Astravo AE, archyvinė nuotrauka

VSD: Baltarusija siekia realizuoti AE pagamintą elektrą Baltijos šalyse nepaisant ribojimų

(atnaujinta 14:20 2021.03.04)
Lietuvos žvalgyba teigė, kad šiam tikslui Baltarusija ieško prekybos elektra tarpininkų, kuria prekybos schemas ir bando susitarti su Rusijos atstovais

VILNIUS, kovo 4 — Sputnik. Baltarusija nori apeiti Lietuvos inicijuotus apribojimus ir realizuoti Astravo atominėje elektrinėje pagamintą elektrą Baltijos šalių rinkoje, teigiama Lietuvos žvalgybos parengtoje grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimo ataskaitoje.

"Baltarusijai yra itin aktualus atominės elektrinės veiklos rentabilumas. Ji yra suinteresuota realizuoti atominėje elektrinėje pagamintą elektrą Baltijos šalių rinkoje, todėl siekia apeiti prekybos elektra ribojimus — aktyviai ieško prekybos elektra tarpininkų, kuria prekybos schemas, bando susitarti su Rusijos atstovais dėl atominėje elektrinėje pagamintos elektros realizavimo", — nurodoma Valstybės saugumo departamento ataskaitoje.

Dokumente primenama, kad 2020 metais Baltarusijos energetikos sektoriaus atstovai ieškojo būdų vykdyti prekybą per Latvijos–Rusijos prekybos zoną, tarėsi dėl tranzito į Latviją galimybių bei komercinio pralaidumo užsitikrinimo. Šiuo tikslu Baltarusijos atstovai derėjosi su Baltijos šalyse veikiančiais tarpininkais bei Rusijos energetikos kompanijų ir atsakingų institucijų atstovais.

Pasak Lietuvos žvalgybos, galutinis sprendimas pradėti Baltarusijos AE fizikinį paleidimą 2020 metų rugpjūčio 7 dieną paremtas politiniais argumentais, bet ne objektyviu pasirengimu saugiai elektrinės eksploatacijai.

Žvalgyba praneša, kad pradėjus energetinį atominės elektrinės paleidimo etapą, per lapkritį jėgainės veikla neplanuotai stabdyta keturis kartus. Apie pirmąjį incidentą, įvykusį lapkričio 8 dieną, "Gosatomnadzor" oficialų komentarą viešai paskelbė tik lapkričio 10 dieną, kai informacija apie incidentą jau buvo nutekėjusi į žiniasklaidą, o apie kitus elektrinės atsijungimus nuo tinklo oficialios išsamios informacijos Baltarusijos atstovai viešai nepateikė. 

"Informacija apie tikrąją padėtį atominėje elektrinėje slepiama net ir reaktoriui pradėjus veikti, todėl mažai tikėtina, kad Baltarusijos institucijos laiku pateiks patikimą informaciją galimos avarijos atveju", — teigiama ataskaitoje.

Vilnius nuo pat pradžių kritikavo Baltarusiją dėl elektrinės statybos, priekaištaudamas dėl "nesaugumo", nepaisant to, kad objektas perėjo visus būtinus ir net papildomus TATENA ir kitų susijusių institucijų patikrinimus. 

Ilgą laiką Lietuvai nepavykdavo įtikinti kaimynines Baltijos šalis atsisakyti elektros energijos iš BelAE. Rugpjūčio pabaigoje Ryga paskelbė, kad nustos prekiauti elektra su Minsku, jei BelAE pradės veikti, tačiau tuo pat metu Latvija gali tęsti prekybą elektra su trečiosiomis šalimis, naudodama ryšį tarp Latvijos ir Rusijos.

