Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda 2021 metų gegužės 3 dieną

Lietuvos prezidentas Lenkijoje priminė apie BelAE "grėsmę" ir Ukrainos suverenitetą 

(atnaujinta 23:26 2021.05.03)
Lietuva bando propaguoti "demokratines vertybes" tokiose Rytų partnerystės šalyse kaip Ukraina, Gruzija ir Moldova. Tuo tarpu, kalbant apie konkrečius pažadus ir veiksmus, ypač susijusius su Ukraina, Lietuvos valdžia vengia daryti tiesioginius pareiškimus

VILNIUS, gegužės 3 — Sputnik. Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda dalyvavo pirmadienį Varšuvoje vykusioje 1791 metų gegužės 3 dienos Konstitucijos priėmimo 230-ųjų metinių minėjimo ceremonijoje.

Ceremonija prasidėjo iškilmingomis abiejų šalių prezidentų kalbomis bendroje Lietuvos Seimo ir Lenkijos Senato sesijoje.
Lietuvos vadovas pabrėžė istorinį Lietuvos ir Lenkijos bendrumą, glaudžius dvišalius santykius saugumo ir gynybos, politikos, ekonomikos ir kultūros srityse.

Президент Литвы Гитанас Науседа с президентом Польши Анджеем Дудой, 3 мая 2021 года
© Photo : LRP
Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda su Lenkijos prezidentu Andžejumi Duda 2021 metų gegužės 3 dieną

Nausėda taip pat palietė dabartinius iššūkius regione. Jis išreiškė paramą Ukrainos suverenitetui ir pabrėžė, kad Lietuva ir Lenkija "ir toliau gins demokratines vertybes Europoje, palaikydamos Baltarusijos pilietinės visuomenės siekius pokyčiams".

"Noriu pabrėžti, kad Lietuva niekada nepripažins neteisėtos Krymo aneksijos ir sieks, kad baigtųsi faktinė dalies Rytų Ukrainos okupacija. Kad ir kas nutiktų, negalime leisti, kad Ukraina vėl būtų nublokšta atgal į praeitį!" — sakė Lietuvos vadovas. 

Президент Литвы Гитанас Науседа выступил в Польше на церемонии празднования годовщины Конституции, 3 мая 2021 года
© Photo : LRP
Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda 2021 metų gegužės 3 dieną

Valstybės vadovas priminė, kad "nesaugi" BelAE kelia "grėsmę" visiems šio regiono gyventojams ir paverčia Baltarusiją "Kremliaus geopolitinių žaidimų įkaitE".

NausĖda pasiūlė gegužės 3-iosios Konstituciją vertinti kaip bendrų Lietuvos ir Lenkijos pasiekimų simbolį ir šių šalių ateities galimybių potencialo priminimą. Pasak prezidento, ši Konstitucija žymi šalių lyderystę plėtojant Europos konstitucinę ir politinę mintį.

Президент Литвы Гитанас Науседа выступил в Польше на церемонии празднования годовщины Конституции, 3 мая 2021 года
© Photo : LRP
Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda su Lenkijos prezidentu Andžejumi Duda 2021 metų gegužės 3 dieną

1791 metų gegužės 3 dieną Lietuvos, Lenkijos, Latvijos, Estijos ir Ukrainos vadovai dalyvauja Konstitucijos priėmimui skirtose šventėse, taip pat ketina dalyvauti bendroje diskusijoje apie Europos ateitį, kuri vyks vyko karališkojoje pilyje.

Lietuva bando propaguoti "demokratines vertybes" tokiose Rytų partnerystės šalyse kaip Ukraina, Gruzija ir Moldova. Tuo tarpu, kalbant apie konkrečius pažadus ir veiksmus, visų pirma susijusius su Ukraina, Lietuvos valdžia vengia daryti tiesioginius pareiškimus.

Президент Литвы Гитанас Науседа на церемонии празднования годовщины Конституции в Варшаве, 3 мая 2021 года
© Photo : LRP
Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda su Lenkijos prezidentu Andžejumi Duda 2021 metų gegužės 3 dieną

Ukraina ir Vakarų valstybės neseniai pareiškė susirūpinimą dėl tariamo Rusijos "agresyvių veiksmų" sustiprėjimo Ukrainoje. Vašingtonas paskelbė apie "Rusijos agresijos" eskalavimą ir Rusijos kariuomenės judėjimą Kryme ir prie rytinės Ukrainos sienos.

