Ukrainos ir NATO pratybos, archyvinė nuotrauka

"Viskas dėl Donbaso": JAV armija sukėlė Europoje

(atnaujinta 15:30 2021.04.06)
Donbaso konflikto eskalavimo ir karingų Ukrainos politikų pareiškimų fone JAV perkėlė karines bazes Europoje iš "galimos krizės" lygio į "potencialiai neišvengiamą"

VILNIUS, balandžio 6 — Sputnik. Amerikiečių leidinyje "The New York Times" rašoma, kad Pentagonas tai nusprendė dėl eskaluojamo karo veiksmų pietryčių Ukrainoje, taip pat dėl ​​"didėjančios Maskvos karinės veiklos regione. Apie tai pasakoja RIA Novosti autorius Nikolajus Protopopovas.

Kijevas ir "lėlininkai"

Ukrainos pietryčiuose smilkstanti politinė-karinė ugnis netrukus įsipliesks su nauja jėga. Kijevas vėl kursto ugnį, atkakliai nepaisydamas Minsko susitarimų. DLR ir LLR atstovai per pastarąsias kelias savaites nuolat praneša apie paliaubų pažeidimus — Ukrainos ginkluotosios pajėgos vis dažniau pradeda artilerijos ir minosvaidžių smūgius apgyvendintose vietovėse. Yra civilių aukų.

Nepripažintos DLR vadovas Denisas Pušilinas mano, kad vargu ar pavyks išvengti karo.

"Sprendžiant iš Kijevo veiksmų, tokia galimybė yra labai maža, — sakė jis televizijos kanalo "Rossija 24" eteryje. — DLR, kaip ir LPR, padarė ir daro viską, kad konfliktas būtų išspręstas tik politinėmis priemonėmis. Deja, Kijevas visiškai nusiteikęs kita linkme... Melas, viskas, ką dabar matome iš Ukrainos, yra manipuliavimas. Tokiomis sąlygomis politinio reguliavimo galimybė yra nereikšminga, jei ne visiškas nulis".

Provokuojamas Kijevo vėjas pučia ne tik į pietryčius, bet ir į vakarus. Neseniai Pentagono atstovas spaudai Džonas Kerbis (John Kirby) pažymėjo, kad Vašingtonas turi žinių apie "Rusijos karinį pasirengimą netoli Ukrainos sienų".

Kremlius pabrėžia: Rusijos kariuomenė nedalyvauja karo veiksmuose Ukrainoje. Pasak Rusijos prezidento atstovo spaudai Dmitrijaus Peskovo, konfliktas Donbase vyksta tik Ukrainos viduje. Ir niekas pasaulyje nenori "įžiebti pilietinio karo dėl provokuojamų Ukrainos ginkluotųjų pajėgų veiksmų".

Analitinio klubo "Valdai" karo ekspertas Artiomas Kurejevas įsitikinęs, kad Ukrainos prezidentas Vladimiras Zelenskis nesugeba priimti savarankiškų sprendimų ir šoka išimtinai pagal JAV dūdelę.

"Jei jie duos komandą pulti Krymą ar Donbasą, Kijevas tai padarys negalvodamas apie žalą Ukrainai, — interviu RIA Novosti sakė Kurejevas. — Be to, ir Zelenskiui, ir Baidenui dabar reikia didelės karinės sėkmės. Apskritai klausimas yra nepripažintų respublikų kariuomenės sugebėjimas atremti išpuolį ir Maskvos pasirengimas jas paremti. Tačiau Vašingtono padėtis bet kuriuo atveju yra palanki. Atremtas Ukrainos ginkluotųjų pajėgų puolimas dar kartą demonizuos Rusiją ir seks naujos sankcijos, be kita ko susijusios ir su "Nord Stream-2".

Patys susitvarkys

Ukraina ir Jungtinės Valstijos ir toliau pila žibalo į ugnį, absoliučiai legalų Rusijos kariuomenės judėjimą savo teritorijoje pristatydamos kaip pasirengimą karo veiksmams ir invaziją į kaimyninę šalį. Taip jie bando pateisinti Vašingtono padidintą karinę paramą Kijevui ir netgi galimą Amerikos karių perkėlimą į Ukrainą.

JAV gynybos sekretorius Loidas Ostinas (Lloyd Austin), kalbėdamasis su kolega iš Ukrainos Andrejumi Taranu, pasmerkė "Rusijos provokacijų eskalavimą". Pentagonas patvirtino savo pasirengimą padėti Kijevo valdžiai "efektyviau apsiginti nuo Rusijos agresijos". Vašingtonas priminė, kad nuo 2015 metų Ukrainai skirta daugiau nei du milijardai dolerių įvairiems ginklams įsigyti ir kariniams specialistams rengti. Amerikiečiai žada toliau remti Kijevą, o "paūmėjus Rusijos agresijai, JAV nepaliks Ukrainos vienos".

