Lietuvos nacionalinis muziejus

Lietuva sugalvojo, kaip uždaryti kelią į Europą Rusijos piliečiams

(atnaujinta 16:34 2021.03.31)
Lietuva griežtai priešinasi Rusijos vakcinos "Sputnik V" įtraukimui į vakcinų, kuriomis pasiskiepijus suteikiama teisė laisvai judėti Europos Sąjungoje, sąrašą

VILNIUS, kovo 31 — Sputnik. Už garsių pareiškimų apie "Europos solidarumą" slypi ilgametė Lietuvos politikų svajonė: užkirsti kelią Rusijos piliečiams patekti į Europą, rašo portalo "RuBaltic.ru" autorius Aleksejus Iljaševičius.

Vakcina Sputnik V, archyvinė nuotrauka
Пресс-служба правительства Словакии

"Lietuva yra tvirtai įsitikinusi, kad tik Europos vaistų agentūros (EVA) patvirtintos vakcinos turėtų būti skaitmeninio žaliojo sertifikato dalis. Pripažinti tik EVA patvirtintas vakcinas yra būdas pabrėžti ES institucijų, tokių kaip vaistų reguliatorius ir ligų stebėjimo agentūra, Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras, patikimumą", — sakė ambasadorius ypatingiems pavedimams Simonas Šatūnas.

Pasak Iljaševičiaus, Šatūno replika skirta vadinamajam "ES žaliajam sertifikatui" — Briuselyje kuriamai vakcinuotųjų nuo koronaviruso registravimo sistemai, kuri leis ateityje atkurti judėjimo laisvę Europoje.

"Sprendžiant iš Lietuvos ambasadoriaus įsikišimo, Briuselis svarsto klausimą dėl Rusijos "Sputnik V" įtraukimo į vakcinų, patvirtintų ekologiniam sertifikavimui, sąrašą", — sako Iljaševičius.

Jo teigimu, Lietuva yra kategoriškai prieš. Pasak Simono Šatūno, Europa turėtų užsiimti didesne savo vakcinų, kurias finansavo Europos Sąjunga, gamyba, o ne pasikliauti vaistais, kurie nėra patvirtinti Europos lygmeniu. Jo teigimu, Rusijos vakcinos įtraukimas į registracijos sistemą be Europos vaistų agentūros patvirtinimo bus smūgis ES solidarumui ir vienybei.

Pasak straipsnio autoriaus, giesmę apie europinį solidarumą Lietuva dažniausiai pradeda tada, kai reikia gauti pinigų iš ES, arba kai ji siekia Europos antirusiškų veiksmų, kenkdama Europos šalių interesams. Čia, aišku, antrasis atvejis.

"Už pompastiškų žodžių apie "solidarumą "slypi ilgametė Lietuvos politinės klasės užduotis: blokuoti Rusijos piliečių patekimą į Europą", — pažymi Iljaševičius.

Jo teigimu, ši užduotis yra bendresnio uždavinio dalis: atskirti Rusiją nuo likusios Europos, nutraukti tarp jų struktūrinius ryšius, sukurti "sanitarinį kordoną". Todėl Lietuva ir jos šalininkės — "buferinės zonos" šalys — kovoja su "Nord Stream-2", reikalaudamos vis daugiau ekonominių sankcijų Rusijos Federacijai, diskredituodamos ir, jei įmanoma, sunaikindamos bet kokias Rusijos ir Europos šalių dialogo platformas.

Anot straipsnio autoriaus, fizinis rusų pašalinimas iš Europos yra svarbi "buferinės zonos" strategijos dalis. Šiuo požiūriu Baltijos šalys įsitvirtino kaip tikros Europos Sąjungos "sergėtojos". Nepageidaujamų asmenų skaičius "juodajame sąraše" siekia šimtus, tačiau tai nėra esmė, o faktas, kad metai iš metų jie bando padaryti savo nacionalinius "juoduosius sąrašus" visos Europos sąrašais.

