Baltarusijos užsienio reikalų ministras Vladimiras Makėjus

Lietuvos daromus žmogaus teisių pažeidimus galima išvardyti valandomis, sakė Makėjus

(atnaujinta 09:32 2021.02.24)
Vakarų šalių pretendavimas į tarptautinio prižiūrėtojo vaidmenį žmogaus teisių realizavimo klausimais kitose šalyse atrodo kaip gerai apgalvota taktika nukreipti dėmesį nuo savo problemų, mano Baltarusijos ministras

VILNIUS, vasario 24 — Sputnik. Baltarusijos užsienio reikalų ministras Vladimiras Makėjus pareiškė, kad nemažai Vakarų šalių pažeidžia savo įsipareigojimus žmogaus teisių srityje ir, kritikuodamos kitas valstybes šia tema, nori nukreipti dėmesį nuo savo problemų. Apie tai praneša RIA Novosti

"Vakarų šalių pretendavimas į tarptautinio prižiūrėtojo ir pasaulinio kuratoriaus vaidmenį žmogaus teisių realizavimo klausimais kitose šalyse atrodo kaip gerai apgalvota taktika nukreipti [dėmesį] nuo savo problemų. Lenkijos, Lietuvos, Čekijos ir daugelio kitų Europos šalių daromus savo įsipareigojimų pažeidimus žmogaus teisių srityje galima išvardyti valandomis", — pasakė Makėjus, antradienį kalbėjęs JT Žmogaus teisių tarybos sesijoje.

Kartu jis pabrėžė, kad Baltarusijos miestai yra vieni saugiausių pasaulyje, šalyje užtikrinta galimybė įsidarbinti visiems piliečiams, teisė į pensiją, nemokamas mokslas ir medicina.

"Baltarusija sugebėjo išlaikyti visus socialinius valstybės įsipareigojimus net ūminės koronaviruso pandemijos fazės metu, nepaisant daugelio Vakarų šalių skepticizmo ir kritikos. Tuo pat metu jų visiškos izoliacijos, ribojamųjų priemonių ir atviro protekcionizmo politika per šį laikotarpį atskleidė sistemines socialines-ekonomines ir visuomenines problemas ir sukėlė masišką žmogaus teisių pažeidimą savo piliečių atžvilgiu", — pareiškė Makėjus.

Ministras priminė apie riaušes Belgijoje, Vokietijoje, Ispanijoje, Nyderlanduose, Lenkijoje, Prancūzijoje, lydimas protestuotojų žiaurumų ir atsakomojo policijos smurto.

"Kodėl šios šalys pasiima teisę šmeižti ir apkaltinti kitas valstybes? Kodėl jos reguliariai teikia iniciatyvas JT ŽTT su pasiūlymu svarstyti problemas bet kur, bet ne pas save?" — pasipiktino Baltarusijos URM vadovas.

Samprotaudamas tema, kodėl daugybė probleminių klausimų žmogaus teisių srityje Vakarų šalyse lieka už JT ŽTT darbotvarkės ribų, jis padarė prielaidą, jog "kažkas gali pasakyti, kad JT ištekliai yra pernelyg riboti, kad aprėptų visas valstybes vienu metu". Šiuo atžvilgiu Makėjus susimąstė, kodėl tada investuoti milijonus į nedirbančius šalių mechanizmus. Anot jo, Vakarų donorai visada ras lėšų savo projektams, taip pat "lėšų paskatinti JT ŽTT tas rezoliucijas, kurios jiems naudingos politiniais tikslais".

Ministras paragino nutraukti šią žalingą praktiką. "Mes siūlome grąžinti Žmogaus teisių tarybą ir apskritai JT prie geografinės ir politinės pusiausvyros, organizacijos mandato esmės, sąžiningo ir teisingo žmogaus teisių padėties visame pasaulyje svarstymo. Būtent tokio objektyvaus požiūrio mes tikimės iš tarybos, kuri yra įpareigota objektyviai apsvarstyti žmogaus teisių problemas visose be išimties šalyse", — pasakė Makėjus.

Pasak jo, tai yra vienintelis būdas atkurti pasitikėjimą ŽTT darbu ir padėti pagerinti žmogaus teisių padėtį visame pasaulyje.

