Maskva, archyvinė nuotrauka

ES nuolatiniai atstovai aptarė galimas sankcijas Rusijai

(atnaujinta 16:21 2021.02.11)
Borelis anksčiau pranešė apie savo ketinimą taikyti naujas sankcijas Rusijai. Anot jo, šis klausimas bus svarstomas ES užsienio reikalų ministrų tarybos posėdyje vasario 22 dieną, o kovo mėnesį — aukščiausiojo lygio susitikime

VILNIUS, vasario 11 — Sputnik. ES nuolatiniai atstovai trečiadienį aptarė Europos diplomatijos vadovo Žozepo Borelio vizitą į Maskvą ir tolesnius žingsnius Rusijos atžvilgiu, tarp jų sankcijas, susijusias su Aleksejaus Navalno situacija, praneša "Bloomberg".

"Trečiadienį vykusiame susitikime ne mažiau kaip 10 ambasadorių išreiškė nusivylimą dėl to, kaip praėjo Borelio vizitas", — agentūra cituoja turimą diplomatinį dokumentą.

Agentūros šaltiniai pažymi, kad ES nuolatiniai atstovai trečiadienio susitikime aptarė galimas sankcijas Rusijai, atsižvelgiant į situaciją su Navalnu. ES Užsienio reikalų tarybos atstovas Peteris Stanas (Peter Stano), pasak agentūros, atsisakė komentuoti diskusijas ir pridūrė, kad darbas dėl galimų priemonių tęsiasi.

Pats Borelis anksčiau pranešė apie savo ketinimą taikyti naujas sankcijas Rusijai. Anot jo, šis klausimas bus svarstomas ES užsienio reikalų ministrų tarybos posėdyje vasario 22 dieną, o kovo mėnesį — aukščiausiojo lygio susitikime.

Žozepas Borelis
© Sputnik / Пресс-служба МИД РФ

ES šalys kritikuoja teismo sprendimą Aleksejaus Navalno byloje, taip pat nesankcionuotų jo palaikymo protestų dalyvių sulaikymą.

Anksčiau Rusijos užsienio reikalų ministerija patarė užsienio politikams, komentuojantiems situaciją su Navalnu, gerbti tarptautinę teisę ir spręsti savo šalių problemas, o ministerijos vadovas Sergejus Lavrovas pažymėjo, kad Vakarų politikų pareiškimai šia tema yra "į vienas kitą panašūs projektai".

Savo ruožtu Rusijos Federacijos prezidento atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas sakė, kad Kremlius neketina klausytis užsienio pareiškimų apie Navalną. Oficiali Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova Vakarų diplomatų ir užsienio reikalų ministerijų elgesį situacijoje, kai vyko teismo procesas dėl Navalno, pavadino politinių veiksmų grandine.

Navalnas buvo sulaikytas sausio 17 dieną Šeremetjeve, grįžęs iš Vokietijos. Vasario pradžioje teismas pakeitė jam atidėtą bausmę Yves Rocher byloje realia.

Nesankcionuoti protestai vyko sausio 23 dieną. Skirtinguose Rusijos miestuose tęsėsi ir sausio 31 d., nepaisant daugybės valdžios perspėjimų, o vasario 2 d. — po teismo sprendimo dėl Navalno. Peskovas protestų organizatorius pavadino provokatoriais. Prezidentas Vladimiras Putinas pabrėžė, kad kiekvienas turi teisę reikšti savo nuomonę, tačiau "viskas, kas peržengia įstatymų ribas, yra ne tik neproduktyvu, bet ir pavojinga".

Tegai:
sankcijos, ES, Rusija
Dar šia tema
Ekspertas: kritikuodama Borelį, Estija kenkia savo santykiams su ES
Landsbergis pareiškė apie ES "pažeminimą" Borelio vizito Maskvoje kontekste 
Zacharova pakomentavo pareiškimus apie Borelio žeminimą Rusijoje
LVŽS pirmininkas Ramūnas Karbauskis

Maldeikienė apkaltino Karbauskį priekabiavimu prie Raskevičiaus

(atnaujinta 15:33 2021.03.05)
Europarlamentarė kreipėsi į Lygių galimybių kontrolierių prašydama įvertinti Karbauskio elgesį Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininko atžvilgiu

VILNIUS, kovo 5 — Sputnik. Europos Parlamento narė Aušra Maldeikienė apkaltino Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininką Ramūną Karbauskį priekabiavimu prie Seimo Žmogaus teisių komiteto (ŽTK) pirmininko Tomo Vytauto Raskevičiaus dėl lytinės orientacijos ir prašo kontrolieriaus įvertinti jo elgesį.

