Gitanas Nausėda

EVT parengiamojoje sesijoje Nausėda iškėlė santykių su Rusija klausimą

(atnaujinta 11:05 2021.02.23)
Lietuva kvietė Rusijai pritaikyti ES globalų žmogaus teisių sankcijų režimo mechanizmą

VILNIUS, vasario 23 — Sputnik. Prezidentas Gitanas Nausėda dalyvavo nuotolinėje parengiamojoje Europos Vadovų Tarybos (EVT) sesijoje, tašoma Prezidentūros pranešime.

Lietuvos prezidentas iškėlė ir santykių su Rusija klausimą. Lietuvos vadovas paragino ES institucijas nedelsiant reaguoti į "tebesitęsiančius žmogaus teisių pažeidimus Rusijoje" ir reikalauti Aleksejaus Navalno, įkalintų žurnalistų bei kitų opozicijos lyderių paleidimo iš įkalinimo įstaigų. Lietuva kvietė Rusijai pritaikyti ES globalų žmogaus teisių sankcijų režimo mechanizmą ir užtikrinti asmenų, atsakingų už  Navalno įkalinimą, baudžiamąją atsakomybę.

Dėmesio skirta saugumo ir gynybos temoms aptarti. Prezidentas akcentavo transatlantinio ryšio, kaip vienintelio ir svarbiausio ES saugumo garanto, stiprinimo svarbą. Nausėda išreiškė lūkestį, kad ES sutelktų jėgas į bendradarbiavimo stiprinimą su NATO bei iniciatyvų įgyvendinimą kibernetinio saugumo (PESCO), karinio mobilumo srityse.

Atkreiptas dėmesys į "augančias dezinformacijos ir kibernetinio pobūdžio grėsmes" Europoje. Išreikštas lūkestis "griežtinti ES poziciją ir numatyti ambicingesnes priemones kovai su šiomis grėsmėmis".

Sesija skirta pasiruošti vasario 25–26 dienomis vyksiančiam EVT posėdžiui, taip pat planuojamam rengti nuotoliniu būdu. Parengiamojoje sesijoje EVT Pirmininkas Šarlis Mišelis vadovavo susitikimui su Bulgarijos, Maltos, Lietuvos, Kroatijos, Nyderlandų ir Švedijos atstovais.

Be to, sesijos metu aptarti vakcinų tiekimo iššūkiai ES šalyse. Šalių vadovai išreiškė lūkestį, kad ES institucijos ir toliau demonstruotų konstruktyvią ir griežtą poziciją derybose dėl vakcinų tiekimo užtikrinimo su vakcinų gamintojais. Pasisakyta, kad ypač svarbus yra tiekimo terminų laikymosi užtikrinimas ir informacijos apsikeitimas.

Tegai:
Rusija, Gitanas Nausėda
Dar šia tema
Seimas paragino "agresyviai" siekti Lietuvos energetinės nepriklausomybės nuo Rusijos
Ekspertas: Lietuva pati apsunkina situaciją dėl dujų tranzito iš Rusijos
Lietuvos antivakseriai. Vilnius nusprendė "tramdyti" Rusiją vakcina "Sputnik V"
Operacinių-taktinių raketų sistema Iskander, archyvinė nuotrauka

"Iskander" nebuvo naudojami Karabache, pareiškė Azerbaidžano prezidentas

(atnaujinta 13:09 2021.02.26)
Anksčiau Rusijos gynybos ministerija teigė, jog "suglumo ir nustebo" susipažinusi su Pašiniano pareiškimu, kad Armėnijos ginkluotųjų pajėgų Kalnų Karabache naudojamų kompleksų raketos "nesprogo arba sprogo tik 10 procentų"

VILNIUS, vasario 26 — Sputnik. Azerbaidžano prezidentas Ilhamas Alijevas teigė, kad Baku neužfiksavo raketų sistemų "Iskander" naudojimo Karabacho konflikto metu, ir Armėnijos ministro pirmininko Nikolo Pašiniano pareiškimą apie juos pavadino anekdotiniu.

Anksčiau Rusijos gynybos ministerija teigė, jog "suglumo ir nustebo" susipažinusi su Pašiniano pareiškimu, kad Armėnijos ginkluotųjų pajėgų Kalnų Karabache naudojamų kompleksų raketos "nesprogo arba sprogo tik 10 procentų". Ministerija pažymėjo, kad Armėnija nenaudojo savo "Iskander" per konfliktą Kalnų Karabache, visa raketinė amunicija buvo šalies ginkluotųjų pajėgų sandėliuose.

Pasak Azerbaidžano vadovo, klausimų kėlė ir Armėnijos ministro pirmininko pareiškimai, susiję su Baku raketų sistemomis "Iskander".

"Nematėme raketos "Iskander" paleidimo. Kai buvo paskelbtas pareiškimas, mes dar kartą paklausėme, bet ne, mes to nematėme. Tai tik dar viena klaida, kurių jau akivaizdžiai buvo daug, komiškas pareiškimas, anekdotas", — Alijevas sakė spaudos konferencijoje užsienio spaudai.

Dar viena politinė krizė Jerevane kilo po Pašiniano pareiškimo apie Rusijos "Iskander" raketas. Armėnijos generalinio štabo viršininko pavaduotojas, pasak žiniasklaidos pranešimų, išjuokė ministrą pirmininką, už tai jis buvo atleistas, paskui generalinio štabo viršininkui taip pat buvo pasiūlyta atsistatydinti. Ketvirtadienio rytą Armėnijos ginkluotosios pajėgos paskelbė pareiškimą, kuriame reikalavo paties Pašiniano atsistatydinimo. Premjeras tai vertino kaip bandymą įvykdyti perversmą ir paragino savo šalininkus išeiti į gatvę. Tuo tarpu opozicija pastatė barikadas ir įrengė stovyklavietę netoli parlamento, jie nėra nusiteikę derėtis su valdžia ir reikalauja ministro pirmininko atsistatydinimo.