"Jungtinės Valstijos iš tikrųjų pareiškė, kad palaikys Kijevą konflikte su Rusija, — komentuoja Artiomas Kurejevas. — Tiesa, pažadas yra šiek tiek miglotas. Taip, jie padės Ukrainai sustiprinti armiją, perduoti karinę įrangą. Bet jei konfliktas Donbase vėl įsiplieks, ar ten bus Amerikos karo ekspertų? Karinių dalinių? Šis scenarijus yra beveik trečiasis pasaulinis karas".

Ekspertas netiki, kad Pentagonas tai spręs. Vašingtonas mano, kad Ukrainos ginkluotosios pajėgos per pastaruosius septynerius metus pakankamai sustiprėjo.

"Kitas dalykas, kad Rusija tikrai bus apkaltinta konflikto eskalavimu, kuris sukels naują griežtų sankcijų bangą, — teigia jis. — Vašingtonas ir Briuselis nepuls aiškintis, kas paleido pirmąjį šūvį, jie jau viską nusprendė — klausimas tik tas, ko gali pasiekti  Ukrainos kariuomenė ir kaip elgsis Maskva. O NATO karių pasirengimo lygio Europoje padidėjimas yra signalas Kijevui ir savotiškas spaudimas Maskvai".

Šiais laikais Kryme ir Rostovo srityje filmuoti vaizdo įrašai su Rusijos karinės technikos judėjimu dažnai skelbiami internete. Tačiau visi šie "kadrai" yra susiję tik su kasdiene ginkluotųjų pajėgų veikla ir suplanuotais manevrais.

Pavyzdžiui, balandžio 2 dieną Juodosios jūros laivynas pradėjo Kryme ir Krasnodaro teritorijoje dislokuotų pajėgų kontrolinį patikrinimą. Taktinių pratybų metu sausumos pajėgų, aviacijos ir oro gynybos dalinių jūrų pajėgų grupės atliks puolamąsias ir gynybines užduotis.

Akivaizdu, kad tokio masto pratyboms reikia nuolatinio kariuomenės judėjimo, taip pat ir vieškeliais. Mobiliaisiais telefonais nufilmuoti vaizdo įrašai su JAV ir Ukrainos kariuomenės kolonomis vadinami "papildomais Rusijos karinio buvimo įrodymais".

"Rąstas akyje"

Tuo pat metu tiek Vašingtonas, tiek Kijevas apie savo veiksmus tradiciškai nutyli. Taigi, informacija apie oro tilto iš Europos į Ukrainą aktyvavimą lieka be komentarų. Kelias dienas iš eilės kariniai transportiniai lėktuvai iš ten esančių karinių bazių pristatė dalį krovinio.

Net jei tai yra pasirengimas kitoms jungtinėms pratyboms, jose aiškiai nurodomas tikėtinas priešas — Rusija. NATO ruošiasi didžiausioms pratyboms per 25 metus "Defender Europe 2021". Dalyvauja daugiau nei 20 tūkstančių amerikiečių karių ir 17 tūkstančių iš kitų šalių. Planuojama praktikuoti puolamąsias ir gynybines operacijas Rytų Europoje, Baltijos šalyse, Balkanuose, Baltijos ir Juodosios jūros vandenyse.

Ukraina taip pat dalyvaus pratybose kaip šalis, neseniai gavusi NATO "išplėstinių galimybių partnerystės dalyvės" statusą. Kijeve buvo patvirtinta antirusiška "Europos gynėjo" orientacija. Ukrainos atstovas trišalėje kontaktinėje Donbaso grupėje Oleksijus Arestovičius sakė, kad aljanso pratybos yra būtinos "norint atidirbti karą su Rusija".

Pasak karo mokslų daktaro Konstantino Sivkovo, NATO pratybos Europoje yra ne kas kita, kaip pretekstas dislokuoti papildomas pajėgas, o kovinio pasirengimo lygis tik patvirtina "potencialiai neišvengiamą krizę".

"Jungtinės Valstijos ir NATO kuria grupuotę, skirtą kovoti su Rusija įvykus plataus masto ginkluotam konfliktui Ukrainos pietryčiuose, — sakė jis. — Prisidengdami pratybomis, jie kuria pajėgas, perkelia karius iš JAV į Europą. Dabar Donbase yra apie 600 tūkstančių mūsų piliečių, ir pagal Konstitucijas turėsime juos ginti. Šioje situacijoje visiškai įmanoma tikėtis kišimosi į konfliktą ir NATO."

Vis dėlto RIA Novosti kalbinti ekspertai sutinka, kad visapusiško karo, kuriame dalyvautų Rusija ir NATO šalys, rizika dėl Ukrainos yra nedidelė. Net karščiausi NATO vadovai puikiai žino, kad toks nuotykis visiems blogai baigsis.

Tegai:
Europa, Donbasas, JAV
Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen

Seimo pirmininkė iškėlė kandidatą į Genocido centro vadovo postą

(atnaujinta 21:06 2021.04.14)
Praėjusių metų vasarą Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro vadovu buvo paskirtas Adas Jakubauskas, tačiau Seimas nusprendė jį atleisti

VILNIUS, balandžio 14 — Sputnik. Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen įregistravo Seimo nutarimo projektą, kuriuo Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC) vadovu siūlo skirti istoriką dr. Arūną Bubnį. 