Maldeikienė penktadienį pranešė, kad kreipėsi į Lygių galimybių kontrolierių prašydama įvertinti Karbauskio elgesį Raskevičiaus atžvilgiu. 

Ji sako turinti rimtą pagrindą teigti, kad "valstiečių" lyderio nuolat viešai kartojamos prieš parlamentarą nukreiptos mintys atitinka įstatyme numatytą priekabiavimą dėl lytinės orientacijos.

"Kaltinu Ramūną Karbauskį priekabiavimu. Šiandien kreipiausi į Lietuvos Lygių galimybių kontrolierių, prašydama įvertinti pono Ramūno Karbauskio elgesį, nes turiu rimtą pamatą teigti, jog jo palaikoma akcija bei viešumoje nuolat kartojamos prieš Seimo narį Tomą Raskevičių nukreiptos mintys atitinka Lietuvos Lygių galimybių įstatymo 2 str. 7 d. numatytą priekabiavimą dėl lytinės orientacijos", — socialinio tinklo Facebook paskyroje parašė europarlamentarė. 

Pasak Maldeikienės, Raskevičius yra kompetentingas, darbštus Seimo komiteto pirmininkas, o jo formuojamos darbotvarkės apima platų žmogaus teisių klausimų ratą.

"Žinant, kokią panieką, neapykantą iš kai kurių save krikščionimis vadinančių žmonių patiria Raskevičius ir kiti LGBT žmonės, keista tik tai, kad per jo vadovavimo komitetui laikotarpį LGBT bendruomenės klausimai svarstyti tik vieną kartą. Ir to karto užteko, kad jis būtų žeminamas. Faktai rodo, priekabiauja Karbauskis tik todėl, kad T.Raskevičius yra LGBT bendruomenės narys. Ir tai pažeidžia įstatymą", — teigia ji.

Vasario 23 dieną akciją prieš Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininką organizavę piliečiai Seimo vadovei Viktorijai Čmilytei-Nielsen įteikė, jų teigimu, per 300 tūkst. žmonių parašų, kad Raskevičius būtų atleistas. Ji padarė prielaidą, kad prie parašų prieš Raskevičių rinkimo galėjo prisidėti ir "valstiečiai".

Savo ruožtu Karbauskis tai paneigė. Kreipdamasis į Seimo pirmininkę jis rašė, jog minėto kreipimosi autoriai nesikreipė į LVŽS dėl parašų rinkimo ir tas milžiniškas parašų kiekis atsirado ne opozicinių partijų pastangomis, o žmonėms reaguojant į problemas, išdėstytas kreipimosi tekste.

"Dar labiau Jus nuliūdinsiu pasakydamas, kad padėčiau savo parašą po tuo raštu, nes ten nėra homofobijos ir neskatinama neapykanta kažkokioms visuomenės grupėms. Kodėl tuo esu tikras? O gi todėl, kad kreipimosi tekste minimi konkretūs pavyzdžiai, kai komiteto pirmininkas, turintis pareigą vienodai atstovauti ir ginti visų žmonių teises, iškelia vienų grupių teises virš kitų ir tik jomis rūpinasi", — rašė Karbauskis savo Facebook paskyroje. 

Tegai:
Ramūnas Karbauskis, Aušra Maldeikienė
Dar šia tema
Ministrė Lietuvoje užstojo bendrapartietį, iš kurio reikalaujama atimti postą
Nubaustas vilnietis, Facebook'e raginęs susidoroti su Tomu Raskevičiumi
Prioritetas yra LGBT, likusieji palauks? Seimas turi svarbesnių reikalų nei sekimas
Svetlana Tichanovskaja ir Gabrielius Landsbergis

"Greičiau pragaras užšals": Landsbergis apie Baltarusijos prašymą išduoti Tichanovskają

(atnaujinta 14:08 2021.03.05)
Pasak užsienio reikalų ministro, Lietuva buvo ir bus mūro siena, už kurios prieglobstį ras visos demokratinės jėgos, kurias persekioja režimai

VILNIUS, kovo 5 — Sputnik. Lietuva Baltarusijos valdžiai neperduos buvusios kandidatės į prezidentus Svetlanos Tichanovskajos. Tai pareiškė Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis, rašoma Užsienio reikalų ministerijos pranešime.

Pasak jo, Lietuva buvo ir bus mūro siena, už kurios "prieglobstį ras visos demokratinės jėgos, kurias persekioja režimai".

