Baltarusijos AE, archyvinė nuotrauka

Kita stotelė BelAE: Lietuva kelia isteriją dėl "nepadorios" energijos

(atnaujinta 16:01 2021.02.18)
"Mes griežtai kontroliuojame saugą statant ir eksploatuojant atominę elektrinę Astrave", — tvirtina Baltarusijos valdžia. Be to, Minskas laikosi tarptautinių TATENA standartų. Bet Vilniui to nepakanka, Briuseliui irgi, ir jie kartu skelbia apie elektrinės grėsmes

Nauja BelAE išlieka taikiniu. Be to, iš visos Europos lietuviai bombarduoja ją labiau nei kiti. Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda paleido dar vieną salvę. Anot jo, Vilnius nepirks šios atominės elektrinės pagamintos elektros energijos, nes mano, kad ši stotis yra nesaugi, rašo Sputnik radijo autorius Kirilas Grišinas.

BelAE veikimo kultūra tariamai yra "žemiau bet kokio lygio", tokiomis sąlygomis neįmanomi normalūs kontaktai, politinius sprendimus dėl elektros energijos iš BelAE boikoto reikia paversti technine plokštuma, "nepadoru" pirkti šią produkciją, sakė Lietuvos prezidentas.

Nausėda, pasirodo, leidžia suprasti, kad būtų malonu pritaikyti techninį komponentą prie atsakymo, kurio reikia Vilniui. Ir naudojamos administracinės priemonės. Lietuvos Seimas paskelbė BelAE grėsme nacionaliniam saugumui ir uždraudė pirkti ir perduoti elektros energiją per savo tinklus. Tačiau paaiškėjo, kad ne taip lengva techniškai įgyvendinti šį draudimą. Lietuviai skubės, nes pirmasis BelAE blokas bus paleistas 2021 metais, o antrasis — 2022 metais.

ES dirba per Vilnių, ji nori sužlugdyti Minsko planus. Todėl Europos Parlamentas pareikalavo sustabdyti BelAE paleidimą. Europarlamentarai dokumentais išreiškė savo susirūpinimą dėl objekto saugumo.

Beje, ekspertai neseniai lankėsi BelAE. Jie dar nepaskelbė savo kelionės santraukos. Minskas, atvirai kalbant, pavargo žiūrėti į visus šiuos žaidimus.

Jis priminė, kad tarptautiniai ekspertai, įskaitant TATENA, ne kartą lankėsi elektrinėje. Jie ne kartą pažymėjo, kad šalis "parodė tvirtą įsipareigojimą įgyvendinti branduolinės ir radiacinės saugos principus". Specialiame Baltarusijos "Gosatomnadzor" pareiškime pabrėžiama, kad respublika visada laikosi tarptautinių saugos standartų branduolinės energetikos klausimais. Taip pat reikėtų priminti, kad Baltarusija 2016–2018 metais savanoriškai atliko BelAE testus nepalankiausiomis sąlygomis pagal Europos Sąjungos metodiką: jėgainėje nėra saugos spragų.

Visos pastarosios atakos iš Briuselio ir Vilniaus yra ne tik akmuo į Minsko, kuriam priklauso atominė elektrinė, daržą, bet ir svarus riedulys Maskvos link. BelAE generalinis rangovas, Rusijos korporacija "Atomstrojeskport" (valstybinės korporacijos "Rosatom" dalis), tuo akivaizdžiai nėra patenkintas. Juk kelių milijardų dolerių versle, tokiame kaip atominis verslas, reikia svarių kieno nors nemokumo įrodymų. O tokių nėra. Jei nepateiki faktų, galima atsidurti ir teisme.

Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos pozicija.

Tegai:
branduolinė energetika, atominė elektrinė, Lietuva, Baltarusija, Astravo AE
Temos:
Astravo atominės elektrinės statybos (516)
Dar šia tema
ES nerado įrodymų, kad BelAE energija pateko į Baltijos šalis
Ekspertas: EP deputatai nusprendė, kad geriausiai už visus išmano branduolinę energetiką
"Žemiau bet kokio lygio": Nausėda paaiškino, kodėl atsisako elektros energijos iš BelAE
Operacinių-taktinių raketų sistema Iskander, archyvinė nuotrauka

"Iskander" nebuvo naudojami Karabache, pareiškė Azerbaidžano prezidentas

(atnaujinta 13:09 2021.02.26)
Anksčiau Rusijos gynybos ministerija teigė, jog "suglumo ir nustebo" susipažinusi su Pašiniano pareiškimu, kad Armėnijos ginkluotųjų pajėgų Kalnų Karabache naudojamų kompleksų raketos "nesprogo arba sprogo tik 10 procentų"

VILNIUS, vasario 26 — Sputnik. Azerbaidžano prezidentas Ilhamas Alijevas teigė, kad Baku neužfiksavo raketų sistemų "Iskander" naudojimo Karabacho konflikto metu, ir Armėnijos ministro pirmininko Nikolo Pašiniano pareiškimą apie juos pavadino anekdotiniu.

