Gitanas Nausėda ir Vladimiras Zelenskis

Lietuvos prezidentas atvežė į Ukrainą "europines perspektyvas"

(atnaujinta 21:50 2021.03.18)
Nausėda akcentavo būtinybę stiprinti NATO ir Ukrainos bendradarbiavimą, užtikrinant NATO standartų diegimą gynybos srityje. Lietuva aktyviai prisideda prie Ukrainos karinių pajėgumų ir infrastruktūros pritaikymo Aljanso standartams

VILNIUS, kovo 18 — Sputnik. Oficialaus vizito į Ukrainą išvykęs Lietuvos Respublikos prezidentas Gitanas Nausėda susitiko su Ukrainos vadovu Vladimiru Zelenskiu, rašoma Prezidentūros pranešime.

Šalių vadovai kartu pirmininkavo 13-ajai Prezidentų tarybai, kurioje daugiausia dėmesio skirta dvišalių santykių stiprinimui, elektros iš "nesaugios Astravo AE" patekimo į rinką užkardymui, regioninio saugumo klausimams. Taip pat kalbėta apie Ukrainos euroatlantinės ir europinės integracijos siekių įgyvendinimą, Ukrainos reformų darbotvarkės ir Rytų partnerystės politikos stiprinimą.

Prezidentų tarybos metu pasirašyta deklaracija dėl Ukrainos europinės perspektyvos. Lietuva pasveikino Ukrainos "pažangą įgyvendinant reformas" ir įsipareigojo remti Ukrainą šios šalies europinės integracijos kelyje.

"Ukraina, kaip ir bet kuri kita Europos valstybė, kuri laikosi demokratinių principų, gerbia fundamentalias laisves ir žmogaus teises, gali siekti narystės Europos Sąjungoje. Todėl Lietuva remia Ukrainos integracijos pastangas ir strategines reformas teisingumo, kovos su korupcija, teisės viršenybės ir viešojo administravimo srityse", — sakė Nausėda.

Nausėda akcentavo būtinybę stiprinti NATO ir Ukrainos bendradarbiavimą, užtikrinant NATO standartų diegimą gynybos srityje. Lietuva aktyviai prisideda prie Ukrainos karinių pajėgumų ir infrastruktūros pritaikymo Aljanso standartams.

Šalies vadovas atkreipė dėmesį į geopolitinę Astravo AE grėsmę. Pasak prezidento, sprendimas užkardyti nesaugios elektros energijos iš Astravo AE patekimą į rinką ypač svarbus, siekiant sumažinti geopolitines, hibridines ir energetinio saugumo grėsmes regione.

"Astravo AE yra Rusijos geopolitinės įtakos įrankis. Kaip Ukraina ryžtingai kovoja prieš šios šalies agresiją, taip pat ryžtingai turi atsispirti ir ekonominės įtakos svertams", — teigė prezidentas.

Prezidentai skyrė laiko aptarti Ukrainos reformų konferenciją, vyksiančią liepos 7–8 dienomis Vilniuje. 

Prezidentų tarybos metu pasirašyti keturi dvišaliai susitarimai: sutartis dėl bendradarbiavimo jaunimo politikos srityje, bendradarbiavimo programa kultūros srityje, memorandumas dėl perėjimo nuo institucinės globos prie šeimoje ir bendruomenėje teikiamų paslaugų, ketinimo protokolas dėl bendradarbiavimo geležinkelių ir tarptautinio kelių transporto srityse, taip pat deklaracija dėl sustiprinto strateginio bendradarbiavimo energetikos srityje. Ukraina patvirtino prisijungsianti prie daugiašalio NATO Energetinio saugumo kompetencijos centro Vilniuje.

Per savo kadenciją prezidentas su Ukrainos vadovu susitinka jau trečią kartą. Vladimiras Zelenskis su pirmąja ponia lankėsi Lietuvoje 2019 metų lapkričio mėnesį.

Tegai:
Vladimiras Zelenskis, Gitanas Nausėda
Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen

Seimo pirmininkė iškėlė kandidatą į Genocido centro vadovo postą

(atnaujinta 21:06 2021.04.14)
Praėjusių metų vasarą Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro vadovu buvo paskirtas Adas Jakubauskas, tačiau Seimas nusprendė jį atleisti

VILNIUS, balandžio 14 — Sputnik. Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen įregistravo Seimo nutarimo projektą, kuriuo Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC) vadovu siūlo skirti istoriką dr. Arūną Bubnį. 

Jis šiuo metu eina LGGRTC Genocido ir rezistencijos tyrimo departamento direktoriaus pareigas.