Tegai:
Lietuva, Baltarusija, Vladimiras Makejus
Temos:
Situacija Baltarusijoje po prezidento rinkimų (592)
Dar šia tema
Ekspertas: Nausėdos pareiškimas dėl Baltarusijos atominės elektrinės yra skirtas JAV
Landsbergis paragino Londoną tęsti spaudimą Baltarusijai
Paaiškėjo, per kokius Rusijos uostus gali būti gabenami Baltarusijos naftos produktai
Pasienyje su Baltarusija sulaikytas vyras, gabenęs grynųjų pinigų kontrabandą
Balsavimas

Radviliškyje vyksta mero rinkimai anksto balsavo 10,53 procentų rinkėjų

(atnaujinta 13:06 2021.04.11)
Balandžio 11-ąją — pagrindinę rinkimų dieną, Radviliškio savivaldybės gyventojai galės balsuoti 28-iose rinkimų apylinkėse

VILNIUS, balandžio 11 — Sputnik. Per keturias išankstinio balsavimo dienas Radviliškio rajono savivaldybės tarybos nario – mero rinkimuose balsavo 3 251 rinkėjas arba 10,53 procento nuo visų į šios savivaldybės rinkėjų sąrašus įrašytų asmenų, praneša Vyriausioji rinkimų komisija (VRK).

VRK duomenimis, 1 042 rinkėjai pasinaudojo balsavimo iš anksto teise Radviliškio miesto kultūros centre balandžio 7-8 dienomis.

"Balandžio 7-9 dienomis buvo organizuojamas balsavimas specialiuose punktuose. Jo metu rinkimų komisijų nariai važiavo į sveikatos priežiūros įstaigas, globos namus, įkalinimo įstaigas, kuriose yra šios savivaldybės rinkėjų, ir sudarė jiems galimybę išreikšti savo politinę valią renkant Radviliškio rajono savivaldybės tarybos narį – merą. Specialiuose punktuose iš viso balsavo 68 rinkėjai", — rašoma pranešime.

Balandžio 9-10 dienomis buvo organizuojamas balsavimas namuose. Šiomis dienomis balsavo neįgalieji, neįgaliuosius namuose slaugantys ar juos prižiūrintys asmenys, dėl ligos laikinai nedarbingi žmonės, sulaukę 70 metų ir vyresni asmenys bei rinkėjai, esantys saviizoliacijoje dėl COVID-19 ir pateikę prašymus balsuoti namuose. Balsavimo namuose galimybe pasinaudojo 2 141 Radviliškio rajono savivaldybės gyventojas.

Balandžio 11-ąją — pagrindinę rinkimų dieną, Radviliškio savivaldybės gyventojai galės balsuoti 28-iose rinkimų apylinkėse.

Iš viso Radviliškio rajono savivaldybės tarybos nario– mero rinkimuose balsavimo teisę turi 30 858 rinkėjų.

Tegai:
Vyriausioji rinkimų komisija, rinkimai, Radviliškio rajonas
Seimo rūmai

VRK skyrė pirmojo pusmečio finansavimą partijoms

(atnaujinta 00:11 2021.04.11)
Finansavimas partijoms paskirstomas pagal praėjusiuose rinkimuose gautą balsų skaičių

VILNIUS, balandžio 10 — Sputnik. Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) nusprendė iš valstybės biudžeto politinėms partijoms skirti 2 751 000 eurų, praneša VRK spaudos tarnyba.

2 751 000 eurų asignavimų politinėms partijoms paskirstyta pagal tai, kiek kuri partija gavo rinkėjų balsų per praėjusius Savivaldybių tarybų, Europos Parlamento ir Seimo rinkimus. Nustatyta, kad vieno rinkėjo balso 2021 m. I pusmečio finansinis koeficientas yra 0,59 euro centai. 

Iš viso 2021 m. valstybės biudžeto asignavimai politinėms partijoms sudaro 5 502 000 eurų. Tam, kad gautų valstybės biudžeto asignavimų, partija rinkimuose turi surinkti daugiau kaip 2 procentus visų rinkėjų balsų. 

2020 metų spalį vyko rinkimai į Lietuvos Seimą. "Valstiečiai" Lietuvos vyriausybei vadovavo nuo 2016 iki 2020 metų. Parlamento rinkimuose jie pralaimėjo konservatorių partijai. LVŽS Seime gavo tik 32 mandatus.

Tegai:
finansavimas, partijos
Arktis, archyvinė nuotrauka

Mokslininkai paskelbė, kada deguonis atsirado Žemės atmosferoje

(atnaujinta 10:08 2021.04.11)
Manoma, kad iš pradžių Žemės atmosfera buvo baltai anoksinė, o maždaug prieš 2,43–2,45 milijardo metų ji tapo gerokai praturtinta deguonimi

VILNIUS, balandžio 11 — Sputnik. Nauji duomenys apie izotopų santykio tyrimus paleoproterozojinėse uolienose Pietų Afrikoje rodo, kad deguonis tapo nuolatine Žemės atmosferos dalimi prieš 2,22 milijardo metų, 200 milijonų metų vėliau, nei manyta anksčiau. Tyrimo rezultatai skelbiami žurnale "Nature".