"Sankcijos Rusijos pareigūnams taip pat yra "sergėtojų" politikos elementas. Kitas dalykas yra tai, kad asmeninės sankcijos yra lašas jūroje numatyto tikslo atžvilgiu. Jomis daroma įtaka keliems konkretiems žmonėms, bet norima plataus masto, norima posūkių, svarbių sprendimų", — rašo Aleksejus Iljaševičius.

Jo teigimu, tai tolygu tam, ką Lietuva darė dar 2008 metais vetavusi derybas dėl bevizio režimo tarp Rusijos ir Europos Sąjungos.

Po tokios sėkmės dar didesnė sėkmė yra tik uždraudimas rusams keliauti po Europos Sąjungą ir gauti vizas. Tačiau šiuo atveju Vilnius neturi pačios sudėtingiausios Europos integracijos sistemos įrankių, kurie leistų radikaliai pakeisti bendrą vizų politiką.

"Ir štai pats gyvenimas numetė netikėtą kozirį — pasaulinę pandemiją. Apskritai, Lietuvos vadovybei tai nėra koziris, o veikiau nesėkmė, nes kovodama su koronavirusu Lietuvos valdančioji klasė pasirodė esanti krūva visiškų nevėkšlų. Tačiau šioje istorijoje yra teigiamų momentų", — rašoma straipsnyje.

Norint uždrausti Rusijos piliečių keliones į ES, galima pasiteisinti pandemija ir skiepais. Pakanka ištarti pretenzingus žodžius apie "Europos solidarumą", kuris neleidžia žmonėms atverti sienų per skiepus, negavusius patvirtinimo Europos Sąjungoje. Jei ES staiga pritars, tai neva reikš vakcinų, sukurtų už "demokratinės bendruomenės" sienų, įsileidimą.

"Šio užmojo rezultatus galima nuspėti jau dabar. Smūgis bus niekinis", — sako Iljaševičius.

Pasak jo, patirtis rodo, kad Vilniui viskas pasibaigs dar vienu politiniu ir diplomatiniu pažeminimu.
Dėl dviejų priežasčių.

Pirmoji — esminė — yra ta, kad struktūriniai Rusijos ryšiai su pagrindinėmis Europos Sąjungos šalimis yra per stiprūs, išsišakoję ir įsišakniję istorijoje, kad juos visiškai ir galutinai galėtų nutraukti net amerikiečiai, jau nekalbant apie jų įtakos agentus Senajame žemyne, tokius kaip Baltijos šalys.

Autoriaus teigimu, pigūs energijos ištekliai iš Rusijos yra raktas į pasaulinį Vokietijos pramonės konkurencingumą, todėl Vokietija pastatys "Nord Stream-2", neatsižvelgdama į tai, ką vokiečių maitinama iš ES biudžeto Lietuva šneka apie rusus. 

Didžiausia Europos šalis yra pernelyg svarbus turizmo rinkos segmentas Italijai, Ispanijai ir kitoms kritiškai nuo turizmo priklausomoms ES šalims, kad galėtų priimti rusus pagal Briuselio rekomendacijas, jau nekalbant apie Vilnių, apie kurį jie nežino, kur jis yra.

Antra priežastis ta, kad Rusijos vakcinų vartojimas Europos Sąjungoje nepriklauso tik nuo Vilniaus, bet ir nuo Europos vaistų agentūros ir kitų ES institucijų. Austrijos kancleris Sebastianas Kurcas ką tik paskelbė, kad balandžio mėnesį Viena įsigis milijoną "Sputnik V" dozių. Iki tol Vengrija, Italija ir kitos Europos šalys norėjo nusipirkti Rusijos vakciną, apeidamos Briuselį.

"O ką daryti dabar, norint uždrausti "Sputnik V" skiepytiems ES piliečiams laisvai judėti po Europos Sąjungą? Lietuva, kaip įprasta, rodys "principingos politikos" pavyzdį ir neleis į šalį atvykti ne Europos kilmės vakcinomis skiepytiems užsieniečiams. Nejaugi austrus ir italus išsiųs atgal nuo sienos?" — svarsto Iljaševičius.

Tai būtų dar juokingiau ir žemiau nei Baltarusijos atominės elektrinės, kurios produktus Lietuvos politikai uždraudė norėdami nubausti Baltarusiją, užblokavimas. Logiška, jie patys bus nubausti, nes Lietuva negali nevartoti elektros energijos iš Baltarusijos atominės elektrinės.