Rusijos prezidento atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas sakė, kad Rusijos kariuomenė juda savo teritorijoje ir savo nuožiūra. Anot jo, tai niekam negresia ir neturėtų nieko jaudinti. Be to, Maskva ne kartą pareiškė, kad nėra vidinio Ukrainos konflikto šalis, ir yra suinteresuota, kad Kijevas įveiktų politinę ir ekonominę krizę.

Krymas tapo Rusijos regionu po 2014 metų kovo mėnesį jame surengto referendumo, kuriame 96,77 proc. Krymo rinkėjų ir 95,6 proc. Sevastopolio gyventojų pasisakė už prisijungimą prie Rusijos. Ukraina vis dar laiko Krymą savo, bet laikinai okupuota teritorija. Rusijos vadovybė ne kartą pareiškė, kad Krymo gyventojai demokratiškai, visiškai laikydamiesi tarptautinės teisės ir JT chartijos, balsavo už susijungimą su Rusija. Pasak Rusijos prezidento Vladimiro Putino, Krymo klausimas "galutinai uždarytas".

Padėtis su BelAE

Vilnius nuo pat pradžių kritikavo Baltarusiją dėl elektrinės statybos, priekaištaudamas dėl "nesaugumo", nepaisant to, kad objektas praėjo visus būtinus ir net papildomus TATENA ir kitų susijusių institucijų patikrinimus. Daugelis ekspertų patvirtino elektrinės saugumą.

Anksčiau Baltarusijos "Gosatomnadzor" pasakojo, į kokią riziką buvo atsižvelgta statant elektrinę. Visų pirma teigiama, kad BelAE yra numatyta apsauga esant lengvojo lėktuvo kritimui, seisminiam smūgiui, oro smūgio bangai, taip pat įvairioms sniego, vėjo ir temperatūros apkrovoms.

Lietuva gana ilgai neįstengė įtikinti kaimyninių Baltijos šalių atsisakyti elektros energijos iš BelAE.

Rugpjūčio pabaigoje Ryga paskelbė, kad nustos prekiauti elektra su Minsku, jei BelAE pradės veikti, tačiau tuo tarpu Latvija gali toliau prekiauti elektra su trečiosiomis šalimis naudodama ryšį tarp Latvijos ir Rusijos.

Baltarusijos energetikos ministerija pareiškė, kad vietoj produktyvaus dialogo Lietuva ir toliau "išpučia" Europai "BelAE keliamą grėsmę" ir sąmoningai tarptautinėse platformose propaguoja Baltarusijai priešišką retoriką.

 

Tegai:
Lenkija, Gitanas Nausėda
ES vėliavos

Lietuvoje raginama sukurti ES bendradarbiavimo plėtojimo mechanizmus

(atnaujinta 10:54 2021.05.07)
Lietuvos politikas pabrėžė būtinybę užtikrinti atvirą ir įtraukią vystomojo bendradarbiavimo finansinę architektūrą

VILNIUS, gegužės 7 — Sputnik. Lietuvos užsienio reikalų viceministras Mantas Adomėnas dalyvavo neformalioje Europos Sąjungos (ES) Užsienio reikalų taryboje vystomojo bendradarbiavimo klausimais, praneša URM spaudos tarnyba.

Susitikime diskutuota dėl būsimos Europos vystomojo bendradarbiavimo finansinės architektūros, aptarti veiksmai ir priemonės institucinės sąrangos tobulinimui. Ministrai pritarė požiūriui, kad siekiant gerinti ES išorės tikslų įgyvendinimą, nėra būtinybės kurti naujų institucijų — reikia išnaudoti įvairių ES vystomojo bendradarbiavimo dalyvių patirtį ir jų stipriąsias puses, sukuriant geresnę išorės veiksmų koordinavimo sistemą.

Adomėnas akcentavo būtinybę užtikrinti atvirą ir įtraukią vystomojo bendradarbiavimo finansinę architektūrą.

"Svarbu sukurti mechanizmus, kurie palengvintų visų valstybių narių įtraukimą į praktinį ES vystomojo bendradarbiavimo įgyvendinimą", — pabrėžė viceministras.

Anksčiau Europos Vadovų Taryba patvirtino 355 milijonų eurų skyrimą Lietuvai pagal SURE priemonę koronaviruso pandemijos ekonominėms pasekmėms sušvelninti. Šiuo metu pagal šią priemonę respublikai išmokėti 602 milijonai eurų. Bendra paskolos suma siekia 957 mln. eurų.