"Tad visi, radę prieglobstį Lietuvoje, gali jaustis saugūs, kad jie nebus perduoti režimams — nei dėl savo kovos už demokratiją, nei už žodžio ar tikėjimo laisvę. O Baltarusijos režimui galime pasakyti — greičiau pragaras užšals, negu mes imsime svarstyti jūsų reikalavimus", — pareiškė Landsbergis.

Anksčiau Baltarusijos generalinė prokuratūra išsiuntė Lietuvai prašymą išduoti buvusią kandidatę į prezidentus Svetlaną Tichanovskają.

Antradienį, kovo 2 dieną, Baltarusijos tyrimų komitetas paskelbė, kad inicijuos Tichanovskajos ekstradiciją, atitinkami dokumentai buvo perduoti šalies Generalinei prokuratūrai. Baltarusija kreipėsi į Lietuvą su prašymu išduoti politikę.

Lietuvos užsienio reikalų viceministras Mantas Adomėnas Vokietijos kanalui pranešė, kad Tichanovskajos ekstradicijos bus atsisakyta.

Lietuva nuo pat protesto Baltarusijoje pradžios kišasi į kaimyninės valstybės reikalus. Lietuvos politikai reikalauja naujų rinkimų, nes mano, kad rezultatai esą buvo "suklastoti".

Seimas priėmė rezoliuciją, kurioje Tichanovskaja buvo pavadinta "išrinktąja respublikos vadove". Dokumente tarptautinė bendruomenė raginama nepripažinti naujų Lukašenkos sudarytų susitarimų. Lietuvos deputatų teigimu, naujų susitarimų su Rusijos Federacija pasirašymas "apriboja Baltarusijos žmonių suverenitetą".

Maskva ne kartą ragino Lietuvą nekurstyti situacijos kaimyninėje šalyje ir suteikti Baltarusijos žmonėms galimybę ją susitvarkyti patiems. Kaip teigė Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas, Lietuva peržengė visas padorumo ribas keldama reikalavimus Baltarusijai. Jis pažymėjo, kad Vilnius kartu su Tichanovskaja "dirba visai nedemokratiniais metodais".

Tegai:
Baltarusija, Svetlana Tichanovskaja, Vytautas Landsbergis
Dar šia tema
Baltarusijos tyrimų komitetas inicijavo Tichanovskajos ekstradiciją
Lietuva atsisakys išduoti Tichanovskają Baltarusijai
Vilnius

Sniego dangos neliko beveik visoje Lietuvoje

(atnaujinta 12:26 2021.03.05)
Paskelbtos 4 Lietuvos nuotraukos darytos iš kosmoso, kuriose matyti kaip pamažu šalyje tirpo sniegas

VILNIUS, kovo 5 — Sputnik. Sniego dangos neliko beveik visoje Lietuvoje. Apie tai pranešė Hidrometeorologijos tarnyba.

Jo yra tik miškuose ir šalies pietuose esančiuose Puvočiuose, kur šiandien ryte buvo išmatuoti 3 centimetrai sniego.

Taip pat buvo paskelbtos 4 Lietuvos nuotraukos darytos iš kosmoso, kuriose matyti kaip pamažu šalyje tirpo sniegas.

Hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, vasario 18 dieną dar buvo šalta ir visą Lietuvą dengė sniegas bei ledas. Vasario 20 dieną prasidėjo sniegynų tirpimas.

Tuo tarpu vasario 22 diena buvo ne tik giedra, bet ir labai šilta. Vietomis buvo sušilę iki +10 +12 laipsnių. Šiaurės vakarinėje šalies dalyje ir Kaliningrado srityje jau matomos tamsesnės dėmės, kuriose sniego danga pradėjo trauktis greičiausiai.

Po 5 dienų (vasario 27 dieną), nors ir nebuvo visur saulėta diena, tačiau iš palydovo matyti, kad vakarinėje ir pietvakarinėje šalies dalyje sniego jau beveik nelikę. Kovo 2 dieną darytoje nuotraukoje matosi, kad sniego beveik nelikę visoje šiaurinėje Lietuvos dalyje. Šiek tiek sniego buvo matyti tik šiaurės rytiniuose rajonuose.

Tegai:
sniegas, orai, Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba
Dar šia tema
Sinoptikų teigimu, pavasario pradžioje į šalį atkeliaus šiluma
Sinoptikai įvardijo, koks buvo vasaris: vidutinė oro temperatūra siekė -5,7 °C
Perspėjimas vairuotojams: keliuose yra slidžių ruožų