Manoma, kad iš pradžių Žemės atmosfera buvo baltai anoksinė, o maždaug prieš 2,43–2,45 milijardo metų ji tapo gerokai praturtinta deguonimi. Šis įvykis, kurį mokslininkai vadina deguonies revoliucija, leido sukurti gyvybę Žemėje, tokią kokia mums žinoma.

Mokslininkai iš JAV, Didžiosios Britanijos ir Danijos analizavo jūrinių nuosėdinių uolienų iš Pietų Afrikos sudėtį nuo jų susiformavimo amžiaus iki paleoproterozojaus — nuo 2,5 iki 1,6 milijardo metų. Naudodami sieros, geležies ir anglies izotopinius žymenis, mokslininkai sugebėjo išsamiai rekonstruoti to laikotarpio redokso sąlygų pokyčių vandenyne vaizdą, o iš čia — nustatyti deguonies lygį senovės atmosferoje.

Paaiškėjo, kad pradinis sodrinimas deguonimi, neviršijant 10–5 laipsnių, palyginti su šiuolaikiniu, iš tikrųjų įvyko maždaug prieš 2,43 mlrd. Metų. Bet tada deguonies lygis vėl ir vėl krito ir kilo, prieš maždaug 2,22 milijardo metų tapdamas nuolatine Žemės atmosferos dalimi.

Autorių teigimu, šie svyravimai leidžia paaiškinti kraštutinius klimato pokyčius, įvykusius proterozojaus pradžioje, kai per gana trumpą laikotarpį geologiniu požiūriu Žemė patyrė keturis apledėjimus — visa planeta kelis milijonus metų buvo visiškai uždengta ledu ir sniegu.

Mokslininkai tai aiškina staigiais atmosferos dujų  deguonies ir šiltnamio efektą sukeliančių dujų, tokių kaip metanas ir anglies dioksidas, santykio pokyčiais. Yra žinoma, kad kuo aukštesnis pastarojo lygis, tuo stipresnis šiltnamio efektas yra susijęs su atšilimu planetoje. Perėjimas prie deguonies, priešingai, sukelia staigų atvėsimą ir kito ledynmečio pradžią.

Tyrėjai mano, kad vulkanai galbūt buvo pagrindiniai šiltnamio efektą sukeliančių dujų šaltiniai, o atšilimo laikotarpiai siejami su aktyviomis vulkanizmo fazėmis. Ir kai ugnikalniai nurimo, vėl prasidėjo apledėjimas.

"Prieš pradėdami šį darbą, mes pasidomėjome, kodėl įvyko keturi ledyniniai įvykiai, kai deguonis jau buvo nuolatinis atmosferos komponentas", — vienas iš tyrimo autorių Andrejus Bekeris iš Žemės mokslų ir planetų katedros. — Mes nustatėme, kad galutinis deguonis iš tikrųjų įvyko tik po ketvirtojo, paskutinio paleoproterozojaus eros apledėjimo, o ne prieš jį, ir tai, mūsų supratimu, yra pagrindinės mįslės sprendimas".

Taigi mokslininkai mano, kad deguonies revoliucija, po kurios prasidėjo ilgas ekologinio stabilumo laikotarpis, įvyko 200 milijonų metų vėliau, nei manyta anksčiau.

"Mes anksčiau manėme, kad po to, kai deguonies lygis pakilo, jis niekada nesugrįžo į žemą lygį", — tęsia Bekeris. — Dabar mes pastebime, kad jis dvejojo ​​ir nusileido iki labai žemo lygio, ir tai gali turėti dramatiškų pasekmių suvokiant išnykimo įvykiai ir gyvenimo evoliucija".

"Mes negalime suprasti atmosferos prisotinimo deguonimi priežasčių ir pasekmių — svarbiausio veiksnio, turinčio įtakos planetos gyvenimui — nebent žinome, kada iš tikrųjų įvyko nuolatinis atmosferos prisotinimas deguonimi", — sako pirmasis straipsnio autorius Simonas Pultonas, biogeochemikas iš Lydso universiteto JK.

Antrasis reikšmingas deguonies kiekio padidėjimas atmosferoje įvyko po pusantro milijardo metų, proterozojaus ir Kambro laikotarpio sandūroje, sudarant sąlygas vystytis sudėtingoms gyvybės formoms.

Tegai:
mokslininkas