudodama ryšį tarp Latvijos ir Rusijos.

Tegai:
Astravo atominė elektrinė (AE), Gitanas Nausėda
Dar šia tema
Lietuvoje pareikšta, kad nepanaudotas penktadalis gautų vakcinos nuo COVID-19 dozių
Pokyčiai Prezidentūroje: traukiasi Bubnelis
Ekspertas: konservatoriai ir Nausėda kovoja dėl įtakos Lietuvos politikoje
Laurynas Kasčiūnas

Kasčiūnas siūlo įtraukti Kiniją į nepatikimų technologijų tiekėjų sąrašą

(atnaujinta 18:05 2021.03.04)
Anot politiko, taip Lietuva aiškiai pasakys, kad ji nebus "Kinijos kontroliuojamoje technosferoje"

VILNIUS, kovo 4 — Sputnik. Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) vadovas Laurynas Kasčiūnas siūlo sudaryti nepatikimų technologijų tiekėjų sąrašą.

Kaip ketvirtadienį per žvalgybos tarnybų kasmetinį viešą grėsmių nacionaliniam saugumui pristatymą Seime kalbėjo Kasčiūnas, viena iš idėjų yra įvardinti konkrečius "nedemokratinių" valstybių gamintojus, kurių informacijos ir ryšių technologijų įranga kelia potencialią grėsmę Lietuvos ir nacionaliniam saugumui, ir neturėtų būti naudojama diegiant 5G ryšį.

"Taip mes aiškiai pasakysime, kad mes nebūsime Kinijos kontroliuojamoje technosferoje", — sakė komiteto vadovas.

Lietuvos politikai ne kartą ragino valdžios institucijas atsisakyti Kinijos 5G įrangos tiekėjų, nes jie tai vertina kaip "grėsmę nacionaliniam saugumui".

Anksčiau šiais metais Kasčiūnas Kiniją įvardijo kaip vieną pagrindinių iššūkių ir "grėsmių" respublikai. Be to, jis pareiškė, kad Lietuva apribos KLR investicijas į strateginius įrenginius, o Kinijos bendrovių dalyvavimas diegiant 5G ryšį net nebus aptariamas.

Tegai:
5G, Lietuva, Kinija, Laurynas Kasčiūnas
Dar šia tema
Bendra Europos kariuomenė "susilpnins" Baltijos šalių saugumą, pareiškė Kasčiūnas
Lietuva nutraukė tiesiogines derybas su Rusija dėl dažnių 5G ryšiams plėtoti
Seimas: 5G tinkle montuosima įranga turėtų atitikti nacionalinio saugumo interesus
Kaziuko mugė

Vilniaus Kaziuko mugė keliasi į internetą

(atnaujinta 16:05 2021.03.04)
Autorinių darbų kūrėjai bei talentingi gamintojai ištisus metus galės pristatyti savo dirbinius sprekybineje platformoje internete

VILNIUS, kovo 4 — Sputnik. Šiais metais tradicinė Kaziuko mugė vyks ne sostinės senamiesčio gatvėse, o internete, ir truks ištisus metus, ketvirtadienį praneša Vilniaus savivaldybė.

Kaip pažymėjo Vilniaus vicemerė Edita Tamošiūnaitė, saugiai suorganizuoti šimtus tūkstančių žmonių pritraukiančią šventę neįmanoma.

"Akivaizdu, kad kovą planuota Kaziuko mugė Vilniuje tikrai neįvyks. Sausį svarstėme galimybę perkelti renginį į balandį, tačiau matydami situaciją ir visų pirma galvodami apie žmonių saugumą, nusprendėme šiais metais Vilniaus senamiestyje mugės neorganizuoti. Kad ir kokie būtų karantino ribojimų sušvelninimai balandžio – gegužės mėnesiais, galimybė saugiai suorganizuoti šimtus tūkstančių žmonių pritraukiančią šventę yra praktiškai neįmanoma", – sakė Tamošiūnaitė.

Amatininkai ir ne maisto gaminių kūrėjai savo e-parduotuvės atidarė platformoje craftson.lt. Mugė prasidės kovo 4-ąją.

Kaip teigia vienas iš šio projekto iniciatorių Renaldas Gražys, Craftson.lt – vieta, kur autorinių darbų kūrėjai bei talentingi gamintojai savo dirbinius, kupinus rankų šilumos, širdies ir gerų emocijų, galės pristatyti ištisus metus. 

"Ko gero, daugeliui tradicinės Kaziuko mugės dalyvių, kuriančių tradicinius, rankų darbo gaminius yra didelis iššūkis susikurti ir administruoti savo e-parduotuvę, o lankytojui – atrasti šiuos talentus. Tikiu, kad ši platforma padės sujungti kūrybiškumą ir meistrystę, tradiciją ir šių dienų galimybes lengvai, o svarbiausia saugiai įsigyti kažką originalaus, gražaus ir ypatingo", – teigė Gražys.

Mugės dalyviams skirtoje elektroninėje parduotuvėje kiekvienas nekeldamas kojos iš namų galės ne tik pasigrožėti menininkų darbais, bet ir juos įsigyti saugiai bei patogiai. 

Kaziuko mugės ištakos siekia XVII amžių ir manoma, kad šimtmečius gyvuojantis kasmetis renginys nevyko tik Antrojo pasaulinio karo metais.