Lietuvos krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas susitiko su Švedijos ambasadore Lietuvoje Inger Buxton

Lietuva ir Švedija aptarė bendradarbiavimą saugumo ir gynybos srityje 

(atnaujinta 19:38 2021.02.16)
Anushauskas susitikime su Švedijos diplomatu pristatė prioritetines dabartinės vyriausybės sritis

VILNIUS, vasario 16 — Sputnik. Lietuvos krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas susitiko su Švedijos ambasadore Lietuvoje Inger Buxton ir aptarė aktualius dvišalio bendradarbiavimo klausimus, taip pat ES ir NATO formato klausimus. Apie tai pranešė Lietuvos karo departamento spaudos tarnyba.

"Lietuvos ir Švedijos santykiai – puikus bendradarbiavimo pavyzdys: abi šalys turi itin produktyvų bendradarbiavimą įsigijimų srityje", – susitikime sakė  Anušauskas.

Taip pat didelį dėmesį naujoji Lietuvos Vyriausybė skirs nepatikimų gamintojų eliminavimui iš nacionaliniam saugumui svarbių infrastruktūros objektų (įskaitant 5G). Švedija yra priėmusi sprendimus dėl "Huawei" bendrovės įrangos ribojimo savo 5G tinkluose.

Министр обороны Литвы Арвидас Анушаускас встретился с послом Швеции в Литве Ингер Бакстон
Lietuvos krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas susitiko su Švedijos ambasadore Lietuvoje Inger Buxton

Susitikime buvo sutarta, kad parama Ukrainai, Gruzijai ir Moldovai išlieka prioritetu ir diskusija šiuo klausimu bus tęsiama Šiaurės-Baltijos šalių formate.

Lietuvos ir Švedijos bendradarbiavimas gynybos ir saugumo srityje intensyvus nuo Nepriklausomybės atkūrimo. Iki Lietuvos narystės NATO Švedija Lietuvos kariuomenei teikė įvairiapusę paramą – vykdyti ginkluotės ir įrangos perdavimo, medicinos paramos, jūros ir pakrančių stebėjimo sistemos, oro gynybos bataliono projektai, Lietuvos karininkai tobulinosi Švedijos karo mokyklose.

Šiuo metu Lietuvos ir Švedijos kariuomenių bendradarbiavimas plėtojamas tarp atskirų dalinių, artimiausius ryšius palaiko karinės oro ir jūrų pajėgos, karo medicinos tarnybos.

Посол Швеции в Литве Ингер Бакстон на встрече с министром обороны Литвы Арвидасом Анушаускасом
Lietuvos krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas susitiko su Švedijos ambasadore Lietuvoje Inger Buxton

NATO stiprina grupuotes prie Rusijos sienų, savo veiksmus pateisindama galima „Rusijos grėsme“. Be to, Baltijos valstybės, įskaitant Lietuvą, aktyviai sudaro sutartis dėl gynybos su JAV už dideles sumas, aiškindamos tai „Rusijos agresija“, taip pat savo teritorijose dislokuoja NATO karinius kontingentus.

Tuo pačiu metu Maskva ne kartą pabrėžė, kad neketina pulti nė vienos šalies ir Vakarų aljansas tai puikiai žino.

Tegai:
Švedija, Lietuva
LVŽS pirmininkas Ramūnas Karbauskis

Maldeikienė apkaltino Karbauskį priekabiavimu prie Raskevičiaus

(atnaujinta 15:33 2021.03.05)
Europarlamentarė kreipėsi į Lygių galimybių kontrolierių prašydama įvertinti Karbauskio elgesį Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininko atžvilgiu

VILNIUS, kovo 5 — Sputnik. Europos Parlamento narė Aušra Maldeikienė apkaltino Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininką Ramūną Karbauskį priekabiavimu prie Seimo Žmogaus teisių komiteto (ŽTK) pirmininko Tomo Vytauto Raskevičiaus dėl lytinės orientacijos ir prašo kontrolieriaus įvertinti jo elgesį.