Anksčiau Rusijos gynybos ministerija teigė, jog "suglumo ir nustebo" susipažinusi su Pašiniano pareiškimu, kad Armėnijos ginkluotųjų pajėgų Kalnų Karabache naudojamų kompleksų raketos "nesprogo arba sprogo tik 10 procentų". Ministerija pažymėjo, kad Armėnija nenaudojo savo "Iskander" per konfliktą Kalnų Karabache, visa raketinė amunicija buvo šalies ginkluotųjų pajėgų sandėliuose.

Pasak Azerbaidžano vadovo, klausimų kėlė ir Armėnijos ministro pirmininko pareiškimai, susiję su Baku raketų sistemomis "Iskander".

"Nematėme raketos "Iskander" paleidimo. Kai buvo paskelbtas pareiškimas, mes dar kartą paklausėme, bet ne, mes to nematėme. Tai tik dar viena klaida, kurių jau akivaizdžiai buvo daug, komiškas pareiškimas, anekdotas", — Alijevas sakė spaudos konferencijoje užsienio spaudai.

Dar viena politinė krizė Jerevane kilo po Pašiniano pareiškimo apie Rusijos "Iskander" raketas. Armėnijos generalinio štabo viršininko pavaduotojas, pasak žiniasklaidos pranešimų, išjuokė ministrą pirmininką, už tai jis buvo atleistas, paskui generalinio štabo viršininkui taip pat buvo pasiūlyta atsistatydinti. Ketvirtadienio rytą Armėnijos ginkluotosios pajėgos paskelbė pareiškimą, kuriame reikalavo paties Pašiniano atsistatydinimo. Premjeras tai vertino kaip bandymą įvykdyti perversmą ir paragino savo šalininkus išeiti į gatvę. Tuo tarpu opozicija pastatė barikadas ir įrengė stovyklavietę netoli parlamento, jie nėra nusiteikę derėtis su valdžia ir reikalauja ministro pirmininko atsistatydinimo.

Tegai:
Iskander, Kalnų Karabachas, Azerbaidžanas, Armėnija
Seimo Užsienio reikalų komiteto (URK) pirmininkas Žygimantas Pavilionis

Seime pareikalauta Žygimanto Pavilionio atsistatydinimo po nesėkmės Gruzijoje

(atnaujinta 12:45 2021.02.26)
Socialdemokratai mano, kad konservatorius elgėsi neprofesionaliai, kenkė šalių santykiams ir padarė reputacinę žalą Lietuvai

VILNIUS, vasario 26 — Sputnik. Opozicinė Socialdemokratų partija ragina Seimo Užsienio reikalų komiteto (URK) pirmininką Žygimantą Pavilionį trauktis iš užimamų pareigų. Apie tai pranešė partijos spaudos tarnyba.

Socialdemokratai mano, kad konservatorius elgėsi neprofesionaliai, kenkė šalių santykiams ir padarė reputacinę žalą Lietuvai.

"Socialdemokratai primena, kad valstybės užsienio politika turi būti vieninga ir solidi, tuo metu Ž. Pavilionis, nuvykęs į Sakartvelą, reiškė asmenines pozicijas, kuomet nusprendė paremti vieną iš kelių oponuojančių pusių", — rašoma pranešime.

Kritiškai Pavilionio vizitą Gruzijoje įvertinto ir Prezidentūros, ir Seimo valdybos atstovai.

Anksčiau "Sputnik Lietuva" pranešė, kad Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas konservatorius Žygimantas Pavilionis buvo pakviestas į parlamento valdybą kelionės į Gruziją aplinkybių paaiškinti.

Lietuvos parlamentaras Tbilisyje surengė bendrą spaudos konferenciją su Gruzijos opozicijos partijomis, siūlydamas pagalbą sprendžiant politinę krizę. Jis pareiškė, kad jei bus sulaikytas pagrindinės opozicinės partijos "Vieningas nacionalinis judėjimas" lyderis Nika Melija, tada bus gautas tarptautinis atsakymas, ir pagrasino sankcijomis.

