Prancūzijos prezidentas Emanuelis Makronas

Makronas pareiškė apie "naujo tipo pasaulinį karą" dėl vakcinų

(atnaujinta 14:29 2021.03.26)
Rusijos Valstybės Dūmos teigimu, Prancūzijos prezidento pareiškimas labiau atskleidžia seną problemą naujoje pakuotėje, "nacizmas" vakcinų atžvilgiu — tai, matyt, yra nauja iškreipta politinė sąmonė, kuri kelia grėsmę pačių europiečių gyvybei

VILNIUS, kovo 26 — Sputnik. Europa susidūrė su "naujo tipo pasauliniu karu", susijusiu su vakcinacija. Apie tai, kaip praneša leidinys "Le Figaro", pareiškė Prancūzijos prezidentas Emanuelis Makronas spaudos konferencijoje po pirmosios virtualaus ES viršūnių susitikimo dienos.

Pasak jo, tai, be kita ko, įvyko dėl "Rusijos ir Kinijos noro daryti įtaką pasitelkiant vakcinas". Prancūzijos vadovas išreiškė nuomonę, kad dabartinėje situacijoje Europa turėtų būti savarankiška tokių preparatų gamybos klausimu.

Makronas pažadėjo, kad per artimiausius mėnesius Europa padidins vakcinų nuo koronaviruso gamybą ir taps didžiausia vakcinų gamintoja. Kartu jis pasiūlė blokuoti vakcinų eksportą, jei gamintojas nevykdo savo įsipareigojimų dėl tiekimų į Europos Sąjungą.

Prancūzijos lyderis pažymėjo, kad bendrovės "Pfizer" ir "Moderna", skirtingai nei "AstraZeneca", laikosi savo įsipareigojimų.

"Sputnik V" kūrėjų atsakymas į Makrono žodžius apie karą dėl vakcinų

"Sputnik V" kūrėjai oficialioje vakcinos paskyroje socialiniame tinkle "Twitter" atsakė į Prancūzijos prezidento pareiškimus apie naują pasaulinio karo tipą vakcinų lygiu.

"Gerbiamasis Emanueli Makronai, mes stengiamės, kad vakcinos liktų už politikos ribų — tai didžiausia mūsų viltis dėl taikos, o ne karo visame pasaulyje", — parašė "Sputnik V" kūrėjai.

Įrašo autoriai taip pat pakvietė Prancūziją prisijungti prie tų šalių, kurios nusprendė šį preparatą gaminti pas save.

"Įvairių vakcinų gamyba — kelias prie vakcininės nepriklausomybės. Kartu mes esame stipresni!" — pabrėžė "Sputnik V" kūrėjai.

Anksčiau Italijoje buvo pareikšta apie galimybę gaminti rusišką vakciną.

Valstybės Dūma pakomentavo Makrono žodžius

Teiginiai apie "naujo tipo" pasaulinį karą labiau atskleidžia seną problemą naujoje pakuotėje, "nacizmas" vakcinų klausimu — tai, matyt, yra nauja Europos politikų liga ir nauja iškreipta politinė sąmonė, kuri kelia grėsmę pačių europiečių gyvybei, pareiškė Valstybės Dūmos pirmininko pavaduotoja Irina Jarovaja.

CoviVac vakcina, archyvinė nuotrauka
© Sputnik / ФНЦИ и разработки им. М. П. Чумакова

"Geranoriškumas — savybė, kurią praranda Europos politikai ir kurią seniai prarado JAV politikai. Visa požiūrių logika yra priešinga visuomenės prigimčiai, kur pagrindinė vertybė turėtų būti žmogaus gyvybė ir pagrindinis idealas — humanizmas ir sąveika žmonių gyvenimo labui", — pasakė Jarovaja, kurios žodžius cituoja parlamentarės spauda tarnyba.

Ji pabrėžė, kad būtent sąveiką žmonių gyvenimo labui visada numato Rusija, ir trys Rusijos vakcinos nuo koronaviruso — tai "Rusijos humanitarinis ir geranoriškas indėlis į Europos ir visų šalių tautų išgelbėjimą ir gerovę".