Atsižvelgiant į paskiepytus nuo COVID-19, gali įvykti panašus perdimonoklis. Juk Lietuvos politikai pagarsėję tuo, kad jie pirmiau daro, o paskui galvoja. Galvoja, kodėl visi iš jų juokiasi, apibendrina straipsnio autorius.

Tegai:
Sputnik V, Rusija, Europa, Lietuva
Lietuvos žiniasklaidos mikrofonai Seime

Žurnalistai Lietuvoje gavo nemokamą prieigą prie duomenų valstybės registrų

(atnaujinta 11:15 2021.04.18)
Už pokyčius balsavo 103 parlamentarai, prieš buvo tik vienas žmogus, o trys deputatai susilaikė

VILNIUS, balandžio 18 — Sputnik. Lietuvos Seimas priėmė Visuomenės informavimo įstatymo ir lydimųjų teisės aktų pataisas, leidžiančias žurnalistams nemokamai gauti duomenis iš registrų ar valstybės informacinių sistemų, praneša Seimo kanceliarijos spaudos tarnyba.

Pakeitimai įsigalios nuo šių metų liepos 1 d. Jie leis užtikrinti visuomenės atvirumą ir teisę gauti teisingą, tikslią ir nešališką informaciją.

Naujoms nuostatoms pritarė 103 deputatai, prieš pasisakė tik vienas parlamentaras, susilaikė dar trys Seimo nariai.

Žurnalistai galės gauti nemokamus duomenis iš Juridinių asmenų registro, Nekilnojamojo turto registro ir Juridinių asmenų dalyvių informacinės sistemos. Jie turės teisę gauti ne tik aktualius, bet ir istorinius juridinio asmens dalyvių ir (ar) naudos gavėjų duomenis, išskyrus fizinio asmens kodą, gyvenamąją vietą arba adresą korespondencijai.

Pagal priimtus pakeitimus, žurnalistas turės teisę viešosios informacijos rengėjo ir (ar) skleidėjo, su kuriuo žurnalistą sieja sutartiniai santykiai, vardu neatlygintinai gauti šio įstatymo ir kitų įstatymų nustatytus duomenis ir informaciją iš registro ar valstybės informacinės sistemos tvarkytojo.

Šia galimybe žurnalistas galės pasinaudoti, jeigu viešosios informacijos rengėjas ir (ar) skleidėjas, kurio vardu jis prašo pateikti duomenis ir kuriam rengia ketinamą skelbti informaciją, per paskutinius metus nebus padaręs daugiau kaip dviejų pažeidimų dėl draudžiamos informacijos skelbimo ir (ar) nebus Visuomenės informavimo etikos komisijos pripažintas profesinės etikos nesilaikančiu viešosios informacijos rengėju ir (ar) skleidėju.

Naujų taisyklių iniciatoriai mano, kad pakeitimai sudarys palankesnes sąlygas profesionaliosios, tiriamosios žurnalistikos plėtrai, paskatins didesnį visuomenės atvirumą ir atsparumą – mažins korupcijos pasireiškimo tikimybę, atskleis galimus viešųjų ir privačių interesų konfliktus, asmenų neteisėto praturtėjimo .

Duomenų pateikimo išlaidos bus kompensuojamos iš valstybės biudžeto.

Tegai:
žurnalistai, žiniasklaida, Seimas, Lietuva
Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė

Šimonytė pareiškė, kad informacijos apie COVID-19 reikia ir rusų kalba

Vizito metu Visagine vyriausybės vadovė pažymėjo, kad kai kurie tautinių mažumų atstovai gauna informaciją ne iš lietuviškų šaltinių

VILNIUS, balandžio 16 — Sputnik. Lietuvos ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė pripažino, kad šalies tautinių mažumų atstovams trūksta informacijos apie koronavirusą jų gimtąja kalba, praneša "TASS".

Penktadienį vyriausybės vadovė lankėsi Nemenčinėje, Švenčionyje ir Visagine. Ji susitiko su merais, taip pat lankėsi vakcinacijos centruose ir nuotoliniu būdu bendravo su gydytojais, mokytojais ir policijos pareigūnais.