Valdančiosios partijos "Gruzijos svajonė" ministras pirmininkas Iraklijus Garibašvilis pavadino Pavilionio pareiškimus "nepriimtinais ir piktinančiais" ir pabrėžė, kad Gruzija netoleruos įžeidinėjimų iš svečių pusės.

Padėtis Gruzijoje paaštrėjo po to, kai buvo sulaikytas didžiausios buvusio prezidento Michailo Saakašvilio opozicijos partijos "Vieningas nacionalinis judėjimas" lyderis Nika Melija. Jis buvo areštuotas partijos "Vieningas nacionalinis judėjimas" biure. Po kelių valandų opozicija paskelbė apie gatvės protestų pradžią.

Melija dalyvavo byloje dėl riaušių organizavimo 2019 metų birželio 20 dieną. Jis atsisakė mokėti paskirtą piniginį užstatą. Prokuratūra pareikalavo, kad jam būtų skirtas kardomasis kalinimas, kol bus atliekamas tyrimas. Praėjusią savaitę teismas patenkino prokuratūros prašymą.

Savo ruožtu Melija apkaltino Gruzijos valdžią bandymu izoliuoti jį nuo politinių procesų ir faktiškai paskelbė nepaklusnumą teismo nuosprendžiui.

Dar šia tema
Seimo valdyba siunčia Pavilionį į Gruziją politinei krizei spręsti
Ekspertas: Lietuva laiko save demokratijos švyturiu buvusios TSRS šalims
Sputnik V vakcina

Rusijos priešai bijo "Sputnik V" lyderystės, pareikšta investicijų fonde

(atnaujinta 12:55 2021.02.26)
Šiuo metu vakcinos efektyvumas siekia 91,6%, pažymima, jog vakcina suteikia visišką apsaugą nuo sunkių naujos koronavirusinės infekcijos atvejų

VILNIUS, vasario 26 — Sputnik. Rusijos vakcinos nuo koronaviruso "Sputnik V" oponentai bando pakirsti pasitikėjimą ja, nes ji yra viena geriausių, ir jie jos tiesiog bijo, pareiškė Rusijos tiesioginių investicijų fondo (RDIF) vadovas Kirilas Dmitrijevas.

"Manau, kad galima kalbėti ne tik apie tarptautinį vakcinos "Sputnik V" pripažinimą, bet ir apie mūsų lyderystę pasaulyje... Turime būti kuklūs, bet sąžiningi. Mes turime vienus geriausių vakcinų pasaulyje, tai puikus Rusijos mokslininkų žygdarbis, mes turėtume tuo didžiuotis", — pasakė Dmitrijevas, parodos, skirtos Rusijos lyderystės istorijai virusologijos srityje, atidarymo metu Rusijos istorinės draugijos aikštelėje.

"Daugelis Rusijos priešų bandė pakirsti pasitikėjimą Rusija, tačiau mes suprantame, kad jie išleidžia tiek daug pastangų, kad pakirstų pasitikėjimą Rusijos vakcina, nes ji yra viena geriausių pasaulyje, ir jos tiesiog bijo", — įsitikinęs jis.

Mokslinis žurnalas "Lancet" anksčiau paskelbė "Sputnik V" klinikinių tyrimų trečiojo etapo rezultatus, patvirtinančius jos aukštą efektyvumą ir saugumą. Klinikinių tyrimų III fazės metu "Sputnik V" pademonstravo aukštus veiksmingumo, imunogeniškumo ir saugumo rodiklius — vakcinos efektyvumas siekė 91,6%. Vakcina suteikia visišką apsaugą nuo sunkių naujos koronavirusinės infekcijos atvejų. Vakcinos "Sputnik V" naudojimą patvirtinto daugiau nei 30 šalių. Bendras šalių, kuriose įregistruota Rusijos vakcina, gyventojų skaičius yra daugiau nei 1,1 milijardo žmonių.

COVID-19 vakcinų palyginimas
© Sputnik
COVID-19 vakcinų palyginimas
Tegai:
Rusija, Sputnik V, vakcina
Temos:
Vaistų ir vakcinos nuo COVID-19 sukūrimas
Dar šia tema
Suomiai paaiškino, kodėl renkasi "Sputnik V"
PSO įvardijo sąlygą, kai koronaviruso vakcina bus nenaudinga
Skiepytis ar ne? Štai kur mįslė
Žiniasklaida: "Sputnik V" sugriovė Rusijos kaip "Aukštutinės Voltos su raketomis" įvaizdį