Maldeikienė penktadienį pranešė, kad kreipėsi į Lygių galimybių kontrolierių prašydama įvertinti Karbauskio elgesį Raskevičiaus atžvilgiu. 

Ji sako turinti rimtą pagrindą teigti, kad "valstiečių" lyderio nuolat viešai kartojamos prieš parlamentarą nukreiptos mintys atitinka įstatyme numatytą priekabiavimą dėl lytinės orientacijos.

"Kaltinu Ramūną Karbauskį priekabiavimu. Šiandien kreipiausi į Lietuvos Lygių galimybių kontrolierių, prašydama įvertinti pono Ramūno Karbauskio elgesį, nes turiu rimtą pamatą teigti, jog jo palaikoma akcija bei viešumoje nuolat kartojamos prieš Seimo narį Tomą Raskevičių nukreiptos mintys atitinka Lietuvos Lygių galimybių įstatymo 2 str. 7 d. numatytą priekabiavimą dėl lytinės orientacijos", — socialinio tinklo Facebook paskyroje parašė europarlamentarė. 

Pasak Maldeikienės, Raskevičius yra kompetentingas, darbštus Seimo komiteto pirmininkas, o jo formuojamos darbotvarkės apima platų žmogaus teisių klausimų ratą.

"Žinant, kokią panieką, neapykantą iš kai kurių save krikščionimis vadinančių žmonių patiria Raskevičius ir kiti LGBT žmonės, keista tik tai, kad per jo vadovavimo komitetui laikotarpį LGBT bendruomenės klausimai svarstyti tik vieną kartą. Ir to karto užteko, kad jis būtų žeminamas. Faktai rodo, priekabiauja Karbauskis tik todėl, kad T.Raskevičius yra LGBT bendruomenės narys. Ir tai pažeidžia įstatymą", — teigia ji.

Vasario 23 dieną akciją prieš Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininką organizavę piliečiai Seimo vadovei Viktorijai Čmilytei-Nielsen įteikė, jų teigimu, per 300 tūkst. žmonių parašų, kad Raskevičius būtų atleistas. Ji padarė prielaidą, kad prie parašų prieš Raskevičių rinkimo galėjo prisidėti ir "valstiečiai".

Savo ruožtu Karbauskis tai paneigė. Kreipdamasis į Seimo pirmininkę jis rašė, jog minėto kreipimosi autoriai nesikreipė į LVŽS dėl parašų rinkimo ir tas milžiniškas parašų kiekis atsirado ne opozicinių partijų pastangomis, o žmonėms reaguojant į problemas, išdėstytas kreipimosi tekste.

"Dar labiau Jus nuliūdinsiu pasakydamas, kad padėčiau savo parašą po tuo raštu, nes ten nėra homofobijos ir neskatinama neapykanta kažkokioms visuomenės grupėms. Kodėl tuo esu tikras? O gi todėl, kad kreipimosi tekste minimi konkretūs pavyzdžiai, kai komiteto pirmininkas, turintis pareigą vienodai atstovauti ir ginti visų žmonių teises, iškelia vienų grupių teises virš kitų ir tik jomis rūpinasi", — rašė Karbauskis savo Facebook paskyroje. 

Tegai:
Ramūnas Karbauskis, Aušra Maldeikienė
Dar šia tema
Ministrė Lietuvoje užstojo bendrapartietį, iš kurio reikalaujama atimti postą
Nubaustas vilnietis, Facebook'e raginęs susidoroti su Tomu Raskevičiumi
Prioritetas yra LGBT, likusieji palauks? Seimas turi svarbesnių reikalų nei sekimas
Svetlana Tichanovskaja ir Gabrielius Landsbergis

"Greičiau pragaras užšals": Landsbergis apie Baltarusijos prašymą išduoti Tichanovskają

(atnaujinta 14:08 2021.03.05)
Pasak užsienio reikalų ministro, Lietuva buvo ir bus mūro siena, už kurios prieglobstį ras visos demokratinės jėgos, kurias persekioja režimai

VILNIUS, kovo 5 — Sputnik. Lietuva Baltarusijos valdžiai neperduos buvusios kandidatės į prezidentus Svetlanos Tichanovskajos. Tai pareiškė Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis, rašoma Užsienio reikalų ministerijos pranešime.