Jis šiuo metu eina LGGRTC Genocido ir rezistencijos tyrimo departamento direktoriaus pareigas.

"Siekiau, kad naujasis Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro vadovas turėtų stiprų palaikymą tiek pačiame centre, tiek istorikų bendruomenėje. Dr. Arūnas Bubnys tikrai atitinka šiuos reikalavimus ir puikiai išmano Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centro veiklą. Po išsamių konsultacijų Seime manau, kad jis galės suvienyti centro darbuotojus, užtikrinti centro tyrimų nešališkumą ir tinkamai eiti centro direktoriaus pareigas", – teigė parlamento vadovė.

Seimas prieš porą savaičių iš Genocido centro direktoriaus pareigų atleido nuo perai metų liepos šias pareigas ėjusį Adą Jakubauską.

Kaip pareiškė Seimo Pirmininkė, dėl centro generaliniam direktoriui Jakubauskui dėl susiklosčiusios konfliktinės situacijos nepavyksta užtikrinti sklandaus centro darbo.

Siekiant išspręsti situaciją su centru Seime, buvo sukurta darbo grupė. Jos išvadose teigiama, kad Jakubauskas nesugebėjo užtikrinti sklandžios įstaigos veiklos, kilo pasipriešinimas, o viešai aptarta situacija centre pakirto įstaigos dalykinę reputaciją.

Jakubauskas praėjusių metų vasarą buvo paskirtas Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro vadovu. Šiose pareigose jis pakeitė Teresę Birutę Burauskaitę, vadovavusią įstaigai nuo 2009 metų.

Tegai:
Viktorija Čmilytė-Nielsen, Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos centras (LGGRTC), Seimas
Dar šia tema
"Konstitucija — ne skuduras": protesto akcija prie Seimo
Lietuvos gyventojų genocido centras atsisakė skelbti Holokausto dalyvių sąrašą
Lietuvoje dėl Noreikos prasidėjo "atminties karas", rašo Amerikos žiniasklaida
NATO laivai Juodojoje jūroje, archyvinė nuotrauka

Rusijos saugumo taryba aprašė, kaip Ukraina gali pradėti karinius veiksmus prieš Krymą

(atnaujinta 18:23 2021.04.14)
Rusijos saugumo tarybos sekretorius Nikolajus Patruševas mano, kad Ukraina gali organizuoti provokacijas, norėdama pradėti karinius veiksmus prieš Krymą

VILNIUS, balandžio 14 — Sputnik. Ukraina gali surengti provokaciją pradėti karines operacijas prieš Krymą, sakė Rusijos saugumo tarybos sekretorius Nikolajus Patruševas.

Kalbėdamas Sevastopolyje susitikime dėl nacionalinio saugumo užtikrinimo pusiasalyje, jis priminė, kad naujojoje Ukrainos karinėje strategijoje Rusija tiesiogiai apibrėžiama kaip priešė.

"Flirtuodamas su naująja JAV administracija, Kijevas yra pasirengęs pasinerti į karinius nuotykius, nepaisant tolesnio ekonominės padėties šalyje blogėjimo. <...> Karo pradžios priežastis gali būti provokacijos, kurias surengė Ukraina, remiama JAV, žuvus kariams ir praradus karinę įrangą", — cituoja Saugumo tarybos sekretorių RIA Novosti.

Anot jo, "nedraugiški ir destruktyvūs veiksmai, susiję su Rusija, turi būti griežtai nuslopinti, o kaltininkai turi būti patraukti atsakomybėn".

Patruševas pažymėjo, kad Ukrainoje, remiant Vakarų šalims, atsirado sabotažo ir žvalgybos grupių rengimo centrai, kurie, galbūt, rengs teroro išpuolius Rusijoje ir kitose šalyse.

Saugumo tarybos sekretorius taip pat sakė, kad JAV pastarosiomis dienomis į Ukrainą išsiuntė mažiausiai penkis karinius transportinius lėktuvus.

"Jie žodžiu pareiškia, kad nėra suinteresuoti kurstyti konfliktą, tačiau iš tikrųjų skiria lėšų Ukrainos kariuomenei apginkluoti, padidina laivų pajėgas Juodojoje jūroje ir planuoja keletą bendrų pratybų", — pridūrė jis.

Patruševas pabrėžė, kad JAV tiekia Ukrainai mirtinus ginklus, apmoko kariškius, "intensyvindama žvalgybinę veiklą Krymo kryptimi, naudodama lėktuvus ir radioelektronines priemones".

Saugumo tarybos sekretoriaus pareiškimai buvo pateikti prieš prasidedant plataus masto Ukrainos ginkluotųjų pajėgų karinėms pratyboms netoli sienos su Krymu. Pagal legendą, sąlyginio priešo tankų dalinys, remiamas pėstininkų, bandė pralaužti Ukrainos ginkluotųjų pajėgų gynybos liniją. Norint tai neutralizuoti, į mūšį buvo įvestas tankų rezervas ir prieštankinė artilerija, įskaitant 100 mm patrankų "MT-12 Rapier" bateriją.

Tegai:
Krymas, Ukraina, Rusija