Tegai:
Iskander, Kalnų Karabachas, Azerbaidžanas, Armėnija
Seimo Užsienio reikalų komiteto (URK) pirmininkas Žygimantas Pavilionis

Seime pareikalauta Žygimanto Pavilionio atsistatydinimo po nesėkmės Gruzijoje

(atnaujinta 12:45 2021.02.26)
Socialdemokratai mano, kad konservatorius elgėsi neprofesionaliai, kenkė šalių santykiams ir padarė reputacinę žalą Lietuvai

VILNIUS, vasario 26 — Sputnik. Opozicinė Socialdemokratų partija ragina Seimo Užsienio reikalų komiteto (URK) pirmininką Žygimantą Pavilionį trauktis iš užimamų pareigų. Apie tai pranešė partijos spaudos tarnyba.

Socialdemokratai mano, kad konservatorius elgėsi neprofesionaliai, kenkė šalių santykiams ir padarė reputacinę žalą Lietuvai.

"Socialdemokratai primena, kad valstybės užsienio politika turi būti vieninga ir solidi, tuo metu Ž. Pavilionis, nuvykęs į Sakartvelą, reiškė asmenines pozicijas, kuomet nusprendė paremti vieną iš kelių oponuojančių pusių", — rašoma pranešime.

Kritiškai Pavilionio vizitą Gruzijoje įvertinto ir Prezidentūros, ir Seimo valdybos atstovai.

Anksčiau "Sputnik Lietuva" pranešė, kad Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas konservatorius Žygimantas Pavilionis buvo pakviestas į parlamento valdybą kelionės į Gruziją aplinkybių paaiškinti.

Lietuvos parlamentaras Tbilisyje surengė bendrą spaudos konferenciją su Gruzijos opozicijos partijomis, siūlydamas pagalbą sprendžiant politinę krizę. Jis pareiškė, kad jei bus sulaikytas pagrindinės opozicinės partijos "Vieningas nacionalinis judėjimas" lyderis Nika Melija, tada bus gautas tarptautinis atsakymas, ir pagrasino sankcijomis.

Valdančiosios partijos "Gruzijos svajonė" ministras pirmininkas Iraklijus Garibašvilis pavadino Pavilionio pareiškimus "nepriimtinais ir piktinančiais" ir pabrėžė, kad Gruzija netoleruos įžeidinėjimų iš svečių pusės.

Padėtis Gruzijoje paaštrėjo po to, kai buvo sulaikytas didžiausios buvusio prezidento Michailo Saakašvilio opozicijos partijos "Vieningas nacionalinis judėjimas" lyderis Nika Melija. Jis buvo areštuotas partijos "Vieningas nacionalinis judėjimas" biure. Po kelių valandų opozicija paskelbė apie gatvės protestų pradžią.

Melija dalyvavo byloje dėl riaušių organizavimo 2019 metų birželio 20 dieną. Jis atsisakė mokėti paskirtą piniginį užstatą. Prokuratūra pareikalavo, kad jam būtų skirtas kardomasis kalinimas, kol bus atliekamas tyrimas. Praėjusią savaitę teismas patenkino prokuratūros prašymą.

Savo ruožtu Melija apkaltino Gruzijos valdžią bandymu izoliuoti jį nuo politinių procesų ir faktiškai paskelbė nepaklusnumą teismo nuosprendžiui.

Dar šia tema
Seimo valdyba siunčia Pavilionį į Gruziją politinei krizei spręsti
Ekspertas: Lietuva laiko save demokratijos švyturiu buvusios TSRS šalims
Stirna kelyje

Lietuvoje dėl stirnos žuvo automobilio vairuotojas

(atnaujinta 13:22 2021.02.26)
Staiga į kelią išbėgus stirnai, automobilio vairuotojas pabandė išvengti susidūrimo. Mašina nuvažiavo nuo kelio bei apvirto

VILNIUS, vasario 26 — Sputnik. Kelmės rajone įvyko avarija išbėgus stirnai į kelio važiuojamąją dalį, praneša Lietuvos policija.

Incidentas įvyko ketvirtadienį, vasario 25 dieną, apie 15:20, kelio Tytuvėnai–Pakapė–Rėkyva 3-ame kilometre. Policijos duomenimis, automobilis "Audi A3", vairuojamas 1998 metais gimusio vyro, vengdamas susidūrimo su į kelio važiuojamąją dalį išbėgusia stirna, kliudė stirną, nuvažiavo nuo kelio, atsitrenkė į kelio ženklą ir betoninę šiukšliadėžę bei apvirto.

Anot pranešimo, eismo įvykio metu sužalotas 1991 metais gimęs automobilio keleivis, kuris, suteikus med. pagalbą, gydomas ambulatoriškai, ir vairuotojas, kuris tą pačią dieną, apie 17:20, ligoninėje mirė.

Pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Tegai:
avarija, Lietuva, stirna
Dar šia tema
Praėjusią savaitę apie į eismo įvykius pakliuvusius laukinius gyvūnus pranešta 127 kartus
Rugsėjį aplinkosaugininkai daugiausia pranešimų gavo dėl įvykių su laukiniais gyvūnais