Būdama Visagine, Šimonytė pareiškė, kad reikia profesionalios informacijos rusų kalba apie vakcinacijos naudą su atsakymais į žmonėms kylančius klausimus. Ji pažymėjo, kad dalis tautinių mažumų atstovų informaciją gauna ne iš Lietuvos šaltinių.

"Pirmiausia, kalba eitų apie profesionalią informaciją rusų kalba, apie vakcinos naudą ir galbūt atsakymus į klausimus, kuriuos galbūt žmogus norėtų užduoti gydytojui. Tikrai stengiamės atsižvelgti į tai, kad dalis žmonių nebūtinai informaciją savo pasiima iš lietuviškų informacinių šaltinių. Kartais pasiima informaciją iš informacinių šaltinių kitomis kalbomis ir nebūtinai ta informacija būna patikima", — sakė ministras pirmininkas.

Šimonytė net kreipėsi į Visagino gyventojus rusų kalba. Ji paprašė jų vakcinuotis nuo COVID-19.

"Noriu pagirti, kad matome paskutinėmis dienomis suaktyvėjimą ir skiepijimo tempų, ir planų, veiksmų", — pareiškė ji.

Anot Šimonytės, skiepijimo tempai veikiausiai auga ir dėl visuomenės spaudimo kuo greičiau skiepytis. Vyriausybės vadovė tvirtino tikinti, kad susitikimai su savivaldybių atsotvais padės išspręsti su vakcinacijos procesais kylančias problemas.

Antrasis karantinas respublikoje įvestas nuo lapkričio pradžios. Šalies valdžia jį pratęsė iki vasaros pradžios. Tuo tarpu buvo nuspręsta sušvelninti kai kuriuos apribojimus, numatant išimtis asmenims, turintiems imunitetą COVID-19. Tarp jų persirgę COVID-19, kai diagnozė buvo patvirtinta remiantis teigiamu PGR testu arba antigeno testu, taip pat žmonės, kurie gavo vakciną nuo COVID-19, užregistruotą EVA.

Naujausiais duomenimis, Lietuvoje iš viso nustatyta daugiau nei 231 tūkst. koronaviruso atvejų, mirė daugiau nei 3,7 tūkstančio žmonių.

Tegai:
koronavirusas, Lietuva, Ingrida Šimonytė
Temos:
Koronaviruso pandemija Lietuvoje ir pasaulyje
Dar šia tema
"Sputnik V" yra veiksmingas ir gyvūnų vakcinacijai, pareiškė Gincburgas
Merkel pasiskiepijo "AstraZeneca" vakcina
PSO perspėjo apie artėjantį COVID-19 plitimo piką
Pavasaris

Balandžio 19-25 dienų horoskopas visiems zodiako ženklams

(atnaujinta 15:46 2021.04.13)
Balandžio 19-25 dienų horoskopas pataria Jaučiams skirti laiką studijoms, Dvyniams — laikytis sveiko gyvenimo būdo, Mergelėms — nesėdėti namuose, o Skorpionams — pristatyti savo idėjas vadovybei

Balandžio 19-25 dienomis — augantis Mėnulis. Nenustebkite, jei per šį laikotarpį į jūsų gyvenimą ateis iš karto keli žmonės. Ir visi jie bus protingi, įdomūs, linksmi. Sustiprinkite santykius, užmegzkite ryšius ir venkite kivirčų bei nesusipratimų dabar. Ateityje už tai padėkosite sau.

Avinas (03.21-04.20)

Norėdami atgaivinti buvusią aistrą meilės santykiuose, turėsite pasistengti. Viskas yra jūsų rankose, nepamirškite to.

Santykiuose su kolegomis būkite išmintingi. Neatsakykite blogiu už blogį. Per laikotarpį nuo balandžio 19 iki balandžio 21 dienos būkite budrūs: galite būti apgauti.

Jautis (04.21-05.21)

Bet kokie kivirčai dabar yra nepageidaujami. Priešingai, pasistenkite būti malonūs su visais, kas kreipsis į jus.