"Siekiau, kad naujasis Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro vadovas turėtų stiprų palaikymą tiek pačiame centre, tiek istorikų bendruomenėje. Dr. Arūnas Bubnys tikrai atitinka šiuos reikalavimus ir puikiai išmano Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centro veiklą. Po išsamių konsultacijų Seime manau, kad jis galės suvienyti centro darbuotojus, užtikrinti centro tyrimų nešališkumą ir tinkamai eiti centro direktoriaus pareigas", – teigė parlamento vadovė.

Seimas prieš porą savaičių iš Genocido centro direktoriaus pareigų atleido nuo perai metų liepos šias pareigas ėjusį Adą Jakubauską.

Kaip pareiškė Seimo Pirmininkė, dėl centro generaliniam direktoriui Jakubauskui dėl susiklosčiusios konfliktinės situacijos nepavyksta užtikrinti sklandaus centro darbo.

Siekiant išspręsti situaciją su centru Seime, buvo sukurta darbo grupė. Jos išvadose teigiama, kad Jakubauskas nesugebėjo užtikrinti sklandžios įstaigos veiklos, kilo pasipriešinimas, o viešai aptarta situacija centre pakirto įstaigos dalykinę reputaciją.

Jakubauskas praėjusių metų vasarą buvo paskirtas Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro vadovu. Šiose pareigose jis pakeitė Teresę Birutę Burauskaitę, vadovavusią įstaigai nuo 2009 metų.

Tegai:
Viktorija Čmilytė-Nielsen, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos centras (LGGRTC), Seimas
Dar šia tema
"Konstitucija — ne skuduras": protesto akcija prie Seimo
Lietuvos gyventojų genocido centras atsisakė skelbti Holokausto dalyvių sąrašą
Lietuvoje dėl Noreikos prasidėjo "atminties karas", rašo Amerikos žiniasklaida
NATO laivai Juodojoje jūroje, archyvinė nuotrauka

Rusijos saugumo taryba aprašė, kaip Ukraina gali pradėti karinius veiksmus prieš Krymą

(atnaujinta 18:23 2021.04.14)
Rusijos saugumo tarybos sekretorius Nikolajus Patruševas mano, kad Ukraina gali organizuoti provokacijas, norėdama pradėti karinius veiksmus prieš Krymą

VILNIUS, balandžio 14 — Sputnik. Ukraina gali surengti provokaciją pradėti karines operacijas prieš Krymą, sakė Rusijos saugumo tarybos sekretorius Nikolajus Patruševas.

Kalbėdamas Sevastopolyje susitikime dėl nacionalinio saugumo užtikrinimo pusiasalyje, jis priminė, kad naujojoje Ukrainos karinėje strategijoje Rusija tiesiogiai apibrėžiama kaip priešė.

"Flirtuodamas su naująja JAV administracija, Kijevas yra pasirengęs pasinerti į karinius nuotykius, nepaisant tolesnio ekonominės padėties šalyje blogėjimo. <...> Karo pradžios priežastis gali būti provokacijos, kurias surengė Ukraina, remiama JAV, žuvus kariams ir praradus karinę įrangą", — cituoja Saugumo tarybos sekretorių RIA Novosti.

Anot jo, "nedraugiški ir destruktyvūs veiksmai, susiję su Rusija, turi būti griežtai nuslopinti, o kaltininkai turi būti patraukti atsakomybėn".

Patruševas pažymėjo, kad Ukrainoje, remiant Vakarų šalims, atsirado sabotažo ir žvalgybos grupių rengimo centrai, kurie, galbūt, rengs teroro išpuolius Rusijoje ir kitose šalyse.

Saugumo tarybos sekretorius taip pat sakė, kad JAV pastarosiomis dienomis į Ukrainą išsiuntė mažiausiai penkis karinius transportinius lėktuvus.

"Jie žodžiu pareiškia, kad nėra suinteresuoti kurstyti konfliktą, tačiau iš tikrųjų skiria lėšų Ukrainos kariuomenei apginkluoti, padidina laivų pajėgas Juodojoje jūroje ir planuoja keletą bendrų pratybų", — pridūrė jis.

Patruševas pabrėžė, kad JAV tiekia Ukrainai mirtinus ginklus, apmoko kariškius, "intensyvindama žvalgybinę veiklą Krymo kryptimi, naudodama lėktuvus ir radioelektronines priemones".

Saugumo tarybos sekretoriaus pareiškimai buvo pateikti prieš prasidedant plataus masto Ukrainos ginkluotųjų pajėgų karinėms pratyboms netoli sienos su Krymu. Pagal legendą, sąlyginio priešo tankų dalinys, remiamas pėstininkų, bandė pralaužti Ukrainos ginkluotųjų pajėgų gynybos liniją. Norint tai neutralizuoti, į mūšį buvo įvestas tankų rezervas ir prieštankinė artilerija, įskaitant 100 mm patrankų "MT-12 Rapier" bateriją.

Tegai:
Krymas, Ukraina, Rusija