"Politikų agresyvių pareiškimų Rusijos humanitarinių pasiekimų atžvilgiu absurdas ir pavojus lemia europiečiams ne tik neribotą "lokdauną", bet, kas dar baisiau, teisių į laisvą prieigą prie medicinos pagalbos atėmimą. Bandymai politiškai ženklinti medicinos preparatus yra aklavietė ir akivaizdžiai pavojingas kelias, o vakcina — tai būtent medicininis preparatas", — pabrėžė Jarovaja.

Be to, deputatė mano, kad teisinga priminti politikams, kurie pririša karinę retoriką, kad net kare yra tarptautinė Raudonojo Kryžiaus misija. Europos vadovai neturi skelbti "kryžiaus žygių" prieš humanizmą ir gailestingumą, įsitikinusi Valstybės Dūmos vicepirmininkė.

Parlamentarė pabrėžė, kad "senojo tipo pasaulinį karą" pradėjo Europos valstybė, "kamuojama nacizmo ligos", o Rusijos kareiviai ir TSRS tautos išlaisvino Europą nuo šios ligos.

"Todėl pareiškimai apie naujo tipo pasaulinį karą labiau atskleidžia seno vyno naujame butelyje problemą, nacizmas vakcinų srityje — tai, matyt, yra nauja Europos politikų liga ir nauja iškreipta politinė sąmonė, kelianti grėsmę pačių europiečių gyvenimui", — apibendrino Jarovaja.

Anksčiau Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pažymėjo, kad Maskva niekam neprimeta savo preparatų, tačiau kyla klausimas, kieno interesus palaiko Europos valdžia — piliečių ar farmacijos kompanijų.

Rusijoje jau užregistruotos trys vakcinos nuo koronaviruso: "Sputnik V" iš Gamalėjaus centro, "EpiVacCorona" iš Novosibirsko centro "Vector" ir "CoviVac" iš Čiumakovo centro.

COVID-19 vakcinų palyginimas
© Sputnik
COVID-19 vakcinų palyginimas
Tegai:
karas, koronavirusas, vakcina, Prancūzija, Rusija, Emanuelis Makronas
Temos:
Vakcinacija nuo COVID-19 Lietuvoje ir pasaulyje: iššūkiai ir pažanga (383)
Bratislava

Slovakija išsiunčia tris Rusijos ambasados darbuotojus

(atnaujinta 08:33 2021.04.23)
Rusijos URM pareiškė, kad ją nuvylė nedraugiški Bratislavos veiksmai, kuri nusprendė parodyti "pseudo solidarumą su Praha sufabrikuotoje byloje"

VILNIUS, balandžio 23 — Sputnik. Trys Rusijos ambasados ​​Bratislavoje darbuotojai turi per savaitę palikti Slovakijos teritoriją pagal aktualią geopolitinę situaciją, taip pat situaciją Čekijoje, ketvirtadienį spaudos konferencijoje pareiškė Slovakijos ministras pirmininkas Eduardas Hegeris. Apie tai praneša RIA Novosti.

"Atsižvelgiant į aktualią geopolitinę situaciją, taip pat į situaciją Čekijoje, trys Rusijos ambasados ​​darbuotojai Bratislavoje per septynias dienas turi palikti Slovakijos teritoriją", — pasakė Hegeris, atsisakęs atsakyti į žurnalistų klausimus.

Anksčiau Slovakijos užsienio reikalų ministerijos vadovas Ivanas Korchokas pareiškė, kad Slovakija imsis drastiškų veiksmų remdama Čekiją, kur 2014 metais įvyko sprogimai Vrbeticoje.

Oficiali Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovė Marija Zacharova pareiškė, kad Maskva yra nusivylusi dėl šiuo sprendimo.

"Mes esame labai nusivylę nedraugiškais Bratislavos veiksmais, kuri nusprendė parodyti pseudo solidarumą su Praha sufabrikuotoje byloje. Mūsų atsakymas neprivers savės laukti", — pasakė ji.

