VILNIUS, vasario 10 — Sputnik. Lietuvos energetinės nepriklausomybės nuo Rusijos reikia siekti "iš esmės ir agresyviai", Facebook sakė Seimo vicepirmininkas Paulius Saudargas.
Antradienį Lietuvos dujų perdavimo sistemos operatorius "Amber Grid" Rusijos "Gazprom" prašymu laikinai sustabdė dujų tranzitą iš Lietuvos į Kaliningradą. Tranzito sustabdymo priežastys nėra nurodytos. Trečiadienį pranešta, kad tranzitas atnaujintas."Atjungti Kaliningradą nuo tranzitinių dujų per Lietuvą greičiausiai yra bandymas įvairiais režimais testuoti savo energetinę sistemą. Kartu tai gali būti signalas mums, kad jei šis karinis Rusijos anklavas gali veikti izoliuotai ir nepriklausomai nuo mūsų, tai ir mes, kaip tranzitinė valstybė, esame nereikalingi ir mus bet kada nuo kažko galima atjungti", — rašė jis.
Saudargas taip pat pažymėjo, kad šiame kontekste būtina "suremti pečius", kad kuo greičiau būtų išspręstas sinchronizacijos su žemyninės Europos tinklais klausimas.
Lietuvos operatorius vykdo dujų tranzitą į Kaliningradą pagal susitarimą su "Gazprom", kuris galioja iki 2025 metų pabaigos. Kuras gabenamas pagal "ship or pay" ("transportuok ar mokėk") principą.
Lietuva, Latvija ir Estija yra BRELL energijos žiedo dalis kartu su Baltarusija ir Rusija. Baltijos šalys nusprendė atsijungti ir sinchronizuotis su Europos elektros sistema per Lenkiją — per jau pastatytą "LitPol Link" ir jūrinį kabelį "Harmony Link". Tai planuojama padaryti iki 2025 metų.
Lietuva siekį išeiti iš BRELL paaiškina noru pasiekti "energetinę nepriklausomybę nuo Rusijos". Tačiau, pasak daugelio ekspertų, atsijungimo nuo BRELL procesas Baltijos šalims bus nepaprastai brangus išteklių ir pinigų prasme, o ateityje taip pat pakenks vartotojų kišenėms, nes energijos tarifai neišvengiamai kils.
Tačiau Maskva tikisi, kad net ir Baltijos šalims palikus BRELL, elektros tiekimas respublikoms bus tęsiamas.
VILNIUS, kovo 5 — Sputnik. Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas atmetė bendrovės "Tūrinių krovinių terminalas" skundą, remdamasis vyriausybės draudimu plėsti Klaipėdos uoste.
Kovo 3 dieną teismas paliko galioti pirmosios instancijos teismo sprendimą. Pareiškėjo argumentai buvo pripažinti nepagrįstais. Vyriausiojo administracinio teismo nutartyje teigiama, kad ginčijamas punktas buvo teisingas ir pagrįstas, nes įmonė neatitinka nacionalinio saugumo interesų.
Sprendimas neskundžiamas.
"Birių krovinių terminalas" ir "Nemuno terminalas" veikia Klaipėdos jūrų uoste, didžioji dalis šių įmonių akcijų priklauso verslininkui Igoriui Udovitskiui.
Registrų centro duomenimis, Udovitskis valdo 70 procentų birių krovinių terminalo akcijų, o likusius 30 procentų valdo "Belaruskalij".
Dar 2019 metų rudenį Lietuvos konservatoriai paprašė vyriausybės paaiškinti, ar padidės Minsko įtaka strategiškai svarbiam Lietuvos nacionaliniam saugumui Klaipėdos uoste.
VILNIUS, kovo 5 — Sputnik. Dėl prievolės testuoti vairavimo mokymo ir egzaminų rengėjus prireiks įstatymo keitimo, jį Vyriausybė prašys svarstyti ypatingos skubos tvarka kitą savaitę.
Penktadienį Ministrų kabinetas turėjo svarstyti privalomo testavimo dėl COVID-19 vairavimo mokymo ir egzaminų darbuotojams klausimą, tačiau iškilo teisinių kliūčių.
"Turime praktiškai kuriozinę situaciją, kad tokios valstybės pareigos nustatymas negalėtų būti pačios valstybės finansuojamas be įstatymo pakeitimo", — posėdyje kalbėjo premjerė Ingrida Šimonytė.
Pasak premjerės, reikės keisti įstatymą, kad darbdaviai nebūtų apkrauti papildoma finansine našta privalomai testuoti darbuotojus.
"Kad darbdavių neapkrautumėm našta, kurią jiems reikėtų nešti, o mes neturėtumėm būdo, kaip to kompensuoti, tai pasiūlysim, kad kitam posėdžiui, kurį organizuosime pirmadienį, būtų pateiktas Užkrečiamųjų ligų profilaktikos įstatymo pakeitimas, kuris suteiktų galimybę Vyriausybei numatyti atvejus ir tvarką, kai dėl židinių, protrūkių ar tam tikrų veiklų būtų numatoma pareiga atlikti testą ir ta pareiga būtų apmokama valstybės lėšomis", — teigė ji, pažymėdama, kad įstatymo pakeitimą Seimo bus prašoma svarstyti ypatingos skubos tvarka.
Šią savaitę Vyriausybė pritarė karantino sušvelninimui, leidžiant atnaujinti vairavimo mokymo ir egzaminavimo paslaugos nuo kovo 10 dienos.
Pasak Rusijos lyderio Vladimiro Putino, jo kolega iš Europos, atvykęs į Maskvą verslo reikalais, nustebo, kad Rusijos sostinė "gyva". "Pas mus, mūsų miestuose (o tai yra vienas didžiausių miestų Europoje) gatvėse važinėja mažai mašinų, žmonių beveik nėra, viskas uždaryta", - savo pašnekovą cituoja Putinas.
"Mes remiamės prielaida, kad tik suvieniję pastangas, taip pat ir tarptautinėje arenoje, galime pasiekti galutinę pergalę prieš koronavirusą", - pabrėžė Rusijos prezidentas.
Koronaviruso pandemija išplito beveik visose šalyse. PSO duomenimis, pasaulyje nustatyta beveik 115 milijonų naujų koronaviruso infekcijos atvejų, daugiau kaip 2,5 milijono žmonių mirė.