Tegai:
Lietuva, ES
Dar šia tema
Rusija, BelAE ir vakcinacija: apie ką kalbėjo Lietuvos prezidentas su ES ambasadoriais
Lietuvoje labiausiai ES krito dujų kainos
Lietuva atsidūrė tarp ES šalių su didžiausiu valstybės biudžeto deficitu
ES vėliavos, archyvinė nuotrauka

ES šalys nori sukurti operatyvias ginkluotąsias pajėgas

(atnaujinta 18:38 2021.05.06)
Kalbama apie penkių tūkstančių žmonių grupę, aprūpintą viskuo, ko reikia, įskaitant transportą ir ginklus, kurią būtų galima greitai dislokuoti krizės atveju

VILNIUS, gegužės 6 — Sputnik. Europos Komisija parengs pasiūlymus dėl operatyvių ES karinių pajėgų formavimo, kad būtų galima greitai reaguoti į pasaulio krizes, po ES gynybos ministerijos tarybos posėdžio sakė ES vyriausiasis įgaliotinis užsienio ir saugumo politikai Žosepas Borelis.

"Turime būti geriau pasirengę ... Grįžome prie minties suformuoti greitojo reagavimo padalinį, kuris galėtų veikti pirmiausia krizės atveju. Parengsime atitinkamą pasiūlymą valstybėms narėms", — cituoja jį RIA Novosti.

Europos greitojo reagavimo pajėgų sukūrimo klausimas buvo vienas svarbiausių ES gynybos ministerijos vadovų susitikimo darbotvarkėje.

Kaip susitikimo išvakarėse žurnalistams paaiškino aukšto rango Europos atstovas, tai yra penkių tūkstančių žmonių grupė, aprūpinta viskuo, ko reikia, įskaitant transportą ir ginklus, kurią būtų galima greitai dislokuoti krizės atveju.

Kol kas kalbame apie pasiūlymą, jį palaiko 14 ES šalių, įskaitant Prancūziją ir Vokietiją. Šio klausimo aptarimas bus tęsiamas.

Tegai:
specialiosios pajėgos, ginkluotosios pajėgos, karinės pajėgos, ES
Dar šia tema
Lavrovas Vakarų taikomą antirusiškų sankcijų seriją pavadino neteisėta
Baidenas negaus "kolektyvinių" Vakarų mandato derėtis su Putinu
NATO vadovas paskelbė apie Rusijos "karinį buvimą" prie sienos su Ukraina
Vakcina nuo COVID-19

Baltarusija sukūrė savo vakciną nuo COVID-19

(atnaujinta 15:15 2021.05.07)
Baltarusijos prezidentas pažymėjo, kad šiuo klausimu nebus skubama, tačiau stebės, kaip keisis liga, nes padermės bus kitokios, ir nėra jokios garantijos, kad dabartinės vakcinos taip pat bus veiksmingos nuo naujų koronaviruso mutacijų

VILNIUS, gegužės 7 — Sputnik. Baltarusija gavo savo vakciną nuo koronaviruso infekcijos, penktadienį pranešė šalies prezidentas Aleksandras Lukašenka.

Vilnius
© Sputnik / Владислав Адамовский

"Vakar mes gavome baltarusišką vakciną mėgintuvėlyje. Kita, kitokia nei perkame šiandien. Kaip tai vadina gydytojai, gyvoji vakcina", — cituoja Lukašenką Sputnik Baltarusija.

Baltarusijos prezidentas taip pat pažymėjo, kad šiuo klausimu nebus skubama, tačiau stebės, kaip keisis liga, nes padermės bus kitokios, ir nėra jokios garantijos, kad dabartinės vakcinos taip pat bus veiksmingos nuo naujų koronaviruso mutacijų.

"Šiandien turime vakcinas, kurios veikia. Rytoj mes pritaikysime savo vakciną, kuri jau yra mėgintuvėlyje, prie mutacijos, kurį pas mus bus. Kas žino, kaip pasisuks gyvenimas", — pareiškė Lukašenka.

Balandžio 1 dieną Lukašenka pasirašė įsakymą dėl baltarusiškos vakcinos sukūrimo 2021–2023 metais.

Tegai:
vakcina, koronavirusas, Baltarusija
Temos:
Vakcinacija nuo COVID-19 Lietuvoje ir pasaulyje: iššūkiai ir pažanga
Dar šia tema
Lietuvoje nustatyta 215 naujų koronaviruso atmainų atvejų
COVID-19 statistika: Lietuvoje per parą nustatyti 1244 koronaviruso atvejai
Galimybių pasas tik suskaldys visuomenę, pareiškė Jukna