Čekijos ministras pirmininkas Andrejus Babišas balandžio 17 dieną pareiškė, kad šalies valdžia įtaria Rusijos Federacijos specialiąsias tarnybas prisidėjimu prie sprogimo šaudmenų sandėlyje Vrbeticoje 2014 metais. Kremlius šiuos kaltinimus pavadino piktinančiais ir nepagrįstais, o Rusijos užsienio reikalų ministerija — "marazminiu paradu". Nepaisant to, 18 Rusijos diplomatų buvo išsiųsti iš Čekijos.

Kaip atsakomąja priemone Rusija paskelbė 20 Čekijos ambasados ​​darbuotojų persona non grata, jie jau išvyko iš šalies. Pirmasis Čekijos vicepremjeras Janas Hamačekas pažymėjo, kad ambasados ​​darbas Maskvoje yra praktiškai paralyžiuotas. Rusijos užsienio reikalų ministerija pareiškė, kad Praha sumokėjo "milžinišką" kainą už žingsnius Maskvos link, tačiau pati smogė savo diplomatinei tarnybai.

Tegai:
diplomatai, Čekija, Rusija, Slovakija
Vilnius

Ekspertas: jei JAV pasiūlys Lietuvai užpilti pasienį sieros rūgštimi ji tai padarys

(atnaujinta 18:02 2021.04.22)
Vašingtono veiksmai Minsko atžvilgiu šiuo metu atstumia net tuos, kurie norėjo užmegzti abipusiai naudingus santykius, mano ekspertas Nikolajus Meževičius

VILNIUS, balandžio 22 — Sputnik. Tarptautinės teisės požiūriu situacija su Amerikos ambasadorės Baltarusijoje akreditavimu Vilniuje yra tiesiog neįmanoma, interviu Sputnik Lietuva sakė Rusijos Baltistikos asociacijos prezidentas, ekonomikos daktaras, Sankt Peterburgo valstybinio universiteto profesorius Nikolajus Meževičius.

Baltarusijos užsienio reikalų ministerija sureagavo į Lietuvos pareiškimą apie galimą Baltarusijos vizos neturinčios JAV ambasadorės Baltarusijoje Džulės Fišer (Julie Fisher) akreditavimą Baltijos šalyje.

Anksčiau Lietuvos užsienio reikalų viceministras Mantas Adomėnas pareiškė, kad Lietuvos vyriausybė gavo JAV kreipimąsi su prašymu akredituoti ambasadorę Lietuvoje. Rengiamas oficialus atsakymas. Adomėnas pareiškė, kad toks prašymas "nepaprastai džiugina".

Tuo tarpu Baltarusijos URM spaudos tarnyba teigė, kad jie neturi oficialios informacijos šiuo klausimu.

Baltarusijai neaišku, apie kokią akreditaciją gali būti kalbama, nes jei tai ambasadoriaus akreditacija Lietuvos užsienio reikalų ministerijoje, tai Baltijos šalyje bus du ambasadoriai iš JAV, kurie atstovaus Vašingtono interesams.

"Lietuvos noras tapti Baltarusijos opozicijos, įskaitant opoziciją, kuri sąmoningai naudoja nekonstitucinius kovos dėl valdžios metodus, dislokavimo centru — gerai žinoma situacija. Kalbant apie JAV ambasadorės Baltarusijoje akreditavimą Vilniuje, Tarptautinės teisės požiūriu tokia formuluotė yra neįmanoma. Tai blogiau nei "paistalai" ar "skritulio kvadratūra". Nes tam tikra ponia, kurią JAV valstybės departamentas rekomenduoja kaip ambasadorę, tamba ambasadore tik jai pateikus įgaliojamų raštus Baltarusijos Respublikos prezidentui. Tik jam priėmus šiuos įgaliojimų raštus, pradedama vertinti ambasadoriaus veikla. Iki to tai yra nesuprantamo statuso diplomatinis darbuotojas", — paaiškino ekspertas.