Šiuo laikotarpiu atlikti sandoriai pasirodys nuostolingos. Bet studijos bus tik į naudą. Galima pradėti nuo bet kurių "online" kursų.

Dvyniai (05.22-06.21)

Lėtinės ligos gali priminti apie save. Geriausias dalykas, kurį galite padaryti, — laikytis sveiko gyvenimo būdo. Savaitgalį nesėdėkite namuose, eikite į gryną orą.

Per laikotarpį nuo balandžio 23 iki balandžio 25 dienos galimi materialios įplaukos, kurių nesitikėjote.

Vėžys (06.22-07.22)

Kai kurie vėžiai dabar gali užmegzti audringą darbo romaną. Tačiau greičiausiai jis neturės tęsinio.

Darbe dabar geriau nepakliūti į karštą vadovybės ranką. Šeimoje galimi kivirčai. Neutralizuokite juos savo iniciatyva.

Liūtas (07.23-08.23)

Galite gauti viliojantį, bet labai rizikingą pasiūlymą. Priimkite jį tik tuo atveju, jei busite visiškai įsitikinę dėl rezultato.

Šiuo laikotarpiu patartina dirbti maksimaliai, kad vėliau galėtumėte sau leisti pailsėti. Laikas pradėti planuoti kelionę.

Mergelė (08.24-09.22)

Patariama neišaiškinti santykių su mylimuoju žmogumi. Geriausia, ką dabar reikia daryti, tai tiesiog pailsėti vienas nuo kito.

Patartina nepirkti didelių pirkinių. Žvaigždės pataria nesėdėti namuose ir priimti visus gautus kvietimus.

Svarstyklės (09.23-10.22)

Kad ir kokį pasirinkimą turėtumėte padaryti dabar, jūs viską padarysite teisingai. Neabejokite savo sugebėjimais.

Šiuo laikotarpiu galima kardinaliai pakeisti įvaizdį ir likimą. Taip pat stebėkite ženklus. Dabar Visata juos dosniai duos jums ir padės jums savo patarimais.

Skorpionas (10.23-11.21)

Seni pažįstami, kuriuos jau seniai pamiršote, vėl primins apie save. Tačiau tai bus ne laiku.

Šis laikotarpis yra palankus tam, kad pristatytų savo idėjas vadovybei. Idėjos bus patvirtintos.

Jei esate vasarotojas, padirbinėkite daugiau dabar. Sugebėsite padaryti daugiau ir geriau, nei planavote.

Šaulys (11.22-12.21)

Daugelis Šaulių šią savaitę lauks išsiskyrimai. Jei į juos žiūrėsite filosofiškai, netrukus jūsų gyvenime atsivers naujos durys.

Dabar geriau neskolinti, jei nenorite prarasti pinigų. Geriau padėti ne finansiškai, bet, pavyzdžiui, gerais patarimais.

Ožiaragis (12.22 - 01.20)

Laikotarpis nuo balandžio 22 iki 25 dienos bus jums lemtingas. Šiam laikotarpiui galima suplanuoti visus svarbius dalykus.

Artimiausi giminaičiai gali nuliūdinti: būkite tam pasirengę. Kreipkitės palaikymo į draugus, savo antrąją pusę, ir jūs jausitės daug geriau.

Vandenis (01.21-02.19)

Bet kokie kelionės ir skrydžiai šiuo metu nerekomenduojami. Geriau atidėkite kelionę.

Šį laiką patartina praleisti namuose, gulint ant sofos su įdomia knyga. Jums reikia poilsio. Fizinis darbas dabar gali sukelti traumas ar senų ligų paūmėjimą.

Žuvys (02.20-03.20)

Šiuo metu Žuvų atstovų lauks sudėtingas periodas. Jus užgrius daugybė įvairių rūpesčių ir atsakomybės. Patariama paprašyti palaikymo iš savo artimųjų: draugai ir partneriai mielai ateis į pagalbą.

Savaitės pabaigoje tvarkaraštį ir planus gali sutrikdyti sveikatos problemos. Todėl daugiau laiko skirkite poilsiui ir atsigavimui.

Tegai:
horoskopas