Temos:
Astravo atominės elektrinės statybos (536)
Dar šia tema
Lietuva pasiūlys Latvijai ir Estijai naują būdą boikotuoti Astravo AE
Lietuva paskelbė, kad nepavyks boikotuoti Astravo AE neišėjus iš BRELL 
Astravo AE, pandemija ir bendras tikslas: Lietuvos ir Estijos vadovai surengė susitikimą
Lietuvos ambasados JAV pastatas

Paaiškėjo, kas gali vadovauti Lietuvos ambasadai JAV

(atnaujinta 14:27 2021.04.12)
Ambasadoriaus Vašingtone Lietuva neturi nuo praėjusios vasaros pabaigos. Kandidatą turi patvirtinti Seimas

VILNIUS, balandžio 12 — Sputnik. Lietuvos ambasadore Jungtinėse Amerikos Valstijose siūloma skirti  Audrą Plepytę, Vokietijoje – Ramūną Misiulį. Apie tai rašoma Seimo interneto svetainėje paskelbtuose dokumentuose.

Plepytė naujas pareigas turėtų pradėti eiti nuo gegužės 18 dienos, Misiulis — nuo gegužės 10 dienos, rodo Vyriausybės nutarimų projektai.

Taip pat siūloma Andrių Namavičių skirti Lietuvos nepaprastuoju ir įgaliotuoju ambasadoriumi prie Europos Tarybos, o Rytį Paulauską — ambasadoriumi Jungtinėse Tautose.

Ambasadoriaus Vašingtone Lietuva neturi nuo praėjusios vasaros pabaigos, Vokietijoje — nuo pernai spalio.

Amerikos prekybos rūmai Lietuvoje paprašė Lietuvos vadovo užtikrinti ilgalaikės Lietuvos ir JAV partnerystės tęstinumą sausio pabaigoje, tačiau derybų procesas užtruko.

Dar šia tema
Nausėda paragino savivaldybes spartinti senjorų vakcinaciją
VRK skyrė pirmojo pusmečio finansavimą partijoms
Radviliškyje vyksta mero rinkimai — iš anksto balsavo 10,53 procento rinkėjų
Balsavimas

Radviliškyje vyksta mero rinkimai anksto balsavo 10,53 procento rinkėjų

(atnaujinta 12:09 2021.04.12)
Balandžio 11-ąją — pagrindinę rinkimų dieną — Radviliškio savivaldybės gyventojai galės balsuoti 28-iose rinkimų apylinkėse

VILNIUS, balandžio 11 — Sputnik. Per keturias išankstinio balsavimo dienas Radviliškio rajono savivaldybės tarybos nario-mero rinkimuose balsavo 3 251 rinkėjas arba 10,53 procento nuo visų į šios savivaldybės rinkėjų sąrašus įrašytų asmenų, praneša Vyriausioji rinkimų komisija (VRK).

VRK duomenimis, 1 042 rinkėjai pasinaudojo balsavimo iš anksto teise Radviliškio miesto kultūros centre balandžio 7-8 dienomis.

"Balandžio 7-9 dienomis buvo organizuojamas balsavimas specialiuose punktuose. Jo metu rinkimų komisijų nariai važiavo į sveikatos priežiūros įstaigas, globos namus, įkalinimo įstaigas, kuriose yra šios savivaldybės rinkėjų, ir sudarė jiems galimybę išreikšti savo politinę valią renkant Radviliškio rajono savivaldybės tarybos narį — merą. Specialiuose punktuose iš viso balsavo 68 rinkėjai", — rašoma pranešime.

Balandžio 9-10 dienomis buvo organizuojamas balsavimas namuose. Šiomis dienomis balsavo neįgalieji, neįgaliuosius namuose slaugantys ar juos prižiūrintys asmenys, dėl ligos laikinai nedarbingi žmonės, sulaukę 70 metų ir vyresni asmenys bei rinkėjai, esantys saviizoliacijoje dėl COVID-19 ir pateikę prašymus balsuoti namuose. Balsavimo namuose galimybe pasinaudojo 2 141 Radviliškio rajono savivaldybės gyventojas.

Balandžio 11-ąją — pagrindinę rinkimų dieną — Radviliškio savivaldybės gyventojai galės balsuoti 28-iose rinkimų apylinkėse.

Iš viso Radviliškio rajono savivaldybės tarybos nario-mero rinkimuose balsavimo teisę turi 30 858 rinkėjai.

Tegai:
Vyriausioji rinkimų komisija, rinkimai, Radviliškio rajonas