Pasak jo, Lietuva buvo ir bus mūro siena, už kurios "prieglobstį ras visos demokratinės jėgos, kurias persekioja režimai".

"Tad visi, radę prieglobstį Lietuvoje, gali jaustis saugūs, kad jie nebus perduoti režimams — nei dėl savo kovos už demokratiją, nei už žodžio ar tikėjimo laisvę. O Baltarusijos režimui galime pasakyti — greičiau pragaras užšals, negu mes imsime svarstyti jūsų reikalavimus", — pareiškė Landsbergis.

Anksčiau Baltarusijos generalinė prokuratūra išsiuntė Lietuvai prašymą išduoti buvusią kandidatę į prezidentus Svetlaną Tichanovskają.

Antradienį, kovo 2 dieną, Baltarusijos tyrimų komitetas paskelbė, kad inicijuos Tichanovskajos ekstradiciją, atitinkami dokumentai buvo perduoti šalies Generalinei prokuratūrai. Baltarusija kreipėsi į Lietuvą su prašymu išduoti politikę.

Lietuvos užsienio reikalų viceministras Mantas Adomėnas Vokietijos kanalui pranešė, kad Tichanovskajos ekstradicijos bus atsisakyta.

Lietuva nuo pat protesto Baltarusijoje pradžios kišasi į kaimyninės valstybės reikalus. Lietuvos politikai reikalauja naujų rinkimų, nes mano, kad rezultatai esą buvo "suklastoti".

Seimas priėmė rezoliuciją, kurioje Tichanovskaja buvo pavadinta "išrinktąja respublikos vadove". Dokumente tarptautinė bendruomenė raginama nepripažinti naujų Lukašenkos sudarytų susitarimų. Lietuvos deputatų teigimu, naujų susitarimų su Rusijos Federacija pasirašymas "apriboja Baltarusijos žmonių suverenitetą".

Maskva ne kartą ragino Lietuvą nekurstyti situacijos kaimyninėje šalyje ir suteikti Baltarusijos žmonėms galimybę ją susitvarkyti patiems. Kaip teigė Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas, Lietuva peržengė visas padorumo ribas keldama reikalavimus Baltarusijai. Jis pažymėjo, kad Vilnius kartu su Tichanovskaja "dirba visai nedemokratiniais metodais".

Tegai:
Baltarusija, Svetlana Tichanovskaja, Vytautas Landsbergis
Dar šia tema
Baltarusijos tyrimų komitetas inicijavo Tichanovskajos ekstradiciją
Lietuva atsisakys išduoti Tichanovskają Baltarusijai

COVID-19 traukiasi: NVS šalyse užsikrėtimo skaičius mažėja

(atnaujinta 09:57 2021.03.05)
Naujų COVID-19 atvejų NVS šalyse nuolat mažėja, tačiau kaip parodė praktika, negalima apsieiti be skiepų — tik 10% pasaulio gyventojų turi antikūnų prieš koronavirusą

Koronavirusas traukiasi, ir šis atsitraukimas jau yra stabilus, paskelbė Rospotrebnadzor. Testai, socialinis atstumas ir skiepai — visa tai lemia sėkmę kovojant su COVID-19. Ar galima pasiekti visuomeninio imuniteto? Kada bus įregistruota lengvoji Rusijos "Sputnik V" versija? Ar COVID-19 pasitrauks visiems laikams?

Tačiau be skeipų neapsieiti.

PSO vyriausioji tyrėja Sumija Svaminatan pateikė vidutinius duomenis.

"PSO stebi seroepidemiologinius tyrimus. Jų buvo apie 500. Vakcinacija yra vienintelis būdas pasiekti bandos imunitetą", — sakė Svaminatan.

Vakcinų nuo koronaviruso sąrašas nuolat plečiamas. Vien Rusijoje jau užregistruoti trys preparatai. Ateityje koronavirusas taps mūsų gyvenimo dalimi, kaip ir įprastas sezoninis gripas.

Tegai:
NVS, koronavirusas, COVID-19, vakcinacija, vakcina