Pasak Meževičiaus, Lietuvos pusė palaikys bet kokį JAV pasiūlymą dėl Baltarusijos, nors dėl Amerikos pusės veiksmų Minske atstumiami net tie, kurie iš pradžių norėjo palaikyti abipusiai naudingus santykius.

"Gausis taip, kad Lietuvoje bus du Amerikos ambasadoriai, bet vienas logiško ir absoliučiai suprantamo statuso, kurio raštus priėmė Lietuvos prezidentas, o antrasis be įgaliojimų, tai nei ambasadorius, tai Valstybės departamento darbuotojas, turintis neaiškius įgaliojimus. Pagal tradicinę logiką JAV nieko nesitikės, nes tam paaiškinimo nėra. Tačiau šiuolaikinėje logikoje tai dar vienas konfrontacijos elementas, kuris galiausiai veiks prieš JAV. Jei JAV pasiūlys iškasti kanalą palei Lietuvos ir Baltarusijos pasienį ir užlieti jį sieros rūgštimi — Vilnius greitai tai padarys ir dar be kompromisų. Dar visai neseniai Baltarusijos URM buvo nemažai žmonių, kurie pasisakė už abipusiai naudingų dvišalių ryšių plėtrą su JAV. Bet toks chamiškumas ir godumas atbaido ne tik oponentus, bet net ir JAV šalininkus Minske. Taip, kad jei amerikiečiai norėjo to pasiekti, skaitysime, kad pasiekė", — sakė ekspertas.

Anksčiau Baltarusijos užsienio reikalų ministerijos vadovas Vladimiras Makėjus pareiškė, kad Minskas yra pasirengęs priimti JAV ambasadorę, tačiau nori turėti aiškią ir suprantamą tolesnio bendravimo visose srityse su Amerikos partneriais perspektyvą. Anot jo, stebina tai, kad paskirta ambasadorė, kelis kartus lankydamasi Vilniuje, Varšuvoje ir kai kuriose kitose šalyse, skelbia tam tikrus pareiškimus, o mūsų partneriai nepateikia aiškaus atsakymo apie tai, "kokiu statusu ponia ambasadorė ketina atvykti į Baltarusiją".

Padėtis Baltarusijoje

Po rugpjūčio 9 dieną Baltarusijoje vykusių prezidento rinkimų, kuriuose šeštą kartą laimėjo Aleksandras Lukašenka (VRK duomenimis, jis surinko 80,1 proc. balsų), šalyje prasidėjo masiniai opozicijos protestai. Opozicija mano, kad laimėjo Svetlana Tichanovskaja, ir reikalauja derybų dėl valdžios perdavimo ir naujų rinkimų. Buvusi kandidatė netrukus po rinkimų išvyko į Lietuvą, kur iš anksto buvo išvežti jos vaikai.

Vilnius
© Sputnik / Владислав Адамовский

Baltarusijos generalinė prokuratūra iškėlė baudžiamąją bylą dėl raginimų perimti valdžią, Tichanovskaja yra jos figūrantė ir yra įtraukta į tarptautinį ieškomų asmenų sąrašą Baltarusijoje ir Rusijoje. Be to, ji buvo įtraukta į asmenų ir organizacijų, dalyvaujančių teroristinėje veikloje, sąrašą.

Kaip pareiškė Baltarusijos valdžia, Lietuva, Lenkija ir kitos šalys aktyviai kišasi į Baltarusijos vidaus reikalus ir bando valdyti opoziciją. Taip pat apie aktyvų neigiamą Vilniaus kišimąsi į kaimyninės šalies reikalus pareiškė Rusijos valdžia.

Tegai:
Baltarusija, JAV, Lietuva
Temos:
Situacija Baltarusijoje po prezidento rinkimų
Dar šia tema
Žiniasklaida papasakojo, ką Trampas gali paskirti ambasadoriumi Baltarusijoje
Tichanovskaja su JAV ambasadore Minske aptarė sankcijas Baltarusijai